Перейти до контенту

Реакція Українців на вбивство Ірини Фаріон…

Реакція Українців на вбивство пані Ірини Фаріон…
Вбивство пані Ірини Фаріон
— постріл в Україну…

 
19.Ⅶ.2024 пані Ірину Фаріон вбито…
Якоюсь мірою, сьогодні вкотре вбили Україну…
Зухвале вбивство пані Ірини Фаріон — останній тривожний дзвіночок…
Зухвале вбивство пані Ірини Фаріон — останній алярмовий дзвін!…
Вбивство пані Ірини Фаріон — постріл в Україну…
Реакція громадськості на вбивство пані Ірини Фаріон…

✠ ✠ ✠
✠ ✠ ✠

 
Замах на життя Ірини Фаріон негайно засудили українські державні діячі.
Ⅲ Президент України Віктор Ющенко і Ⅴ Президент України Петро Порошенко засудили зухвалий замах, а згодом висловили скорботу й співчуття рідним пані Ірини Фаріон…

Партія ВО «Свобода» заявила:
“Убивство Ірини Фаріон було наказом москви”.
“Цей злочин вигідний московії і без сумніву здійснений нею. Це їхня споконвічна тактика — фізично винищувати українську еліту.
За Українську мову москва стріляє у скроню”…

Голова ВО «Свобода» Олег Тягнибок, майор ЗСУ, під час церемонії прощання з Іриною Фаріон на Личаківському цвинтарі у Львові 22 липня 2024 року наголосив:
“В усіх ворогів був страх перед Іриною Фаріон, а вона не боялась нікого і нічого! Що треба для вшанування пам'яті Ірини Фаріон? Говоріть українською, думайте по українські, відчувайте себе Українцями. Пишайтеся тим, що ми належимо до великої Української Нації. Формуйте і розумійте нашу українську ідентичність — так як нас вчила Ірина Фаріон”…

Юрій Сиротюк — зступник голови ВО «Свобода», сержант-гранатометник, 5-ї Київської штурмової бригади ЗСУ, наголосив, що пані Ірина Фаріон була штурмовиком на ідеологічному фронті.
“Ірина Фаріон стала Говерлою, прапором боротьби за Українську мову. У неї був високий донцовський стиль, але ніколи не було пафосу. Що вона говорила — тим і жила.
Ірина Дмитрівна біла людиною енциклопедичних знань. На жаль за цим медійно сформованим образом — злобної, скандальної націоналістки — ми дуже мало бачили велику і світлу людину. І тільки зараз про це починаємо говорити”…

Військовий і політик, колега Ірини Фаріон по партії Андрій Іллєнко написав:
“Це не просто огидне, мерзенне, боягузливе вбивство фізично беззахисної жінки з-за кута — це терористичний акт!”

Юрій Луценко, колишній міністр МВС України і воїн ЗСУ, зауважив, що вбивство Ірини Фаріон може бути "демонстрацією ефективності" нового начальника "5 управлєнія фсб рф".

· Юрій Луценко
“Ірина Фаріон була яскравою і артистичною, послідовною та ідейною, самовідданою, на межі фанатичності.
Мені часто не подобалися її радикальні методи боротьби, але її відданість Україні не викликала сумнівів. Вона вочевидь була лідером українських націоналістів.
Саме тому вона була обрана жертвою кремля.
Хто б не був виконавцем теракту (а в минулому політичні вбивства чи замахи часто проводилися навіть бійцями АТО), у мене нема сумнівів, що це — операція 5 управління ФСБ. Показово, що львівський теракт співпав з річницею київського вбивства знакового українського журналіста Шеремета.
Ще більш показово, що 22 червня 2024 багаторічний керівник фсбшних терористів генерал бєсєда був замінений на нового, молодого і амбіційного комова.
Вбивство Ірини Фаріон — його демонстрація ефективності.
Далі буде спроба розкрутити протистояння в суспільстві.
В мережі вже гуляють сюжети про те, що нібито якби не бандерівці, то східнякам нема за що воювати з росіянами.
Не сумніваюся, що скоро зʼявляться версії, які мають зіштовхнути праві рухи з владою, протиставити патріотичні сили одна одній, тощо.
Тому єдиний спосіб гідно вшанувати Ірину Фаріон — зберігати єдність між Українцями. Це стосується і тих, хто її палко підтримував і тих, хто її не сприймав.
Через образи, на зло кремлю, заради спільної Перемоги.
Приношу співчуття рідним та друзям Ірини Дмитрівни Фаріон.”
© Юрій Луценко

Міський Голова Києва Віталій Кличко написав, що насильство – не метод боротьби з опонентами і тими, хто мислить інакше.
“Вбивство Ірини Фаріон — це провокація і виклик. Правоохоронній системі, демократії і стабільності в країні. І повинне бути розслідуване оперативно і відкрито для громадськості”.

