Перейти до контенту

✠ Генерал-поручник Вишнівський в Токмаку

✠ Генерал-поручник Вишнівський в Токмаку

 
Запорожець з народження й по духу, генерал-поручник Армії УНР Олександр Вишнівський завітав і до міста Токмак на Запорожжі.
„Повстанський рух і отаманія“ — перевидання нині актуальної книги Олександра Вишнівського про причини поразки Перших Визвольних Змагань і втрати Державності та Незалежності України рівно 100 років тому — відтепер є в Центральній, Районній і Дитячій бібліотеках міста Токмак.
Також примірники книги отримали представники волонтерів і ветеранів, Захисників України з міста Токмак.

✠ ✠ ✠
✠ ✠ ✠

До 100-річчя Української Революції 1917–1921 років
До 130-річчя народин Олександра Вишнівського

Олександр Вишнівський
✠ „Повстанський рух і отаманія“ ✠

 

2020 року виповнюється 130 років з Дня Народин генерал-поручника Армії УНР Олександра Вишнівського.

Найкращим вшануванням до 130-річчя народин уславленого запорожця з народження й по духу Олександра Вишнівського стало перевидання його капітальної праці „Повстанський рух і отаманія“, яку в рамках проєкту „Повернута Спадщина“ підготував до друку Запорожський науково-дослідний центр „Спадщина“ (провідник — пан Юрій Щур).

Вельмишановне Панство, земляки з Токмака, дозвольте для початку ознайомити Вас з книгою, примірники якої є відтепер в Центральній, Районній і Дитячій бібліотеках міста Токмак.

В рамках відзначення 100-річчя Української Революції і Перших Визвольних Змагань, до уваги Вельмишановного Панства пропонується збірка праць уродженця козацького Запорожжя, генерал-поручника Дієвої Армії УНР Олександра Вишнівського. Автор сам об’єднав під однією обкладинкою твори, які були присвячені гострій проблемі в історії Української Революції — повстанському руху та отаманії. Не претендуючи на виключність власного дослідження, професійний військовий, безпосередній учасник боїв за Незалежність Української Народньої Республіки, Олександр Вишнівський показав больові точки, які, не в останню чергу, були серед причин військової поразки Української Революції 1917–1921 років і Перших Визвольних Змагань.
Ця книга про те як було, і як не має бути. Особливо сьогодні, коли триває чергова національно-визвольна війна…
І ворог той самий…

Обкладинка перевидання книги Олександра Вишнівського „Повстанський рух і отаманія“

Книга Олександра Вишнівського „Повстанський рух і отаманія“ у новому виданні книжкової серії „Повернута Спадщина“ стилізована під стилістику видань доби Перших Визвольних Змагань, використані малюнки й ґрафіка учасників тих подій, книга містить близько сотні унікальних історичних світлин і малюнків учасників Визвольних Змагань!

Перевидання містить вступний пролог укладача — запорожського історика Юрія Щура „Запорожець з народження й духу: генерал-поручник Армії УНР Олександр Вишнівський“ і, власне, саму авторську збірку Олександра Вишнівського „Повстанський рух і отаманія“ — вступне слово від Автора, глави книги: про Отáманів Армії УНР та повстанський рух, про отамáнію як явище, про кількох ключових і шкідливих для України "отамáнів і батьків", як то Зелений, Оскілко, Божко, Григорьєв, Махно та Волох, про поразку українського повстанського руху; окремою главою „Самогубний Рейд“ йде розповідь про трагедію ІІ Зимового Походу та трагедію під Базаром; окремою главою Олександр Вишнівський розповідає історію бойового побратима, Отáмана Філоненка, та підсумовує главою „Отаманія на еміґрації“ причини поразки України й Перших Визвольних Змагань, зі смутком звертаючи увагу на подальше поширення отамáнії вже на еміґрації…
Наостанок Олександр Вишнівський з надією звертається до нащадків (себто, до нашого покоління) із закликом не повторити всих тих помилок, котрі він ретельно зібрав і вказав у своїй капітальній праці „Повстанський рух і отаманія“, щоби ми знову не втратили Україну…

