Запорожжя очима москалів

Запорожжя очима москалів

Департамент культури і туризму в Запорізькій області презентували концепцію розвитку туризму і веб-енциклопедію туризму по Запорожському краю у вигляді інтерактивної мапи — результат співпраці з GOOGLE.
Все чудово, та як каже Майкл Щур — АЄОА — "Але є одне але!"
Є за що похвалити, але нарікань більше.

Якось минулого року «Порохівниця» публікувала, що таке Антиукраїнський туризм.
В Україні туристична галузь є геть не українською, туроператори вщент "укрАінскіє", гіди вщент "узкоґаварящіє" і під час проведення ексурсій забивають кацапськими метастазами голови туристам, в тому числі іноземним. Тобто, коли іноземні туристи прибувають в Україну, то бачуть замість України просто "друґую россію" завдяки гадам-"ґідам".
Щоб дізнатись, як виглядає Україна очима москаля — не обов'язково їхати на РФ (Россію Фашистську).
Достатньо замовити туристичну поїздку Україною в будь-якого з чисельних "укрАінскіх" туроператорів.
Вся "прєлєсть русскоґо міра" і "малороссіі" буде у Ваших ніг!
Показовою є мапа України з сайту одного з "туропєраторов"...

Виявляється, за рік ситуація все ще є незмінною.

Таку ось новину принесла стрічечка соцмережі ФСБук.
Департамент культури і туризму в Запорізькій області презентували концепцію розвитку туризму і веб-енциклопедію туризму по Запорожською краю у вигляді інтерактивної мапи — результат співпраці з GOOGLE.
Про це Українцям повідомив начальник управління туризму в Департаменті культури і туризму Запорізької області Сєрґєй Білов, щоправда, не всі змогли прочитати текст мовою окупантів. Щось там про "мноґоязычность", якісь кацапоязичні теґи...
Чому український державний чиновник порушує Закон і пише мовою окупантів, котрі вбивають Українців четвертий рік війни поспіль — це окреме питання.

Що ж, довелось йти за посиланнями на вказані сайт і мапу та розбиратись, бо мало що зрозуміло з того кацоязичного белькотіння.

Отже, мапа.
Дякувати, що головна сторінка інтерактивної мапи відкрилась українською за замовчуванням. Є перехід на англійську, що вельми доречно для європейських, американських і канадських туристів. Варто нагадати, що місто Запоріжжя є побратимом двом німецьким містам, та й німецькі туристи їздять по місцях колишніх німецьких колоній — може доречно було додати ще й німецьку мову?
Але нащо там кацапська мова — не зрозуміло. Мы ждём в ґості сєвєрных алєнєй і орков? Чи "мноґоязычноє насєлєніє" Запорожського краю та України не розуміють української?

Перше, чим здивувала мапа — це "куйбышево" на місці декомунізованого ще в травні 2016 року селища Більмак. І на англомовній мапі теж!
Уявляєте — "kuibyshevo", Карл!
Навіть на тій же інтерактивній Google-Maps вже не існує ніякого "куйбышево", а є Більмак, проте в Департаменті культури і туризму Запорізької області все ще "куйбышево"!
Декомунізація, десовєтізація? Ні, не чули.
В коментарях у товаріща начальніка єдиний українськомовний коментар ставить слушне питання: "А де Більмак?" Решта ж респондентів — "васхіщённоє мноґоязычноє насєлєніє".

Власне, самі розробники з московітськими прізвищами також не зовсім володіють українською, адже на українській версії мапи привітання "Вітаємо у Запоріжжі" говорить за місто, а не за увесь край. Якщо мова йде про Запорожський край, про славетні легендерні козацькі землі Запорожжя — в такому разі привітання мало би звучати "Вітаємо на Запоріжжі".
(Для уважних читачів підкреслимо співіснування сучасної назви Запоріжжя та історичної козацької назви Запорожжя, себто, за порогами, про що йшла мова в публікації «Запорожжя vs Запоріжжя».)
Якщо мова йде про місто — тоді у Запоріжжі, якщо мова йде про Запорожський край — тоді на Запорожжі (на Запоріжжі, якщо звичніше).

