Перейти до контенту

✠ 30 років Революції на Граніті

✠ 30 років Революції на Граніті

 
2.Х.1990 — початок Студентської Революції на Граніті
30 років тому, з 2 по 17 жовтня 1990 року, в центрі Києва протягом 16 днів відбулися події, які увійшли в історію України як Революція на Граніті.
За ініціативою Української студентської спілки (УСС) та львівського «Студентського братства» відбулася низка широкомасштабних акцій громадянської непокори. Молоді люди оголосили політичне голодування, утворивши наметове містечко в центрі столиці на тодішній площі "Жовтневої революції" (нині Майдан Незалежності).


2 жовтня 1990 в Києві на площі "Жовтневої революції" (нині Майдані Незалежності) розпочалася Студентська Революція на Граніті — кампанія широкомасштабних акцій ненасильницької громадянської непокори, заздалегідь організована українською молоддю, переважно студентами. Протести тривали з 2 по 17 жовтня 1990 року ще в часи совєтсько-россійської окупації України, коли на теренах окупованої України існувала совєтська квазіреспубліка "УССР". Стрижнем протестних подій було студентське голодування на площі "Жовтневої революції" у Києві. Протести завершилися підписанням постанови Верховної Ради УССР, що "гарантувала" виконання вимог учасників протесту — але вимоги були виконані лише частково.
Незважаючи на обіцянку не притягувати до кримінальної відповідальності учасників протестів, були відкриті кримінальні, зокрема Олеся Донія кинули до Лук'янівського СІЗО, якого звільнили згодом під тиском громадськості.

Головними вимогами молоді були:

✅ недопущення підписання нового союзного договору;
✅ перевибори Верховної Ради УССР на багатопартійній основі не пізніше весни 1991 року;
✅ повернення на територію УССР українських солдатів, а також забезпечення проходження військової служби юнаками-українцями винятково на території "республіки";
✅ націоналізація майна Компартії України та ЛКСМУ;
✅ відставка голови Ради Міністрів УССР Віталія Масола.

15.Х.1990 відбувся багатотисячний мітинг біля Верховної Ради, протестувальники захопили, зокрема, червоний корпус Київського університету.

16.Х.1990 було утворено ще одне наметове містечко — біля будівлі парламенту. До студентів почали приєднуватися робітники київських підприємств та організацій. Протестні акції почали охоплювати регіони.

Під тиском вулиці совєтсьтка окупаційна "влада" почала здавати позиції. Була створена погоджувальна комісія парламенту, яка провела переговори з лідерами протестувальників.

17.Х.1990 Верховна Рада ухвалила постанову "Про розгляд вимог студентів, які проводять голодування в м. Києві з 2 жовтня 1990 року", якою формально було прийнято умови протестувальників, щоправда, у пом’якшеному вигляді.

Революція на Граніті перемогла — вперше за багато десятиліть громадські активісти у відкритій боротьбі змусили совєтську окупаційну "компартійну владу" погодитися на їхні політичні вимоги.

Великий вплив події мали і на подальшу активність молоді. Зокрема, багато літератури, привезеної з західних регіонів, розійшлося іншими областями.

Революція на Граніті, що була повністю організована силами студентства, мала на той час небагато аналогів у Європі, зокрема студентські протести у Франції 1968 року. Прямим наслідком київських протестів була відставка голови Ради Міністрів УССР Віталія Масола та виконання низки вимог мітингувальників. Ці акції та голодування відіграли важливу роль у становленні незалежності України, і є складовою ціннісних орієнтирів чинної Стратегії національно-патріотичного виховання.

© Національно-патріотичне виховання

Сьогодні 30 років Революції на Граніті. Голодування студентів, яке почалося 2 жовтня 1990 року, стало першим масовим мирним повстанням Українців за свої права у новітній історії.

Пізніше ми це назвемо Майданом, але навіть зміст цієї назви виник тоді — після перемоги студентів площу "Жовтневої революції" в центрі Києва стали називати Майданом Незалежності.

