Кам’янська Січ
обстрілюється рф-окупантами
Національний заповідник «Хортиця» повідомляє, що Кам’янська Січ обстрілюється рф-окупантами.
Кам’янська Запорозька Січ — одна з останніх в історії українського козацтва, єдина незатоплена Січ, унікальна й найбільш досліджена.
Кам’янська Січ перебувала під рф-окупацією й суттєво пошкоджена, а тепер рашистсько-фашистські окупанти цинічно знищують авіабомбами єдину вцілілу Запорозьку Січ…
Кам’янська Запорозька Січ до рф-окупації
ДОВІДКА:
✠ Кам’янська Запорозька Січ — адміністративний і військовий центр Війська Запорозького Низового за часів його перебування під протекцією Кримського ханства у першій третині XVIII століття (1709–1711 та 1728–1734 роки).
Назва Січі, яка побутує в історичній та краєзнавчій літературі, пояснюється тим, що вона розташовувалася у гирлі правої притоки Дніпра — малої степової річки Кам’янки. Січ займала зручний для оборони мис, утворений лівим, північним берегом річки Кам’янка та рукавом Дніпра — Козацьким Річищем.
Заснована козаками після руйнування Чортомлицької Січі в Пониззі Дніпра козацька вольниця, була містом слави видатного кошового отамана Костя Гордієнка. Кам’янська Січ стала однією з останніх в історії українського козацтва. З усіх інших козацьких нижньодніпровських Січей вона є найкраще дослідженою археологічно.
Археологічні дослідження Кам’янської Січі окрім обстеження Січі, козацького городища і козацького цвинтаря, виявили археологічні об'єкти, які датуються скіфським часом, добою бронзи та періодом Київської Русі.
Кам’янська Січ — місце, де Запорожці та Гетьман Пилип Орлик підписали договір, який став першою Конституцією України.
Кам’янська Січ — пам’ятка історії національного значення.
2004 року створено історико-культурний заповідник «Кам’янська Січ».
Пам’ятки історії національного значення з офіційною назвою “Кам’янська Січ, кладовище запорізьких козаків і могила кошового отамана Костя Гордієнка” увійшло до складу Національного заповідника «Хортиця».
11.IV.2019 наказом Президента України Петра Порошенка було створено Національний природний парк «Кам’янська Січ».
Національний заповідник «Хортиця» повідомив, що 1.Ⅱ.2024 Кам’янська Січ обстріляна рф-окупантами.
Яких ушкоджень зазнала історична памʼятка “Суспільному Радіо Культура” розповіла Світлана Охріменко, тимчасово виконуюча обов'язки гендиректорки Національного заповідника «Хортиця».
1.Ⅱ.2024 в рашистських пабліках було опубліковане відео цинічного обстрілу рф-окупантами місця розташування однієї із Запорозьких Січей – пам’ятки історії національного значення “Кам’янська Січ, кладовище запорізьких козаків і могила кошового отамана Костя Гордієнка”, що на Херсонщині, яка входить до складу Національного заповідника «Хортиця».
Історики Національного заповідника «Хортиця» визначили у ворожому відео, що влучання були у місце, де було господарче передмістя Січі, на якому протягом багатьох років здійснювали розвідувальні та дослідницькі роботи археологи Національного заповідника «Хортиця». Тут знаходяться ще недосліджені виробничі об'єкти залізоправильного та гончарного комплексу 1-ї половини XVIII століття. Також, скоріше за все, влучання відбулось біля лапідарію, де зібрані кам’яні пам'ятки (зернотерки, гармани, тощо), який знаходиться в безпосередній близкості від хреста з могили кошового отамана Костя Гордієнка та в’їзних воріт Січі, побудованих у 2009 році. Також в цьому місці розташовується ґрот та залишки колишнього маєтку поміщика Агаркова.
Кам’янська Січ — одна з трьох січей, які до повномасштабного вторгнення були доступні науковцям та публіці. Всі інші були затоплені Каховським водосховищем.
Кам’янська Січ має важливе значення для нас, Українців, нащадків запорозьких козаків. Бо саме тут у 1710 році січовики та Пилип Орлик підписали “Договір і постанови між Гетьманом Орликом і Військом Запорозьким”, який по суті став першою Конституцією України. Документ визначав демократичнні принципи відносин між владою, тобто козацькою старшиною, і тими, хто її обирав.
У преамбулі наголошувалося, що московія намагається зруйнувати військові права та вольності, а на “народ вільний козацький, якого вона ніколи не завойовувала, накласти невільне ярмо”. Також зазначалося, що Кримське ханство для козаків є союзником, а не сюзереном.
Кость Гордієнко — кошовий отаман Камʼянської Січі, якого 12 разів обирали на цю посаду. На думку Дмитра Яворницького, Кость Гордієнко був родом із Полтавщини, навчався у Києво-Могилянській колегії, отримав чудову освіту. Сучасники згадують про його вітальне слово Королю Швеції Карлу XII, виголошене бездоганною латиною. На Січі був приписаний до Платнирівського куреня.
Кость Гордієнко проводив антимосковську політику. У листуванні з пєтром-І Кость Гордієнко відстоював права і вольності Запорожців, намагався не допустити будівництва на запорозьких землях московських форпостів та розміщення в них гарнізонів. Заради майбутнього України Кость Гордієнко уклав союз із Гетьманом Мазепою, бився під Полтавою і опинився у вигнанні. Спільно з Пилипом Орликом він взяв участь у складенні Конституції.
Кошовий отаман Січі Кость Гордієнко помер у 1733 році, у Кам'янській Січі.