Мовний омбудсмен України Тарас Кремінь написав:
„Пані професор, народна депутатка, громадська діячка Ірина Фаріон ще за життя стала справжньою легендою в питаннях відкритої, рішучої, сміливої боротьби проти реальних ворогів України. …Висловлюю щирі співчуття рідним і близьким.“

Голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин:
“Це все точно використає ворог, як свого часу використовував організовані антентати на Українців чи представників інших поневолених ним народів. Для розколу. Ми не має цього допустити”.
Серед низки кроків, які варто зробити, Юрчишин пропонує:
“Продовжити справу, якій пані Фаріон присвятила життя. Деколонізація мовного простору має тривати”.

Українські співачки Марія Бурмака, Оксана Муха та Ірина Федишин відреагували на вбивство пані Ірини Фаріон…

· Марія Бурмака
„Це був постріл в Україну. Ірина Фаріон у своєму youtube каналі розповідала про видатних Українців, які загинули за ідею… За ідею загинула і вона сама… Навряд чи хтось захищатиме Українську мову так затято і безкомпромісно Мова має значення. За неї вбили Ірину Дмитрівну Фаріон… Вічна пам’ять“…
© Марія Бурмака

· Оксана Муха
„Ірина Фаріон розуміла, що це може статись, але стояла на своєму… Захищала Українську мову всіма силами. Загинула за ідею… Ірину вбили… Це була куля не в людину. Це куля в українську мову“…
© Оксана Муха

· Ірина Федишин
„Жахливі новини…
Світла памʼять вільній Людині.
Це була куля в українську мову…
Живемо у страшний і жахливий час.
Щирі співчуття рідним.
Вічна памʼять Ірині Фаріон…“🕯️🙏
© Ірина Федишин

Тернопільські художники Олег Шупляк і Олег Кіналь відреагували.

„Ірину вбили за те, що УКРАЇНКА…“

„Сьогодні усіх нас вбили за мову — в особі моєї Мами“…
— донька Ірини Фаріон Софія під час прощання.

· Мирослав Дочинець
Тим, хто поблажливо-лукаво пише: “Якою б не була Ірина Фаріон…”
Вона була такою, якими не наважуєтесь, не вмієте, не хочете бути ви. І тому ходила, яко Валькірія, мінним полем між Мовою і язиком, між Великими мертвими і боязкими живими, між Отямтеся і какая разніца. І притягувала до себе стріли, а зрештою — і кулі…
Слово, чому ти не твердая криця?!
Ворожий метал і домашня іржа тебе ранять і точать…
© Мирослав Дочинець

· Катерина Кобченко

Я не належала до прихильниць Ірини Фаріон.
Ставлення до неї інших було або однозначно позитивним, або критичним, й навряд чи могло бути інакше у випадку такої яскравої, але радикально налаштованої особисті.
Моє, й багатьох інших, ставлення до неї було радше стримано-критичним, бо часом те, що вона говорила, виглядало як "база", але наступний її меседж вже міг слугувати поляризації здорових сил суспільства й бути незаслуженою образою частини з них.
Але після її вбивства стало очевидним, що це замах також на внутрішній консенсус українського суспільства з очевидною метою його розколу. І те, ще це випробування для всіх нас, незалежно від поглядів, на суспільну зрілість.
Я одразу відчула й сформулювала для себе, у чому саме Україні не вистачатиме Ірини Фаріон. Вона була свого роду "крайньою позначкою" у шкалі мови, українськості, ідентичності. Відповідно, з нею як з радикальною максимумою звірялися, "калібрували" свої погляди всі, хто був більш демократичним та ліберальним у цьому спектрі. І це була її важива суспільна функція.
Наразі, гадаю, її навряд чи хтось може замінити в цій ролі, бо ж вона була фаховою мовознавицею, на відміну від деяких радикальних і фрікових "любителів одвічної України".
Сподіваюся, цей черговий виклик зробить нас усіх, різних, сильнішими, зрілишими й згуртованішими перед зовнішніми ворогами.
R.I.P. Ірина Фаріон.
Смерть ворогам!

© Kateryna Kobchenko

· Алі Татар-заде

Якщо хочете гідно вшанувати пам'ять загиблої Ірини Фаріон…
По-перше, переходьте на Українську мову всюди там, де ще є російська.
Ірина Дмитрівна би це схвалила.
По-друге, раджу знайти в ютубі її лекції.
Свого часу я був під загальною опінією "Фаріон - анекдот - скандал", і випадково натрапив на одну з її відеолекцій. Був приємно вражений. Тему на жаль не згадаю, але про українську літературу.
Ну, і по-третє, це, звісно, мстити ворогу всюди, докуди дотягнетеся.

