Коли святкувати день міста Токмака?
2022 року місту Токмаку — 238 років!
Токмак на Запорожжі знаходиться під рф-окупацією з 26.Ⅱ.2022…
Офіційно день українського міста Токмак відзначається 20 вересня, у совєтську дату "асвабаждєнія".
Отже, принагідно, поговоримо про совєтсько-россійсько-імперську окупацію, окупаційні "празднікі" й наративи.
Й погортаємо сторінки історії…
Офіційно Токмак засновано 1 квітня 1784 року.
День міста святкується 20 вересня.
Чому? Розберемося…
Токмак вочевидь з'явився набагато раніше офіційної дати заснування.
Ще з часів існування Запорожської Січі відомо про козацькі зимівники у плавнях річки Токмак, де козаки випасали коней та навіть мирно співіснували з киримцями.
Після того як у 1755 році Запорожську Січ зруйнувала шльондра-цариця єкатєріна-ІІ, частина Запорожців пішли не за Дунай, а осіли собі по козацьким слобідкам на Запорожжі, в тому числі пішли й на зимівники у плавні Великого Лугу та у плавні ріки Токмак.
І лише коли "россійская імпєрія" заграбастала Кримське Ханство та окупувала півострів Кирим у 1783 році, наступного 1784 року було проголошено "основаніє" цілої низки "ґородов і сєлєній" на окупованих москвинами теренах Кримського Ханства і Запорожжя, котрі катька-ІІ обізвала "навароссієй". Мовляв, до москвинів тут було "дікоє полє"!
Токмак, який вже був доволі великим селищем для степу, отримав "офіційну" дату "заснування" 1 квітня 1784 року за юліанським календарем. Цю дату кацапи "пріурочілі" до дня заснування "таврічєской ґубєрніі" через рік після окупації Криму.
Але Токмак вже існував як українське і козацьке селище, коли було оголошено про "основаніє уєзднаґо ґорада". Саме так, до речі, спочатку саме Токмак став "уєздним ґородом" щойноствореного окупаціїйного "мєлітопольскоґо уєзда таврічєской ґубєрніі новороссійскаґо намєстнічєства". Чому? Бо вигаданий катькой "мєлітопаль" ще взагалі не існував! На місці розореного ногайського аулу Кизил-Яр було кілька хат "солдатской" слобідки, що згодом отримала назву Новоолександрівська, й туди постійно завозили крєстьян тамбовской ґубєрніі, котрі чомусь тікали назад до баріна, попри надану їм волю й землю та звільнення від "податєй". Раби не могли прижитись на вільних землях. Тож, проголошене катькою "основаніє ґорада Мєлістополіса" ніяк не відбувалося. І псевдогрецька назва не клеїлась до пустого місця. Мелітополь з горем навпіл якось заселяти примусово звезеними москалями почали трохи згодом.
В 1796 році селище Великий Токмак призначено повітовим центром — "уєздним ґородом" "мєлітопольскоґо уєзда таврічєской ґубєрніі", і в Токмаку окупанти відкрили "прісутствєнниє мєста": "уєздный ніжній зємскій суд, ніжняя расправа і дворянская опёка" (повітовий нижній земський суд, нижня розправа і дворянська опіка). [Не питайте, що таке "расправа" — вочевидь, це те саме, що нині у окупантів "на подвал"!] В 1797 році "мєлітопольский уєзд" був включений до складу "маріупольскоґо уєзда новороссійской ґубєрніі", центром якого знову став Токмак. У 1801 році центр "уєзда" (повіту) був перенесений в Оріхів, а Токмак залишився центром Велико-Токмакської волості.
Влітку 1842-го в Оріхові "случілся сільний пожар", тому "прісутствєнниє мєста" знову переведені у Великий Токмак. Оскільки в Токмаку і Оріхові постійно "ґорєлі прісутствєнниє мєста", їх перенесли у Бердянку й було створено Бердянський повіт, куди увійшли і Токмак, і Оріхів, який став заштатним містом. До речі, статус міста Токмаку офіційно так і не надали, хоча у 1796—1801 і у 1842 Токмак був центром "уєзда".
То ж, у Токмаку не дуже довго протримались россійсько-імперські окупаційні "прісутствєнниє мєста" (тобто, адміністрація сучасною мовою).
У московських енциклопедіях скромно й лаконічно згадується, що "вслєдствіє частих пожаров прісутствєнниє мєста із Большоґо Токмака прішлось пєрєнєсті в ґородок Орєхов, которий позднєє і стал уєздним". З Оріхова знову переносили в Токмак, а вже згодом у Бердянку. Схоже, Запорожські козаки в Токмаку і Оріхові не змирились із присутністю окупаційних "прісутствєнних мєст" і "расправи" та кілька разів пустили півня москалям.
Отже, в "россійскій імпєрії" "офіційною" датою "заснування" містечка Токмак стало 1 квітня 1784 року.
Тож, 1.IV.1784 — це россійсько-імперська і "єкатєрініская" дата "заснування" Токмака.
На початку XX століття Токмак був одним із найбільших містечок на Запорожжі.
У 1861 році Великий Токмак отримав статус містечка.
20.ІХ.1943 — це вже совєтська дата "асвабаждєнія от фашистскіх захватчіков" — це коли нацистських окупантів знов замінили совєтські окупанти.
Відповідно, після Другої Світової війни й до кінця режиму совєтської окупації днем міста Токмак вважалась саме встановлена КПСС СССР дата "асвабаждєнія от нємєцко-фашистскіх захватчіков".
Інерційно, після відновлення Незалежності України, ця совєтська дата "асвабаждєнія" перетворилась на "день міста". Хоча, нині нащадки цих "асвабадітєлєй" знову заграбастали Токмак — в россійсько-фашистську окупацію!
З огляду на козацьке походження, справжній День Міста Токмак на Запорожжі вочевидь має бути або на Покрову, 1 жовтня — у День Запорожського Козацтва й День Захисників України, або ж цим днем мав би стати День Визволення Токмака від россійсько-фашистських окупантів!
Токмак на Запорожжі нині в рф-окупації…
Але…
🇺🇦 Україна обов'язково повернеться в Токмак! 🇺🇦
Токмак, чекай — вже близенько ЗСУ! 🇺🇦
День Визволення Токмака обов'язково настане!
Українці Токмака, які лишились в россійсько-фашистській окупації, НЕ втрачайте віри в ЗСУ і в Україну! 🇺🇦
Україна не покинула напризволяще, ЗСУ обов'язково звільнять окупований Південь! І Токмак звільнять! Бо Токмак — це Україна! 🇺🇦
Зачекайте ще трішечки…
🇺🇦 #Токмак_Україна 🇺🇦
✠ ✠ ✠ 🟦 🟥 ✠ ✠ ✠
✠ ✠ ✠ 🟨 ⬛️ ✠ ✠ ✠
🇺🇦 Токмак — це Україна! 🇺🇦
🇺🇦 Україна переможе! 🇺🇦
✠ ✠ ✠ 🟦 🟥 ✠ ✠ ✠
✠ ✠ ✠ 🟨 ⬛️ ✠ ✠ ✠
Матеріял укладено з відкритих джерел.
Укладач матеріялу:
© Dem’än Dzüba
(Tokmak, Zaporožžä, UKRAЇNA)
Dnipro-Sičeslav, Nadporožžä, UKRAЇNA
© «Porohivnyçä»
2022.ІХ.18
Сповіщення: Коли буде день Визволення міста Токмака? – «ПОРОХІВНИЦЯ»
Сповіщення: День міста Токмак коли будемо святкувати? – «ПОРОХІВНИЦЯ»