Запорожець з народження й по духу, генерал-хорунжий Армії УНР Олександр Вишнівський, вже після років життя на чужині, на еміґрації, вочевидь, багато розмірковував над причинами поразки Перших Визвольних Змагань, над помилками тодішніх політиків і політиканів, поступово укладаючи загальну картину причин втрати Державності й Незалежності України…
Саме ці роздуми Олександр Вишнівський встиг викласти в фундаментальній праці „Повстанський рух і отаманія“, з метою передати нащадкам досвід, попередити про помилки…
Чи скористається наше покоління цим досвідом?…
Чи не повторимо помилок сторічної давнини?…
Наразі, це покаже Час…

„Повстанський рух і отаманія“ — ВЕЛЬМИ АКТУАЛЬНА нині книга про причини поразки Перших Визвольних Змагань, про причини втрати Державності й Незалежності України 100 років тому…

✠ „Повстанський рух і отаманія“ ✠
в місті Токмак

Генерал Вишнівський, перед тим як потрапити в Токмак, спочатку відправився на передову до нинішніх Захисників України, яким наші невтомні волонтери на лінію фронту везуть наші книжечки.
Герої Третіх Визвольних Змагань розібрали невеличкий наклад книги Героя Перших Визвольних Змагань немов гарячі пиріжки!
✠ Генерал-поручник Вишнівський знову на передовій

В Токмак генерал Вишнівський завітав насамперед до Захисників України — першими примірники книги отримали саме ветерани національно-визвольної війни. Зустріч Захисників України різних епох відбулась по-військовому стримано й без зайвих емоцій, у розмовах про буремні події 100-річної давнини та сьогодення. А Ⅰ, Ⅱ та Ⅲ Визвольні Змагання навскрізь пронизані паралелями, тож поговорити є про що…

Примірники видання Олександра Вишнівського „Повстанський рух і отаманія“ отримали представники волонтерів та Об'єднання Воїнів АТО і ООС міста Токмак, ветерани війни й Захисники України — пан Юрій Сорока та волонтер-доброволець, пан Денис Черненко.

„V — це Вишнівський і Перемога!“
Захисники України — пан Юрій Сорока та волонтер-доброволець, пан Денис Черненко

Привітавши в Токмаку вояків Третіх Визвольних Змагань, Герой Перших Визвольних Змагань генерал-поручник Армії УНР Олександр Вишнівський вирушив до міських читалень Токмака.
На превеликий жаль, наклад перевидання книги „Повстанський рух і отаманія“ зовсім невеличкий і обмежений — тираж 200 примірників, і половина з них безкоштовно відправлено на лінію фронту Захисникам України. В Токмак також було передано кілька примірників для безкоштовного розповсюдження, відтак, довелось заощадливо передавати лиш по одному екземпляру до міських читалень. Будемо сподіватись, що вдасться знову на волонтерських засадах зібрати спільнокоштом кошти на друк цієї надзвичайно актуальної в наш час книги, і, можливо, генерал Вишнівський знову завітає в Токмак та лишить у місті згадку про себе…
Отже, де знайти книгу в громадських читальнях.

В місті Токмак знайти для прочитання книгу Олександра Вишнівського „Повстанський рух і отаманія“ можна в Центральній, Районній і Дитячій бібліотеках міста.
Книжкова серія „Повернута Спадщина“ в Токмаку з'явилась ще напередодні Різдвяних Свят 2020 року. Книги, укладачем яких є відомий запорожський історик Юрій Щур, були передані безкоштовно у фонд міських бібліотек, щоби юні й дорослі читачі мали змогу ознайомитись з історією нашого рідного й легендарного Запорожського краю.

Хоча книга „Повстанський рух і отаманія“ не дитяча, втім, юнацтву не завадить історична освіта. Адже головною місією Запорожського науково-дослідного центру „Спадщина“, як і історико-освітнього майданчика «Порохівниця», є відродження справжньої історії України та історична освіта, і насамперед для юнацтва. Відтак, перший екземпляр книги Олександра Вишнівського відправився до Центральної Дитячої Бібліотеки Токмака.

