Перейти до контенту

105-і роковини початку Ⅰ Світової війни

105-і роковини початку Ⅰ Світової війни

 
До 105-х роковин початку Великої Війни…

28 червня 1914 року в Сараєво були вбиті Ерцгерцоґ Австрійський Франц Фердинанд і його дружина, Герцоґиня Софія фон Гогенберґ. Сараєвське вбивство стало стартом Великої Війни, до якої особливо ретельно готувалась Россійская Імпєрія.
28 липня 1914 року, через місяць "липневої кризи", спалахнула Велика війна, як тоді її називали сучасники, і яка згодом отримала назву Ⅰ Світова війна.
Россійская Імпєрія, розпаливши Світову війну, першою ж і впала у 1917-му, проте на її руїнах постало терористичне квазідержавне утворення "Совєтская Россія \ РСФСР \ СССР".
Ⅰ Світова війна завершилась офіційно 11.ХІ.1918, хоча зі ще більшою силою вона спалахнула на теренах України, й завершилась зрештою пошматуванням Незалежної Соборної України та окупацією практично на століття… Нині Україна виборює справжню Незалежність, і поки що, на жаль, програє…
Війна, що почалась в 1914-му році все ще триває і цю столітню війну можна звати узагальненим терміном Велика Війна.


 
До уваги Вельмишановного Панства низка публікацій до 105-х роковин початку Великої Війни:
Сараєвське вбивство 1914 — початок Великої Війни
1914 — початок Великої Війни
Різдвяне Перемир’я 1914
Берестейський Мир
Завершення Першої Світової війни
Ⅰ Світова війна в кольорі
Велика Війна: мапи-стереотипи Європи
Україна на Паризькій мирній конференції 1919: проти течії
Антанта — кривава згода проти України
Велика Війна триває…
100 і 5 років Великої Війни проти України…
100 років кривавих Совєтів
ТЕҐИ: WW-Ⅰ Great War ─ Велика Війна
КАТЕГОРІЯ: І СВІТОВА ВІЙНА \ WW-I
РОЗДІЛ: ВЕЛИКА ВІЙНА

Варто наголосити, що саме дата 28 липня 1914 року — це справжня дата початку Великої Війни, а не 1 серпня, як вказують московські "історікі"! Якраз ця маніпуляція з датами дозволяє Москві вже сотню років приховувати той факт, що саме Россійская Імпєрія і Франція роздмухали Велику Війну в 1914 році.

Світову війну в 1914 році спільно роздмухали Россійськая Імпєрія і Франція.
Франція прагнула реваншу за франко-пруську війну 1870 року та повернення Ельзасу і Лотаринґії.
Россійская Імпєрія прагнула максимально розширитись на захід у Європі, включивши у склад імперії всі слов’янські народи, приєднавши прямо або створивши пророссійські квазіутворення, отримати контроль над Балканами і протоками з Чорного моря у Середземномор’я, вийти до "теплих морів", отримати контроль над Константинополем і Афоном.
Та однією з головних причин Великої війни є острах Россійської Імперії втратити "Малорóссію — столп імпєріі" — Україну! Цей острах виник внаслідок реформи Ерцгерцоґа Франца Фердинанда, в якій передбачалось утворення реґентської української держави під австрійським скіпетром у новому форматі імперії Габсбурґів, що була прообразом Європейської Унії.

Австрійський Ерцгерцоґ Франц Фердинанд проголосив про реформу Австро-Угорської Імперії, якою передбачалось утворення під реґентством австрійської корони Європейської Унії з незалежних національних держав і королівств, що входили до складу Австро-Угорщини. Планувалось відновити незалежність Польщі (більша частина якої була окупована Російською Імперією).
Також реформа Франца Фердинанда передбачала перетворення коронних країв — Герцоґства Буковина й Королівства Ґаліції і Лодомерії в Королівство Україна, Королем якого мав стати небіж Франца Фердинанда, Ерцгерцоґ Вільгельм фон Габсбурґ (Василь Вишиваний) — майбутній полковник Леґіону Українських Січових Стрільців…

