Перейти до контенту

Фільм «Ґарет Джоунс» («Mr.Jones»)

«Ґарет Джоунс»
«Mr.Jones»

 
Україна на 69-му Берлінському кінофестивалі була представлена ексклюзивною прем'єрою кінострічки «Ґарет Джоунс» («Mr.Jones»).
Кінострічка розповідає про валлійського репортера Ґарета Джоунса (Gareth Jones), який вперше в західній пресі заявив під власним ім'ям про український Голодомор.
Світова прем'єра стрічки відбулася 10 лютого 2019 року в рамках конкурсної програми 69 Берлінського міжнародного кінофестивалю.
Прем'єра фільму в Україні запланована на 28 листопада 2019 року.


 

Сюжет:
У 1933 році валлійський репортер Ґарет Джоунс знайомиться у Москві із журналісткою Адою Брукс. Ада відкриває йому очі на жорстокість совєтського режиму. Ґарет, попри смертельні загрози, розпочинає своє розслідування. Переховуючись від спецслужб СССР, крок за кроком він розкриває правду про трагедію українського народу: жорстку цензуру, масові репресії і Голодомор…

II► «Ґарет Джоунс» («Mr.Jones») — тизер


«Ґарет Джоунс» («Гарет Джонс»), в міжнародному прокаті «Містер Джонс» (англ. «Mr. Jones») — фільм польської кінорежисерки Аґнешки Голланд.

„Сучасний Світ починає походити на найгірші часи ХХ століття“
— Аґнешка Голланд

— Голодомор — один із жахливих злочинів людства в XX столітті…
Ця історія підіймає дуже важливі питання: яке значення для нас мають ЗМІ, у чому цінність свободи преси, чому пропаганда занадто легко розповсюджується у Світі?
Ми хотіли описати ту пекельну машину, у якій опинився та з якою вів боротьбу Ґарет Джоунс, протидіючи суворій реальності своїм ідеалізмом, молодістю і мужністю, просто і прямолінійно.
Я відчувала, ніби привиди минулого цього злочину кличуть мене … вимагають певного роду справедливості…
Під час зйомок фільму ми розуміли, що розповідаємо важливу історію, яка є поза часом, але тільки зараз ми збагнули, наскільки актуальною є ця розповідь, зважаючи на фальшиві новини, альтернативні реалії, корупцію ЗМІ та байдужість людей. Сьогодні нам не вистачає таких героїв, як Джордж Орвелл та Ґарет Джоунс, тому ми повернули їх до життя… — зазначила режисерка фільму Аґнешка Голланд.

Berlinale-2019

У січні 2019 року стало відомо що фільм відібрали до основного конкурсу кінофестивалю Berlinale2019 — 69-го Берлінського міжнародного кінофестивалю.
«Ґарет Джоунс» («Mr.Jones») — одна з найбільш голосних і гострих картин в рамках Берлінале.

Чисельні критики високо відзначили кінокартину.

„Один з найпотушніших фільмів Берлінале цього року“.

„Потужна, смілива та щира драма“.

„Потужний, сучасний резонанс історії, який вірогідно залежить від небезпеки "фальшивих новин" та їхніх руйнівних наслідків, є незаперечним“.
— Гай Лодж “Variety”

„На відміну від свого звичного підходу, Агнешка Голланд прокладає свій шлях через сагу Джонса з твердим почуттям правильного і неправильного; тут немає - як стверджують деякі персонажі - багато істин, але тільки одна, і режисерка має намір її знайти“.
— Девід Ерліх “IndieWire”

„Голланд створила одну з своїх найкращих спроб протягом багатьох років з цією історичною реконструкцією, пошуком справедливості, яка затьмарює репутацію журналіста Волтера Дюранті, що виграв Пуліцерську премію Нью-Йорк Таймс, і яка надихнула Джорджа Орвелла на створення «Колгоспу тварин»“.
— Ніколас Белл

„Фільм Голланд є універсальним у своїй проблематиці: правда про несправедливість має очищувальну силу. Його потрібно показувати незалежно від опору“.
— Фабіан Волмайер

У фільмі знімались:
— Джеймс Нортон — Ґарет Джоунс
— Ванесса Кірбі — Ада Брукс
— Джозеф Моул — Джордж Орвелл
— Кеннет Кренем — Девід Ллойд Джордж
— Пітер Сарсґаард — Волтер Дюранті
— Kшиштоф Пежинський — Максім Літвінов

Проект фільму є переможцем 10-го конкурсу кінопроектів Держкіно до 85-х роковин Голодомору 1932—1933 років в Україні. Загальний бюджет стрічки складає ₴262,2 мільйона, з них ₴25,9 мільйонів — частка надана українським Держкіно.
Зйомки проходили в Україні, Польщі (Нижня Сілезія) та Великій Британії (Шотландія). Зйомки розпочалися в березні 2018 року в Києві. Сцени, дія яких відбувається в Москві, будуть зняті в Харкові. Більшість акторів стрічки — британські, але у ній також присутні декілька українських та польських акторів.
Прем'єра фільму в Україні планується 28 листопада 2019 року, в дні Пам'яті жертв Голодомору.