Центральна дитяча бібліотека ЦБС міста Токмак, яка знаходиться на вулиці Василя Вишиваного, 272, зустріла затишною тишею читальних залів. Завідуюча ЦДБ пані Людмила Перепечай вже вдруге зустрічає посланця „Спадщини“, щиро втішається новій патріотичній книзі з історії України та дякує за актуальну й цікаву книгу. Юні читачі дитячої бібліотеки зможуть ознайомитись зі сторінками історії України, зі свідченнями безпосереднього учасника Перших Визвольних Змагань, бойового генерал-поручника Армії УНР Олександра Вишнівського, а також побачити сотню унікальних історичних світлин і малюнків доби Перших Визвольних Змагань та провести паралелі між буремними подіями 100-річної давнини і сьогоденням.

Книга „Повстанський рух і отаманія“ в Дитячій бібліотеці Токмака розташувалась на патріотичній поличці нашого рідного козацького краю Запорожжя, поруч із попередніми виданнями книжкової серії „Повернута Спадщина“: споминами козака Гаврила Гордієнка та збіркою „На Запорожжі року 1918-го“ із Василем Вишиваним на обкладинці.

Центральна міська бібліотека ЦБС м. Токмак що на третьому поверсі Міського будинку культури (вулиця Центральна, 10) також долучила книгу Олександра Вишнівського „Повстанський рух і отаманія“ до попередніх випусків книжкової серії „Повернута Спадщина“. Примірник видання до міської бібліотеки прийняла провідна бібліотекарка абонементу пані Ірина Вітвіцька.
(На жаль, не було можливості зазнімкувати видання „Повернутої Спадщини“ в Центральній бібліотеці Токмака, позаяк до свята 8 березня на стендах читальної зали розташувалась книжкова виставка).
Втім, впевнені, що українські патріотичні історико-освітні видання знайшли своє місце на відповідних книжкових полицях головної бібліотеки Токмака.

Токмацька центральна районна бібліотека на вулиці Володимирській,11 зустріла гостинністю всього колективу. Директорка Токмацької ЦРБ пані Наталія Ярова та працівниці районної бібліотеки із неабиякою зацікавленістю знайомились з виданнями книжкової серії „Повернута Спадщина“.
(На превеликий жаль, не вдалось передати до фонду бібліотеки попередні видання книжкової серії, зокрема, унікальні спогади запорожського козака Гаврила Гордієнка, позаяк наклади видань невеликі й обмежені, проте, наразі наявні видання були передані.)
Отже, Токмацька центральна районна бібліотека відтепер має у своєму фонді перевидання Олександра Вишнівського „Повстанський рух і отаманія“, збірку спогадів українських вояків „На Запорожжі року 1918-го“ та останнє видання розсекречених архівних документів МҐБ-КҐБ під назвою „Полювання за людиною. Агентурні розробки переселенців із Західної України у Розівському районі Запорізької області у 1950-х роках“.

Директорка Токмацької ЦРБ пані Наталія Ярова приймає видання книжкової серії „Повернута Спадщина“, які від імені Запорожського науково-дослідного центру „Спадщина“ передав дизайнер книжкової серії і публіцист історико-освітнього майданчику «Порохівниця» Дмитро Дзюба.

До речі, з любов'ю оформлені та оздоблені унікальними історичними світлинами книги з серії „Повернута Спадщина“ створюються й верстаються здебільшого в Токмаку на вулиці Василя Вишиваного, втім, верстання відбувається також у Січеславі (місто Дніпро), а друк здійснюється у місті Запорожжя, де й зароджується книжкова серія зусиллями запорожського історика Юрія Щура.

Запорожський історик Юрій ЩУР і „Повернута спадщина“

„Наші книги з історії Української Революції на Запорожжі 1918 року потроху мандрують до місця призначення.
Боротьба за Україну триває!“
Юрій Щур

Історія — найважливіша наука людства!
Справа відродження справжньої історії України нині неабияк важлива і актуальна!

Відроджуємо справжню історію України!
Свої для своїх про своє!

Дмитро Дзюба
публіцист історико-освітнього майданчику «Порохівниця», укладач макетів і ґрафічного дизайну книжкової серії „Повернута спадщина“

℗ Dem'än Dzüba
© «Porohivnyçä»
2020.Ⅲ.9