Отже, концепція Франца Габсбурґа передбачала утворення української держави. Для початку із західних теренів України, що були під владою австрійської корони. В подальшому передбачалось що інша частина України, яка була під московською окупацією, забажає злуки з Королівством Україна у єдину Соборну Україну.
Українці Галичини звісно ж мріяли про об’єднання України, а це передбачало зріст національно-визвольних настроїв у Наддніпрянській Україні, які й без того вже були значними з початку ХХ століття.
Відтак, цілком очевидним було, що великий європейський народ, розділений кордонами поміж імперіями, вже збудив у собі національну свідомість та прагнув до злуки своїх земель. Українці на початку ХХ століття вже усвідомили себе нацією і воліли створити Самостійну Соборну Україну!

Це звісно ж вельми не сподобалось Російській Імперії!

Відтак, Ніколай-Ⅱпоставив собі на меті будь за що не допустити створення Європейської Унії Франца Фердинанда і створення української держави, бо це означало, що Українці в Россійській Імперії нарешті прокинуться, усвідомлять себе як Нація і обов’язково підуть на злуку з галицькими Українцями та створять Соборну Україну!
А це — втрата "столпа імпєріі" — крах Россійської Імперії!

"Малорóссія — дєло прінципа!" — наголошував Ніколай-Ⅱ.

Саме Россійська Імперія мала найбільше мотивів для роздмухування "міровоґо пожара" Великої Війни!
І саме россійсько-імперська пропаґанда найбільше верещала звинуваченнями в "разжиґаніі міровоґо пожара" в бік Австро-Угорщини та Німецької Імперії.
Россійсько-імперські амбіції до розширення території на захід і виходу до теплих морів Середземномор’я, контроль над чорноморсько-середземноморськими протоками, Константинополь і Афон, контроль над Балканами, ідея "панславянізма" і експансія всіх слов’ян "под крылом россіі-матушкі", що в підсумку призвело б до россійсько-імперської окупації половини Європи!
Головним дратівником для Россійської Імперії стала реформа Франца Фердинанда з його концепцією Європейської Унії, в якій передбачалась державність для Українців!
Українське питання взагалі завжди дратує Россійську Імперію!
Зростання національної свідомості Українців означає для кацапів втрату "столпа імпєріі" — крах Россійської Імперії!
"Малорóссія — дєло прінципа!" — наголошував Ніколай-Ⅱ.
Острах втратити Україну був однією з ключових причин роздмухування Великої Війни в 1914-му…

Цар Ніколай-Ⅱ методично й планомірно, методами, відомими нині як гібридні, почав сварити поміж собою європейських монархів, з якими був у родинних стосунках, і зрештою, коли всі поміж собою пересварились і було створено необхідний ґрунт для початку Великої війни та проведено "тренувальні" війни на Балканах, Ніколай-Ⅱ робить головний хід: найманий россіянами сербський терорист-"братушка" Ґавріла Прінцип вбиває в Сараєво Ерцгерцоґа Франца Фердинанда і його дружину Софію…
"Дєло прінципа!"

Сараєвське вбивство запустило механізм Великої війни, яку так старанно роздмухувала Россійская Імпєрія.
Звісно, Світова війна почалась не миттєво, а рівно через місяць, після "Липневої кризи" 1914-го року.

