✠ День Військово-морської Державної Фльоти України


 

✠ День Військово-морської Державної Фльоти України ✠

 

99 років тому, 29 квітня 1918 року в Севастополі над кораблями Чорноморського флоту було піднято синьо-жовті прапори України.
Цього дня 1918 року над 70 бойовими кораблями, фортецями, 5 плавбазами, транспортною флотилією і 2-ма авіабригадами – учасниками І Світової війни, замайоріли небесно-сонячні прапори України!
Цього дня зародились Військово-морські сили Української Народної Республіки та Української Держави.
З 1919 року цей день відзначається як День Української Державної Фльоти і свято Українського Чорного моря.

 

Про український прапор над Чорним морем у 1918 році дивіться у документальному фільмі «Тризуб Нептуна».

II► «Тризуб Нептуна»

 

《 29 квітня 1918 року був чудовий день. Севастопольський рейд вилискував як люстро. В годині 16-й флягманський корабель Чорноморської фльоти, лінійний корабель «Георгій Побідоносець» з наказу командуючого фльотою підніс сигнал: «Фльоті підняти український прапор!». На більшості кораблів почулася команда: «Стати до борту!». На цю команду, по-старому, як це було в бойовій Чорноморській Фльоті, не розбештаній ще революцією, стали моряки вздовж борту лицем до середини корабля. «На прапор і ґюйс — струнко! Український прапор піднести!». Під сурми і свист підстаршин-моряків злетіли угору матроські кашкети, піднеслися над цілою Фльотою синьо-жовті прапори і залопотіли в повітрі. «Розійтись. Продовжувати працю!» — пролунала команда. Цей день, 29 квітня 1918 року, коли в годині 16-й ціла Чорноморська Фльота виявила свою приналежність до своєї матері-України, став найвидатнішим днем Української Державної Фльоти і святом Українського моря. 》

Лейтенант Святослав Шрамченко, активний учасник українізації на балтійському флоті в 1917 році, за часів Гетьманщини та Директорії — постійний ад'ютант морських міністрів Української Держави та УНР, в 1919 році деякий час виконував обов'язки морського міністра України.
 

Підйом українського прапора 29 квітня 1918 року
Малюнок — сотник Армії УНР, художник-баталіст Леонід Перфецький

 

Відтак, Чорноморський Флот колишньої Россійської Імперії став Чорноморською Фльотою УНР.
(за правописом того часу військово-морські та повітряні сили називались фльота.)
 


 

За тиждень до цього, в день, коли отаман Запорожців Петро Болбочан розпочав Кримський похід з метою визволення Криму від більшовиків і виходом до Севастополя з проголошенням Чорноморського флоту українським, 22 квітня 1918 року, на виконання законів від 2, 4, 14 січня та 13 березня про флот УНР, Наказом командування Чорноморського Флоту було оголошено:

«…Всі судна, портове майно, які знаходяться у портах Криму, є власністю Української Народньої Республіки. А тому наказ скрізь, де треба, підняти українські прапори…»

Того ж дня, 22 квітня 1918 року, в Одесі був створений Перший Український Гідроавіаційний дивізіон Чорноморської Фльоти (20 гідропланів), що став першою українською фльотською авіаційною формацією — Військово-повітряна Фльота України.
Отже, день 22 квітня 1918 року можна вважати днем народження української морської авіації.
Згодом Військово-повітряна Фльота України значно зросла і відмінно показала себе в боях Визвольних Змагань за Україну.
 


 

Станом на квітень 1918 року чисельний склад Чорноморської Фльоти України налічував 41 814 матросів, й 1 407 морських офіцерів. 75% особового й командного складу Чорноморської Фльоти України становили Українці.
Влітку 1918 року Військово-морська Фльота Української Держави вже складалась з трьох бригад лінійних кораблів, бригади крейсерів, трьох бригад гідрокрейсерів, дивізії міноносців та бригади підводних човнів...
 

Оригінальний прапор морського міністра Української Держави, що був збережений лейтенантом Шрамченком. Затверджений у вересні 1918 року

 

Не зважаючи на подальший трагічний розвиток подій, день 29 квітня 1918 року зафіксував появу на міжнародній арені Військово-морської Фльоти України, став справжнім тріумфом національної волі, славетною сторінкою ВМС України, на довгі роки ставши святом Українського Державного Флоту. Навіть після загибелі Військово-морської Фльоти України наприкінці 1918 року в результаті чисельних зрад, недолугої політики соціалістів-політиканів, большевистської пропаганди, втручання Антанти з передачею кораблів Озброєним Силам бєлоґвардєйського Юґа Россії — все одно, вірні України моряки залишились боронити Волю й Незалежність на суходолі, гинучи на полях бою зі Славнем «Ще не вмерла Україна!…» на вустах та до кінця виконуючи свій обов'язок перед Батьківщиною…
Боротьба за Україну в складі Дієвої Армії УНР, Перший Зимовий Похід, інтернування в Польщу в 1919, в ході совєтсько-польської війни друга спроба звільнити Україну від большевіков, знову інтернування по польським та румунським таборам у 1920, діяльність Військово-Морського управління в екзилі в Польщі... Рештки морської піхоти УНР, що зголосилися взяти участь у Другому Зимовому поході, загинули героїчною смертю разом із своїм командиром лейтенантом Білинським 21 листопада 1921 року в бою під Базаром з "красной армієй". З ліквідацією органів влади УНР в 1924 році було проголошено про розформування Військово-Морського міністерства.
Моряки, що вціліли у боротьбі за державність, вийшли на еміграцію...
 


 

Сьогодні, 29 квітня — справжній День Військово-морської Фльоти України і свято Українського Чорного моря.
Не "совєтськоґо флота", а того флоту, що був в рази більший за нинішній і здіймав синьо-жовтий Стяг України в ситуації куди складнішій ніж 2014 року... На жаль, нинішній флот не розуміє, чому треба мати свято зараз, в квітні, а не як московито-совки — в липні. Хоча кожен свідомий Українець, для кого Україна не є пустим звуком, чітко усвідомлює, чому не можна повторювати помилок історії та продовжувати вшановувати нав'язане окупантами.
Шанувати НАШ, український день військово-морських сил варто хоча б за славетну історію, звитяжність, стійкість українських моряків, котрі перші здійняли прапори України в Россійській Імперії ще після революції 1905 року, а потім після лютневої революції 1917 року, і тримали ці прапори до останнього!
Шанувати варто хоча б тому, що символ Тризуб є лише у України і у Нептуна!
 

Вельми радиться до перегляду документальний фільм «Тризуб Нептуна» — всього 20 хвилин достатньо для переусвідомлення, для приводу пишатись славним минулим та славними і свідомими предками, котрі були вірні Україні в набагато складніших умовах, аніж ми зараз...
 


 

✠ Слава Військово-морській Фльоті України!!! ✠

 

✠ Сайт присвячений флоту Української Держави та УНР
 

Постери з історичної арт-серії
✠ «УКРАЇНА — Ціна Незалежності 1917 — 2017»
Малюнки
© Борис Піргач з книги Ярослава Тимченка «Військово-морські сили України»
Дякувати Богдану Піргачу за чудове відтворення однострою моряків Військово-морської Фльоти України в малюнках.
 

© «Порохівниця»
© Дмитро Дзюба
29.IV.2017