Про причини вторгнення “рф”
в Україну
Європейці нарешті почали придивлятися до химерності “рф”.
Аналізують причини нинішньої війни, знаходять докази і факти фальшивої історї “россіі”, можливо, невдовзі нарешті здогадаються, що ця квазі-імперія досі є терористичним квазідержавним утворенням, і це незмінно. Тільки ліквідація “рф” позбавить Світ від постійної загрози…
Політичне видання «The Hill» публікує статтю, де науковий директор Університету Амстердама Ендрю Чахоян розмірковує над справжніми причинами вторгнення “рф” в Україну.
"Від початку російсько-української війни у 2014 році мене переслідує одна фраза: "Вони розіп'яли маленького хлопчика в одних трусиках". Лунає гротескно, як щось зі страшної казки. І, звісно, цього насправді не було. Але для багатьох людей в росії так мало бути", — пише в «The Hill» автор статті Ендрю Чахоян, науковий директор Університету Амстердама.
Науковець нагадує, що поки російські військові, котрі прикривалися "місцевими ополченцями", захоплювали території на сході України, російське державне телебачення розповсюджувало такі історії для мільйонів глядачів.
Але історія про "розіп'ятого хлопчика" була не просто огидною пропагандою в дії, пише видання. "Вона продемонструвала, як взаємодіють держава, ЗМІ, інтелігенція та "прості росіяни" у порочному колі колонізації, з якого не можуть вийти ані правителі, ані ті, ким правлять".
…росія не є країною, яку об'єднують спільні цінності, погляди та мета, пише автор статті в «The Hill». І йде далі: "ця імперія тримається на силі, пов'язана брехнею і підтримується крадіжками з чужого мистецтва, культури та історії".
У 2021 році путін "написав" есе на 5 тисяч слів, де всіляко доводив, що України "не існує" — ані як культури, ані, звісно, як нації. Українці, мовляв, та россіяни є "одін народ", заявив путін, так само як царі та комуністи до нього.
Та ці заяви путіна не мали нічого спільного з приналежністю чи походженням. Вони були погрозою, — Українці мали або погодитися з тим, що вони є росіянами, або зникнути.
Видання «The Hill» вказує, що путін не лише піддав сумніву право Українців на самовизначення, а обернув усе так, ніби росія "була змушена" вторгнутися, вбивати, ґвалтувати і піддавати тортурам.
Автор статті вважає, що з часів Кримської війни москва мала багато шансів скинути свою імперську шкіру, проте ніколи не скористалася з них. Але, на відміну від Еспанії, Портуґалії чи Бельґії, колишні колонії яких перетворилися на окремі держави, росія завжди сприймала свої "втрати" як тимчасові.
І навіть розпад “ссср” не зруйнував цей імперський порядок.
Науковець нагадує, що попередниця росії, московія, завдячує своєму підйому у ХІІІ сторіччі тій ролі, яку вона відігравала як збирач податків для Золотої Орди.
На відміну від цього, Київ вже 600 років процвітав як культурний та політичний центр Європи на момент, коли у 1147 році було засновано москву.
Видання «The Hill» далі копнуло в історію.
"У 1547 році іоан IV (ґрозний) розіграв одну із золотих партій в історії — він коронував себе як "царь Русі". Спочатку Європа не піддалася на цю наживку, — дипломати, мандрівники та вчені і надалі називали це царство московією, — цю назву ми бачимо на мапах та у манускриптах тих років. Назва "Русь" було не успадковано, а вкрадено від Києва".
Історик Януш Бугайський, на якого покладається автор, відзначає, що від самого початку москва покладалася на контроль за допомогою сили, як на основний організуючий фактор. І до цього часу кремль тримається минулого, бо не може запропонувати майбутнього.
Що не так із Заходом і росією
На шпальтах «The Hill» директор Університету Амстердама Ендрю Чахоян припускає, що власна заплутана історія колоніалізму Заходу є причиною, яка робить його сліпим перед очевидним.
"Науковці відхиляють криваву спадщину російської імперії, і позбавляють прав 40 мільйонів Українців на Державу, якої вони не мали до останнього часу, дозволяючи натомість росії формувати дискусію".
Видання «The Hill» вказує, що багато хто на Заході віддає перевагу думці, що проблемою є путін. "Тиран, головоріз, людина, яку час від часу історія відхаркує і випльовує. Але путін не є винятком, він є правилом".
На Заході росіян часто сприймають як пасивних жертв державної пропаганди, мимовільних учасників жахів, які чинить їхня "влада".
Але війна “рф” проти України є популярною серед великого числа росіян, і прийнятною для ще більшої кількості, цитує автор статті книгу Джейд МакҐлінн "Російська війна".
Джейд МакҐлінн звертає увагу: "путін просто озвучує те, у що вже вірять багато росіян. Наративи москви знаходять відгук у росіянах не тому, що їх насаджують силою, а тому що рятують слухачів від визнання власної співучасті у несправедливій, садистській та злочинній війні."
Автор статті наголошує, що войовничість росіян витікає із глибокого відчуття небезпеки, яке неможливо нічим заповнити.
"У себе вдома росіяни не хочуть чинити спротив, апатичні і завжди є жертвами. А назовні росіяни демонструють характер колоніалістів, шукаючи сенсу у підкоренні сусідів".
Нинішня битва України — зовсім не за території, а за історичну справедливість та за правду, резюмує автор статті. "Розіп'ятого хлопчика не було, і росіяни мають усвідомити це".
Ендрю Чахоян вважає, що війна “рф” змусила Світ — і самих росіян — зіштовхнутися з ілюзіями, які підтримували імперію.
"І те, чого понад усе потребує цей агресивний колонізатор, — це гучної поразки".
© «The Hill»
Український переклад:
© Алі Татар-заде