Більшість учасників Революції на Граніті повстали за Україну і в 2004, і в 2013 році. Вони і сьогодні продовжують боротьбу.
Усі ці люди у далекому 1990 році заклали основу єдиного вірного для України курсу: вперед до Європи і геть від Москви.

Вірю, що ми, пам’ятаючи героїв Революції на Граніті, Помаранчевої революції та Євромайдану, не зійдемо з цього шляху.

Слава Героям Майдану усіх часів! Слава Україні!

© Петро Порошенко

Молоді, активні з особистою громадянської позицією та вірою в Незалежність України — студенти, що 30 років тому вийшли на мирний протест проти комуністичної влади в Україні.

Революція на Граніті була першим проявом боротьби нової генерації Українців. Тих, хто відстоював право України на свою Незалежність.
Перший Майдан, який через 23 роки переросте в ще одну боротьбу за Україну, європейські цінності та протидію Росії.

© Ірина Фріз

💙💛 Ми пам`ятаємо тих, хто стояв за Україну під час Революції на Граніті, Помаранчевої революції та Революції Гідності!
🇺🇦 Україна не забуває своїх героїв!

Студенти захопили навчальні заклади

Молодь творила усі революції? Ні, частиною революційних змін ставали люди різного віку, спеціальностей і якостей.

Однак саме молодь перша наважувалася висловлювати незадоволення і розпочинати протести. Ця зухвала, але відважна, гостра на слова і рішуча в діях молодь збирала підписи, починала голодування, розбивала наметові містечка.

Революція на Граніті — яскравий приклад, що молодь діє. Це був мирний студентський внесок у боротьбу за Незалежність України.
Не революція об'єднала молодь довкола себе, а Україна.

Рішучій і зухвалій (відважній) молоді треба триматися разом!

© Молодіжний Націоналістичний Конгрес — МНК

Учасник Революції на Граніті Віктор Рог

Одним із активних учасників Революції на граніті був тоді 20-річний студент історичного факультету Сумського педагогічного університету, а нині головний редактор заснованого Степаном Бандерою офіційного часопису ОУН(б) «Шлях Перемоги», публіцист, автор книг і численних публікацій з ідеології українського націоналізму, громадський діяч — пан Віктор Рог

— Це була національна перемога. Перемога над страхом. Ми були першими. Без перемоги над страхом не було би в 2004-му перемоги над брехнею і в 2014-му перемоги над приниженням. Ці революційні події дали вагомі підстави для проголошення Незалежності в 1991 році. Але маємо виразно усвідомлювати, що боротьба триває.

Віктор Рог

Голодування на ґраніті.
ліворуч — Олег Медуниця, пізніше депутат Верховної Ради України VII і VIII скликань,
праворуч — Віктор Рог, пізніше головний редактор офіційного видання ОУН(б) «Шлях Перемоги»,
в центрі — Юрій Грамажора


У перший день політичного голодування. Київ, 2.Х.1990




Керівник медичної служби Революції на Граніті, студент Львівського медичного інституту Тарас Семущак (на фото з пов'язкою на руці) стежить за станом здоров'я голодуючих протестувальників.

Студент Андрій Черненко під час Революції на Граніті

Народна артистка України, лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка Ніла Крюкова долучилася до студентського голодування

Українська письменниця, шістдесятниця Ліна Костенко спілкується зі студентами

На підтримку голодуючим студентам прийшли їхні колеги з київських вишів

Львівські студенти під час голодування в Києві

Львівські студенти під час Революції на Граніті в Києві

Один із мітингів під час Революції на Граніті

За матеріялами:
© Національно-патріотичне виховання
© Молодіжний Націоналістичний Конгрес — МНК
© Петро Порошенко
© Ірина Фріз
© «Галичина»

1 коментар до “✠ 30 років Революції на Граніті

  1. Сповіщення: Віктор Рог: Студентська Революція на Граніті — це була перемога над страхом – ПОРОХІВНИЦЯ

Коментарі закриті.