Перейти до контенту

До дня народин Гетьмана Мазепи

До дня народин Гетьмана Мазепи

 
Гетьман України Іван Мазепа народився в родовому селі Мазепинці на Київщині 20 березня [30 березня] 1639 року (за іншими даними, 29 серпня [8 вересня] 1639 року в Білій Церкві).
Гетьман Війська Запорожського, голова Козацької Держави Гетьманщини (1687—1704) на Лівобережній і всій Наддніпрянській Україні (1704—1709), Князь Священної Римської імперії (1707—1709). Представник шляхетського роду Мазеп-Колединських герба Курч із Київщини.


Коли день народин Гетьмана Мазепи?

Традиційно вже, з Народинами Гетьмана України Івана Мазепу щороку щиро вітає Ⅴ Президент України Петро Порошенко.

„Сьогодні Україна відзначає 382 роки з дня народження видатного державного діяча, талановитого дипломата, мецената, просвітителя Івана Степановича Мазепи.

Головна мета Івана Мазепи була об’єднати Україну, зробити усе, щоб вона не залежала ані від Москви, ані від будь-кого іншого. І цю мету Мазепа, йдучи попереду свого часу, усвідомив уже через 50 років після Переяслава.
Мазепинська ідея жевріла протягом 200 років. Вона знаходила нових і нових послідовників і усі ці роки сприяла відновленню Незалежності України.

Слово "мазепинець" стало загальним іменем для усіх, хто ставив за мету самостійну Україну. Українці покоління за поколінням надавали цьому званню явного позитивного змісту. Хоча протягом століть Петербург буквально таврував нас цим словом. Ефект був прямо протилежним — за ці роки росіяни зробили багато для популяризації Мазепи серед Українців і ще більше — для розвінчання міфів.
Сотні років чужі голоси втовкмачували хибні уявлення про нашу історію.
Але тепер ми знаємо, що:
Хай про Мазепу спів мій лине,
Хоч він був пан, та серце мав.
За суверенність України
Боровся він і в цім був прав.

© Ⅴ Президент України Петро Порошенко

Речник прес-служби Православної Церкви України Іван Сидор також оприлюднив привітання, адже Гетьман України Іван Мазепа був найбільшим меценатом Української Православної Церкви.

Гетьман України Іван Мазепа
малюнок © Артур Орленов

В цей день 1639 року народився Іван Степанович Мазепа — Українець, якого прокляла московська держава і "московська церква", але якого шанує і величає Українська Держава і за якого молиться Помісна Православна Церква України.

КЕРІВНИК.
Мазепа найдовше володів гетьманською булавою — цілих 22 роки.
За цей час Гетьман Мазепа відродив українську літературу, мистецтво, філософію, теологію, живопис, навіть тодішний архітектурний тип, який тепер зветься Мазепинським бароко.

ПОЛІГЛОТ.
Іван Мазепа окрім української чудово володів латиною, італійською, французькою, німецькою, польською, татарською мовами та москвинською говіркою.

МЕЦЕНАТ.
За сприяння Гетьмана Мазепи Києво-Могилянська Колеґія в 1701 році отримала статус Академії. Профінансував будівництво Чернігівського Колеґіуму. За свій власний кошт збудував 12 нових храмів, відреставрував понад 20. На будівництво мурів Києво-Печерської лаври витратив 1 мільйон золотих, позолотив купол Софійського собору, подарував найбільший дзвін, тощо.

Гетьман України Іван Мазепа — це була потужна політична постать, яка підняла Україну з колін.
Не дарма ж бо у народі ходило прислів’я:

„Від Богдана до Івана не було Гетьмáна!“

Нам тебе так не вистачає...
З Днем народження, Гетьмане!
З Днем народження, козаче!

До речі "УПЦ МП" досі визнає московську "анафему" на Гетьмана.
Пам’ятаєте, як у 2007 році вулицю на якій знаходиться Києво-Печерська лавра з "Січневого повстання" було перейменовано на вулицю Івана Мазепи? Як тоді керівництво "РПЦвУ" протестувало, щоб тільки не Мазепи... Зрештою, у 2010 році з вулиці Мазепи перейменували на вулицю Лаврську. Так і напрошується запитання: "Ви точно Українська Церква?". Чого ж цураєтесь свого ж мецената?

Константинополь: “анафема РПЦ” на Гетьмана Мазепу є неканонічною

Напівграмотний московський цар Пьотр-I сам багато чому вчився у Гетьмана.
Хоча судячи з того який автоґраф був у Гетьмана України Івана Мазепи і яким був підпис у Пєтра Романова — очевидно, що учень рівня свого вчителя так і не досяг 😉

Джерела матеріялу:
© Ⅴ Президент України Петро Порошенко
© Іван Сидор — речник прес-служби Православної Церкви України
малюнки:
© В.Лопата — “Портрет Івана Мазепи”, 1991
© Артур Орленов