Франція прагнула реваншу за поразку і принизливий мир Франко-пруської війни 1970-1871 років та повернення Ельзасу і Лотарінґії! Франція прагнула нової європейської війни не менш за Россійскую Імпєрію, бо мала свої рахунки й розрахунки…
За місяць до Сараєвського вбивства Президент Франції Раймон Пуанкаре і Ніколай-Ⅱ вже узгодили спільні дії.
Тобто, ми бачимо, що ще до того як Сербії був висунутий австрійський ультиматум, доля Світу вже була вирішена…
Не в Берліні й Відні, як нам постійно навіювали, а у Москві й Парижі!
(Нічого не нагадує? — риторична примітка — «Порохівниця»)
Всі зацікавлені сторони готувались до Великої Війни!
Всі чудово знали, що миролюбний Ерцгерцоґ Франц Фердинанд, який мріяв про Європейську Унію, вже приречений! Россійская Імпєрія і Франція вже винесли вирок Францу Фердинанду!
Всі чудово усвідомлювали, що вбивство австрійського престолонаслідника запустить механізм Великої Війни!
А внаслідок липневої кризи, з огляду на австро-німецькі угоди, війна між Россією і Німеччиною була вже неминучою…
20.VII.1914 Президент Франції Раймон Пуанкаре заявив, що Франція виступить на боці Россії у випадку її війни з Німеччиною. Інтереси Россійської Імперії та Франції виявились спільними. Після заяви Президента Франції Пуанкаре було абсолютно ясно, що в разі спалаху війни і вступу до неї Россії, ця війна автоматично переросте з чергової балканської у загальноєвропейську, а зі вступом до війни Англії – війна стане Світовою.
Сараєвська "пастка" закрилася остаточно.
Між Россією і Францією була повна Entente!

29.VII.1914 Німеччина запропонувала царському урядові Россійської Імперії припинити військові приготування, який вже проводив часткову мобілізацію армії та флоту проти Австрії.
У відповідь, 30 липня 1914 року цар Ніколай-Ⅱ видає маніфест, яким оголошує війну Австро-Угорщині і загальну мобілізацію, яка й починається 31 липня 1914 року.
31.VII.1914 року опівночі, німецький уряд заявив, що якщо Россія не демобілізується до 12 години дня 1 серпня 1914 року, то Німеччина також оголосить мобілізацію. В цей же час, аби все ж таки уникнути війни на два фронти Німеччина, через свого посла у Парижі, передала прохання до французького уряду зберігати нейтралітет у війні Німеччини і Австро-Угорщини з Россією. Ця пропозиція була рішуче відкинута французами і 1.VIII.1914 Франція почала мобілізацію армії.
З огляду на ситуацію, яка склалася і відмову царя Ніколая-Ⅱ припинити мобілізацію, Німеччина також мобілізує армію і флот.
І лише 3.VIII.1914 Німеччина оголошує війну Франції.
4 серпня 1914 року війну Німеччині оголосила Англія…
От і все…
Так і вибухнула Перша Світова… Старанно роздмухана і спровокована…

ДОВІДКА:
Термін „Світова війна“ з`явився в 1904 році, коли німецькі літератори мріяли про підкорення Великобританії.
Через десять років, у 1914-му, в Німеччині війна називалася Світовою війною.
Термін Перша Світова війна (The First World War, WW-Ⅰ) з`явився 10 вересня 1918 року. Так поточну війну в своєму щоденнику назвав військовий кореспондент «Times» полковник британської армії Чарльз Репінгтон (29.I.1858 – 25.V.1925). Згодом він випустив книгу, яку назвав „The First World War“ — „Перша Світова війна“.
У ній він написав, що світ очікує Друга Світова війна…

То чому нам постійно нав’язують думку, що Велика Війна почалась 1 серпня 1914 року з оголошення Німеччиною війни Россії, коли насправді Россійская Імпєрія фактично напала на Австрію ще 30 липня 1914 року, змусивши перед цим Австрію оголосити війну Сербії 28 липня 1914 року?
Питання риторичне…

Мабуть тому, що "Історію пішут пабєдітєлі", і їм дуже не хочеться, щоби Світ нарешті почав говорити правду і на широкий загал було вийнято їхню брудну білизну. Тому що не хочеться, щоби народи колись спитали: "А як так вийшло, що через егоїзм, легковажність і прорахунки політиків заплатили життями мільйони ні в чому не винних людей? Як так сталося, що через мізерні амбіції крихітної державки на заході Балканського півострова увесь Світ п’ять років потопав у крові й руйнації?"
Як так сталося, що Світову війну роздмухали насправді Россія і Франція, але вже століття вони позиційонують себе як страшні "жертви"!?
Як так сталося, що Россія, яка, як виявляється, була головним розпалювачем війни, виставляє себе жертвою?
І як так сталося, що протягом ХХ століття і в ХХІ столітті теж саме Россія роздмухує всі війни у Світі, але не несе за це жодного покарання?!?

