Україна у ІІ Світовій війні — між двох вогнів, між двох імперій

Україна у ІІ Світовій війні —
між двох вогнів, між двох імперій

 

Велика Війна...
...Перша Світова війна, після 20-річної перерви, поновилась вже як Друга Світова війна. І знову світову війну роздмухала Москва — Совєтський Союз і Третій Райх разом розділили Європу та почали Другу Світову війну...

 

Європа не зробила висновків з уроків І Світової війни.
Європа так боялась нової війни, що ладна була постійно йти на поступки будь-кому, хто міг би загрожувати спокою Європи, аби лишень-бо умиротворити аґресора.
Спочатку йшли на поступки Совєтам. Після І Світової всі були виснажені, тому європейські капіталісти радо співпрацювали з Совєтською Россією, коли отримували звідти пропозиції. Сталінський режим хоч і лаяв на всі лади капіталізм, проте енергійно співпрацював з капіталістами, ніби-то з метою "індустріалізациі", хоча насправді метою "індустріалізациі" було створення військово-промислового комплексу. Відтак, в Совєтській Россії доволі успішно працювали німецькі заводи Круппа, "Сіменс", "Бош", пізніше підтягнулись і американські капіталісти, бо у них почалася Велика Депресія. Всі завзято будували Совєтам гігантські греблі на ріках, гігантські заводи, які потім з тракторних перетворились на танкові.
Західні капіталісти не усвідомлювали, що збудували Совєтам міцний військово-промисловий комплекс, який мав забезпечити Кремлю всі необхідні ресурси для ведення ІІ Світової війни.
Той же потрібний для "індустріалізациі" "ДнєпроҐЭС", збудований американськими компаніями, є найбільшим пам'ятником Голодомору, бо не лише буквально збудований на кістках Українців, а й розрахувались Совєти за цю греблю зерном, яке відбирали у помираючих з Голодомору Українців... "ДнєпроҐЭС" також знищив унікальні Дніпрові Пороги та було остаточно знищено місце розташування Запорожської Січі...
 

До речі, Голодомор в Україні Європа і Світ також не помічали!
Україна, втоплена в крові після поразки І Визвольних Змагань, вмирала від голоду, десятки мільйонів Українців вмирали, а Європа і Світ відвернулись і робили вигляд, що нічого не відбувається...

 

Європа не помічала, що СССР одразу почав тісно співпрацювати з націонал-соціалістами Німеччини, і став першим союзником Третього Райху! Попри заборону для Німеччини мати армію, Третій Райх готувався теж до війни, до реваншу за "ганебний" Версальський мир. Совєти залюбки навчали у військових училищах майбутніх льотчиків "Люфтваффе" та майбутню еліту Вермахту! Майбутні легенди "Luftwaffe" — выпускнікі рязанскіх, псковскіх та лєнінґрадскіх лётных школ і ваєнных учіліщ — вже скоро будуть бомбардувати Лондон під аплодисменти товаріща сталіна...
Європа не помічала цієї дружби!
 


 

Європа не помічала геть нічого!
Європа закривала очі на будь-які нахабні дії нового райхсканцлера Гітлера — окупація демілітарізованої зони, повернення Рура і Саару, мілітарізація, односторонній розрив Версальських угод.
1936 рік — рік Олімпіад, рік тріумфу Третього Райху і особисто фюрера Адольфа Гітлера!
Світ захоплено гомонів про "німецьке чудо" — економічно-промисловий підйом, автобани, нові надсучасні автомобілі, гігантські стадіони! Майже ніхто не помічав дискримінації Гебреїв, концтаборів та початок Голокосту.
Світ захоплювався "німецьким чудом"!
Засновник Міжнародного Олімпійського Комітету П'єр де Кубертен у свої 90 років був так захоплений та зачарований Гітлером, що заповів всю свою бібліотеку фюреру та мав намір внести у заповіт бажання "назавжди проводити Олімпіади лише у Третьому Райху"! Власне, наступні дві Зимові Олімпіади 1936 та 1940 років теж пройшли у Третьому Райху! СССР вперше приймав участь в Олімпіаді саме у Берліні 1936 року...
Європа і Світ були в захваті від Третього Райху!
 

