Перейти до контенту

“Американські гойдалки”

“Американські гойдалки”

 
«TEXTY» опублікували розслідування “Американські гойдалки”
“Американські гойдалки: хто у США вимагає припинити підтримку України. Від трампістів до комуністів — хто і як в США агітує за припинення допомоги Україні”.
За цей унікальний матеріял українське видання «TEXTY» отримало погрози фізичною розправою з боку деяких американських політиканів, а мультимільярдер ілон маск вимагає "внести до списку терористичних організацій" українське медіа Texty.org.ua після публікації дослідження.
«TEXTY», схоже, наступили на мозоль кремлядським аґентам в США.
Майданчик «ПОРОХІВНИЦЯ» підтримує українське медія «TEXTY».
З метою підтримки — ре-публікація копії матеріялу «TEXTY».


Передмова інформаційно-публіцистичного майданчика «ПОРОХІВНИЦЯ»:
Український портал «TEXTY» Texty.org.ua зарекомендував себе як якісне інформаційно-аналітичне медія. За останній десяток років не виникало жодних нарікань на діяльність порталу «TEXTY». Це дійсно одне з небагатьох українських медія, яке складно назвати "недорогеньким ЗМІ".
Якісне, незаанґажоване і незалежне українське медія.
Тож, той факт, що після публікації розслідування “Американські гойдалки” раптом так збудились і сполошились деякі американські політикани — свідчить про те, що розслідування втрапило у яблучко!
Ну а якщо вже й "ґєній саврємєннасті" ілон маск, відомий як "ілюша масковскій", істерично вимагає "внести до списку терористичних організацій" українське медіа Texty.org.ua після публікації цього дослідження — отже, «TEXTY», схоже, наступили на мозоль кремлядським аґентам в США. До речі, навіть дивно, що "ілюша масковскій" в своїй соцмережі "Х" (бувший "Twitter") ще не заблокував повністю аккаунти «TEXTY» і Texty.org.ua
Майданчик «ПОРОХІВНИЦЯ» із солідарністю долучається до інших українських медія й з метою підтримки тут оприлюднено ре-публікацію копії матеріялу «TEXTY».

“Американські гойдалки”
Хто у США вимагає припинити підтримку України.
Від трампістів до комуністів — хто і як в США агітує за припинення допомоги Україні

 
«TEXTY» опублікували розслідування “Американські гойдалки”
“Американські гойдалки: хто у США вимагає припинити підтримку України. Від трампістів до комуністів — хто і як в США агітує за припинення допомоги Україні”.
Читати матеріял українською мовою
Read in English

Конґресмен Марк Амодей у квітні 2022 року заявляв, що Українці чудово себе проявляють у боротьбі за свою Незалежність і їм потрібно надавати допомогу. У Конґресі США Марк Амодей підтримував усі проукраїнські ініціативи, але у квітні 2024 року несподівано голосував проти виділення допомоги Україні.

Сенатори Том Коттон і Ліндсі Ґрем у вересні 2023 року підписали листа до президента США Джо Байдена із закликом дати Українцям ATACMS (ракети з радіусом дії від 165 км до 270 км залежно від модифікації). У лютому 2024-го вони голосували проти законопроєкту про виділення допомоги Україні. А вже у квітні обидва проголосували "за".

Непослідовність у рішеннях спостерігається і у інших американських політиків.
Чому відбуваються такі перепади?

«TEXTY» дослідили середовище, яке цьому сприяє, у політичній, медійній та експертній сферах. У результаті виокремили широкий спектр груп противників підтримки України від прихильників Трампа до комуністів і дослідили екосистему взаємної підтримки поміж тих, хто займає таку позицію.

«TEXTY» Детальніше про методологію:
Протягом листопада 2023-го — квітня 2024-го ми опрацювали кілька тисяч одиниць контенту, де згадувалася війна в Україні. А саме висловлювання і публікації впливових у США публічних осіб та організацій, розміщені на відкритих інтернет-ресурсах. Читали статті й дописи в соцмережах, переглядали відеосюжети й слухали подкасти, у яких згадувалася Україна починаючи з 24 лютого 2022.
Брали до уваги передусім політиків і конгресменів, журналістів, інфлюенсерів, медійні організації, аналітичні центри та громадських активістів, але не відстежували весь контент, який поширює та чи інша особа або організація. Наявність бодай однієї одиниці контенту чи дії, спрямованої на зменшення або припинення підтримки України, була достатньою умовою для відображення в цьому переліку.
Проаналізувавши ключові арґументи, які використовують противники підтримки, ми виокремили та спростували кілька десятків ключових наративів, співзвучних із тими, які поширює росія і в яких вона зацікавлена, воліючи позбавити Українців підтримки Заходу на полі бою.
Ми не ставили за мету дослідити весь інформаційний простір і всі арґументи, які наводять противники підтримки України з боку США, і зафіксували лише ті, які найактивніше циркулюють у сфері політики, медіа та в експертних спільнотах.
Також ми дослідили інформаційне середовище та пов’язаність поміж осіб і спільнот, що потрапили до нашого поля зору: чи підтримують вони одне одного публічними висловлюваннями або спільними діями.

