Перейти до контенту

✠ 100 років синьо-жовтому кордону

✠ 100 років синьо-жовтому кордону ✠

 
30 квітня 2018 року Україна вперше відзначила День прикордонника в день 100-річчя Державної Прикордонної Служби України.
100 років тому, 30.IV.1918 Окремий корпус кордонної охорони УНР встановив прикордонні стовпи поблизу станції Ковпакове на означеному ІІІ Універсалом східному кордоні Української Народньої Республіки і Області Всєвєлікоґо Войска Донскоґо Россійськой Рєспублікі.

Державна Прикордонна Служба України файно підготувалась до свого 100-річчя!
До уваги вельмишановного панства — коротенька історія, соціяльні відеоролики та відеорепортаж зі святкування 100-річчя синьо-жовтого кордону України і першого в історії Держави Дня Державної Прикордонної Служби України!
Слава Україні! Героям Слава!


 

Як не змусити річку повернути назад, так і людей не змусити відмовитись від ідеалів...
Століттями, ворог хоче загарбати нашу священну землю, та ми стаємо тільки сильнішими.
100 років тому у ці дні, в результаті переможних боїв УКРАЇНСЬКОЇ армії з Совєтською Россією на відновленому кордоні були встановлені наші державні символи...
Це наша земля!
Ми завжди тут!
Ми перші на захисті.
Ми віримо, що своєю стихійною силою Україна проб’ється через усі перешкоди.
Всупереч усьому — Україні бути!

II► ПРИКОРДОННИКИ. 100 РОКІВ. ПЕРШІ НА ЗАХИСТІ

© «Західний Кордон» — © «Наш Кордон» Оксана Гнатишин, режисер Тарас Кохан

Український бліцкриґ навесні 1918 року завершився звільненням теренів України від першої совєтської окупації.
Вінцями українського бліцкриґу стали Кримський похід Запорожців Болбочана, народження Військово-Морської Фльоти України і звільнення Донеччини зі встановленням державного кордону УНР.

Окремий корпус кордонної охорони в УНР почали формувати в березні 1918 року. Саме так назвали тодішню прикордонну службу.
Після звільнення Харкова, в Лозовій Запорожська дивізія Армії УНР розділилась на Кримську і Слов'янську групи. Загальне командування Запорожською дивізією вів генерал Зураб Натішвілі (Олександр Натієв).
Кримська група під проводом полковника Петра Болбочана вирушила на Запорожжя і Крим, а Слов'янська група під проводом Володимира Сікевича відправилась на звільнення Донеччини та Луганщини — промислово-індустріального Донбасу, на який так зазіхала Совєтська Россія, вважаючи "Донбасс сєрдцем Россіі".
Стрімким рейдом, як і під час звільнення України від Полісся до Слобожанщини, було звільнено від совєтських окупантів українську Донеччину.

30.IV.1918 війська Слов'янської групи Володимира Сікевича зайняли станцію Ковпакове (нині Антрацитівський район Луганської області, ОРЛО). Залізнична станція знаходилася на тодішній адміністративній межі Катеринославської губернії та Області Війська Донського. Губернія належала до складу УНР за ІІІ Універсалом Центральної Ради, отже тут і мав бути східний кордон України. Россійская Рєспубліка після жовтневого перевороту большевиків перестала існувати, територія Совєтської Россії (РСФСР) поступово розповзалась у вигляді "красной плєсєні". В цей час на Дону розгорталося антибольшевицьке повстання, яке завершилося створенням нової держави — Всєвєлікоґо Войська Донскоґо на чолі з отаманом Пєтром Красновим.
Витіснивши совєтських окупантів з теренів України, Окремий корпус кордонної охорони Армії УНР встановлював синьо-жовті прикордонні стовпи вздовж кордонів Української Народньої Республіки з РСФСР та Всєвєлікім Войском Донскім.

Між іншим, варто зауважити, що означений ІІІ Універсалом східний кордон УНР на Донеччині приблизно збігається з нинішньою лінією фронту і розмежування з тимчасово окупованими ОРДіЛО — ще один маркер дежавю зі сторічними подіями...

Мапа України 1918 року Степана Рудницького зі ще не визначеними кордонами

Станом на 1918 рік, означені ІІІ Універсалом та угодами Берестейського Миру кордони Української Народньої Республіки були міжнародно визнаними. У 1919 році делегація УНР на Паризькій мирній конференції в необхідному пакеті документів деклярувала визначення кордонів Соборної України за етноґрафічним принципом, що й робили тоді всі новоутворені після Світової війни країни. Себто, кордони Держави мали включати терени українського етнічного ареалу, з Кубанню, Підкавказзям, Західними Теренами — території з переважною більшістю українського населення.

