Перейти до контенту

Марко Безручко на малюнку Леоніда Перфецького

Марко Безручко
на малюнку Леоніда Перфецького

 
7 травня 1920 року Українська VІ-та стрілецька дивізія полковника Марка Безручка та польські частини вступили до Києва.
Перший Зимовий Похід увінчався звільненням Києва від другої совєтської окупації.
На цьому історичному малюнку — начальник 6-ї стрілецької дивізії Армії УНР Марко Безручко разом зі своїми штабістами.
Художник — Леонід Перфецький.


 
100 років тому, 5.V.1920, а за іншими свідченнями 6.V.1920, успішно завершився Перший Зимовий Похід Армії УНР (6.ХІІ.1919—6.V.1920) — одна з найяскравіших бойових операцій в історії українського війська, один з найдовших у військовій історії бойових рейдів ворожими тилами!
Подільське містечко Ямпіль, на Дністрі, зустрічало учасників Першого Зимового Походу, які й провели в Ямполі парад на честь завершення виснажливого і тривалого рейду тилами ворогів.

Армія УНР об'єдналась та разом з польськими союзниками наблизилась до Києва.

„Кінна атака“ — малюнок Леоніда Перфецького

«Дух армії піднявся, настрій неописуємий. Незважаючи на страшну втому, армія знову готова йти на ворога…» — згадував політичний референт УНР Василь Совенко.

7.V.1920 Київ, столицю Української Народньої Республіки, звільнили від другої совєтської окупації військо польське і Дієва Армія УНР на чолі з Симоном Петлюрою.

9 травня 1920 року в Києві було проведено урочистий парад польських і українських військ на честь звільнення Києва від совєтських окупантів.

9.V.1920 Київ, парад польських і українських військ на честь звільнення Києва від совєтських окупантів (кольоризована світлина)

Військове керівництво УНР розраховувало, що зайняття Правобережжя дозволить здійснити мобілізацію й створити 200-тисячну армію.
Із галичан, які бажали боротися проти совєтських окупантів, невдовзі була сформована окрема дивізія в складі Армії УНР.
Але в червні 1920 року "красная армія" прорвала фронт. Поляки відступали. Армія УНР теж була змушена з боями відійти до Галичини. Саме на галицькій землі армії УНР довелося вести кровопролитні бої з "краснымі" в другій половині літа 1920 року.

Далі була блискуча оборона Замостя на чолі з Марком Безручком — талант стратега не лише розбив вщент "нєпабєдімую конніцу будьоноґо", але й врятував тим самим Польщу та Європу від совєтської окупації, адже саме в бік Німеччини проривались совєтські окупанти…
Щоправда, далі, після того як Марко Безручко і знесилена боями Армія УНР врятували Польщу від совєтської окупації, поляки за спиною української армії провели сепаратні переговори з Совєтами в Ризі, і в березні 1921-го, з мовчазної згоди Антанти, дипломатично визнану Україну було пошматовано між Польщею і ніким не визнаним терористичним квазідержавним утворенням "РСФСР \ Совєтская Россія"…
Втім, це вже початок зовсім іншої, тривалої, кривавої і трагічної сторінки історії України в совєтсько-польскій окупації, огорнутої чорним жахом Голодомору і обпаленою полум‘ям початку Другої Світової війни…

Генерал-хорунжий Армії УНР Марко Безручко
ілюстрація з книги Олександра Вишнівського „Повстанський рух і отаманія“

Уродженець міста Токмак на Запорожжі, Марко Безручко, врятував Європу від совєтської окупації ще у 1920 році…

Йде передостанній рік 100-річчя Перших Визвольних Змагань (1917—1921), і саме він є 100-річчям легендарної битви під Замостям, коли стратегія і тактика генерал-хорунжого Армії УНР Марка Безручка розгромила переважаючу в рази "красную конніцу будёнавцев", тим самим зупинивши наступ совєтських окупантів на захід і врятувавши Польщу, Німеччину і всю Європу від совєтської окупації та Другої Світової війни за 20 років до її неминучого початку….

Ініціятива вшанування Марка Безручка у рідному місті Токмак виникла саме з нагоди 100-річчя легендарної битви під Замостям.
Пошановуючи своїх героїчних предків, наші земляки матимуть міцний духовний стрижень патріота своєї Держави України, козацького краю Запорожжя, Токмака і Токмаччини
Час гідно вшанувати ім'я легендарного земляка, полководця, генерал-хорунжого Армії Української Народньої Республіки Марка Даниловича Безручка!

На жаль, в рідному місті Токмак ініціятива щодо вшанування імені легендарного земляка Марка Безручка не знайшла схвалення ані у місцевої неукраїнської сєпар-власті, ані у половини місцевих манкуртів, лиш одиниці свідомих Українців Токмака підтримали цю ідею…

Схоже, навіть до 100-річчя легендарної битви під Замостям у рідному місті Марка Безручка так і не буде гідно вшановано легендарного земляка…

Українців об‘єднує пам‘ять про історичні події минулих літ. Нам цю пам‘ять хочуть стерти…
Але справжні історики, патріоти України, свідомі Українці — спільними зусиллями відроджують справжню історію України!

До уваги Вельмишановного Панства на історико-освітньому майданчику «Порохівниця» є низка матеріялів про легендарного уродженця Токмака, генерал-хоружного Армії УНР Марка Безручка:

✠ МАРКО БЕЗРУЧКО — всі публікації
✠ Марко Безручко
✠ Марко Безручко — Українець, який врятував Європу
✠ Повернення Марка Безручка у рідний Токмак
✠ Генерал-хорунжий Марко Безручко, який змінив хід історії в Європі

Сьогодні ми повертаємо нашу пам‘ять і вшановуємо наших українських Героїв!
Відроджуємо імена і пам‘ятаймо наших справжніх Героїв України!
Пам‘ятаймо героїчні сторінки нашої справжньої історії України!
Відроджуємо справжню історію України!

В матеріялі використано джерела:
© «Порохівниця»
© «Сила Пам'яті»
Укладач матеріялу і постерів:
© Dem'än Dzüba — місто Токмак, Запорожжя
2020.V.7
© «Porohivnyçä»

1 коментар до “Марко Безручко на малюнку Леоніда Перфецького

  1. Сповіщення: ✠ 100-річчя оборони Замостя – ПОРОХІВНИЦЯ

Коментарі закриті.