«Eugenio — un patriota de España»

Eugenio — un patriota de España

 
«¡VIVA LA ESPAÑA! ¡Viva la España!» — весело вигукували друзі на залитій весняним сонцем Плаца Нова. Еухеніо і Стефано сміялись, бісились, вдавано боролись одне з одним, підстрибували й ганялись одне за одним по колу навколо фонтану, розважаючи пустощами П'єтро і Марію. Здавалось, весняна Барселона тішилась пустощам веселої молоді й ніхто з перехожих не зважав на юрбу студентів, які пообіді зграйками виходили на площу. Проте, це було не так...

1º de Mayo del año 1936. Barselona.

Еухеніо любив світанки, особливо весняні, тому вирішив вже не лягати спати й прийшов на Плаца Нова раніше за друзів, та почав розкладати з візочку яток для квітів. Всю ніч вони готували квіткові композиції до студентського свята квітів "Flores de La Primavera", яке друзі затіяли й так чекали. П'єтро і Марія пішли до свого кампусу далеко за північ, але вони обов'язково прийдуть. А ось Стефано зник ще з відучора, хоча він так волів особисто скласти власні квіткові композиції, і його зникнення вельми тривожило. В Іспанії неспокійні часи...
До ранку Еухеніо заплітав віночки, які хотіли плести разом зі Стефано — якщо їм вдасться продати хоча б половину, це буде неабияка вдача! Після свята Еухеніо збирався ненадовго з'їздити до батьків в рідне село в Кастилію — з Різдва не був вдома, та й вдалось дещо зібрати з коштів — батькам будуть в нагоді. Еухеніо згадав останній лист від Мами: "Чікіто, я так сумую за тобою, сподіваюсь побачити тебе вдома в день твоєї ХХ-ї весни..." Мама завжди звала його Чікіто і дуже просила, щоби на своє 20-річчя Еухеніо приїхав додому...

Попри вранішню годину на Плаца Нова було незвично велелюдно. Навколо майоріло безліч червоних прапорів, схоже, республіканці сьогодні влаштують своє свято.

— Viva la Stalin! — гаркнув хтось прямо над головою Еухеніо.
Юнак підняв голову з-під ятка і побачив портового вантажника з червоним прапором із обличчям Сталіна. Втім, обличчя пролетарія було не менш червоним за прапор. Пролетарій підійшов впритул до ятка та ще й наступив на один з букетів, що лежали нерозкладені коло коробки. Виряченими очима пролетарій дивився на квіти і на юнака з квітами, від вантажника тхнуло перегаром, щетина була жовта від табаку, роба забруднена мастилом, на брудних чоботах засохла руда глина.
Еухеніо схилився над коробкою, роблячи вигляд що заклопотаний своєю справою. "Я теж з бідної селянської родини, але Мама привчила, що одяг завжди має бути охайним, адже зовнішній вигляд людини..."
— ¡Viva la Stalin! ¡Viva Rusia! ¡Viva el comunismo! — знову гаркнув хриплим пропитим басом малоприємний тип.
— ¡Viva la España! — посміхнувся вимушено Еухеніо, — Сеньйор, візьміть букет, просто так, подаруєте своїй сеньйориті.
Пролетарій вихопив букет, жбурнув на бруківку й розчавив брудним чоботом, смачно харкнув на яток з квітами та швидко попрямував в бік натовпу з червоними прапорами.

Площа гомоніла, натовп почав скандувати: "¡Viva la República! Viva la Revolución! Viva la Stalin! Viva la Lenin! Viva Rusia! Viva el Primero de Mayo! Viva el Comunismo! Patria o muerte! Viva el comunismo y la libertad!"
Натовп рушив повз квітковий яток, на червоних прапорах майоріли обличчя Сталіна, Лєніна, Маркса, натовп був збуджений і бурхливою рікою потік з Плаца Нова вуличками Старого Міста в бік Ель Сентро. На щастя неприємного типа більше не було ніде видно. Коли чисельний натовп майже пройшов, Еухеніо почав заспокоюватись і озирався, можливо де з іншого боку Плаца Нова вже йдуть його друзі?
"Хоча б Стефано з'явився!.."

Аж раптом з хвоста демонстрації відділилась купка пролетаріїв на чолі з людиною у чорному шкіряному плащі, поруч з яким був той самий неприємний тип — вони швидко прямували в бік квіткового ятку. Розкидавши ногами квіти, вони накинулись на Еухеніо й почали щосили гамселити ногами й залізними прутками...
Вже втрачаючи свідомість, Еухеніо почув незнайому йому різку гавкаючу мову, яку він вже чув цієї весни: "Чё, сцука, нє любіш товаріща сталіна? Щєнок! Ща научім тєбя любіть коммунізм! Віва ля Сталін, мляяять!.."

...Еухеніо так і не зустрів наступний світанок...
...Старенькі батьки так і не дочекались сина...
...Але Еухеніо зустрівся зі Стефано...

© Dem'än Dzüba (º Demien Amorales)
2017.X.7

Совєтська гібридна війна проти Іспанії 1936 року

«¡VIVA LA ESPAÑA!»

Іспанія, каталонське питання, війна Кремля і Україна

© Dem'än Dzüba (º Demien Amorales)
2017.X.7
© «Порохівниця»