Спеціяльно для Берлінале було створено ексклюзивний міжнародний арт-постер за мотивами оповідання Джорджа Орвелла „Колгосп Тварин“.

Джордж Орвелл знав особисто Ґарета Джоунса і повість-антиутопія „Колгосп Тварин“ — це присвята чесному репортеру, данина його сміливості. В „Колгоспі Тварин“ Орвелл назвав прізвищем Ґарета одного з головних персонажів антиутопії — фермера пана Джоунса (Mr.Jones в ориґіналі — саме так до Ґарета Джоунса звертався Волтер Дюранті, виступаючи на захист сталіна). Свині в „Колгоспі Тварин“ уособлювали сталіна і большевіків, а "людських істот що вигадують нові брехні" з точки зору свиней уособлювали персонажі, в образи яких було втілено Ґарета Джоунса і Малколма Маґґеріджа. Волтер Дюранті в „Колгоспі Тварин“ зображений в образі лукавого пана Скавутишина — посередника між свинями і людьми.
Перший переклад повісті-антиутопії „Колгосп Тварин“ („Animal Farm“) було здійснено саме на українську мову в 1947 році і частину коштів за друк накладу пожертвував особисто Джордж Орвелл. Партію надрукованих книг було відправлено українським біженцям в табори переміщених у американському секторі окупації Німеччини, але ящик з книгами було перехоплено й передано совєтському НКВД. Щоправда, частину українськомовного тиражу все ж вдалось врятувати.

„Колгосп Тварин“ — данина Джорджа Орвелла своєму другові Ґарету Джоунсу…

Gareth Jones

Ґарет Джоунс (Gareth Jones) — валійський інтеллектуал, мати якого працювала репетитором у дітей Джона Г'юза в місті Юзівка в Україні. Ґарет отримав чудову освіту — два колледжі, університет, вільно володів п'ятьма мовами. В 1930 році він став радником з питань міжнародної політики ліберального прем'єр-міністра Великої Британії Девіда Ллойд Джорджа. Наступного року Ґарет вже працював помічником Айві Лі, радника з публічних відносин Рокфелера, Пенсильванської залізниці, Крайслера та інших американських підприємств. Лі, який добре знав Россію, попросив Ґарета супроводжувати Джека Гайнца II, онука засновника компанії «Heinz», в подорожі до СССР.
Як плідний журналіст Ґарет Джоунс писав статті для багатьох британських, американських і німецьких газет.
Під час третьої та останньої подорожі до Совєтського Союзу в березні 1933 року Ґарет знехтував попередженням посольства і забороною ОҐПУ на в'їзд іноземним журналістам до України та нелегально вирушив у подорож. Ґарет записав у щоденнику про зустріч з Малкольмом Маґґеріджем у Москві перед початком подорожі. Доки Ґарет перебував в Україні, Маґґерідж написав три статті для «Манчестер Ґардіан», однак вони були надруковані наприкінці місяця без імені автора, сильно відредаґовані та розміщені глибоко в середині газети, через що у Маґґеріджа виник конфлікт з «Манчестер Ґардіан».
Повернувшись до Берліна, 29 березня 1933 року Ґарет зробив відомий прес-реліз, який був надрукований багатьма газетами, зокрема «New York Evening Post» та «Манчестер Ґардіан»:

— Я пройшов через безліч сіл… Скрізь я чув плач: „У нас немає хліба. Ми помираємо!… Передайте в Англію, що ми пухнемо від голоду!“
Більшість офіційних осіб заперечують існування будь-якого голоду, але через кілька хвилин після одного такого заперечення в потязі, я насмілився кинути на підлогу шматок зчерствілого хліба. Наче куля селянин кинувся на підлогу та поглинув його. Те саме повторилось зі шкіркою апельсина. Навіть чиновники з транспорту та офіцери ОҐПУ попередили мене про небезпеку подорожей селом вночі через велику кількість відчайдушних через голод людей. Близько 5 000 000 тамтешніх жителів померли від голоду. Окрім диктатора Сталіна, ті, хто голодують, ненавидять Джорджа Бернарда Шоу за його оповідання про вдосталь їжі, яку вони начебто мають, але їжі нема, і селяни надто слабкі для роботи в полі.

