Перейти до контенту

Водопілля на Великому Лузі

Водопілля на Великому Лузі

 
На Великому Лузі вперше за 70 років водопілля.
Великий Луг почав заповнюватися водою вперше за 70 років.
Перше природнє весняне водопілля за 70 років, після того, як Великий Луг звільнився від мертвої води мертвого штучного "Каховського моря".
Водопілля на Великому Лузі не дозволить рф-окупантам зрушити лінію фронту на ділянці Великого Лугу.


На Великому Лузі вперше за 70 років водопілля.
Великий Луг почав заповнюватися протічною живою водою вперше за 70 років.
Перше природнє весняне водопілля за 70 років, після того, як Великий Луг звільнився від мертвої води стоячого мертвого штучного "Каховського моря". У 1950-х роках Великий Луг був варварськи затоплений совєтськими окупантами й звільнився від мертвої води Каховського водосховища лиш внаслідок підриву греблі Каховської ГЕС у червні 2023 року і подальшої Каховської катастрофи…

Великий Луг звільнився і ось перше за 70 років весняне водопілля…
Як свідчать останні супутникові знімки Великого Лугу, значна його частина станом на березень-2024 вкрита водою.
Супутникові знімки оприлюднили аналітики «Defence Express» і «TEXTY»
Інтерактивна мапа супутнику «Sentinel» — Великий Луг 11.ІІІ.2024

Аналітики порівняли супутникові знімки від 28.Х.2023 і 11.ІІІ.2024 та зазначили, що загалом Дніпро вже повернулося до історичного русла, а вся місцевість дедалі більше нагадує Великий Луг.
Судячи зі знімків, у середині березня 2024 року значні площі Великого Лугу знову опинилися під водою. Зазначається, що це пов'язано з природним процесом — таненням снігу у верхів'ях Дніпра.

Супутникові знімки фіксують, що навпроти Запорізької атомної електростанції Дніпро значно розлився — на північ від АЕС затопило Томаківські плавні, також затоплені Базавлуцькі плавні на захід від АЕС та Кінські плавні схід від АЕС майже повністю затоплені весняним водопіллям.

За словами аналітиків, це природній стан Великого Лугу, за якого у вересні-жовтні спостерігається мінімальний рівень води, а з початком весни та водопілля й до середини літа ця зона перетворюється на майже суцільний водний простір.

Аналітики «Defence Express» наголосили, що весняне водопілля — тимчасове явище й пов'язане з таненням снігу у верхів'ях Дніпра, тому, коли вода знову піде, то на її місці залишаться дуже слабкі ґрунти, якими не пройде жодна техніка, зокрема амфібійна. Як зазначають автори статті, поєднання русла самого Дніпра, заплав, заболочених і підтоплених ділянок робить Великий Луг непридатним для будь-яких просувань.
Відтак, весняне водопілля на Великому Лузі не дозволить рф-окупантам зрушити лінію фронту на ділянці Великого Лугу.

В Укргідрометцентрі, своєю чергою, розповіли, що, згідно з аналізом зображень, отриманих за допомогою супутників «Sentinel», внаслідок пропуску водопілля через каскад Дніпровських водосховищ, повеневі води починаючи з кінця лютого поступово почали заходити у відгалужені меандри, плавні Дніпра у Великому Лузі, а вже з березня спостерігається затоплення, поки незначним шаром води, великих територій Лугу, окрім його північно-східної частини.

Експерт Української природоохоронної групи, молодший науковий співробітник Інституту зоології НАН України Григорій Коломицев розповідає:

— “Пояснення тут може бути дуже просте — весняне танення снігів принесло додаткову вологу у пониззя Дніпра. Тут ми чітко спостерігаємо підняття рівня води, що відповідає ситуації весняного водопілля на річковій заплаві.
У роки високих водопіль до створення Каховського водосховища (1931, 1940, 1942, 1947, 1951 роки), територія Великого Лугу затоплювалась майже вся, за виключенням окремих ділянок і являла собою практично суцільну водяну поверхню. Цього року, повторення таких масштабів затоплення не очікується, адже за своїми гідрологічними характеристиками, водопілля 2024 року на Дніпрі не прогнозується високим. Його величини не перевищуватимуть середніх багаторічних значень”.

— “За відсутності штучного регулювання рівня води, сьогодні ми можемо спостерігати на території колишнього Каховського водосховища ті самі процеси, що відбуваються на природних, незарегульованих людиною заплавах річок. Весняні водопілля відбувалися на цих землях тисячі років ще до побудови ГЕС”, — додав Коломицев.

Національний заповідник «Хортиця» поділився відеозйомкою водопілля поблизу острова Хортиця, зі скель під греблею Дніпровської ГЕС.

Весняне водопілля

З початку другої декади березня ми спостерігаємо значне підняття рівня води в річці Дніпро в межах міста Запорожжя та, зокрема, навколо острова Хортиця.
Це пов'язано з початком весняного водопілля, коли внаслідок танення снігів на півночі басейну ріки Дніпро та випадіння опадів рівень води в річці суттєво збільшується, формуючи у своєму піку так звану повінь.
Зазвичай для нижньої течії Дніпра, куди входить ділянка від греблі Дніпровської ГЕС до лиману, водопілля розпочиналося в другій половині квітня, досягало піку в середні травня і закінчувалося в кінці травня-першій половині червня. Але оскільки в теперішній час Дніпро повністю зарегульований вище за течією, і до того ж настала рання метеорологічна весна (за даними українського гідрометеорологічного центру прихід метеорологічної, тобто за комплексом показників, весни припав на середину лютого) водопілля також розпочалося раніше. За попередніми оцінками свого піку воно повинно досягти у середині квітня.
Що ж ми спостерігаємо?
Навколо острова Хортиця і в цілому в межах міста Запорожжя відбулося значне підвищення рівня води в річці Дніпро. Поступово вода заходить на осушенні внаслідок Каховської трагедії ділянки. В середньому станом на сьогодні рівень води безпосередньо в зоні впливу Дніпровської ГЕС майже досяг нормальних значень, коли водопілля було наслідком природних процесів. Вода поступово заходить та наповнює наближені до русла ділянки Хортицької заплави, а також затоки малих річок в межах міста Запорожжя.
Можна стверджувати, що на землі Великого Лугу Запорозького вперше за приблизно 70 років прийшло весняне водопілля, завдяки якому і відбувалося формування унікального природного комплексу раніше.

На інфографіці ми бачимо, як змінився водний індекс NDWI з осені минулого року (верхнє зображення) до березня 2024 року (нижнє зображення). Цей індекс визначається за супутниковими знімками Землі та дозволяє ідентифікувати водну поверхню.

Яким був Великий Луг?
Чи відновиться він після підриву Каховської ГЕС.
Що відбувається на місці колишнього Каховського водосховища
«TEXTY» мають чудовий матеріял з інфоґрафікою.

Матеріял укладено з відкритих джерел:
© «TEXTY.org.ua»
© «Defence Express»
© Укргідрометцентр
© Національний заповідник «Хортиця»