1938 — аншлюс Австрії!
Хоча влада Австрії робила все можливе, аби аншлюс не відбувся, втім, спроби були марними. Перша спроба Третього Райху силою захопити Австріюе коштувала життя австрійському канцлеру і диктатору Дольфусу, але заколот було подавлено і новим канцлером Австрії став Курт фон Шушніґ. Втім, більшість Австрійців під впливом нацистської пропаґанди воліли "об'єднання", всі бажали приходу націонал-соціялізму! Зрештою, канцлер Курт фон Шушніґ змушений був погодитися на допущення до влади австрійських нацистів.
Гітлер направив австрійському канцлеру ультиматум, де вимагав, щоб той передав усю повноту влади австрійським нацистам, інакше німецька армія розпочне вторгнення. Термін ультиматуму спливав опівдні, але був подовжений на дві години. Не чекаючи на відповідь, Гітлер уже віддав наказ ввести війська до Австрійської республіки о першій годині дня.
Ліга Націй, Франція і Британія одностайно повідомили Австрію, що "це внутрішня проблема німецького народу в Австрії та Німеччині, втручатись в яку ніхто не прагне".
22 лютого 1938 британський прем'єр-міністр Невілл Чемберлен заявив у парламенті, що Австрія "не може розраховувати на захист Ліги Націй".
Розуміючи, що ані Французька республіка, ані Велика Британія не налаштовані допомогти Австрійській республіці зберегти самостійність, канцлер Курт фон Шушніґ пішов у відставку, наказавши австрійській армії не чинити опору можливому німецькому вторгненню.
Європа не втручалась, бо ж ̶"̶О̶д̶н̶а̶ ̶к̶р̶а̶ї̶н̶а̶,̶ ̶Є̶д̶і̶н̶а̶я̶ ̶С̶т̶р̶а̶н̶а̶!̶"̶ «Одін народ! Одна страна! Одін вождь!» — «Ein Volk! Ein Reich! Ein Führer!»
 

1938 — Мюнхенська змова — Європа зреклась свого серця — Чехо-Словаччини!
Чехо-Словаччина в міжвоєнний період була найрозвинутішою індустріально-промисловою країною Європи.
Франція, Велика Британія з одного боку, Італія і Третій Райх, без участі Чехо-Словаччини, вирішили долю цієї країни.
"Умиротворення" — так називали цей процес британський прем'єр Невіл Чемберлен та французький прем'єр Едуард Деладьє.
Гітлер висунув ультиматум — до 1 жовтня 1938 року Судети повинні бути передані до складу Третього Райху!
Нажахані ймовірністю нової війни в Європі, Чемберлен і Деладьє миттєво пішли на поступки. США, перебуваючи у Великій Депресії, підтримала процес "умиротворення".
Лідери Великої Британії та Французької республіки прагнули політичними й територіальними поступками за рахунок країн Центральної та Південно-Східної Європи задовольнити експансіоністські домагання Третього Райху і Королівства Італія, досягти "широкої" угоди з ними і забезпечити тим самим власну безпеку, підштовхнувши німецько-італійську аґресію в східному напрямку.
О 01.00 ночі 30 вересня 1938 Гітлер, Чемберлен, Муссоліні і Деладье підписали "Мюнхенську угоду". Вермахт отримував право увійти в Судети 1 жовтня з тим, щоб завершити окупацію до 10 жовтня 1938 року. Після окупації Судетів, решта Чехії була поглинута Райхом як "протекторат Богемії і Моравії", а пошматована Словаччина стала маріонетковим пронацистським режимом...
Наслідки Мюнхенської змови не забарились...
 

Чемберлен був у захваті, перебуваючи в упевненості, що підписаний Гітлером документ має якесь значення, він по поверненню до Лондона радісно кричав з трапу літака «Я привіз Європі мир! Це мир для цілого покоління!»
Вже через 2 роки, 7 вересня 1940 року Лондон і Британію бомбардували "Luftwaffe", навчені в тому числі і Совєтами!
Сталін аплодував та хвацько підкручував собі вуса, обсмикуючи кітель.
 