За особливі заслуги Гордієнка перед Запорожжям та Україною, Запорозьке товариство насипало над його домовиною курган. Відомо, що його могила мала понад 40 метрів у діаметрі та п'ятиметрову висоту. Ця могила, як і монументальний хрест, збереглася і по теперішній час, але від кургану залишився невеликий горб, кам'яний хрест з особливою лицарською геральдикою та козацькою символікою вже значно пошкоджений й продовжує руйнуватись від плину часу…
2009 року історико-культурний заповідник «Кам’янська Січ» увійшов до складу Національного заповідника «Хортиця» та до повномасштабного вторгнення рф служив зміцненню Державності та Незалежності України. На території памʼятки, оповитої духом лицарства і волі Запорожців, відзначали державні свята та проводили урочисті заходи українські козаки, патріотичні гуртки Херсонщини. Камʼянська Січ стала місцем складання Військової присяги новобранцями 57-ї окремої мотопіхотної бригади Збройних Сил України, що носить імʼя славетного кошового отамана Костя Гордієнка.
Вздовж берегової смуги, яка безпосередньо межує з Кам’янською Січчю археологами Національного заповідника «Хортиця» виявлено археологічні об'єкти, які датуються скіфським часом, добою бронзи та періодом Київської Русі.
Національний заповідник «Хортиця» пропонує видання про Кам’янську Січ, у якому розповідає які археологічні розкопки проводились та які історичні артефакти знайдено на теренах Кам’янської Січі, а також які доленосні для України події відбувались на Кам’янській Січі, яку так хотіла знищити росія як в козацькі часи, так і сьогодні, зухвало і цинічно обстрілюючи авіабомбами Кам’янську Січ…
Національний заповідник «Хортиця» оформив всі потрібні документи, зафіксував пошкодження наскільки це було можливо зробити, враховуючи, що доступу цивільних до пам’ятки для повноцінного обстеження станом на сьогодні немає. Проінформували Міністерство культури та інформаційної політики України. За фактом порушено кримінальне провадження.
Національний заповідник «Хортиця» дякує Херсонську обласну інспекцію по охороні пам'яток історії та культури, Херсонську обласну прокуратуру, поліцію Херсонської області за швидку реакцію та допомогу у захисті нашої культурної спадщини.
Деокупований нацпарк «Кам’янська Січ» — Січ, об яку росіяни поламали зуби
«Кам’янська Січ» — це перший національний парк на Херсонщині, який повністю звільнили від окупантів
Національний природний парк «Кам’янська Січ» зазнав суттєвих пошкоджень вналідок війни та рф-окупації:
▪ вирви від вибухів та пов’язаний з ним комплекс проблем — руйнування та пошкодження екосистем, забруднення природних комплексів;
▪ майже тотальне мінування та щільне забруднення території вибуховими пристроями;
▪ забруднення території та акваторії паливно-мастильними матеріалами;
▪ руйнування чи пошкодження природних екосистем важкою технікою;
▪ будівництво ворожих фортифікацій — окопи, бліндажі, капоніри тощо;
▪ вирубування дерев;
▪ численні пожежі;
▪ масштабне забруднення території твердими побутовими відходами, особливо у місцях тривалого перебування рф-окупантів (місця проживання кацапів зовні дуже схожі на стихійні сміттєзвалища);
Природно-заповідний фонд України також зафіксував суттєвих пошкодження пам’ятки історії національного значення.
Зазнала також катастрофічного впливу інфраструктура парку — офіс зруйновано, а техніка та обладнання викрадені окупантами.
Очільник нацпарку «Кам’янська Січ» Сергій Скорик теж був викрадений — через термін "нацпарк" рашисти вирішили що це якийсь "націоналістичний парк", чи "парк нацистів", тому молодого науковця просто викрали й тримали в полоні у машинному відділенні Каховської ГЕС.
Проте, маючи козацьку вдачу й звитягу, Сергій Скорик зміг дивом вирватися з ворожого полону!
Очільник нацпарку «Кам’янська Січ» Сергій Скорик повернувся на Січ!
— На території парку є історична пам’ятка — єдина незатоплена Січ. Тут є могила кошового отамана Кості Гордієнка. Тут Пилип Орлик і Кость Гордієнко писали першу Конституцію України. Тут багата енергетика. Заходиш — і легені зовсім по-іншому дихають, руки розправляються, енергетика Волі! — зауважує Сергій Скорик.
Разом зі співробітниками нацпарку продовжують оберігати історичний спадок, очистили територію від ворожого сміття та ретельно фіксують і підраховують збитки й шкоду.
Частина нацпарку все ще замінована, до того ж, з окупованого лівого берегу рашисти постійно обстрілюють Кам’янську Січ.
На території нацпарку знаходиться найвищий флагшток Херсонщини.
Сергій Скорик придбав жовтого й синього атласу й пошив 20 маленьких стягів і великий стяг — 9 на 6 метрів:
— Я хотів підняти його наступного ж дня після визволення території, але військові не дозволили: бо з лівого берега такий стяг дуже буде видно, москалі просто обстріляють цю місцину, історичну пам’ятку.
Тому нині в парку майорить звичайний прапор, але там неодмінно з’явиться і найбільший Стяг України, який пошив очільник Національного природного парку «Кам’янська Січ» Сергій Скорик.
Матеріял укладено з відкритих джерел:
© Національний заповідник «Хортиця»
© Природно-заповідний фонд України
© “Район. Херсон”
© “Суспільне Радіо Культура”
© «»