Які ж об'єкти потенційні туристи можуть бачити на презентованій інтерактивній мапі.
Запорожська Січ на Хортиці, залишки Великого Лугу, Кам'яну Могилу на річці Молочній, Молочний лиман, пам'ятник бичку в Бердянці.
Далі: у Василівці залишки садиби россійсько-імпєрскоґо статскоґо совєтніка Васілія Попова — фаворита Грицька Нечеси, або ж князя Ґріґорія Потёмкіна-Таврічєскоґо, котрий у свою чергу був фаворитом шальной імпєратріци Єкатєріни-ІІ, вона ж шльондра Катька, та садиба ще одного россійсько-імпєрскоґо статскоґо совєтніка Міклашевскоґо — прєдводітєля Єкатєрінославскоґо дворянства. Певно, залишки "мєжиґорій" кацапських окупантів України, які зруйнували Запорожську Січ і окупували терени навколо Великого Лугу, роздаючи одне одному найкращі ділянки козацьких земель — це найліпше, що можуть запропонувати в Департаменті культури і туризму Запорізької області?
Від обійсть тодішніх "хазяєв Запарожья" пропонуються маршрути до володінь нинішніх "хазяєв Запарожья" — ахмєтовська "Запорожсталь", "музєй тєхнікі боґуслаєва" (в дужках скромно вказано назву підприємства, яке належить українофобному кремлядському коллабораціоністу) та Ботієвська Вітроелектростанція, яка належить кланам пшонок і клюєвих. Ну вже б тоді хрестом і колорадськими лєнточками позначили би "пшонний чапаєвскій мєморіал" на Пришибі, або створили би гід по садибам коллабораціоністів — вони виглядають набагато розкошніше руїн окупантів з минулого.
Здається, мапа і туристична концепція створювались з метою заманити туристів на промислові об'єкти, що належать ворогам України, щоб заробити для кремлядських коллабораціоністів трішки грошенят, бо мабуть останній хрін без солі доїдають, бідолашні.

Біда-бідося з цією мапою. Вуха чужаків повилазили.
Якщо з мапи прибрати оте "куйбышево", кацапську мову та об'єкти коллабораціоністів — все буде чудово.

Втім, не будемо судити суворо, все ж, люди старалися.
Підемо вивчати далі саму концепцію.

Концепція має дещо двояке сприйняття.
На перший погляд концепція відлякує стилістикою конструктивизму і мінімалізму, які були вельми популярні у 1920-х роках в Совєтській Россії, що викликає певні аллюзії. Також згадується нещодавній аналогічний "масковскій крєатів" київського "ВДНГ", виконаний точно такими рисочками.
Соупадєніє?
Особливо жахливо виглядають і не сприймаються стікери.

"Сакральне", "індустріальне" — асоціації як не з "сакральнимі скрєпамі", так з "Вєсной на Зарєчной уліце", та й козак на коні цими рисочками виглядає, скажімо так, незрозуміло.

Невдало виглядає англійське "Hi!", яке сприймається як українське "Ні!" — немов туристів силком затягуть в сморідне місто, а бідосі пручаються й кричать "Ні!" А як щодо "Welcome!", "Willkommen!" та "Ласкаво просимо!"?

Спробуємо знову не бути надто суворими у висновках.
Якщо все ж потенційні туристи знайдуть десь внизу посилання на окремий сайт, де презентовано концепцію "7 на 7", то будуть мати змогу оцінити її.

"Стратегія розвитку, реальні туристичні продукти і сім напрямків туризму стали основою концепції айдентики туристичного бренду Запоріжжя" — переконують творці концепції з обласного Департаменту туризму.
На сайті пояснюється, чому саме концепція "7 на 7", чому 7 шляхів, чому обрано конструктивизм з мінімалізмом в графічній мові концепції, яка символіка закладена в графічну концепцію, тощо.
Вивчивши всю глибину концепції варто віддати належне — трішки продумали глибину, намагались втілити в цей мінімалістичний контструктивизм багато символіки, щоби передати концепцією мінімалістичного конструктивизму айдентику (як "по-модньому" вказують автори концепції), себто, ідентичність Запорожського краю.
Так, 7 шляхів ведуть в Запоріжжя, семикутна зірка, схожа з козацькою зіркою з козацького прапору, малиновий колір, знову ж таки.
Пояснення повної концепції дещо переважує шальки терезів і змушує вже не дуже зважати на аллюзії з совєтським "конструктівізмом", згадуючи про який, одразу очікуєш, що з плакату вискочить Маяковскій у вигляді рисочок-трикутників і почне читати вірші про широкіє штаніни.
Створено і ориґінальні шрифти на базі існуючих.
Окремий респект за стилізовану літеру Z.

Але знову ж таки, АЄОА.
Хоча концепція дійсно глибока, проте головний реверанс вона робить не козацькому минулому Запорожжя, а совєтському!
Совєтський конструктівізм і мінімалізм, з яким будувався "соцґород" та "ДнєпроҐЭС", совєтська автентика, чи то пак, айдентика.
Тобто, концепція все ж не є українською, а є радше совєтською.
Тільки стилізована під сучасний креатив.