Зброя і кошти, виділені американським народом протягом першого року повномасштабного вторгнення "рф", допомогли Україні вижити, втриматися і відкинути ворога.

Мільйони Американців, які мають різні політичні переконання, досі вболівають за Україну й виступають за її підтримку. Але фінансова і збройна допомога держави наприкінці 2023-го призупинилася на пів-року. Спікер Конґресу Майк Джонсон протягом кількох місяців не ставив на голосування відповідні законопроєкти, хоча теоретично це рішення мало двопартійну підтримку в США.

Рішення про допомогу було ухвалене більшістю в Палаті представників 20.4.2024, хоча соратники Трампа всіляко намагалися цьому перешкодити і врешті вони (а саме 112 членів Палати представників) голосували проти.

“Українські прапори майорять у залі Палати представників Сполучених Штатів, коли вони голосують за те, щоб відправити більше ваших важко зароблених грошей корумпованому іноземному режиму. І так само вони вигукують “УКРАЇНА! УКРАЇНА!”, радісно працюючи над захистом кордонів України, а не наших”, — написав сенатор рен пол в соцмережі "X" 20.4.2024, після голосування про виділення $95 млрд на підтримку України, Ізраїлю і Тайваню.

Зволікання мало тяжкі наслідки на українському фронті: що менше зброї, то більше гине українських бійців і зрештою ЗСУ змушені поступово відступати.

Але події в американському парламенті — це лише верхівка айсберга.
В США діє безліч громадських організацій, популярних активістів, політичних оглядачів, які методично виступають за самоізоляцію США й висловлюються проти підтримки України.

Їхня діяльність варта уваги з огляду на тривалу війну з "россієй" і високу залежність України від допомоги США, яку стає дедалі важче залучати.

Дослідження «TEXTY» не є вичерпним переліком усіх публічних осіб, які вважають, що Україну потрібно залишити без допомоги. Це лише зріз помітних голосів і поширених тез, які часто співзвучні з тим, що транслює крємль.

“Американські гойдалки”
ФІГУРАНТИ

«TEXTY» у дослідженні “Американські гойдалки” зібрали в загальному переліку 387 осіб і 76 організацій, що агітують проти допомоги Україні.
Розлогу інфоґрафіку «TEXTY» дивіться тут

387 осіб і 76 організацій — це політики, політичні рухи та угруповання, медіа та журналісти, експерти та аналітичні центри (деякі фігуранти належать до двох різних сфер одночасно). Перелік не претендує на вичерпність.
Ориґінал дослідження містить таблицю — перелік організацій та осіб, котрі виступають у США проти підтримки України.

Трохи більш як половина фігурантів цієї вибірки належить до правих, приблизно кожен восьмий — до лівих, інші не асоціюють себе з певними ідеологічними платформами. Праві — це переважно політики, які належать до трампівського крила Республіканської партії. Більшість лівих — антивоєнні активісти й партії лівого спрямування, які закликають владу припинити фінансування України. Більшість медіа, медійників, експертів та аналітичних центрів, які потрапили до цього переліку, не мають чітко вираженого правого чи лівого ухилу.

З них 50 співпрацює з рф-ZМІ та фінансованими владою ініціативами й під час повномасштабного вторгнення "рф" в Україну (після 24 лютого 2022 року). Деякі переїхали жити на "рф" та на окуповані території України. Близько 30 журналістів та інфлюенсерів працюють як репортери та дописувачі в рф-ZМІ, а також є спостерігачами на незаконних "референдумах" на окупованих "рф" територіях України.

Інвестори і венчурні капіталісти

Технології компаній "Starlink" і "Palantir", що належать відповідно компаніям ілона маска і пітера тіля, допомагають Українцям воювати, тому їхня присутність у цьому переліку потребує окремих пояснень.

Саме після придбання ілоном маском мережі "Твіттер" (нині "Х") у ній значно побільшало кремлядської рашистської пропаґанди, а сам ілон маск регулярно транслює на свою 187-мільйонну аудиторію підписників украй скептичну позицію щодо фінансової підтримки України Сполученими Штатами, співзвучну з рашистськими наративами.

Засновник компаній "PayPal" і "Palantir" пітер тіль — прихильник ізоляціонізму в сучасній політиці США й один із ключових інвесторів найвпливовіших республіканців (блейка мастерса і джей ді венса), які блокують допомогу Україні. У 2021 році пітер тіль, джей ді венс і вівек рамасвамі інвестували в соцмережу "Rumble", яка у 2022-му стала альтернативним майданчиком для ще забаненого тоді у "Twitter" дональда трампа й заблокованого на "Youtube" рф-ZМІ "russia today" (RT).

Мільйонера (майже мільярдера) вівека рамасвамі називають "молодий трамп". Він вибув із президентської гонки на користь трампа, але обидва публічно обмінювалися компліментами й намірами про співпрацю.

