Перейти до контенту

“СвітОгляд”. Січень 2024

“СвітОгляд”
Січень 2024

 
Міжнародна розвідувальна спільнота «InformNapalm» почала публікувати огляди від відомого українського політолога, директора Інституту Світової Політики Євгена Магди.
Перший “СвітОгляд” за січень 2024.


Євген Магда — український політолог, історик, журналіст, директор Інституту Світової Політики.

“СвітОгляд”
Січень 2024

· Євген Магда

ПЕРЕДМОВА:
Протягом тривалого часу (для скептиків – роками) мої міжнародні огляди виходили спочатку на сайті УНІАН, потім – «Укрінформ». Але невблаганна політична кон’юнктура створила умови для самостійного інформаційного плавання.
Я починаю новий проєкт.
Це, по-перше, видається мені важливим, а, по-друге, я скучив за подібними текстами 😊
Розпочну з огляду міжнародних подій у січні 2024-го, який виявився напрочуд багатим на різноманітні прояви активності. Далі вийду на щотижневий режим.
· Євген Магда

США та Британія

Я невипадково об’єднав ці країни в одній рубриці, бо колишні метрополія та зібрання її колоній після Brexit стали набагато більш UNITED у прагненні захищати власні інтереси. Вашингтон та Лондон намагаються взаємодіяти у різних куточках Світу, от тільки внутрішні проблеми їм доводиться вирішувати на самоті.

США продовжують тримати на паузі питання надання допомоги Україні, Ізраїлю та Республіці Китай (Тайваню).
Зауважимо вплив трампа: екстравагантний політик разом зі своїм оточенням підпорядкував GOP (республіканців), перетворивши їх з традиційних антиросійських яструбів на гопників Капітолійського Пагорбу. Очевидно, що трампа дуже турбує майбутній вердикт Верховного Суду США стосовно можливості окремих штатів виключати його прізвище з бюлетенів для голосування на прийдешніх президентських виборах. Відтак і перемога над Нікі Гейлі на старті праймеріз виглядає для трампа не такою надихаючою, як раніше. Тому дональд трамп продовжує діяти за принципом "Чим гірше – тим краще".

Демократи на чолі з Джозефом Байденом продовжують шукати варіанти для відновлення допомоги Україні, чомусь воліючи не згадувати про механізм ленд-лізу. Президентській адміністрації важливо не допустити побудови опонентами логічного ланцюжка, в якому між втечею з Афганістану та підтримкою України можна буде знайти факти, спроможні нашкодити Джо Байдену. Не забуваймо, що для американського виборця першочерговими є внутрішні проблеми, їхня віра у лідерство США на світовій арені є непохитною.

Британський прем’єр Ріші Сунак побував у Києві, куди привіз безпекову угоду, яку в ОП воліють бачити дещо інакше, ніж на Даунінг-стріт. Також британський прем’єр привіз 2,5 мільярди фунтів. Ні, не готівкою, проте на 200 мільйонів фунтів більше, ніж у 2023 році. Велика Британія напрочуд послідовна у своїй підтримці боротьби України з "рф" (третій рік поспіль виділяє на це понад 2 мільярди фунтів), тому вплив майбутніх парламентських виборів, на яких прогнозують перемогу лейбористам, на цю позицію може бути мінімальним.

Європейський Союз

Січень-2024 був відзначений переговорами про схвалення Ukraine Facility — змін до загального бюджету ЄС, які передбачають виділення 50 мільярдів євро Україні протягом 4 років. На відміну від грудня-2023, коли обговорювалося питання початку переговорів з Молдовою та Україною про вступ до ЄС, Угорщина не отримала нової порції розморожених ЄС-івських коштів. Проте, орбан завдяки інтенсивній інформаційній присутності збільшив власний політичний капітал, що згодиться дуже швидко — під час червневих виборів до Європейського Парламенту.

29 січня 2024 в Ужгороді не лише вперше після початку широкомасштабного вторгнення "рф" побував в Україні глава МЗС Угорщини петер сійярто (це рекорд для топ-дипломатів країн, які мають спільні кордони з Україною, бо шеф польського МЗС Радослав Сикорський відвідав Київ у перший місяць після повернення на посаду), а ще й невипадково сійярто оголосив, що вимагатиме під час зустрічі з офісно-міністерським дуетом єрмак-кулеба "відновлення прав угорської меншини" в Україні станом на 2015 рік. Серед умов надання Ukraine Facility – забезпечення прав національних меншин, і у Будапешті про це чудово пам’ятають.

