Українець на Іводзімі 23.ІІ.1945

Українець на Іводзімі 23.ІІ.1945

 

23 лютого 1945 року. В ході битви за Іводзіму, однієї з найзапекліших битв Другої Світової війни, в ході якої втрати армії США стали найбільшими у воєнній історії цієї країни, на вершині гори Сурібаті острова Іводзіма на знак перемоги був встановлений прапор США. Серед шести солдатів, які підняли його, — старшим за званням був сержант морської піхоти 5 дивізії Корпусу морської піхоти США, лемко-українець Міхал Стренк. Загинув там же, через два тижні, 1 березня 1945...
До кінця березня, разом зі Стренком троє із шести людей на фотографії Джо Розенталя були вбиті в боях.

 

Міхал Стренк (Михайло Стренк, Майкл Стренк, Michael Strank) — (* 10 листопада 1919, с. Орябина, Чехословаччина — † 1 березня 1945, Іодзіма, Японія) — американський військовик українського лемківського походження, сержант Корпусу морської піхоти США, учасник бойових дій в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні під час Другої Світової війни. Старший за званням із шести військовослужбовців, що були зафіксовані на фотографії «Підняття прапора на Іодзіма» Джо Розенталя.

Міхал Стренк народився в українській лемківський родині в селі Орябина, Лемковина, в тодішній Чехо-Словаччині (сьогодні в окрузі Стара Любовня, Пряшівський край на північному сході Словаччини) — це найзахідніший кут українських етнічних теренів, на високогір'ї Татр поблизу верхів'я Дунайця.
Його батьки Василь Стренк (словацькою Vasiľ Strenk) та Марта, у дівоцтві Ґрофікова (словацькою Martha Grofikova), були уродженцями села Орябина, населеної переважно Українцями.

Сім'я Майкла Стренка була типовим прикладом сім'ї емігрантів із Чехо-Словаччини. Значне зростання імміграції в США з території нинішньої Словаччини почалося наприкінці другої половини XIX століття, і неухильно зростало протягом наступних десятиліть. Імміграція зі Словаччини та Пряшівщини скоротилася під час Першої світової війни, а після її закінчення знову було відзначено значне зростання переселенців.
Основним центром розселення словацьких іммігрантів був вугледобувний регіон у штаті Пенсільванія, що потребував недорогої робочої сили.
Лемки в еміграції намагались прихилитись ближче або до української, або до чехословацької діаспори, переважно туди, де були знайомі з ближніх сіл та містечок.

Батько Майкла перебрався в США в 1921 році, там він влаштувався працювати у вугільній шахті в окрузі Камбрія, штат Пенсільванія . Сім'я возз'єдналася через рік, коли батько Майкла зібрав необхідну суму грошей на поїздку дружини і сина в Північну Америку з Європи. Дворічний Майкл прибув разом з матір'ю в порт Нью-Йорка 4 серпня 1922 на лайнері "Беренгария", що вийшов з порту англійського Саутгемптона.

У штатах Василь Стренк відомий під ім'ям Чарльз (Charles). Ім'я молодшого Стренка, дане при народженні, Міхал (Michal) було змінено на англомовний варіант Майкл (Michael), також вживається зменшувальна форма Майк (Mike).
Прізвище також спочатку вимовлялось на різний лад: Стренк, Штранк, Странк.

Міхал Стренк навчався в середній школі Франкліна Боро, Пенсильванія, яку закінчив у 1937. Після школи він перебував у Цивільному Корпусі охорони протягом 18 місяців, а потім став дорожнім робітником штату.

6 жовтня 1939 у Піттсбурзі зарахований до регулярної служби у корпусі морської піхоти строком на чотири роки і був сержантом морської піхоти Сполученних Штатів Америки під час Другої Світової війни.

З 21 лютого до 18 березня 1942 як розвідник брав участь в операції висадки та окупації острова Павуву (Pavuvu) на островах Рассела, а також в захваті та окупації затоки імператриці Августи під час битви за Буґенвіль з 1 листопада до 12 січня 1944.

Призначений командиром загону, та приземлився з ним на острів Іодзіма (японською 硫黄島 — "сірчаний острів", сучасна офіційна назва — Іото; англійською — Iwo Jima)
19 лютого 1945 року під час битви за Іодзіму Міхал Стренк за дорученням командування здійснив підйом великого прапора на вершині гори Сурібаті. Прапор довелось піднімати двічі. Під час другої спроби Джо Розенталь зафіксував момент підйому прапору США на вершині гори Сурібаті під час битви за Іодзіму, в подальшому ця фото стала однією з найвідоміших у Світі під назвою «Підняття прапора на Іодзіма».
Міхал Стренк загинув там же, на Іводзімі, через два тижні, 1 березня 1945...

Міхал Стренк похований на Арлінгтонському національному цвинтарі.

Нагороди
✠ Бронзова Зірка з літерою «V» за хоробрість;
✠ Пурпурне Серце;
✠ Стрічка учасника бойових дій (ВМС США);
✠ Подяка Президента (нагороджений 6 разів);
✠ Медаль за відмінну поведінку;
✠ Пам'ятна медаль оборони США;
✠ Медаль «За Американську кампанію»;
✠ Медаль «За Азійсько-тихоокеанську кампанію» (нагороджений 5 разів);
✠ Медаль Перемоги у Другій світовій війні.

 

Вшанування пам'яті
16 лютого 2015, до 70-річчя з дня події, в місті Ужгороді, поблизу школи № 4, було встановлено міні-скульптуру Майклу Стренку (скульптор М. Колодко).
Згадується у брошурі "Україна в Другій Світовій війні" підготовленій Українським Інститутом Національної Пам'яті до 70-ї річниці перемоги над нацизмом.
Майкл Стренк є героєм фільму «Прапори наших батьків» режисера Клінта Іствуда. Його образ втілив канадський актор Беррі Пеппер.

Фото на постері: © Джо Розенталь.