Неодноразово вівек рамасвамі з антиукраїнськими заявами потрапляв у заголовки ЗМІ. Наприклад, казав, що "путін зміг захопити Східну Україну, бо там не було такого опору, як на решті території України, бо східні регіони України російськомовні й навіть не вважають себе частиною України".
"Східні регіони України російськомовні й навіть не вважають себе частиною України... Саме тому там не було повстанського руху чи опору".

Сенатор штату Огайо джейс девід венс долучається до блокування підтримки України "і словом, і ділом": і публічними висловлюваннями, і голосами "проти" в Сенаті.

20.4.2023 джей ді венс разом із 18 іншими представниками Республіканської партії США підписав листа президентові США Джозефу Байдену, у якому зазначено, що "необмежена допомога США Україні має бути припинена" й що "ті, хто підписав листа рішуче виступатимуть проти всіх майбутніх пакетів допомоги, якщо вони не будуть пов’язані з прозорою дипломатичною стратегією довести цю війну до швидкого завершення".

Американський мільярдер чарльз кох, із яким пов’язані "аналітичні" центри "Stand Together" ("Станьте разом"), "Quincy Institute for Responsible Statecraft" ("Інститут відповідального державного управління Квінсі"), "Cato Institute" ("Інститут Като"), "Concerned Veterans for America" ("Стурбовані ветерани Америки"), що зайняли щодо російсько-української війни ізоляціоністську позицію й закликають "не провокувати россію", "остерігатися ескалації", "змушувати Україну до переговорів через обмеження військової підтримки", тощо.

"Експерти" цих центрів причинами російсько-української війни, так само як і офіційні особи "рф", називають політику США щодо України протягом останніх десятиліть і розширення НАТО на схід.

“Американські гойдалки”
НАРАТИВИ
Які арґументи за припинення підтримки України повторюють рашистську пропаґанду

На цій інфоґрафіці відображено кілька десятків найпоширеніших арґументів, наведених у висловлюваннях і публікаціях американських політиків, медійників та експертів, які закликають владу припинити підтримувати Україну в російсько-українській війні.

Більшість фігурантів нашого дослідження “Американські гойдалки” не мають прямих доведених зв’язків із рф-пропагандистами і кремлем. Але арґументи, які наводять багато з них, закликаючи владу США відсторонитися від України, повторюють ключові меседжі рф-пропаґанди, спрямованої на те, щоб позбавити Українців можливості оборонятися за допомогою західної зброї та коштів.

Досі звучать навіть давно розвінчані міфи про "американські біолабораторії" та панування "нацистів" в Україні, про те, що Революція Гідності у 2014 була "державним переворотом", тощо.
Ознайомитися з повним переліком виокремлених наративів та їх спростуванням можна тут.

Пітерсон, путін і християнські цінності

У середині 2022-го, після знищення рашистами Маріуполя на Сході України, надзвичайно популярний у США канадський психолог джордан пітерсон, любитель достоєвскоґо, інфлюенсер із багатомільйонною аудиторією в соцмережах, який у 2020-му пів року лікувався в москві, пояснював рішення путіна про напад на Україну "спробою захистити традиційні християнські цінності від руйнівного впливу Заходу". Це збігається з поясненням вторгнення рашистським режимом, яке кремль транслює на внутрішню аудиторію.

"Подалі від прірви"

"Немає жодної оголошеної мети російської війни, окрім встановлення більш дружнього уряду в Києві, що виключає майбутнє членство в НАТО", — "заспокоює" західну спільноту "історик" шейн макмікін у травні 2023-го на сторінках американського консервативного журналу "Compact".
Того самого місяця "рф" випустила по "недружньому" Києву десятки сучасних ракет і сотні дронів.

Американський консервативний журнал "Compact" створено в березні-2022, і одна з перших публікацій у цьому журналі називається "Подалі від прірви". Це звернення редакції, підписане співзасновниками журналу та ще тридцятьма експертами, які застерігають владу США від втручання, ескалації та намірів повалення терористичного режиму "рф". Серед них — ден колдвелл — очільник фінансованої мільярдером чарльзом кохом фундації "Stand Together", викладачі американських університетів, журналісти.

Саме в день публікації звернення "Подалі від прірви", 31 березня 2022 року, рф-окупанти відступили з Бучі, що за десять кілометрів на північний захід від Києва, вбивши понад 600 мирних мешканців за 33 дні рф-окупації…

Ці два приклади дуже показові.
Багато впливових людей, не розуміючи суті війни й не заглиблюючись у її деталі, повторюють те, що десь чули, і намагаються пристосувати те, про що всі говорять, до своїх поглядів.

А принцип рашистської дезінформації полягає в тому, щоб створювати безліч джерел, що транслюють вигідні кремлю наративи.
Є ще й інші принципи, зокрема використання "корисних ідіотів". Вони описані в циклі документальних фільмів «NYT».

російський слід

Науковець Ян Дуткевич у статті на «Foreign Policy» аналізує процеси в американській політиці й пише, що, виступаючи фактично в унісон проти підтримки України, ні праві, ні ліві, ні ізоляціоністи в США не підтримують при цьому росію і не мають нічого проти Українців. Просто так усе збіглося.

