Гуцýлія
Мистецька палітра Косівщини
Писанкарство
Гуцýлія — чарівний край мистецтва.
Косівщина… Цей чудовий куточок української землі з давніх давен славився самобутнім народним декоративним мистецтвом, що має спільне коріння з мистецтвом усієї України.
Писанкарство Гуцульщини є одним з найяскравіший і найкольоритніших серед українських писанок.
“Писанка – це неповторне багатство…
Його треба берегти, як безцінний скарб!
Нам слід пишатись ним перед усім світом!”
Олександр Довженко
В цій писанці гуцульській
Душевна глибина
Жива блакить барвінка
Й хода весни красна.
❖ Писанкарство — один із найдавніших видів народного малярства. Писанка — то своєрідний мініатюрний символ народного живопису. Візьміть у руки барвисте яйце, помилуйтеся красою розмаїтого орнаменту. Ви доторкнетеся до символіки прадавнього ритуалу, до самої історії.
❖ Писанка — символ України, пам’ять про рідну землю, рідний край, оберіг на цій землі.
Писанки — це важлива складова української культури, народних традицій, це символ Христового Воскресіння, який використовується в релігійних обрядах і відіграє велику роль. Писанки і фарбовані яйця (крашанки) існують у багатьох народів світу, з ними пов’язано безліч легенд, повір’їв, звичаїв, традицій, обрядових ритуалів, які виникли в язичницьку добу, видозмінювались, а з прийняттям християнства набули нової функції — пов’язаної з ритуалами освячення Паски під час найголовнішого християнського свята — Великóдня.
Вечори писанкові,
І гуцулки писанки пишуть.
У віск писанки,
А віск у пісню.
А по хаті — оленів,
А з воску — півні по хаті.
І бджіл, що вироїлись
Із черепка старого…
Гуцулки писанки пишуть
І несуть їх у Косів
Не для грошей,
А так просто,
Бо у горах
Пора писанкова.
Б. Радиш
Серед писанок народів світу орнаментика українських писанок карпатського краю, зокрема Гуцульщини, вирізняється своєю неповторною красою, багатством декоративних рисунків, кольоровою барвистістю, різноманітністю елементів і мотивів розпису.
На весь світ славляться своєю композицією, мініатюрним візерунком і ніжним золотисто-оранжевим колоритом писанки села Космач, Косівського району. Тут писанки розписують традиційним восковим способом із використанням геометричних рисунків, простих або ламаних ліній та зооморфних мотивів.
Щодо рослинної орнаментики, то можна виділити писанки з використанням квітково-рослинного орнаменту. В основному на писанках відображають рослини, які ростуть в околицях с. Космача. Космацькі писанкарки здебільшого поєднують їх з геометричними і зооморфними мотивами цієї гірської місцевості, а геометричні елементи синтезуються з мотивами різьби по дереву.
Найвідомішими писанкарками с. Космач є: Багрійчук П.В., Бербеничук М.В., Боб’як Г.М., Варцаб’юк Г.Д., Ісайчук П.К., Кіщук М.І., Кушнірчук Г.І., Линдюк Г.К., Мозкогола М.Т., Петрів Г.В., Струк Г.М., Юсипчук М.О. та інші.
Найвідоміша писанкарка с. Космача – Гафія Юріївна Коб’юк (1920-1989).
Сьогодні, без космацьких писанок не обходиться ні одна виставка, ні один фестиваль народної творчості. Космацькі писанки є в музеях США, Канади, Австралії, Німеччини, Австрії, Польщі, Великобританії, Бельґії, Венесуели.
В орнаментальних мотивах писанок, виготовлених у Брустурах, Прокураві, Шешорах, є багато спільного з космацькими мотивами. Однак вони відрізняються від останніх спрощеною орнаментикою та композицією малюнка. У розписі в основному використовують жовті, зелені фарби на коричневому тлі. За останні роки в розпис брустурівських, прокуравських та шешорівських писанок майстрині почали вносити червоні, зелені та фіолетові фарби. На писанках зображують анімалістичні мотиви, рідше трапляються зображення рослинного характеру. В багатьох випадках на писанках можна побачити зображення гуцульської архітектури: ґражду, церкву, дзвіницю, капличку тощо.
Також писанкарством займаються села Яворів, Річка, Рожнів, Кобаки на Косівщині та багато інших сіл Гуцульщини.
Сьогодні писанкарство збереглося і розвивається завдяки майстрам старшого покоління у багатьох давніх осередках цього виду мистецтва. Писанки продаються на ярмарках, у художніх салонах.
Оригінальний орнамент писанок, не тільки чарує своєю вишуканістю, мініатюрністю, гармонією колориту, він несе прадавні символи світорозуміння і природи, єднає з традицією минулого.
Українська писанка в світі є символом нашого народу.
Першоджерело матеріялу:
© Косівська Центральна Міська Бібліотека