Перейти до контенту

«Просвіта» — 150 років у авангарді державотворення

«Просвіта» — 150 років у авангарді державотворення

 
150 років тому, 8 грудня 1868 року у Львові було засноване Товариство «Просвіта».
Україна відзначає 150-річчя утворення Товариства «Просвіта» — це найстаріша українська громадська організація культурно-освітянського спрямування, що заклала підвалини національно-визвольного руху й державотворення України.
Нині, як і 150 років поспіль, просвітяни усіх країв України стоять на сторожі національного культурного, мовного та історичного фронтів, лишаючись справжніми оберегами української думки й українського слова.
Щирі вітанні просвітянам зі святом!


 

До уваги вельмишановного панства — огляд 150-річної історії «Просвіти» імені Тараса Шевченка від голови «Просвіти» Київщини пана Євгена Букета та офіційні урочистості зі святкування 150-річчя «Просвіти» у місті Лева.

Євген БУКЕТ
голова «Просвіти» Київщини

Цьогоріч виповнюється 150 років від часу заснування Товариства «Просвіта» у Львові.
Для створення статуту Товариства у березні 1868 року сформували Комітет із представників академічної молоді. Результатом їхньої активної праці стало те, що 2 вересня 1868 року Міністерство освіти дозволило заснувати Товариство «Просвіта». Цей дозвіл став підставою для скликання у Львові першого загального збору. Організаційні роботи доручили конституційному комітетові, який очолив професор Академічної гімназії Анатоль Вахнянин. Загальний збір скликали 8 грудня 1868 року в залі Міської Стрільниці, що містився на вулиці Курковій (тепер вул. Лисенка). На нього прибуло 65 осіб, лише один із яких, отець Йосип Заячківський, не був мешканцем Львова.

Кам'яниця львівського “Куркового товариства”, де 8.ХІІ.1868 було засновано Товариство «Просвіта».
Нині — Музей Національно-визвольної боротьби України

Товариство з’явилося на противагу антиукраїнським полонофільським і москвофільським течіям у тогочасному культурному житті Галичини. На чолі його стояли народовці, які намагалися мирно співіснувати з офіційною австро-угорською владою, розвиваючи при цьому українську громаду. Саме тому в Західній Україні Товариство мирно проіснувало 70 років.

Зовсім інакше складалася доля «Просвіт» на Наддніпрянщині. Вони були дозволені лише в деяких містах: Катеринославі (1905—1916), Одесі (1906—1909), Кам’янці-Подільському (1906—1916), Києві (1906—1910), Чернігові (1906—1911), Житомирі (1907—1912), Миколаєві (1907—1924). На Дону утворилася новочеркаська «Просвіта» (1907—1913). Як бачимо, вони одразу зайняли опозиційну до царського уряду позицію і майже всі за кілька років були заборонені.

Справжній вибух просвітянського руху відбувся з початком революційного 1917 року. Українська Центральна Рада поклала на Товариство обов’язки, які зараз виконують управління культури. Принципова відмінність полягала лише в тому, що мережа «Просвіт» в УНР доходила не тільки до волосних центрів, як зараз до райцентрів доходять управління культури, а й до кожного великого села. Українська Народня Республіка — Держава, яку створила інтелігенція, тому сміливо можна стверджувати, що до 1921 року в тих містах, містечках і селах, де діяли «Просвіти» й була реальна влада УНР. Цікаво, що власні читальні «Просвіти», мали переселенці навіть на далекосхідному Зеленому Клині (1917—1922) і в Манчжурії (1923—1945). «Просвіту» заснували еміґранти в США і Канаді, в Аргентині (Українське культурне товариство «Просвіта», БуеносАйрес, з 1924 р. існує дотепер), Парагваї й Уругваї. 1968 року, коли відзначали 100-ліття Товариства, існували чотири «Просвіти» як Відділи УНСоюзу в США, колись самостійні товариства, «Молода Просвіта» у Філадельфії, “Інститут «Просвіти»” і Читальня «Просвіти» у місті Вінніпеґ та в інших містах Канади.

Станом на червень 1921-го, після окупації “совєтами”, в "УСРР" пройшли перереєстрацію 4227 «Просвіт» — за найскромнішими підрахунками — понад мільйон дійсних членів! Ніколи вже в ХХ столітті просвітянський рух не набував таких масштабів, навіть у перші роки Незалежності України. Але вже до 1925 року діяльність Товариства в Совєтському Союзі була припинена, а 1939-го, після приєднання до "СССР" західних областей України, «Просвіти» згорнули й там.

Сучасна «Просвіта» в перші роки свого відродження під назвою “Товариство української мови імені Тараса Шевченка” чи не найбільше посприяла проголошенню Незалежності. Зокрема перше Товариство української мови було створене у Львові під орудою Романа Іваничука ще 1987 року. 1988-го створили Товариство української мови в Києві при Спілці письменників. На Київщині, у Васильківському районі 30 грудня 1988 року створили Гребінківське Товариство рідної мови, яке вже 6 січня 1989-го змінило назву на “Товариство української мови”. В січні 1989-го осередки ТУМ з’явилися у Вишгороді, Броварах, Білій Церкві, Гнідині Бориспільського району.

У рік 150-ліття «Просвіта» отримала друге дихання. Адже саме в часи, коли боротьба за українську ідентичність, українську державність виходить на перший план, суспільна значущість товариства «Просвіта» зростає в рази. Виховання національної свідомості українця було основною причиною створення «Просвіт» і 1868 року, і 1906, 1917, 1941, 1988 роках, і крізь роки залишається головною метою діяльності Товариства. Зараз, на моє переконання, дуже важливо залучати до лав просвітян молодь. І не у вироджену часом «Молоду Просвіту», а в Товариство, що впродовж 150 років об’єднувало кращих синів і дочок України під смолоскипом свободи.