© Алі Татар-заде

· «Січеславська Просвіта»

“Подальше втілення в життя ідей великої Українки стане найкращим пам'ятником для неї.”

© «Січеславська Просвіта»

· Молодіжний Націоналістичний Конґрес — МНК
Вбивство Ірини Фаріон є трагедією, за якою стоять спецслужби ворога.
Дане вбивство покликане надалі розколювати українське суспільство.
Тому, що ставлення до пані Ірини, через її жорстку позицію, було різне — від любові до ненависті.
росія не стоїть на місці і завжди готова використовувати будь-які можливості, щоб залякати проактивну частину нашого суспільства — разом із убивством Айдоса Садикова (казахстанського опозиційного журналіста, якого вбили 18.6.2024 в Києві за схожим сценарієм) це стає тенденцією.
Обурення і відчуття потреби закликає захищати наші цінності.
Тепер, більше ніж будь-коли, ми повинні об’єднатися.
Ми не можемо дозволити росії розбити нашу єдність.
Втрати, через умисні політичні вбивства — важливе нагадуванням залишатися сильними і захищати спільне українське майбутнє!
© Молодіжний Націоналістичний Конґрес — МНК

✠ ✠ ✠
✠ ✠ ✠

 

Століття вбивств за Українську мову…

· Юрій Юзич
історик, «Пласт»

Століття вбивств за українську…
Майже у кожні 20 років Львів хоронить убитих за рідну мову…
У 1924 році у Львівській вʼязниці польські поліцаї замордували розвідницю УВО Ольгу Басараб… Замість покарання винних окупанти запустили чутку про самогубство. На похорон вийшов увесь український Львів. Реагуючи на це вбивство 15-літній Бандера почав тренуватись до катувань — сестра побачила, як він запихав собі голки під нігті.
У серпні 1941 року Львів, знову на Янівському кладовищі, хоронив Героя. Більше 7000 містян, попри нацистську окупацію (яка вже кидала націоналістів у вʼязниці), вийшли віддати шану крайовому провіднику Володимиру Робітницькому — за однією із версій був отруєним. Визвольна війна лише починалась…
У 1963 році чекісти (формально — міліціонери) убили (побили) Василя Симоненка… Львів тоді не вийшов, всі сиділи — хто у вʼязниці, хто на кухнях. Але саме ця смерть в значній мірі призвела до зародження руху шістедесятників. Львів став одним із ключових центрів опору русифікації.
У 1979 в Брюховичах, у лісі, знайдено повішеним Володимира Івасюка… Автора легендарної “Червоної Рути”, бо — як говорилось — відмовився писати російською гімн Олімпіади у московській столиці. Як і у випадку із Симоненком, чекістів ніхто не шукав й не покарав. Цього разу Львів вийшов знову. Тих, хто над могилою говорив про вбивство запроторили у вʼязниці…
У 2000 році діти львівських чекістів убили прямо під прокуратурою Ігоря Білозіра… Убивцям не дали довічного, вони вже давно на свободі (цікаво де вони зараз). Знову масовий похорон — я був одним з його організаторів. Транспорт в центрі зупинився, весь центр був заповнений людьми, які прийшли віддати шану. Здавалось, що це останнє — за мову — у Львові…
І от 2024 рік, черговий рік воєнного стану. В Голоско — недалеко від Брюховичів, де знайдено було Івасюка, онуки чекістів (чи хтось сумнівається у цьому?) убили Ірину Фаріон… Відкритим умисним вбивством…
Що ще має статись, щоб Українці заговорили рідною мовою і вбивства припинились?…

© Юрій Юзич

Тим часом люди несуть квіти та лампадки до місця загибелі Ірини Фаріон…

✠ ✠ ✠
✠ ✠ ✠

 

Вбивство Фаріон – це замах на Україну

· Святослав Хоменко
«BBC Україна»

У двір багатоквартирного будинку на вулиці Масарика у Львові люди приносять квіти… Букети складають на бордюр поруч із великою плямою засохлої крові… 19.Ⅶ.2024 на цьому місці невідомий зловмисник застрелив Ірину Фаріон…

60-річна Ірина Фаріон вже давно стала самодостатнім брендом.
Називаючи її прізвище, не було потреби нагадувати про її численні регалії: колишня депутатка Верховної Ради, одна з лідерів націоналістичної партії "Свобода", доктор філологічних наук, професорка Львівської політехніки, телеведуча, популярна у певних колах блогерка, популяризаторка української мови (хай навіть подекуди і за допомогою дуже дискусійних методів), і це ще не кінець.