Гаразд. Йдемо на основний сайт-гід по Запоріжжю.
Дякувати, і презентація концепції, і основний сайт по замовчуванню відкриваються українською. За це теж респект. Лиш знову питання — нащо мова окупантів серед пропонуємих мов сайту? А, ми забули — "мноґоязычность" же!

Сайт-гід загалом виглядає непогано, привабливий.
Але шкварки починають лізти вже в розділі "Новини".
По-перше, біда з українською мовою. Коректора українськомовного б найняти може? Бо креативні наповнювачи контентом так поспішають, що не лише купа похибок ("опєчаток" по-вашему), але й банальне незнання мови дається взнаки. Не личіть так ганбитись, раз вже зайнялись справою презентації українського козацького Запорожжя. Кров з очей починає йти, коли намагаєшся зрозуміти, що таке "відкривється", що то за "знатАкі" та "слогагани" і де це, "в Словакії". Так це лиш на першій сторінці новин (на момент створення скріншотів). Далі йти не виникло бажання.
"Мноґоязычность"!


Не виникло бажання переглядати новини цього гід-сайту й через контент.
«Легендарний актор Валерій Золотухін зустрів своє кохання у запорізькому отелі "Театральний"» — хто? Українцям цікаві подробиці інтимного життя кацапського актора-ватніка?
Гра "Чьто? Ґдє? Каґда?" ??? А про "КВН" буде?
В дні пам'яті жертв Голодомору писати "новасть" про купу зжертих делікатесів в якійсь ригайлівці? Ооо...
«У 2017 році святкують 90 років з дня початку будівництва Дніпрогес» — це та гребля ДніпроГЕС, що є справжнім пам'ятником 2 мільойнам Українців, вбитих першим Голодомором, у яких відібрали зерно для будівництва "ДнєпроҐЭС"? Це той "ДнєпроҐЭС", що затопив Дніпрові Пороги? Це той "ДнєпроҐЭС", при будівництві якого було знищено місце розташування першої Запорожської Січі і ще купу важливих історичних артефактів козацької доби України? Це той "ДнєпроҐЭС", який підірвало НКВД і затопило місто Запоріжжя, коли загинуло більше сотні тисяч людей?
Яка архіважлива новина для обласного департаменту туризму!
В обласному департаменті туризму не володіють історією?
Позаяк вже проілюстрували публікацію вкраденими з Бундесархіву Німеччини світлинами підірваної греблі "ДнєпроҐЭС", то чому ж не написали, що це за світлини і яка тоді трагедія сталася? Чому "забули" вказати, що НКВД підірвали греблю і вбили понад сто тисяч запорожців? Натомість не забули згадати про саги й присвяти головному ідеологічному символу совєтских окупантів! Самуїл Маршак, трясця...

Як бачимо, совєтські маркери превалюють...

Принаймі, дякувати можна хоча б за таку публікацію:
Запоріжжя за часів Олександрівська було україномовним містом

Що можна сказати в підсумку про все це.
Легендарне козацьке Запорожжя, на жаль, вельми сильно вражене кацапськими метастазами.

Державний Департамент культури і туризму в Запорізькій області створив концепцію розвитку туризму, яка не відповідає концепції Української Держави і здебільшого схиляється до совєтської концепції, хоч і в сучасній обгортці. Мапа з совєтським топонімом і з об'єктами, які належать українофобним кремлівським коллабораціоністам — верх некомпетентності. Сайт-гід, що пишеться швидкоруч костурбатою українською (страшно уявити, що там в англомовній версії), зате чудовою мовою окупантів... Концепція з аллюзією на совєтську стилістику, про що прямо говорять творці концепції...
Це точно розробка українського державного департаменту туризму?
Це радше нагадує креатив "рєґіональноґо турізма" від "рєгіональних" попередників...
І це ще не ставиться питання про те, скільки коштів платників податків пішло на увесь цей "крєатів"!?
Втім, це питання все одно приречене на риторичність...

Залишається лиш згадати старий анекдот:
На конкурсі "Україна очима москалів" переміг гуцул Степан, виклавши фразу "Україна очима москалів" очима москалів.

Отже, мабуть час на Запорожжі проводити конкурс "Запорожжя очима москалів", на якому перемогу отримає козак-характерник, виклавши фразу "Запорожжя очима москалів" очима москалів. Або виклавши напис "Наш мноґоязычный рєґіон русскім языком" язиками руссцкіх.
Може тоді нарешті зникне ця "ностальґія" за совєтскім конструктівізмом?

А поки, маємо що маємо, як той казав...

《— Немає козаків... Перевелися...》
© «Пропала Грамота»