Справді, лише приблизно кожен дев’ятий фігурант нашого дослідження має очевидні чинні станом на весну 2024 року робочі зв’язки з рф-структурами, 70% (близько 300 осіб та організацій) часто цитуються в рф-ZМІ. Але це впливові фігуранти.

Пригадаймо, що у звіті Держдепартаменту США за 2020 рік йдеться про те, що россія вміло використовує місцеві обставини та ситуацію на свою користь, націлюючись на окремі групи і створюючи децентралізовану систему поширення своїх наративів, які врешті починають відтворюватися навіть без додаткових імпульсів з її боку й без участі первинних носіїв.

Навіть рф-пропаґандистка марґаріта сімоньян розповідає в одному з інтерв’ю, як рашисти створюють сотні інформаційних ресурсів, що, на перший погляд, не пов’язані з "рф", "наввипередки з ЦРУ", яке намагається їх блокувати.

У нашому переліку також є сайти россійських "аналітичних" центрів, таких як "Strategic Culture Foundation" ("фонд стратегічної культури"), "New Eastern Outlook" ("Новий східний огляд") та новинний ресурс "South Front" ("південний фронт"). Усі вони базуються за межами США, але мають топтрафік саме зі США (а це десятки й сотні тисяч відвідувачів, за даними "Similarweb" на лютий 2024 року) і поширюють увесь спектр продукованих "рф" фейкових новин про Україну, зокрема й через американських авторів та політиків.

У нещодавно оприлюдненому звіті Лабораторії цифрових криміналістичних досліджень (the Digital Forensic Research Lab) йдеться про те, що у 2023 році "рф" подвоїла свої зусилля у всьому Світі, спрямовані на підрив міжнародного авторитету України, намагаючись послабити підтримку Заходу, а також внутрішній український моральний дух.

"У пропагандистській війні росія залишається цілком відданою проведенню інформаційних кампаній по всьому Світу, граючи в довгу гру, щоб пережити будь-яку єдність серед союзників України й продовжувати доти, доки Україна не втратить волю до боротьби", — зазначено в документі.

"Просто зараз, під час нашої розмови, москва проводить операцію психологічного впливу", — сказала наприкінці грудня 2023-го в інтерв’ю російській службі "Радіо Свобода" експертка Фіона Гілл, колишня співробітниця Ради національної безпеки США. "Ви знаєте ці совєтські технології — послабте ворога, перш ніж фактично перемогти його на самому полі бою. Їм потрібно змусити супротивника “відчути” поразку, думати, що він уже зазнав поразки. Це саме те, чим займається зараз путін, провокуючи дискусії на Заході".
І, схоже, має певний успіх.

Сенатор штату Вісконсин рон джонсон у лютому пояснив відмову голосувати за законопроєкт про виділення допомоги Україні тим, що не бачить сенсу продовжувати страждання України, яка "вже програла", зазначивши, що визнає путіна воєнним злочинцем. Не проголосував він і у квітні.

“Американські гойдалки”
ЕКОСИСТЕМА
Взаємозв'язки американських противників допомоги Україні

«TEXTY» створили інфоґрафіку-"екосистему" взаємозв'язків фігурантів розслідування “Американські гойдалки”. Схема показує, як праві й ліві противники допомоги Україні підтримують і просувають одне одного.
Екосистема актуальна станом на початок травня 2024 року.

Серед найбільших "вузлів" взаємної підтримки між фігурантами нашого дослідження — дональд трамп і його прихильники сенатор джей ді венс та "журналіст" такер карлсон, член "Лібертаріанської партії" рон пол, сайт "The Grayzone" ("Сіра зона") і його засновник макс блюменталь, ліві "антивоєнні" спільноти "CODEPINK" і "Massachusets Peace Action", ультраправий сайт "Infowars" і його редактор алекс джонс та багато інших.

Розглянемо докладніше роль цих "вузлів" у припиненні підтримки України.

Умовні лінії взаємозв'язків між особами й організаціями прокладені на основі:
— участі в спільних акціях, організаціях, кампаніях і рухах;
— спільних публікацій, передруків;
— підтримки на виборах (як фінансової, так і на словах, публічної);
— причетності до фінансування та діяльності організацій, проведення акцій;
— компліментарних інтерв’ю, публічних висловлювань і взаємного поширення контенту на знак підтримки (зокрема, репостів у соцмережах).

Трамп, прихильники і послідовники

Хребет кампанії за зменшення підтримки Сполученими Штатами України — трампісти: політики, медіа, активісти та експерти, які підтримують трампа, й особисто дональд трамп. Конґресмени блокують законопроєкти про підтримку України, найактивніші з них просувають свою позицію серед мільйонів прихильників у соцмережах.

Особисто дональд трамп не висловлювався прямо проти України з моменту початку повномасштабного вторгнення, лише заявляв, що "росія зрештою захопить всю Україну"… Також часто повторював, що "Україна не здатна перемогти росію". У квітні-2024 ЗМІ писали про "секретний мирний план трампа", за яким Україна має віддати "рф" Крим і Донбас.