Як відомо, замість миру Європа отримала і війну, і ганьбу!
І совєтську окупацію на півстоліття!..

 


 

Першими в Європі спротив Третьому Райху та його союзникам здійснили Українці!
15 березня 1939 року на захист від окупації повстала Карпатська Україна! Перебуваючи автономією у складі Чехо-Словаччини, з початком окупації цієї країни, Карпатська Україна проголосила Незалежність і розпочала захист від пронацистських військ Угорщини та польських наймитів. На жаль, сили були нерівні...
 


 

У серпні 1939 Совєти і Третій Райх розділили Європу пактом Молотова-Ріббентропа.
1 вересня 1939 року Третій Райх напав на Польщу, 17 вересня СССР приєднується до Третього Райху і після ліквідації Польщі проводять разом "парад дружби" в місті Брест-Литовському.
Україна опинилась між двох вогнів, двох тоталітарних імперії...
 


 

ІІ Світова війна стала й початком ІІ Визвольних Змагань України.
Совєтське "освобождєніє" принесло "красный тєррор" і на західні терени України, які вже потопали в крові від свавілля польских шовіністів та започаткованої ще на початку 1930-х так званой "пацифікації", а фактичного геноциду Українців поляками...
 

Заснована у Відні в 1929 році Організація Українських Націоналістів (ОУН) під проводом Євгена Коновальця, розпочала спротив як проти Совєтів, так і проти Третього Райху.
Сталінський режим був стурбований наростанням активності ОУН і організував вбивство лідера організації Євгена Коновальця в Роттердамі у 1938 році.
Після подій у Карпатській Україні, що виявили справжнє ставлення Третього Райху до українського питання, Провід Українських Націоналістів (ПУН) зайняв чітку і виразну позицію щодо політики гітлерівської Німеччини, яка стала виразно антинацистською.
Також захищали Українців від польської аґресії. А з початком совєтської окупації західних теренів України, почався спротив ще й Совєтам.
 


 

Покінчивши з Польщею та почавши окупацію західних теренів України й Білорусі, СССР напав на Фінляндію, за що Ліга Націй вигнала Совєти, і це було єдине, перше й останнє сміливе дійство з боку попередниці сталінського ООН.
В 1940 році СССР почав окупацію країн Балтії.
І лише у 1941 найліпші союзники зіткнулися між собою! Та й то, вони обопільно готувались до нападу — у Гітлера був "План Барбаросса" з бліцкріґом, у Сталіна був "План Ґроза", яким вусатий людожер волів не лише "раздавіть Ґєрманію", але й окупувати решту Європи разом з "проклятимі анґлічанамі"!
Втім, Гітлер встиг перший нанести удар по Совєтам.
Власне, Європу це влаштовувало.
 

Опору в Європі красні совєтські й нацистські аґресори практично ніде не зустрічали.
І тільки Українці не лише першими сприйняли удари ІІ Світової, але й затято чинили опір будь-яким окупантам!
Перші загони Української Повстанської Армії (УПА) з'явились на Поліссі ще у червні 1941 року. З осені 1942 року почали паралельно створюватися збройні загони ОУН на Поліссі й Волині, очолені Степаном Бандерою.
УПА діяла до 1953 року, коли активні її дії припинено, а окремі вогнища спротиву діяли впродовж 1950-1960-х років.
З 1943 по 1950 роки Головним Командиром УПА був генерал Роман Шухевич, з 1950 по 1954 — Василь Кук.
Українці найдовше і найзвитяжніше чинили опір окупантам!
ІІ Світова офіційно завершилась у вересні 1945, а ІІ Визвольні Змагання тривали до 1960-х років!
 