 

Україна у вирі Ⅰ Світової війни…

Ⅰ Світова війна нещадно прокотилася тереном України…
Порахувати чисельність Українців — учасників Першої Світової війни — фактично нереально. Цифра була колосальною. Через россійсько-імперську армію пройшли від 3,5 до 4 мільйонів Українців, через австро-угорську — від 250 до 700 тисяч Українців. Сотні тисяч із них загинули, понад 1 мільйон дістали поранення, каліцтва й контузії.

Перша Світова війна на теренах України — мапа

Найбільшою трагедією було те, що Україна була розділена кордонами імперій, і Українцям доводилось воювати один проти одного по різні боки фронту…
І в австро-угорській армії і россійсько-імперській армії Українці мусили вбивати один одного, а бої на Східному фронті були не менш жорстокими, аніж на Західному.
Навіть славнозвісне перше й останнє Різдвяне Перемир’я 1914 для Українців було кривавим, на відміну від Західного фронту, позаяк россійсько-імперські командири наказували розстрілювати тих Українців, хто йшов з шанців привітати з Різдвяними святами своїх побратимів по той бік фронту.

В 1914-му, 1915-му, 1916-му Українці мусили бути по різні боки фронту.
Більшість мобілізованих Українців брали участь у бойових діях на россійсько-австрійсько-німецькому фронті, що пролягав теренами Волині, Галичини, Закарпаття, Поділля, Буковини, Бессарабії. Тут відбулися такі грандіозні воєнні операції, як Галицька битва (1914), Зимова битва в Карпатах (1915), стратегічний розвиток Горлицького прориву (1915), Брусиловський або ж Луцький прорив (1916), "наступ Керенського" (1917), операція "Фаустшлаґ" (1918).
Бої за гору Маківка, бої за гору Лисоня, бій під Козьовою, Брусилівський наступ россійсько-імперських військ — це лише найбільш відомі епізоди бойових дій Першої Світової війни на теренах України.
Першу Світову війну недарма вважають "забутою війною"…
Чомусь "переможці" прагнули якомога швидше забути її…

Россійская Імпєрія сунула "асвабаждать Чєрвонную Русь" так, що від охайних галицьких міст, містечок і сіл лишались лише згарища!
Українці Галичини звісно ж повстали на оборону рідної землі та йшли до лав австрійської армії.
Українською мілітарною формацією в цісарській армії був Леґіон Українських Січових Стрільців (УСС) — єдина національна українська військова частина у складі австро-угорської армії від 1914 до 1917 року.
За весь час бойових дій через його лави УСС пройшли понад 9 тисяч вояків. Втрати вбитими, пораненими й полоненими перевищили 3 тисячі Українців…

Січові Стрільці, або ж "УСуСи", брали участь в запеклих боях проти россійських військ. Особливо відзначилися в обороні гір Маківка (1915) і Лисоня (1916). У складі Леґіону УСС була й жіноча чота (жінки-стрільці й санітарки). В подальшому "УСуСи" стали активними учасниками Української Революції, однією з найкращих формацій українського війська. Відіграли важливу роль у перемозі антигетьманського повстання Директорії УНР, у створенні Галицької Армії, і звісно ж, Листопадовий Чин.

Українські Січові Стрільці в австро-угорському війську (листівка)
Українські Січові Стрільці на старих листівках

Бій під Козьовою

Бій на горі Маківці

1915. Після бою за гору Лисоня

Останній Цісар Австрійський Карл Ⅰ обідає з вояками

Українські Січові Стрільці в австро-угорському війську (листівка)

Українізація УСС — це насамперед заслуга Ерцгерцоґа Австрійського Вільгельма фон Габсбурґа — Василя Вишиваного. Одразу після військової академії юний Ерцгерцоґ прийшов у військо і, власне, сформував Леґіон Українських Січових Стрільців.