Побував в Ужгороді і словацький прем’єр роберт фіцо, візиту якого передувала низка неприємних та образливих для України заяв. Не полишає відчуття, що Будапешту та Братиславі радять робити їх з кремля, адже економічні інтереси країн Центральної Європи все ще пов’язані з "рф". Власне, і фіцо сподівався почути від свого колеги шмигаля запевнення у збереженні транзиту російського газу до ЄС після 2024 року. Проте прем’єр шмигаль подібні питання вирішувати не в змозі. Але ця зустріч не тому тривала всього кілька годин. Швидше за все фіцо використав її як аргумент для підготовки до візиту до москви (він вже наголошував на готовності відновлювати відносини з "рф").

22 січня, коли в Україні святкують День Соборності, у Києві побував прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск. Досвідчений польський політик вправно обіцяв підтримку Україні у глобальних питаннях та вправно уникнув обіцянок щодо швидкого розв’язання труднощів безпосередньо у польсько-українських відносинах. Хоча блокування автомобільних перевезень на той момент вже зійшло нанівець, просте міністр сільського господарства Польщі встиг повідомити, що національне ембарго на ввезення українського продовольства буде безстроковим. Туск повідомив, що новим урядовим уповноваженим з питань відновлення економіки України буде Павел Коваль, і це було найкращою новиною з усього візиту.

"рф" та її міньйони

У середині березня-2024 путін готується до "виборів". Можна лиш уявити, наскільки високий відсоток йому намалюють за результатами "волевиявлення". Проте господаря кремля вельми цікавить сприйняття Заходом результатів голосування, і тому він постійно маневрує. Співгромадянам обіцяє "продовження СВО" та неминучу "денацифікацію" України, західним decision-makers – начебто сигналізує про готовність зупинити бойові дії. Від цієї кремлівської шизофренії мало кому стало легше, проте багато хто усвідомлює, що путіну вірити не можна.

Падіння Іл-76 в бєлґородской області "рф" продемонструвало наявність у кремля потужної інформаційної машини, котра намагалася проштовхнути до світового інформаційного порядку денного тезу про "65 українських полонених", яких знищила нібито наша країна. Ситуація дуже нагадувала події літа 2014 року, коли російський ЗРК «Бук» знищив на висоті 10 кілометрів лайнер MH-17 «Malaysian Airlines» з 297 пасажирами та членами екіпажу у небі над Донбасом. Бракувало лише "диспетчера Карлоса", проте в цілому пропагандистська машина кремля працювала вельми інтенсивно, але все це було лиш повторенням сценарію брехні зі збитим рашистами MH-17.

А лукашенко провів три дні в москві у переговорах з путіним про перспективи утворення "Союзної держави". Це спілкування вже давно варто оцінювати психіатрам, а не політологам. Самопроголошений лідер Білорусі повинен розуміти, що зближення з "рф" зробить його повністю непотрібним заклятому другу з кремля, і жодні закони про гарантії безпеки зарадити не зможуть. Білоруські силовики тим часом продовжують затискати гайки всередині країни.

Міжнародні цікавинки

Світовий економічний форум у Давосі прагне задавати тональність міжнародних подій року. Проте давайте не чекати від нього рішень, що здатні перевернути ситуацію у Світі – формат дискусій в Альпах передбачає обмін думками. Добре, що там побував зеленський, погано, що діяч з ОП на прізвище шурма констатував "брак апетиту" приватних інвесторів до України, не згадавши при цьому політику ОП. І відмова прем’єра "КНР" чень Цзяньженя зустрітися хоча б "в кулуарах" із зеленським також є показовою. "КНР" не приховує глобальної зацікавленості в успіхах "рф".

НАТО в останній день січня-2024 розпочало найбільш масштабні навчання з часів завершення Холодної війни. "Непохитний захисник" — не лише назва маневрів, а й образ, який Північно-Атлантичний Альянс намагається транслювати тим, хто почав сумніватися у євроатлантичних спроможностях. Легенда навчань — відсіч вторгненню в районі Сувалок — вологої мрії кремля. Підтримка Туреччиною вступу Швеції до НАТО стала не лише відповіддю на дозвіл купити партію F-16 для турецьких ВПС, але і наслідком дипломатичних зусиль Вашингтону.

Голова Європейської Ради Шарль Мішель спочатку оголосив про намір піти у відставку з посади голови Європейської Ради, а потім передумав. Питання, як видається, у підвищеній відповідальності, адже перспектива побачити орбана тимчасовим головою Європейської Ради, а інші можливі кандидати, зокрема, Маріо Драгі — це зовсім інше. Давайте не забувати, що у Старому Світі також іде політична боротьба, власне, Європа є місцем, де зародилася конкуренція ідей та поглядів на розвиток суспільства.

А от королева Данії Маргрете ІІ не передумала складати з себе повноваження. Взагалі вихід монархів на пенсію став цікавим трендом, який заслуговує вивчення та аналізу у контексті загальноєвропейських політичних перетворень.

© Євген Магда
політолог, директор Інституту Світової Політики
© «InformNapalm»