 

Політика "уміротворєнія" призвела до зміцненя двох тоталітарних режимів та дала змогу Совєтам і Третьому Райху роздмухати ІІ Світову війну. Японська Імперія та фашистська Італія грали в цьому процесі вже другорядні ролі.
Попри те, що до 1941 року СССР і Третій Райх були найближчими союзниками, Захід все одно пішов на угоду з Совєтами задля повалення нацизму, за що після 1945 заплатив ціну в 45-річну совєтську окупацію половини Європи з Холодною війною та ядерними погрозами з боку Кремля!
І в ХХІ столітті Світ все ще платить за угоду з Совєтами...
 

Як відомо, нацисти доволі швидко захопили Європу.
Франція капітулювала чи не найшвидше, а ціною французького боягузтва були непомірні втрати британців в Дюнкерку...
Замість того, щоби стати на захист своєї країни, французи воліли здатись та чекати, доки їх звільнять Британія і США. Рятувати Францію і віддавати свої життя довелось Англійцям, Американцям, Канадійцям, Австралійцям і Новозеландцям! Через це французьке боягузтво, і через те, що Черчілль волів якомога довше не втягуватись у пряме зіткнення з Третім Райхом, сподіваючись, що зрештою Гітлер рушить на схід і облишить Британію у спокої, Західний фронт в Європі вдалось відкрити лише у 1944 році, після того, як Франція наполягла у 1943 на угоді Союзників з Совєтами.
Тегеран-1943, а згодом Ялтинська конференція вирішили долю Світу аж до сьогодення...
 

Угода з совєтським диктатором врятувала СССР від неминучої поразки перед Третім Райхом, позаяк війська Вермахту вже вийшли до Москви та Сталінґраду, а близько мільйона кацапів воювало на боці нацистів.
Нацистським і совєтським окупантам опирались лише Українці!
 

Ленд-ліз — порятунок Совєтськоґо Союза!
США, до останнього утримуючись від участі у війні, після Перл-Гарбору змушені були захищатись та нарешті очолити антинацистську коаліцію. Втім, війна вже зайшла так далеко, що розпочати звільнення Європи від нацистів було вкрай складно. Франція наполягала на угоді з СССР. Після перемовин в Тегерані, Совєти почали отримувати ленд-ліз — військову допомогу від США та Британії: техніка, зброя, їжа, гуманітарні вантажі, навіть ґудзики на красноармєйські ватніки, наштамповані в Чікаґо!
Якби не ленд-ліз, то Совєтам був би гаплик ще у 1944...
 


 

Совєтський контрнаступ зміг відтягти сили й ресурси Вермахту на схід, що дозволило нарешті розпочати операцію з висадки в Нормандії військ Союзників. Також посилились дії на Середземноморському театрі.
З відкриттям Західного фронту нарешті і Франція раптом отримала лідера — вже відомого Українцям Шарля де Голля, який чомусь невідомо де був на початку нацистської окупації.
Велика Британія з початком війни отримала нового прем'єра, і на відміну від Чемберлена, Уінстон Черчілль був набагато рішучим у своїх діях, хоча також балансував і згоден був укладати угоду з Совєтами, тільки б це було в інтересах Британської Імперії.
Франклін Рузвельт також керувався виключно інтересами США, перебуваючи аж третій термін на посаді у зв'язку з війною, і теж дослухався до решти Союзників.
Отже, зустріч в Ялті була неминучою.
 

Ялтинська конференція визначала післявоєнний устрій Світу, пізніше утвердилась ще й Потсдамською конференцією.
Саме в Ялті Сталін домігся умов створення ООН на заміну ненависної йому і вже ліквідованої Ліги Націй. Світ все ще керується сталінським ООН, в якому СССР мали виключне право вето аж чотири рази: як СССР, власне, і як "сувєрєнниє" РСФСР, УССР і БССР — країни-засновниці разом з Францією, Великою Британією та США. Щоправда, після розвалу СССР, Україна й Біларусь не отримали право вето, його одноосібно залишила собі "правонаступніца СССР" РФ (Россія Фашистська).
Світ й досі керується сталінським ООН...
 

