Перейти до контенту

Бій за гору Маківка

✠ Бій за гору Маківка ✠

 
У сі дні з 28 квітня по 4 травня 1915 року тривали запеклі бої Леґіону Українських Січових Стрільців із россіянами на горі Маківка, у якому УСС отримали перемогу!

 
Бої за гору Маківка — запеклі позиційні бої за гору Маківка в Карпатах, що точилися з 29 квітня до 4 травня 1915, під час Першої Світової війни на східному фронті між підрозділами австро-угорської 55-ї піхотної дивізії фон Фляйшнера (до складу якої входили 7 сотень 1-го та 2-го куренів Українських Січових Стрільців) та російськоімперськими військами 78-ї піхотної дивізії генерала Альфтана задля заволодіння панівною висотою — горою Маківка з метою контролю над селом Козьова.

В результаті героїчної оборони Маківки повністю зірвались стратегічні плани російського командування. Здобуття вершини, що планувалось 29 квітня, здійснилось лише 4 травня, при цьому були використані усі наявні резерви. Внаслідок величезних втрат російські війська не змогли продовжити наступ, і через тиждень змушені були поспішно відступати перед австрійськими підрозділами, що підійшли. Особливою мужністю під час боїв за Маківку відзначились частини Українських Січових Стрільців, що в подальшому відобразилось у народній пам'яті.

II► «Бій за гору Маківка»

 

Стрічка створена кіностудією товариства "Пам'ять" до 95-ї річниці переможного бою Леґіону Українських Січових Стрільців над россійськими окупантами.
 


 

II► ВОПЛІ ВІДОПЛЯСОВА — «Марш Січових Стрільців»

 

ПЕРЕДУМОВИ
Велика Війна, або Перша Світова війна почалася в липні 1914 року. Українські землі на той час були під владою двох імперій — Австро-Угорської та Россійської. І у Першу Світову ці імперії опинились по різні боки барикад. Початок війни краще вдався россіянам: після перемоги у грандіозній Галицькій битві (1,5 мільйони вояків задіяно з обох боків!) вже в серпні імператорська армія окупувала Львів, Чернівці та Перемишль. Від наступу на Угорщину австрійців врятували Карпати і, лише доклавши грандіозних зусиль, россійську армію вдалося зупинити за 80 км до Кракова. Таким фронт залишався і до початку зими 1915 року.

ЧОМУ МАКІВКА?
На початку 1915-го року об’єднані австрійсько-німецькі війська пішли в наступ. По Маківці як раз на той час і проходила лінія фронту. Стратегічне значення гори було високе: вона дозволяла контролювати шлях Львів – Мукачеве, що проходила під нею і була фактично ключами від Закарпаття. Станом на квітень Маківку займали астрійсько-німецькі війська, але буквально на сусідній горі розташовувалась россійська армія. У складі австрійської армії на Маківці стояли і 7 сотен 1-го та 2-го куреня Українських Січових Стрільців (УСС).

ХІД БОЇВ
Головним завданням російської армії було повернути контроль над Маківкою максимально швидко і з мінімальними втратами. Але перша аката рано вранці 29-го квітня була успішно відбита. Атакуючі зазнали важких втрат і вимушені були відступити. Друга спроба 1-го травня була більш вдалою для росіян: їм вдалося вдертись на Маківку, але тримали гору вони не довго. Завдяки блискучій контратаці Січових Стрільців контроль над горою було відновлено. Лише 4 травня після підключення всіх резервів та нових жертв при наступі россіяни змогли захопити Маківку.
 


 

ЩО БУЛО ПОТІМ?
Стратегічно захоплення Маківки россійській армії не дало нічого: резервів для наступу просто не залишилось. Глобально ж контрнаступ австрійсько-німецької армії тривав успішно: в травні вони відбили Перемишль, а в червні – Львів. До кінця червня фактично вся Галичина була під контролем австрійсько-німецької армії.

