Роковини загибелі Степана Бандери — документальна хроніка вшанування пам’яті Провідника (Мюнхен, 1984)

Роковини загибелі Степана Бандери
документальна хроніка вшанування пам'яті Провідника (Мюнхен, 1984)

 
Провідник ОУН-Б Степан Бандера загинув 15 жовтня 1959 року в Мюнхені...
Вчинити вбивство Степана Бандери в Федеративній Республіці Німеччини уповноважив терористичний режим квазідержавного утворення "СССР", вбивство здійснив совєтський аґент КҐБ Богдан Сташинський...
Українська Інформаційна Служба ОУН в Лондоні має в Архіві ОУН унікальну документальну хроніку вшанування пам'яті Провідника ОУН на 25-ті роковини його загибелі...

 

15 жовтня 1959 року в Мюнхені, в під'їзді будинку на Крайтмайрштрассе, 7 (Kreittmayrstraße — вулиця Крайтмайр), о 13:05 знайшли ще живого залитого кров'ю Степана Бандеру. Медична експертиза виявила, що причиною смерті була отрута. Совєтський аґент КҐБ Богдан Сташинський зі спеціального пістолета вистрілив в обличчя Степану Бандері струменем розчину ціанистого калію. Два роки по тому, 17 листопада 1961 року, німецькі судові органи проголосили, що вбивцею Степана Бандери є Богдан Сташинський, який діяв з наказу керівника КҐБ Алєксандра Шелєпіна і ґенсека СССР Нікіти Хрущова.

Після докладного слідства проти вбивці відбувся так званий "процес Сташинського" від 8 до 15 жовтня 1962 року. Присуд проголошено 19 жовтня — вбивцю засуджено на 8 років важкої в'язниці.

12 серпня 1961 року стало "чорною п'ятницею" для КҐБ. Втеча подружжя Сташинських сплутала всі карти не тільки організаторам вбивства в Кремлі. Після зізнання виконавця вбивства, етнічного Українця і уродженця Львівщини Богдана Сташинського у вбивстві Лева Ребета і Степана Бандери американці передали його німцям.
Сташинський під впливом дружини Інґе Поль зрозумів, що як особа, яка багато знає, може бути знищена тим же КҐБ, тому втік разом з нею на Захід, в американську зону Західного Берліна. Краще сісти в тюрму в демократичній державі, ніж бути знищеним зовсім. Так зникали й попередні аґенти, яким було дано завдання знищити Бандеру.

На думку багатьох аналітиків того часу, це було "лагідне", як тоді говорили, покарання, а совєтсько-КҐБістське керівництво не постало тоді перед жодним міжнародним судом...

Через 25 років, вшановуючи пам'ять Провідника, Українське Історичне Товариство Бредфорду (Велика Британія) створює для української діяспори документальні фільми про вбивство Степана Бандери.

„У вшанувальні дні 25-ліття геройської смерти славної пам'яти Голови ОУН Степана Бандери...“

На відзнятих 1984 року в Мюнхені документальних хроніках маємо змогу побачити не лише похорон Степана Бандери, але й таких відомих діячів ЗЧ ОУН, як Я.Стецько, В.Мазур, Є.Рен, О.Коваль, С.Мудрик та інші...

Відео зберігає Архів ОУН — Українська Інформаційна Служба ОУН в Лондоні

25 років загибелі Степана Бандери.
Мюнхен, 1984 [Відео]


II► Вшанування пам`яті Провідника ОУН(р) Степана Бандери. Мюнхен, Німеччина (12-20 жовтня 1984)

На цьому відео з фонду Українського відеоархівного товариства в Брадфорді (Велика Британія) зафіксовано заходи української громадськості за участю представників українських організацій з різних країн світу.

Починається відео з короткого художньо-документального сюжету про вбивство агентом Сташинським провідника Бандери в Мюнхені 15 жовтня 1959 р. Далі відзнята піша хода до могили та панахида за участі родини С.Бандери, Голови Проводу Ярослава Стецька, чільних діячів ОУН. Слово мають: від УГКЦ — кир. Платон Корнеляк, від УАПЦ — архиєпископ Анатолій Дублянський (Частина 1).

На іншому відео (Частина 2) показані поминальні заходи на могилі Степана Бандери (цвинтар Вальдфрідгоф, Мюнхен), виступи відомих діячів Українського визвольного руху за кордоном (список під відео).


II► Поминальні заходи на могилі Степана Бандери (цвинтар Вальдфрідгоф, Мюнхен)


 

Матеріял з відкритого джерела:
© Архів ОУН — Українська Інформаційна Служба ОУН — УІС ОУН Лондон