Лише 20 квітня 2024 року, напередодні голосування в Палаті представників за законопроєкт про допомогу Україні, трамп хоч і не підтримав його, але вперше публічно визнав, що "виживання України важливе для США", додавши, що це мало б бути набагато важливішим для Європи, і звинувативши європейських союзників у недостатній підтримці України.

Незважаючи на цю заяву, дональд трамп у нашому дослідженні залишається ключовим центром тяжіння для тих, хто послідовно висловлюється проти підтримки України.

У лютому 2023 року група з десяти республіканців на чолі з членом Палати представників США меттом ґейтцом зареєструвала "Резолюцію про втому від України" із закликом "припинити військову та фінансову допомогу Україні". Надання допомоги Україні ґейтц критикував неодноразово. Він та деякі інші співавтори проєкту резолюції, зокрема представниця штату Джорджія марджорі тейлор ґрін, томас массі (Кентуккі) та баррі мур (Алабама), у листопаді 2022 року виступили з ініціативою посилити аудит коштів, які США надають на підтримку України.

Навіть ті, хто підтримував Україну у 2022-му, через два роки, у лютому й березні 2024-го, голосували проти, остерігаючись цькування з боку трампістів і намагаючись зберегти шанси на кар’єру в Республіканській партії, кандидатом у президенти від якої став дональд трамп.

Гасло про те, що кошти американських платників податків мають витрачатися виключно на потреби американських громадян, — одна з ключових візитівок президентської кампанії трампа на виборах, фінальний етап яких відбудеться восени 2024 року. Його позиція корелює з поглядами республіканців, які прийшли до влади у 1920-х, після перемоги в Першій Світовій війні.

Позиція трампа щодо зовнішньої та внутрішньої політики імпонує багатьом неоконсерваторам та ультраправим. Його погляди поділяють аналітичні центри "Heritage Foundation" ("Фундація Спадщина"), "Stand Together" ("Станьте разом"), "Cato Institute" ("Інститут Като"), консервативні медіа "One America News Network", "Real America’s Voice", "The American Conservative", "The Daily Wire", "Breitbart News", рух "Concerned Veterans for America" ("Стурбовані ветерани Америки") та інші.

"Кузнею кадрів" для трампістів стала студентська правоцентристська організація "Turning Point USA" (TPUSA), заснована чарлі кірком, а мозковим центром — "The Center for Renewing America" ("Центр оновлення Америки").

"The Center for Renewing America" ("Центр оновлення Америки")

Праворадикальна неприбуткова організація, яку заснував рассел воут, директор Адміністративно-бюджетного управління Білого дому при колишньому президентові США дональді трампі. Як пише "Politico", там уже розробляють нову консервативну стратегію на випадок його перемоги на президентських виборах у 2024-му.

Організація та її члени, зокрема рассел воут, бредлі девлін, кінґслі вілсон, ґізер кордаско, міка медоукрофт, кен куччинеллі, вейд міллер, джеф кларк, сумантра майтра, висловлювалися проти економічної та військової підтримки України.

Як аргумент на користь обмеження надання військової допомоги Україні на сайті організації була опублікована стаття, у якій витягується старе звинувачення в тому, що начебто "північна корея купила на чорному ринку випущений в Україні ракетний двигун".
Україна спростувала ці звинувачення.

"Turning Point USA"

"Turning Point USA" (В̶Л̶К̶С̶М "TPUSA") — студентська правоцентристська організація, яка переважно організовує заходи в кампусах коледжів для просування правоцентристської політики та культурних цінностей. У 2018 і 2019 роках основні заходи TPUSA відбувалися в клубі "Mar-A-Lago" тодішнього президента трампа за участю дональда трампа-молодшого.

"Президент" В̶Л̶К̶С̶М "TPUSA" чарлі кірк виступав на Республіканському національному з’їзді 2016 року й був головою організації "Студенти за трампа". "TPUSA" виступає проти залучення США до російсько-української війни й поширює заклики припинити надання допомоги Україні. У часи виборчої кампанії 2020 року вважалася найбільшою протрампівською молодіжною групою в США.

такер карлсон, фанати і співрозмовники

Нещодавно "журналісту" такеру карлсону вдалося донести до мільйонів американців двогодинну лекцію з псевдоісторії россійського диктатора путіна.

Інтерв’ю з путіним у лютому 2024 року широко розлетілося в американському мережевому просторі, спровокувавши, попри його засудження, нову хвилю обговорень і пропозицій дослухатися й спробувати зрозуміти його поведінку.

Це той самий такер карлсон, який публічно заявляв, що "вболіває за россію", і який до квітня 2023 року переповідав на одному з найпопулярніших американських телеканалів "Fox News" давній російський фейк про "американські біолабораторії" в Україні.

А після звільнення (і не через поширення російських фейків та пропаґанди) у грудні 2023 року Такер Карлсон запустив власний сайт "Tucker Carlson Network", який у лютому 2024-го завдяки путіну зібрав, за даними "Similarweb", 24 млн переглядів.