У ЧОМУ ТРАГЕДІЯ МАКІВКИ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ?
Россійська армія на Маківці була представлена в тому числі Овруцьким та Кременецьким полками. Тобто поліщуки з волинянами воювали проти галичан. Українці вбивали Українців на своїй землі, захищаючи чужі інтереси. Це і є головною трагедією нашого народу не тільки на Маківці, але й у всій Першій Світовій війні.

CИМВОЛІЧНЕ ЗНАЧЕННЯ БИТВИ ЗОКРЕМА ТА УСС ЗАГАЛОМ
До появи Січових Стрільців, Українці не мали власних збройних формувань більше століття. Тому поява УСС, як великої сили, що може воювати і перемагати мала колосальне значення. І саме січовики складуть основу Української Галицької Армії (УГА), яка вже разом з українцями з різних регіонів буде відстоювати Незалежність молодої Української держави в 1918-21 роках.
Значну роль у формуванні Леґіону Українських Січових Стрільців зіграв Ерцгерцоґ Австрійський Вільгельм фон Габсбурґ — Василь Вишиваний — саме його щира любов до України спонукала ідентифікувати себе як Українця, за що вояки полюбили Архікнязя, подарували йому українську вишиванку й прозвали Василь Вишиваний. Згодом це ім'я Ерцгерцоґ взяв собі замість австрійського, коли родина зреклась його.
Леґіон Українських Січових Стрільців разом з Василем Вишиваним дійшли до Запорожжя, де прикривали Кримський похід Запорожців Болбочана.
Леґіон Українських Січових Стрільців також організувався для Листопадового Чину, оголосивши про самостійність Західно-Української Народньої Республіки, і першими стали на захист Львова від ляхів.
Згодом боронили Україну від румунів, ляхів, мадяр та кацапів.
 

ПІСНІ СІЧОВИХ СТРІЛЬЦІВ
Пісні січових стрільців – це взагалі окремий пласт української музичної спадщини. Звичайно є у січовиків пісні й про звитяжну гору Маківку. Найпопулярніша з них – «Там на горі на Маківці».
Музичний портал «Соловейко» зібрав вельми файну коллекцію пісен Січових Стрільців.
 

II► «Там на горі на Маківці»

 

II► «Гей, ви, Стрільці Січовії»

 

II► «Маківка — Ти віриш, що досі триває бій»

 

За матеріялами
© «Соловейко»

13 коментарів до “Бій за гору Маківка

 1. Сповіщення: «VV» — МУЗІКА КРАY̆НИ МРІЙ – ПОРОХІВНИЦЯ

 2. Сповіщення: Дмитро Вітовський — Провідник Листопадового Чину – ПОРОХІВНИЦЯ

 3. Сповіщення: «ЛЕГІОН — Хроніка Української Галицької Армії 1918—1919» – ПОРОХІВНИЦЯ

 4. Сповіщення: «УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921» — історична настільна гра – ПОРОХІВНИЦЯ

 5. Сповіщення: Завершення Першої Світової війни – ПОРОХІВНИЦЯ

 6. Сповіщення: «Порохівниця» — 2017 – ПОРОХІВНИЦЯ

 7. Сповіщення: Пісні Леґіону Українських Січових Стрільців – ПОРОХІВНИЦЯ

 8. Сповіщення: Січові Стрільці Василя Вишиваного і Запорожці Болбочана на Запорожжі – ПОРОХІВНИЦЯ

 9. Сповіщення: Євген Коновалець – ПОРОХІВНИЦЯ

 10. Сповіщення: ✠ Завершення Першої Світової війни – ПОРОХІВНИЦЯ

 11. Сповіщення: ✠ „ЛЕГІОН — Хроніка Української Галицької Армії 1918—1919“ – ПОРОХІВНИЦЯ

 12. Сповіщення: 105-і роковини початку Ⅰ Світової війни – ПОРОХІВНИЦЯ

 13. Сповіщення: ✠ Дмитро Вітовський — Провідник Листопадового Чину – ПОРОХІВНИЦЯ

Коментарі закриті.