У відповідь Бернард Шоу, Герберт Уеллс і ще кілька симпатиків СССР поширили відкритого листа, в якому засудили кампанію з "дискредитації незаперечних здобутків" совєтського режиму.
Ґарет Джоунс потрапив до "чёрноґо спіска" ОҐПУ…

В лютому 1935 року Ґарет Джоунс відвідав Токіо, де жив у будинку Гюнтера Штайна, кореспондента газети «London News Chronicle». В цьому ж будинку жив совєтський розвідник Ріхард Зорґе. З Токіо Ґарет Джоунс вирушив до Маньчжоу-Ґо, подорож організували такі собі Адам Пурпіс і Герберт Мюллер. Пурпіс виявився представником німецького підприємства Вестваг під крилом НКВД, Мюллєр був аґентом коммуністичного інтернаціоналу.
Ґарет Джоунс був захоплений в полон "невідомими" і застрелений напередодні свого 30 дня народження.
Вочевидь, чєкісти просто викрали і вбили британського журналіста.
Це була помста за правду про Голодомор…

…1990 року племінниця Ґарета Джоунса Маргарет Сіріол Коллі прибирала в будинку де жила 90-річна сестра Ґарета та знайшла повну валізу щоденників, а також статті Ґарета. Усвідомлюючи велику вагу знайдених матеріялів для дослідників Голодомору, Маргарет зробила копії і виклала їх в Інтернет. Ці документи знайшов Морган Вільямс. За допомогою німецького військового аташе деякі матеріали були надруковані, зокрема, про колективізацію й індустріалізацію та п'ятирічні плани сталіна.

До речі, за 4 роки до подорожі Ґарета в СССР і за 6 років до загибелі, в коміксі 1929 року бельгійського ілюстратора Ержé «Тінтін в Країні Совєтів» юний репортер з Брюсселю теж відправляється до країни Совєтів, потрапляє до "чёрноґо спіска" ОҐПУ і переслідується чєкістами, які влаштовують теракти та намагаються вбити юнака...
Звісно, тридцятирічний брюссельский ілюстратор Ерже не міг передбачити вбивство відомого британського журналіста через висвітлення того ж злочину Кремля, про який кожен у свій спосіб розповідали — і Ержé, і Ґарет. Але через рік після загибелі Ґарета Джоунса в Маньчжурії, в 1936-му, художник Ержé працює над п'ятим альбомом пригод Тінтіна «Блакитний Лотос» і переносить юного репортера Тінтіна в Китай та Маньчжоу-Ґо, де юнак стає свідком Мукденського інциденту і, як єдиний свідок спланованої диверсії, викрадається злочинцями з метою ліквідації — це була відсилка на викрадення і вбивство Ґарета Джоунса. Щоправда, намальованому репортеру вдається врятувати своє життя, на відміну від Ґарета Джоунса. Вочевидь, таким чином Ержé передав в сюжеті викрадення і трагічне вбивство відомого журналіста. Ержé вмів передати в альбомах з пригодами Тінтіна купу прихованих месседжів, за що й переслідувався Кремлем все життя. Жорж Ремі, відомий як Ержé, теж може вважатись Людиною Правди…

Голодомор: «Європа мовчала… І вкотре мовчить…»
Ліга Націй, Interbellum і Голодомор в Україні
ЛЮДИ ПРАВДИ
ЛЮДИ ПРАВДИ в розділі ПАМ'ЯТЬ ПРО ГОЛОДОМОР на сайті Українського Інституту Національної Пам'яті.

Отже, фільм «Ґарет Джоунс» («Mr.Jones») вартий перегляду!
Прем'єра фільму в Україні має відбутися 28 листопада 2019 року.

Матеріял укладено за джерелами:
© «Mr.Jones»
© Фільм «Ґарет Джоунс»
© «WikipediA» — Фільм «Ґарет Джоунс»
© «WikipediA» — Ґарет Джоунс
© Меморіял жертв Голодомору
© «Andrzej Pągowski ART»
Poster designed by Andrzej Pągowski ART
Укладач матеріялу:
℗ Dem'än Dzüba
© «Porohivnyçä»