Гостями Карлсона на цьому ресурсі окрім путіна, трампа і орбана є десятки американських посадовців, медійників, експертів, блогерів, більшість із яких так само займають вигідну для росії позицію щодо російсько-української війни.

Там ділиться своїми прогнозами й оцінками перебігу російсько-української війни відставний генерал дуґлас макґреґор, який у лютому 2022-го обіцяв, що "росіяни візьмуть Київ за три дні".

Там переповідає вигадки про "американські біолабораторії" в Україні антивакцинатор і колишній демократ Роберт Кеннеді, племінник убитого президента Джона Кеннеді.

Там близький соратник трампа і фармацевтичний магнат вівек рамасвамі радить США вийти з НАТО, ділиться своїми планами з’їздити в москву, повернути россію на світовий ринок і віддати їй окуповані українські території.

Туди приходить на ефіри конспіролог і редактор сайту "Infowars" алекс джонс, ще один прихильник трампа, який не раз фігурував у різних дослідженнях як джерело фейкових новин, щоб розповісти американцям "всю правду про війну в Україні, яку не розкажуть в інших американських медіа".

"CODEPINK" та інші "миротворці"

Помітним у США пацифістським осередком є ліва правозахисна група "CODEPINK", заснована у 2002 році джоді еванс і медеєю бенджамін для протистояння війні в Іраку. Сьогодні позиціонується як феміністична пацифістська організація. Заявлена мета — припинення воєн у всьому світі, просування ініціатив щодо прав людини, переспрямування ресурсів на охорону здоров’я, освіту, зелені робочі місця.

За даними сайту "Influence Watch" (проєкт громадської організації "Capital Research Center"), із 2017 року "CODEPINK" також отримує значне фінансування від ґрантових організацій, пов’язаних із Комуністичною партією Китаю (КПК), і виступає з численними прокитайськими заявами, закликаючи уряд США прихильніше ставитися до тоталітарної влади.

"CODEPINK" домагається ухвалення заборони на імпорт американської зброї, заборони на використання військових дронів. Закликає припинити конфронтацію з КНР, блокаду Куби, помиритися з Іраном, змусити Ізраїль враховувати інтереси "палестини". Президента США Джо Байдена "CODEPINK" називає "воєнним злочинцем".

У російсько-українській війні "CODEPINK" на словах засуджує дії "РФ", але причину війни вбачає в розширенні НАТО. Вважає, що Україна "також винна" в агресії Росії. Вимагає скасувати санкції проти "простих росіян" і враховувати інтереси "РФ".

"CODEPINK" — надзвичайно активна організація. Вона проводить акції, створює коаліції, об’єднані спільною метою припинити підтримку України Вашингтоном, розпустити НАТО, схилити Україну до переговорів. Один із аргументів припинення фінансування України — війна негативно впливає на клімат і спричиняє масову загибель дельфінів у Чорному морі.

Коаліція ("ґолубі міра")

"CODEPINK" тісно співпрацює з "World Beyond War" ("Світ після війни"), "RootsAction.org", "Global Network Against Weapons and Nuclear Power in Space" ("Глобальна мережа проти зброї та ядерної енергії в космосі"), "Massachusetts Peace Action" ("Массачусетська мирна акція"), "Stop the War Coalition" (Коаліція "Зупини війну"), "International Peace Bureau" ("Міжнародне бюро миру"), "Rage Against the War Machine" ("Гнів проти воєнної машини").

Партнери по коаліції поширюють петиції, надсилають листи до Конґресу, ухвалюють резолюції в політичних клубах, організовують пікетування перед офісами членів Конґресу, закликають прихильників звертатися до конґресменів із вимогою не фінансувати Україну.

Співзасновниця "CODEPINK" медея бенджамін влаштовує тур по США й рекламує свою книжку "Війна в Україні: осмислення безглуздого конфлікту", у якій зібрані россійські пропагандистські наративи щодо суспільно-політичного життя України: "У 2014 році в Україні відбувся державний переворот за підтримки Заходу", "Україна почала війну проти жителів Донбасу", "Крим — російська територія", тощо.

"CODEPINK" використовує кожну пропагандистську тезу "РФ", щоб підтримати свої переконання. Позиція "CODEPINK" — саме США і Захід стали на шляху договору між "РФ" та Україною в Туреччині. "CODEPINK" цитують рф-ZМІ, проросійських "експертів", посилаються на проросійські телеґрам-канали.
Активісти "CODEPINK" стверджують, що Україна "10 лєт бомбіла донбасс", виступають за визнання "ДНР" і "ЛНР".

Ідейні натхненники "CODEPINK" — відомі русофіли й критики США ноам чомскі, джеффрі девід сакс.

"CODEPINK" чітко займає саме ліву позицію. Серед головних "партнерів" ліві діячі й партії США, такі як "Народна партія" ("People’s Party"), "Партія за соціалізм і звільнення" ("Party for Socialism and Liberation"). Вони організовують спільні заходи, на яких закликають припинити активну підтримку України й розпочати перемовини з "РФ".