Усвідомивши, що Захід залежить від СССР, Совєти миттєво почали нахабніти в усьому.
Відчувши повну безкарність та під впливом жаги помсти, під час просування вже Європою в бік Берліну, Совєти чинили чисельні військові злочини проти цивільного населення, особливо в Пруссії і, власне, в Німеччині.
Також Кремль всіляко допомагав Польщі знищувати Українців, влаштувавши справжній геноцид на західних українських теренах.
Звісно ж, Світ та Європа знову не бачили жодних злочинів Кремля.
 

8.V.1945 Третій Райх підписав капітуляцію після взяття Берліну військами Союзників, проте Москва запротестувала! Адже капітуляцію було підписано не на умовах Москви. І Кремль змусив переписати акт про капітуляцію та перепідписати наново вже 9 травня. Саме тому увесь Світ відзначає 8 травня День Пам'яті жертв ІІ Світової війни, а Кремль "празднуєт Дєвято-Мая"!
 


 

І знову Європа не усвідомила, з ким мають справу.
Проблеми з Совєтами у Світу розпочались одразу по завершенню ІІ Світової!
Розподіляючи зони окупації між країнами-союзниками, СССР забажали отримати не лише схід Німеччини, але й Австрію. Дуже вже хотілось Відень товаріщу Сталіну! Проте, сталось не як бажалось, і Відень з Австрією відійшли до американського сектору окупації, завдяки чому згодом Австрія змогла відновити суверенітет і незалежність.
Тим часом, доки Союзники налагоджували в перший рік повоєнний устрій на окупованій Німеччині, СССР заходився улюбленою для всіх кацапів справою — пограбування! Із Німеччини та країн центральної Європи вивозилось все, що можна, грабувалось все, від підприємств, до цивільних. Ешелонами вивозились заводи, котрі згодом працювали в СССР. Завод "Opel" був вивезений вщент разом з устаткуванням, технічною документацією, кресленнями, навіть з деякими конструкторами і з останньою партією вцілілих автомобілів "Opel Kadett K38" — в Москві їм лише шильдіки змінили і обізвали "Москвич М-401"!

Кремлю вдалось залишити за собою Східну Пруссію (розділену навпіл з Польщею) та схід Німеччини (Сілезію та Померанію також щедро віддали Польщі, певно, на знак подяки за геноцид Українців), а на решті окупованого сходу Німеччини було створено совєстьку "ҐДР" (НДР — "Німецьку Демократичну Республіку").
Причому, за умовами Потсдамської угоди, Східна Пруссія і Кёніґсберг після 1995 року повинні були повернутись до складу Німеччини, але 400-річне Місто Королів Кёніґсберг було вщент знищене ще у 1945...
Втім, забаганки Кремля також не здійснились в повній мірі, позаяк Берлін також був розділений на зони окупації, і бажання Москви отримати увесь Берлін під свій контроль не здійснились! США, Британія та Франція зі своїх зон окупації утворили Західний Берлін. Це призвело в 1947 до першого протистояння між Союзниками впритул до танкового протистояння на Чек-Пойнт!
Зрештою, Совєти огородили Західний Берлін сумнозвісним Берлінським Муром і змусили країни Заходу виторгувати для себе право доступу в анклав, тримаючи в блокаді двохмільйонне населення Західного Берліну декілька місяців. Західній авіації доводилось з сутичками й боями пробивати транспортний коридор до блокованого міста. В усьому Світі люди збирали пакунки для дітей Берліну, а американські авіатори перед посадкою на аеродромі Темпльхофф кружляли низько над берліном і здійснювали "родзинкові бомбардування" — скидували дітям на маленьких парашутиках пакуночки зі смаколиками, солодощами, шоколадом, родзинками та іграшками... Цими іграшками — літаками та автомобілями — берлінські діти грали у головну для себе гру — "родзинкові бомбардування"...
А далі довгі півстоліття совєтської окупації Європи...
Так почалась Холодна війна...
 


 


 


 

Уривок з публікації «Велика Війна триває...»

Постери з серії ✠ «УКРАЇНА — Ціна Незалежності 1917 — 2017»

Інфоґрафіка © Український Інститут Національної Пам'яті

Матеріял публікував
© Дмитро Дзюба

2017.V.8
© «Порохівниця»