Перейти до контенту

85 річниця народин Вячеслава Чорновола

85 річниця народин Вячеслава Чорновола

 
24 грудня 1937 року на Черкащині народився Вячеслав ЧОРНОВІЛ — політичний та громадський діяч, голова Народного Руху України, дисидент і правозахисник.

✔️ “Україна розпочинається з тебе!”

Із середини 1960-х років Вячеслав Чорновіл разом з Світличним, Дзюбою, Сверстюком, Горською та іншими дисидентами був активним учасником руху шістдесятників, автором, співредактором і розповсюджувачем самвидав. Брав активну участь у діяльності київського Клубу творчої молоді. 4 вересня 1965 року разом з Дзюбою і Стусом виступив у кінотеатрі «Україна» на прем’єрі фільму Параджанова “Тіні забутих предків” з протестом проти арештів інтеліґенції.
У квітні 1966 року на закритому політичному процесі у Львові Чорновіл відмовився давати свідчення проти М. Гориня, Б. Гориня, Зваричевської та Осадчого, за що його було звільнено з редакції газети “Друг читача”.
Зібрав інформацію про порушення прав людини, у травні 1966 року поширив документальну машинописну книгу “Правосуддя чи рецидиви терору?”
8 липня 1966 року Вячеслава Чорновола "засуджено" до 3-х місяців виправних робіт з утриманням 20 % зарплати.
У 1967 році уклав документальну збірку “Лихо з розуму: портрети двадцяти "злочинців"” – матеріали про репресованих у 1965–1966 роках шістдесятників. Машинопис було послано до ЦК КПУ, КГБ УРСР, головам Спілки письменників України та Спілки художників УРСР. 21 жовтня 1967 року твір було передано радіостанцією «Свобода». У 1967 році книжки Чорновола вперше були надруковані.
15 листопада 1967 року засуджений на три роки позбавлення волі "за наклеп на радянський суспільний і державний лад". Звільнений за амністією у 1969 році.
У січні 1972 року знову заарештований, засуджений на 6 років ув’язнення і три роки заслання за "антирадянську агітацію і пропаганду". Покарання відбував до 1978 року у таборах Мордовії.
У квітні 1980 року Чорновола знову заарештовано, засуджено за сфабрикованим обвинуваченням до 5 років ув’язнення. Однак уже в 1983 року звільнений.
У 1985 році Вячеслав Чорновіл повернувся до Львова.
У 1989 року Чорновіл був одним із засновників Народного Руху України.
У 1991 році Чорновіл був кандидатом у Президенти України.
Зайняв друге місце після Л. Кравчука.
У ніч проти 26 березня 1999 року трагічно загинув в автокатастрофі під Борисполем… Похорон Вячеслава Чорновола став однією із наймасовіших акцій часів Незалежності України…
Похований на Байковому кладовищі в Києві…

✔️ Програвши президентські вибори 1991-го, сказав:
“Програв не я. Програла Україна…”

• • •

 
До 85-ї річниці з Дня Народин Вячеслава Чорновола його син, Тарас Чорновіл публікує роздуми в пам’ять про батька…


Пан Тарас Чорновіл також наводить цитати Вячеслава Чорновола



ПРИМІТКА:
(* Форма імені В’ячеслав з апострофом суперечить останній волі Вячеслава Чорновола)

Матеріяли з відкритих джерел:
© Тарас Чорновіл
© Тарас Чорновіл
© Тарас Чорновіл
© Тарас Чорновіл
© Тарас Чорновіл
© Тарас Чорновіл
© «Пам’ять Нації»