Їх мережа виходить за межі країни. "CODEPINK" співпрацює з представниками лівих у всьому світі.

Представниця "CODEPINK" мерсі віноґрад навіть зверталася до лівих сил України й переконувала їх, що саме НАТО винне у війні.

"CODEPINK" співпрацює з представниками "РФ", зокрема з провладним "журналістом" владіміром познєром.

"Massachusetts Peace Action" ("Массачусетська мирна акція")

Антивоєнний рух "Massachusetts Peace Action" ("Массачусетська мирна акція"). Розглядає воєнну відсіч Українців "рф" як проксі-війну США. Вважає, що напад "рф" — це відповідь на провокацію з розширенням НАТО (повтор тез рф-пропаґанди) і що подальша війна з російським агресором штовхає світ до ядерної катастрофи (улюблена страшилка путіна, яку той не раз повторював).

Свої акції "Massachusetts Peace Action" проводить спільно зі згаданою вище лівою групою "CODEPINK".

У своїх висновках про війну в Україні "Massachusetts Peace Action" посилається на думки проросійських "експертів". Наприклад, аарона мейта, журналіста видання "The Grayzone", що поширює рф-пропаґанду. аарон мейт бував на засіданнях ООН на запрошення "рф", де виправдовував застосування хімічної зброї сирійським диктатором башаром асадом. Щодо України аарон мейт у своїх статтях повторює тези рф-пропаґанди про те, що Майдан "був переворотом", а Українці — "нацисти".

"Eisenhower Media Network" ("Медіамережа Ейзенгавера")

"Eisenhower Media Network" ("Медіамережа Ейзенгавера", "EMN")) — організація експертів, колишніх військових, розвідників і цивільних чиновників у сфері національної безпеки. Вони закликають зрозуміти й "прийняти стурбованість" "рф" та ухвалювати дипломатичні рішення на противагу ескалації війни, а також вважають обіцянку Джо Байдена підтримувати Україну "такою самою катастрофічною, як рішення путіна про вторгнення".

Члени організації — постійні учасники заходів "CODEPINK". Зокрема, меттью хо, лоуренс вілкерсон є одними з найулюбленіших спікерів, а енн райт — членкиня обох організацій.

"Eisenhower Media Network", де зібралися американські військові ветерани та експерти, розгорнула в ЗМІ платну інформаційну кампанію про те, що США забагато інвестують у зусилля України відбити вторгнення "рф".

Наприклад, у травні 2023 року в газеті "The New York Times" у розділі "Думки" було опубліковано спільний лист 14 експертів із національної безпеки США, у якому стверджується, що для досягнення миру Заходу потрібно перестати підтримувати Україну. Лист опублікований як платний рекламний контент, в архіві на сайті видання він недоступний. З оригіналом можна ознайомитися на сайті організації "Eisenhower Media Network".

Експерти мережі повторюють брехливі тези "рф" про те, що прагнення НАТО до розширення спричинило війну, а участь США посилила її.
"Ми дали путіну справедливий привід", — сказав директор "EMN" денніс фріц в інтерв’ю "The Daily Beast".

Головний донор "EMN"бен коен — співзасновник компанії з виробництва морозива "Ben & Jerry".

"RT" і "The Grayzone", працівники і партнери

Одним із ключових елементів російської пропаганди в США є державне пропаґандистське рф-ZМІ "russia today" (RT), що фінансується урядом "рф" і транслює антиукраїнські наративи на міжнародну аудиторію. За даними сайту "SimilarWeb", кількість відвідувань сайту в березні-2024 становила понад 93 млн! Із них 8% були користувачами зі США (близько 7,5 млн), а 3% — з Канади.

До 5 березня 2022 року в США діяв новинний канал "RT America" зі штаб-квартирою у Вашингтоні. Він був частиною мережі "RT" і транслювався через кабельних провайдерів, через інтернет-сервіси, онлайн на сайті й через три малопотужні цифрові підканали. Після закриття каналу глядачам, які налаштовуються на кабельний канал або його пряму трансляцію, замість нього показують пряму трансляцію "RT International".

Забанений тоді на ютубі телеканал "RT" "переїхав" на відеохостингову платформу "Rumble", що має репутацію прихистку консерваторів і прихильників теорій змови. За даними сайту статистики "Semrush", у 2024 році аудиторія "Rumble" налічує 84 млн користувачів, із яких 23 млн у США.

На "RT" досі працює багато американських журналістів. Десятки фігурантів нашого переліку або працювали, або працюють на "RT", або є частими гостями ефірів. Деякі з них, як, наприклад, фіорелла ізабель, живуть у росії й поширюють кремлівську пропаганду англійською мовою. Тоді як рф-ZМІ й далі титрують її як "американську журналістку".

Соратницею фіорелли ізабель є інша "журналістка" "RT"іва карен бартлетт. Канадське медіа "CBC" стверджує, що вона проживає на "рф" із 2019 року. У 2022-му була спостерігачем на псевдореферендумі щодо приєднання окупованої частини Донецької області до складу "рф".