Із тріумфом пройшли нещодавно перші засідання мандрівного дискусійного клубу “Київське коло”. Їх ініціював голова Київської «Просвіти» Кирило Стеценко — нащадок видатного українського композитора, одного з перших просвітян столиці. Нині він, у нелегкий час боротьби за українську державність і територіальну цілісність, на мій погляд, дуже вчасно ініціював переоцінку цінностей сучасної «Просвіти» через дискусію про майбутнє товариства. Очевидно, що просвітянські форми і методи роботи, загартовані поколіннями патріотів, мусять розвиватися в ногу з часом, адаптуватися і модернізуватися новітніми технологіями. Переконаний, що в найближчі роки до лав просвітян, як і в минулі часи, повинні долучитися кращі представники українських еліт, щоб своїм прикладом та ініціативами зарядити якомога більше громадян нашої держави. Адже «Просвіта» — це більше, ніж громадська організація. Це спосіб життя і мислення кожного свідомого Українця.

Євген БУКЕТ — голова «Просвіти» Київщини — «Слово Просвіти»


З новітньої історії «Просвіти»

«Просвіта» профінансувала перший український анімаційний мультсеріал «Лис Микита».

У 2015 році на сесії Головної ради «Просвіти» було засновано всеукраїнську антипремію “Московський попихач”.
Антипремія присуджується тим високопосадовцям, які публічно ігнорують вимогу 10-ї статті Конституції України про державність української мови, сприяють пришвидшенню реалізації задумів квазідержавного утворення РФ про узаконенння в Україні двомовності, як привід до розширення "русскоґо міра".
Сума антипремії — 30 гривень. Це еквівалент 30-ти срібникам, які отримав Юда за зраду Ісуса Христа.
На антипремію “Московський попихач” висувались: міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, телеканал "Інтер" та ті члени Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, які проголосували за продовження цьому каналу найбільшої кількості частот і годин на 7 років.

Сесія Головної ради «Просвіти» також прийняла звернення до Президента України із таким змістом (витяг):
— "державність" української мови в Українській державі реально є декларативною;
— без розв'язання фундаментальних питань гуманітарної політики (мова, культура, історія), які формують національну ідентичність, ми, як народ і держава, не відбудемося;
— нинішня криза, яка призвела до втрати частини української території, — через відсутність належної україноцентричної гуманітарної політики у сферах освіти, інформаційній та мовно-культурній.

Власне, Президент України послідовно відстоює позиції української мови й закликає переходити на українську мову.
З огляду на обмежені повноваження Президента України в умовах парламентсько-президентської республіки рішення приймає парламент і уряд. В межах своїх повноважень Президент України може виносити на розгляд Верховної Ради законопроекти.
Втім, свою безпосередню підтримку «Просвіті» Президент України Петро Порошенко виявив спеціяльним візитом до міста Лева на урочистості з нагоди 150-річчя «Просвіти».


Верховний Головнокомандувач і Президент України Петро Порошенко вітав просвітян у місті Лева, де й було засновано «Просвіту».

Урочистості з нагоди 150-річчя «Просвіти»

Рівно 150 років тому, 8 грудня 1868 року у Львові було засноване Товариство «Просвіта». Абсолютно без перебільшення можна сказати, що ця дата означала створення нашої національної домівки поверх тогочасних кордонів, коли наша Вітчизна була ще поділена між різними імперіями. Імперії згодом впали. А ми були, є і будемо!Митрополит Андрей Шептицький з нагоди 70-річчя заснування «Просвіти» у 1938 році освятив прапор цієї організації з написом: «В силі духу – перемога народу!». Ці слова актуальні і тепер. Я впевнений: ми вийдемо переможцями з нинішньої боротьби за незалежну українську державу.Від усього серця вітаю усіх з ювілеєм «Просвіти». Дякую вам, дорогі «просвітяни», за надзвичайний внесок в розбудову нашої України, за підтримку українського духу, за незламність віри у боротьбі за українську мову, культуру та державність.

Опубліковано Петром Порошенком Субота, 8 грудня 2018 р.

 

《Рівно 150 років тому, 8 грудня 1868 року у Львові було засноване Товариство «Просвіта». Абсолютно без перебільшення можна сказати, що ця дата означала створення нашої національної домівки поверх тогочасних кордонів, коли наша Вітчизна була ще поділена між різними імперіями. Імперії згодом впали. А ми були, є і будемо!

Митрополит Андрей Шептицький з нагоди 70-річчя заснування «Просвіти» у 1938 році освятив прапор цієї організації з написом: «В силі духу – перемога народу!». Ці слова актуальні і тепер. Я впевнений: ми вийдемо переможцями з нинішньої боротьби за незалежну українську державу.

Від усього серця вітаю усіх з ювілеєм «Просвіти». Дякую вам, дорогі просвітяни, за надзвичайний внесок в розбудову нашої України, за підтримку українського духу, за незламність віри у боротьбі за українську мову, культуру та державність.》
— Верховний Головнокомандувач і Президент України Петро Порошенко


Джерела інформації:
© Верховний Головнокомандувач і Президент України Петро Порошенко
© Прес-служба Адміністрації Президента України
© «Слово Просвіти» голова «Просвіти» Київщини Євген БУКЕТ