Визначені у 1918 році Берестейським Миром кордони УНР мали бути остаточно визначені у 1919 році на Паризькій мирній конференції як кордони Української Самостійної Соборної Держави...

II► 100-річчя синьо-жовтого кордону

Слово полковнику Володимиру Сікевичу:

„...я пішов на наш кордон. Там були вже всі війська групи, що приїхали зо мною, прийшов і наш пан-отець. Козаки принесли два високих стовпи, вималювали їх на жовто-блакитну фарбу, яку знайшли на станції, на кожному з двох боків намалювали тризуб, а під ним написали: "У.Н.Р.", а до стовпів прибили патики з нашим рідним державним прапором! Священик відслужив молебен, окропив святою водою прапори. Коли козаки піднесли до гори стовпи і закопали в землю, музика заграла наш гимн, гармати дали салют, а козаки крикнули могуче: "Слава!" Це було таке свято для нашого війська, що його зможе зрозуміти лише той, для кого Україна дорожче життя!“

II► 100-річчя створення прикордонного відомства

27 квітня 2018 року на Софіївському Майдані в Києві пройшла хороша церемонія відзначення 100-річчя створення Окремого корпусу кордонної охорони УНР.
Указом Головнокомандуючого і Президента України Петра Порошенка День Державної Прикордонної Служби України змістили з 28 травня на 30 квітня — день виходу Окремої Запорізької дивізії під командуванням полковника Володимира Сікевича на кордон з Войском Донскім.

„Відтепер українські прикордонники відзначатимуть професійне свято 30 квітня“
Верховний Головнокомандувач і Президент України Петро Порошенко 2018.IV.30

„Ми назавжди запам'ятаємо цей день — день, коли українська прикордонна служба повернулась до свого коріння, до заснування 100 років тому.“
Верховний Головнокомандувач і Президент України Петро Порошенко 2018.IV.30

100 років потому згадують ці вікопомні події.
Урочисті заходи з відзначення 100-річчя створення прикордонного відомства України та випуску офіцерів-прикордонників з Національної академії Держприкордонслужби імені Богдана Хмельницького відбулись за участі Верховного Головнокомандуючого і Президента України Петра Порошенка.

II► Як відзначали 100-річчя прикордонної служби на Софійській площі

Прикордонники проводять паралелі між подіями 100-річної давнини та сьогоденням, адже зараз Україна знову бореться за цілісність своїх кордонів.
"— Наклалася з точністю кальковою та ситуація, але ми вже інші, іншу ментальність маємо, маємо досвід історичний і низку перемог, тому прикордонники зараз беруть це свято", — зазначив генерал-майор запасу ДПСУ Сергій Треус.
У межах святкування Президент надав звання Героя України (посмертно) за особливу мужність полковнику Євгену Пікусу, який героїчно загинув улітку 2014-го біля селища Талове на Луганщині. Нагороду отримали мати та рідний брат — теж прикордонник...

II► 100-річчя створення прикордонного відомства України

Державна Прикордонна Служба України вперше за 100 років була представлена в історичному однострої, який відтепер є парадним одностроєм українських війск і відтворений згідно Наказу Головнокомандуючого групою "Нове Військо" під керівництвом Віталія Гайдукевича.

Головнокомандувач і Президент України Петро Порошенко представив Українцям нових прикордонників, випускників Національної академії Держприкордонслужби, цьогорічний випуск яких був надзвичайно особливим: 100-річчя прикордонного відомства і перший в Незалежній Україні День прикордонника. Дипломи отримали 255 випускників. Головнокомандувач тепло поспілкувався з прикордонниками та отримав подарунок від школярика Володимира Оганесяна, який мріє стати прикордонником.

#ДеньПрикордонника

Володя Оганесян мріє стати прикордонником, щоб захищати Україну від ворога.Дуже зворушений, друже, твоїм подарунком. Впевнений, завдяки наполегливості і силі волі твоя мрія обов’язково здійсниться. #ДеньПрикордонника

Опубліковано Петром Порошенком 30 квітня 2018 р.

„Ніщо не зупинить ідею, час якої настав!“
Провідник Степан Бандера

Як не змусити річку повернути назад, так і людей не змусити відмовитись від ідеалів...
Це наша земля! Це наша Україна!
Всупереч усьому — Україні бути!
Слава Україні! Героям Слава!
 

Матеріял укладено з відкритих джерел:
© Верховний Головнокомандувач і Президент України Петро Порошенко
© Верховний Головнокомандувач і Президент України Петро Порошенко
© Верховний Головнокомандувач і Президент України Петро Порошенко
© Державна Прикордонна Служба України
© «Західний Кордон» — © «Наш Кордон»
© «5 Канал»
Матеріял уклав
2018.V.1
℗ Dem'än Dzüba
© «Порохівниця» — «Porohivnyçä»