Перейти до контенту

„Від окопів Першої Світової до ватр ‘Нового Сокола’“ — Шляхами Сірого Лева

✠ Шляхами Сірого Лева ✠
«Від окопів Першої Світової до ватр 'Нового Сокола'»

 
Історичний пластовий бльоґ «100 кроків — Історія Пласту» до 130-ліття від дня народин Начального Пластуна Сірого Лева Северина Левицького в пластовій „Книгозбірні ім. Прижмуреного Ока“ презентує книгу спогадів Северина Левицького „Від окопів Першої Світової до ватр 'Нового Сокола'“, про перебування Сірого Лева в Леґіоні Українських Січових Стрільців та в австро-угорському війську під час Першої Світової війни. До книги увійшла також публіцистика Сірого Лева і спогади різних пластунів про Верховного Отáмана «Пласту».

Шляхами Сірого Лева
„Від окопів Першої Світової до ватр "Нового Сокола"“

Збірка спогадів і публіцистики Северина Левицького є в пластовій „Книгозбірні ім. Прижмуреного Ока“.

Книга присвячена 130-літтю від дня народження Северина Левицького, Начального Пластуна. Головна родзинка книги — це знайдені спогади Сірого Лева про УСС (1914— 1918 роки), що збереглися як машинопис у Пластовому музеї, США.
Спогади є унікальними та ніде до цього часу не публікувались. Вони відкривають цікаві та несподівані сюжети з життя української галицької інтелігенції початку століття, а також УСС та цісарсько-королівського війська.

Северин Левицький – Сірий Лев

“Ці спомини будуть мати певні недоліки, бо пишу їх вже майже по сорок літах, без ніяких до того матеріялів. Провадив я справді щоденник під час цілої 1-ої Світової Війни, в якому окремий зшиток присвячено рокам 1918—1920…“
— Начальний Пластун Сірий Лев Северин Левицький

Важливими є також і незакінчені спогади про службу Северина Левицького ад’ютантом у Василя Вишиваного — Вільгельма Франца фон Габсбурґа-Лотаринзького, полковника Леґіону Українських Січових Стрільців.
Історичний пластовий блог «100 кроків — Історія Пласту» вже має у пластовій „Книгозбірні“ „Останній український принц Вільгельм Габсбурґ“, що вийшла у Світ до 125-річчя з Дня Народин Ерцгерцоґа Австрійського Вільгельма фон Габсбурґа.

“Не знав бо я ще характеру моєї праці, не знав навіть, куди їду. А їхав я з твердою постановою, що на новому пості я мушу бути дальше УСС-ом — себто всю мою діяльність спрямовувати на добро України. Я був тоді на 24-му році мого життя…“
— Северин Левицький

“Кінець 1914 року застав мене на карпатському фронті на північний захід від залізничої стації в Волівці. Я був тоді комендантом сотні УСС Борука. В кватирі сотника Дмитра Вітовського в с. Н. напротив переходу через Карпати “Руський Путь”, який забезпечувала саме сотня Вітовського, одержав я наказ від Референта УСС при Корпусі ґен. Лямезана, сот. М. Галущинського, явитися до нього негайно до Волівця.
Мети визову до Волівця в наказі не було подано, тому я з різними думками про свою дальшу долю “бив ногами”, як звичайно на фронті з налечником та невідступним своїм “штуцом-бестшісер І.Р.24” на плечах…“
— Северин Левицький

“Ворог не спить, кождої хвилі може мене сильно скомпрометувати. В кождому випадку я почав переглядати мій тодішній архів, багато я з нього спалив, прийшлося і справити мій щоденник, який я тоді вів. Я виривав картки з щоденника, нищив цілі партії, переписував голий фактаж. Між іншим я тоді видер із щоденника опис справи чести з Влодарским…“
— Северин Левицький

Северин Левицький в Леґіоні Українських Січових Стрільців

Спогади Северина Левицького становлять великий суспільний інтерес до подій Першої Світової війни, питань діяльності УСС, УГА та «Пласту». Книга також містить маловідому, але влучну й досить актуальну прижиттєву публіцистику Сірого Лева (публікації в журналах «Молоде життя», «На сліді» тощо) та спогади про Начального Пластуна.

“При першій зустрічі впадало в очі його обличчя, що нагадувало римського патриція з доби з Юлія Цезаря…“
— Яро Гладкий

“Очевидно, що Начальним Пластуном не міг тоді стати ніхто інший, як Сірий Лев. Він то завершив цілу концепцію Пласту…“
— Олександр Тисовський

“Пласт, як суспільна організація з прицілом на широке майбутнє для реалізації національно-державницьких прагнень українського народу…“
— Сірий Лев

“Те, що написано в нас на прапорах:
'Боже, послухай, послухай, молю!
Серцем, устами, душею й ділами
Край свій благословлю!'

— Сірий Лев

Це видання — другий проєкт з серії “Книгозбірня ім. Прижмуреного Ока”, покликаної нагадати про славні й маловідомі сьогоднішнім читачам події в історії українського скаутингу — «Пласту», розповісти про тих, хто торував шляхи для відродження незалежності України, збереження української культури, захисту від зовнішніх агресорів та внутрішніх проблем. Першим у серії вийшов “Альманах Пласту Карпатської України“.

Над книгою „Від окопів Першої Світової до ватр 'Нового Сокола'“ працювали:
Оля Свідзинська (Львів), Іван Гоменюк (Київ), Оксана Водотика (Відень, Австрія), Андрій Ребрик (Івано-Франківськ).
Художнє оформлення — Тарас Зень (Станиславів).
Світлини взяті з Пластового музею (США) та приватного архіву родини Олександра та Данила Криницьких.
Видання презентоване на Історичному пластововому блозі «100 кроків — Історія Пласту» (Андрій Ребрик).

Джерело матеріялу:
© Історичний пластовий бльоґ «100 кроків — Історія Пласту»

1 коментар до “„Від окопів Першої Світової до ватр ‘Нового Сокола’“ — Шляхами Сірого Лева

  1. Сповіщення: Северин Левицький — Сірому Леву 130 років – ПОРОХІВНИЦЯ

Коментарі закриті.