Перейти до контенту

✠ „Наше Військо“ [1952 Торонто]

✠ „Наше Військо“ ✠

 
„Наше Військо“ — дитячий альбом-розмальовка, виданий 1952 року українським видавництвом „Наша Слава“ у місті Торонто, Канада.
Автор малюнків — відомий художник, графік та історик мистецтва Михайло Дмитренко.

„Наше Військо“ — Михайло Дмитренко
1952 Торонто Канада

Для дітей та юнацтва української діяспори Канади в 1952 році видавництвом „Наша Слава“ у місті Торонто видається дитячий альбом-розмальовка „Наше Військо“ в якому презентовано славетних вояків Дієвої Армії Української Народньої Республіки.
Розмальовку створив відомий український художник Михайло Дмитренко, який щойно еміґрував до Канади з повоєнної Європи.

В альбомі представлено сім родів військ: Українські Січові Стрільці, Гайдамаки, Синьожупанники, Запорожці, Січові Стрільці, Чорношличники і Моряки Фльоти.
Опис альбому дбайливо вкладає у дитячі серця й душі національно-патріотичний вогник пошани до Захисників України і любові до Самостійної Соборної Держави Україна.

„Любі Діти!
У цій книжечці для розмалювання Ви знайдете сім зразків вояків славетної Української Армії, що в роках відновленої Української Держави 1917-1922 боронили її від навали ворогів з усіх боків, вкриваючи славою геройських чинів свої боєві прапори. Це вояки різних формацій і родів зброї, і в цій книжечці тільки найважніші з них, бо Українська Держава мала багато різнородного війська…“

Теплом, любов'ю і сумним щемом просякнуте кожне слово цієї невеличкої дитячої книжечки-розмальовки.

„Любі Діти!
Україна мала славетних лицарів і оборонців. Сотні-тисячі їх лягло головами за Українську Державу, сотні-тисячі довершили геройських, вікопомних і безсмертних чинів на полі боїв.
Вчитуйтесь, Любі Діти, в діла цих лицарів, будьте такими, як вони були і ростіть, мужнійте та набирайтеся знання, щоб на їх місце станути в змаганні за відбудову Самостійної Соборної Української Держави!…“

Навіть порада у використанні розмальовки по-батьківські тепла, позаяк книжечка створювалась для наших рідненьких українських діточок:

„УВАГА! Малюй цю книжечку тільки крейдками або коліровими олівцями! Ними замалюй теж букви в написах під образками!“

Тішить душу справжня, жива, стара і м'яка українська мова початку ХХ століття, яку забрали із собою до Канади Українці, увібравши в діяспорі за океаном чисельні діялекти, від галицьких до полтавського, яким написано саме цю книжечку. Українці-діяспоряни Канади зберегли до сьогодні це розмаїття діялектів і ту, справжню українську мову, якою розмовляла Соборна Україна на початку ХХ століття…

До уваги вельмишановного панства — дитячий альбом-розмальовка „Наше Військо“!
 
✠ УКРАЇНСЬКІ СІЧОВІ СТРІЛЬЦІ — це була перша збройна сила, що ще в початках Першої Світової Війни, отже в 1914 році, вийшла в бій з одвічним ворогом України — москалями. Українські Січові Стрільці вкрили себе славою в багатьох боях і в 1918 році, коли розвалювалася Австрія, стали основою створеної в Західній Україні Галицької Армії.


✠ ГАЙДАМАКИ — зорганізувалися по всій Україні року 1917, коли россія розвалювалася від великої революції. Гайдамаки створили перші військові частини Української Народньої Республіки та перші кривавилися в боях з ордами большевиків, що з півночі посунули на молоду Українську Державу.


✠ СИНЬОЖУПАННИКИ — створилися з Українців, що як россійські вояки попали в полон і перебували в Австрії та Німеччині. Коли заіснувала Українська Держава, вони прибули в Україну і тут станули на її сторожі. Це була одна з найкраще озброєних частин і німецька окупаційна влада, вбачаючи в ній небезпеку для себе, підступно обезброїла і демобілізувала Синьожупанників.


✠ ЗАПОРОЖЦІ — так звалися вояки Запорожського Корпусу Військ Української Народньої Республіки, що був сформований в перші місяці української державності та до останніх днів був майже безупинно в боях, добуваючи одну перемогу за другою. Належати до Запорожського Корпусу — це була найбільша боєва честь для вояків України.


✠ СІЧОВІ СТРІЛЬЦІ — зорганізовані після розвалу россії з Українців і головно з Українських Січових Стрільців, що були в россійському полоні, стали одною з найкращих українських частин Української Народньої Республіки. Це вони звільнили в жорстоких боях Україну від німецького окупанта.


✠ ЧОРНОШЛИЧНИКИ — це був кінний полк Запорожського Корпусу Військ Української Народньої Республіки, який свою назву дістав від чорних шликів на шапках. Чорношличники були найбільш боєвою частиною Української Армії, брали безліч разів участь в боях і були пострахом для ворогів: там де вони вступали в бій — перемога мусила бути на їхньому боці. Звали їх теж в народі Чорними Запорожцями.


✠ МОРЯКИ ФЛЬОТИ — були в службі Української Держави на її Чорному Морі. 29 квітня 1918 року вони підняли на маштах кораблів Чорноморської Фльоти українські прапори і в портах України готовилися берегти її інтересів на морях і водах. Коло 40 великих і менших кораблів Української Фльоти виконували свій обов'язок аж до жовтня 1918 року.


Альбом-розмальовка „Наше Військо“ у pdf-форматі знаходиться
в архіві діяспорської електронної бібліотеки „Diasporiana“

Назва: „Наше Військо“
Автор: Михайло Дмитренко
Опубліковано: 1952 — Toronto, Canada — видавництво “Наша Слава”
Друковано 6000 примірників в друкарні Отців Василіян в Торонті, квітень 1952
Обсяг: 17 сторінок

Першоджерело:
© «Diasporiana»
Титульна ілюстрація для публікації — колаж „Наше Військо“
© Dem'än Dzüba
© «Porohivnyçä»

Наше військо — українська армія 100 років тому

2018 року, до Дня Збройних сил України видання «VежА» спільно з Центром історії Вінниці презентували проект “Наше військо”.

У проекті представлені особливості одностроїв українських вояків доби I Визвольних Змагань.
Докладно переглянути фото-відео-матеріяли можна в публікації:
“Наше військо — українська армія 100 років тому”