Неймовірна енергійність, радикалізм у судженнях, екзальтованість у манері спілкування, небажання чи невміння йти на компроміси з опонентами перетворили Ірину Фаріон для одних — на уособлення концепту “Україна для Українців!” (таке бачення розвитку Української Держави поділяє певна частина наших співгромадян), для інших — на символ закостенілості світогляду (хоча складно сперечатися з тим, що за останні два роки цитати Степана Бандери, до яких часто зверталася Фаріон, стали для Українців помітно актуальнішими), для третіх — на героя інтернет-мемів, персонажа сучасної української мас-культури.

Вбивство Ірини Фаріон вже зараз ставлять в один ряд із вбивством її ідеологічного антипода олеся бузини, якого застрелили біля його київського під'їзду у 2015 році. Згадують у зв'язку з цим і про вбивство журналіста Павла Шеремета в центрі Києва — восьма річниця його смерті припадає на сьогодні. Обидва ці злочини формально залишаються нерозкритими.
Але обидва ці вбивства — це ніби спогади з іншого, минулого життя. Лютий 2022 року, початок великого вторгнення "рф", провів в історії України великий вододіл. Після нього ті, хто бачив Україну частиною "русскоґо міра", або виїхали з країни, або зникли з вітчизняного інформаційного простору через інші причини. З поправкою на цю обставину протягом останніх двох з половиною років Україна намагалася жити немовби у колишньому режимі.

І в цих умовах Ірина Фаріон з її досить екзотичними для більшості співгромадян поглядами була живим нагадуванням про те, що Україна насправді дуже різна. Вона висловлювала свої думки про те, якими мають бути Україна та Українці, збирала на свою адресу хвилі хайпу чи хейту (впевнений, до речі, що Ірині Дмитрівні не сподобалися б ці слова і вона з обуренням поміняла б їх на питомо українські "уваги та ненависти", саме так через "и"), але продовжувала відстоювати свою позицію. Поки ти за Україну – з тобою нічого не станеться, критикуй ти хоч зеленського, хоч Порошенка, хоч "слугу народу", хоч полк "Азов" — казав нам приклад Фаріон, яка у своїх палких промовах справді не щадила нікого!

Вбивство Фаріон — це замах на цю Україну…
На країну, яка, попри криваву війну, на економічні проблеми, на загальну деморалізацію населення, намагається функціонувати як демократична держава. І, як би банально не звучала фраза про те, що затримання та покарання вбивці це справа честі для українських правоохоронців та влади загалом, ставки тут — значно вищі.

Якщо злочин залишиться нерозкритим, це поставить питання і про здатність влади контролювати ситуацію в країні в умовах воєнного стану, і про єдність українського суспільства на третьому році повномасштабної війни, і про те, як виглядатиме політична і суспільна дискусія в Україні зараз.

Додатковий фактор для роздумів — це те, що вбивство сталося серед білого дня у Львові, який багато хто в Україні та за її межами вважає "тиловим" та "безпечним" містом. Заяложена фраза про те, що безпечних місць в Україні не залишилося, вже не раз підтверджувалася ракетними обстрілами найбільшого міста заходу країни, але саме зараз пляма крові у звичайному дворі на вулиці Масарика аж надміру переконливо доводить, наскільки близько до кожного Українця перебуває війна…

В інтернеті багато пишуть про те, що якщо замовники вбивства Ірини Фаріон хотіли цим злочином посіяти розбрат серед Українців, то вони прорахувалися. Вчора і сьогодні зі словами співчуття та підтримки на адресу загиблої та її рідних виступили безліч відомих і не дуже Українців, у тому числі й вчорашніх затятих опонентів пані Ірини…

Але поки що, боюся, Львів та Україна перебувають у певному шоці після цього вбивства. Чи посіє воно зерна страху в українському суспільстві, чи змінить воно ставлення Українців до війни та миру, до української влади та до росії, які ще висновки зробить із цього вбивства суспільство, — гадаю, можна буде спостерігати вже на похороні Ірини Фаріон, запланованому на 22.Ⅶ.2024. Не виключено, що він стане наймасовішим громадським заходом в Україні після початку Великої війни…

© «BBC Україна»

Матеріял укладено з наведених відкритих джерел

1 коментар до “Реакція Українців на вбивство Ірини Фаріон…

  1. Сповіщення: Постріл в Україну… – «ПОРОХІВНИЦЯ»

Коментарі закриті.