По різні боки фронту воювали Василь Вишиваний і Петро Болбочан, про що у мемуарах згадував Ерцгерцоґ Вільгельм фон Габсбурґ. Та це не завадило легендарним полководцям побрататися на Запорожжі у 1918-му — Леґіон Українських Січових Стрільців Василя Вишиваного і Запорожці Болбочана братались на славнозвісному козацькому святі на Великому Лузі Запорожському після звільнення Запорожжя від москалів, братались на острові Хортиця, вклоняючись Запорожській Січі, підтримували одне одного під час Кримського походу Запорожців Болбочана.

Ⅰ Світова війна на теренах України не завершилась ані після підписання Берестейського Миру — першого мирного договору Великої Війни, ані після офіційного завершення Ⅰ Світової війни 11.ХІ.1918…
Україна завзято боролась за свою Незалежність, Україна благала Європу визнати Незалежність, котру вже визнали деякі країни, навіть Велика Британія й США підтримували Україну, але Франція зробила все, щоби Незалежна Україна не була навіть присутня на ганебній Паризькій мирній конференції 1919 року! Натомість, Франція активно допомагала Польщі захопити західні терени України…
Совєтсько-українські війни і польсько-українська війна роздирали Україну до 1921 року, коли вщент окупована й знекровлена Україна, з мовчазної кривавої згоди Антанти, була пошматована між Польщею і ніким не визнаним терористичним квазідержавним утворенням "РСФСР \ Совєтская Россія"

Велика Війна продовжувалась!…
Короткою перервою лиш був Інтербеллум…
Міжвоєння для Європи теж завершилось ганьбою, до речі.
Ганебна політика "умиротворення", коли Європа здавала нацистам країну за країною і навіть віддала на пошматування улюблене дітище Антанти — серце Європи, Чехо-Словаччину! Мюнхенська змова 1938 року так схожа на нинішню Страсбурзьку змову 2019-го
Як відомо, замість миру Європа отримала і війну, і ганьбу!
І совєтську окупацію на півстоліття!…

По завершенню Другої Світової війни СССР роздмухав Холодну війну…
І зрештою, перманентними локальними конфліктами й війнами Світ зустрів ХХІ століття, в якому РФ (Россія Фашистська) роздмухала фактично вже Третю Світову війну…
Увесь цей цілком очевидний довгий ланцюг взаємопов’язаних історичних подій лежить на поверхні, проте його воліють не помічати.
Цілком очевидна низка причин та наслідків, очевидність котрих лише оголилася та ще більше відкрилася з початком війни проти України квазідержавного терористичного утворення "РФ(россіі-фашистской)" — прямого породження попереднього терористичного квазідержавного утворення "СССР" і Россійской Імпєріі…

Проте, Світ та Європа зокрема, все ще заклякли в ступорі перед роздутою величчю кривавої Імперії.

Велика Війна, що почалась у 1914, все ще триває!
І, здається, мало хто в Світі взагалі це усвідомлює…
Попри те, що європейці завжди уважно і з повагою ставилися до Історії, вшановують історичні події і жертв Світових війн, втім, все ж вони так до кінця й не усвідомили події останніх 100 років.
Здається, Європа анітрішки не зробила висновків з уроків Історії…

Європа не вивчила уроки історії!
Її Величність Історія не пробачає невивчених уроків…
Велика Війна ще далека до завершення…
І ми всі у вирі Великої Війни…

100 і 5 років Великої Війни проти України…
Велика Війна триває…


℗ Dem’än Dzüba — Дем’ян Дзюба
© «Porohivnyçä» — «Порохівниця»
2019.VІІ.28

1 коментар до “105-і роковини початку Ⅰ Світової війни

  1. Сповіщення: Україна у вирі Ⅰ Світової війни… – ПОРОХІВНИЦЯ

Коментарі закриті.