Перейти до контенту

До 100-річчя Листопадового Чину у Львові відкрили Меморіял героям ЗУНР та УГА

До 100-річчя Листопадового Чину у Львові відкрили Меморіял героям ЗУНР та УГА

 
1 листопада 2018 року, у день вшанування 100-річчя Листопадового Чину у Львові урочисто відкрили та освятили пам'ятник героям ЗУНР і УГА.

 
У місті Лева відкрили Меморіял Героям Західньо-Української Народньої Республіки та Української Галицької Армії.
Меморіял заввишки понад 8 метрів та площу навколо нього облаштували на розі вулиці Листопадового Чину та вулиці Огієнка за рішенням Львівської облдержадміністрації.

Рівно 100 років тому, 9.ХІ.1918 на цьому ж місці відбувся вуличний бій проти польського панцерника.
Польський наступ на Єзуїтський город (тепер парк Франка) очолювала невидана на той час у місті Лева панцерна автівка — надсучасна на той час воєнна машина, чудо техніки того часу, гроза львівських вулиць! Таких панцерників поляки перекинули до Львова декілька.
Українці захоплять цей польський панцерник!
У першому ж бою вояки гуцульської сотні УГА з палацу Ґолуховських буквально голіруч підбили, знешкодили й захопили "грозу львівських вулиць" — Українці перемогли!


Урочистості розпочалися зачитуванням Відозви Української Національної Ради до мешканців Галичини про проголошення Західньо-Української Народньої Республіки та театралізованою присягою Січових Стрільців. Згодом присутні під супровід оркестру Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного спільно виконали Державний Славень України. Після короткого віче Меморіял освятили і вшанували українських героїв хвилиною мовчання...

На відкритті Меморіялу були присутні вищі посадові особи Львівщини, зокрема Голова Львівської ОДА Олег Синютка та Голова Львівської облради Олександр Ганущин, а також Генеральний прокурор України Юрій Луценко і Перший віце-прем'єр-міністр України Степан Кубів. Крім цього, відкрити меморіал запросили і автора проекту, народного художника України Любомира Медвідя.

До присутніх на заході з привітаннями з нагоди 100-річчя Листопадового Чину і Західньо-Української Народньої Республіки звертався Верховний Головнокомандувач і Президент України Петро Порошенко.
Голова Львівської ОДА Олег Синютка також проголосив промову:
„— Усі, хто зібрався сьогодні тут, подумки порівнює цей день із 1 листопада 1918 року. Ми повинні розуміти, що не відчуваючи, не бачачи щодня нашої історії, не шануючи героїв, які поклали голову за нашу Державу, ми не матимемо майбутнього. Зараз за тисячу кілометрів від Львова український воїн береже нашу Державу, Українська Армія боронить нашу землю. Сьогодні ми маємо чим гордитися — Західньо-Українською Народньою Республікою, Українською Галицькою Армією, Збройними Силами України“.

Олег Скрипка виконав „Марш Нової Армії“ — „Зродились ми великої години…“Варто висловити лиш єдине зауваження сучасне написання на пам'ятнику "Західно-Українська Народна Республіка" не відповідає дійсній назві утвореній внаслідок Листопадового Чину Українській Державі — Західньо-Українська Народня Республіка — саме така офіційна назва була і має бути, згідно правилам українського правопису того часу, так само, як і Українська Народня Республіка.
В усьому іншому Меморіял бездоганний і гідно вшановує Героїв Листопадового Чину.

Урочисте віче з нагоди сторіччя Західньо-Української Народньої Республіки відбулося також біля Меморіялу Українських Січових Стрільців на Янівському цвинтарі Львова.

У Львові відтворили події Листопадового Чину зі
100-річної історичної світлини

Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» провело реконструкцію подій Листопадового Чину, коли Українські Січові Стрільці за одну ніч, без жодної краплі крові, взяли під свій контроль усі адміністративні будівлі у Львові.
Юнаки-реконструктори в день 100-річчя Листопадового Чину відтворили події, які зображені на відомій світлині зробленій у листопаді 1918 року. На світлині видно, як Українські Січові Стрільці утримують позицію на вході у Ратушу.


Матеріял укладено з відкритих джерел:
© «GalInfo» — „До 100-річчя Листопадового Чину у Львові відкрили пам'ятник героям ЗУНР та УГА“
© «GalInfo» — „У Львові відтворили події Листопадового чину, які зображені на сторічній світлині“
Світлини: © Марія Шевців — «GalInfo»