Сімейний підряд на "The Grayzone"

макс блюменталь — американський журналіст і засновник сайту "The Grayzone". блюменталя постійно цитують на пропаґандистських рф-ZМІ "sputnik" і "russia today". У 2015-му макс блюменталь їздив у москву на святкування 10-ї річниці "russia today", де був присутній путін.

У 2023 році макс блюменталь доповідав на запрошення "рф" на засіданнях ООН. Після чого доповідь блюменталя процитувала представниця "мід рф" марія захарова:
"Наведено факти використання київським режимом західної зброї для завдання ударів по цивільних цілях у Донецьку та здійснення диверсійних вилазок у Бєлгородській області. Надано свідчення багатомільярдних вливань коштів американських платників податків у корупційні схеми підживлення війни проти росії руками українців. Лише західні еліти та військово-промисловий комплекс мають вигоду з ескалації конфлікту".

Все сказане — повтор пропагандистських тез "рф".

Свої дописи макс блюменталь і його дружина аня парампіль публікують на сайті "The Grayzone", який блюменталь створив після закінчення співпраці з виданнями "Al Jazeera English", "Los Angeles Times" і "The New York Times".

Також подружжя долучається до мітингів лівих антивоєнних організацій "CODEPINK", "Rage Against the War Machine" і "Massachusetts Peace Action", що вимагають припинити надання допомоги Україні "заради миру".

Одному з таких мітингів, організованих лівими, додала ваги присутність трампістки марджорі тейлор ґрін. Дізнавшись про її участь в акції, парампіль написала про це в соцмережі "Х", а Макс ретвітнув дружину, прокоментувавши: "Саме така єдність і лякає войовничі Сполучені Штати".

"Rage Against the War Machine" ("Гнів проти воєнної машини")

Цей проросійський "антивоєнний" рух цікавий тим, що намагається залучити діячів із різних таборів, зокрема й ідеологічно протилежних: і лівих, і правих. Єдина "антивоєнна" мета таких заходів — припинити постачання Україні зброї, що має привести до закінчення війни (а фактично до масових убивств і катувань у завойованій Україні).

"У нас є ліві, праві, є комуністи, консерватори, палеоконсерватори, лібертаріанці, зелені, Народна партія. Ми тут, тому що виступаємо проти війни", — проголошує джексон гінкл на акції "Rage Against the War Machine".

"Україна — несправжня країна!", — пише джексон гінкл на своїй сторінці в соцмережі "Х".

Антиукраїнські заяви джексон гінкл робив також в ефірах "russia today" та на шоу такера карлсона на "Fox News". До речі, й сам карлсон рекламував мітинги "Rage Against the War Machine".

гінкл підтримує трампістський рух "Make America Great Again" (MAGA). Також гінкл дотичний до соціалістичної спілки "Center for Political Innovation". Ця проросійська організація спонсорує рух "Rage Against the War Machine" й звинувачує Україну в "агресивній війні проти народу ДНР".

Також джексон гінкл продає футболки із символом "Z".

Постійна модераторка акцій "Rage Against the War Machine" — противниця надання допомоги Україні анджела макардл, котра також очолює "Лібертаріанську партію" разом із конґресменом на пенсії та учасником мітингів руху роном полом. Останній виправдовує дії путіна й підтримує "рф-рендуми" на окупованих територіях України.

Разом із макардл мітинги "Rage Against the War Machine" модерує нік брана з "People’s Party" ("народної партії"), який "сподівається, що путін виграє війну й покладе край американському домінуванню у світі".

Окрім макса блюменталя, його дружини ані парампіль і ваятта ріда з видання "The Grayzone" ці мітинги також відвідують проросійські автори кім іверсен, кріс ґеджес, скотт хортон, гарланд ніксон.

На мітингу "Rage Against the War Machine" виступала й представниця "Партії зелених" джил стайн, яка звинуватила США в російсько-українській війні. Раніше в соцмережах Стайн уже називала Майдан 2014 року "спонсорованим США переворотом" і говорила про "нацистів" в Україні.

Ходить на акції руху раніше засуджений за педофілію скотт ріттер — віднедавна товариш рамзана кадирова. Доповнює й без того розмаїту публіку метт гаймбах — звинувачений у неонацизмі активіст, який сам себе називає "соціаліст-патріот".

Чого хочуть від уряду США мітингарі з "Rage Against the War Machine"?
Ось їхні вимоги:
"Жодної копійки на війну в Україні!"
"Уряд США озброїв Україну на десятки мільярдів доларів. Війна забрала життя тисяч людей і штовхає світ до Третьої Світової війни".
"Треба припинити фінансувати війну".
"Розпочати переговори про мир."
"США розпалили війну в Україні через державний переворот у 2014 році, а потім саботували мирну угоду з росією. Вимагаємо негайного припинення вогню та дипломатії".

Жодних вимог до агресора, тобто до "рф", котра розв’язала цю війну, "антивоєнний" рух "Rage Against the War Machine" не висуває.

"Center for Political Innovation" ("Центр політичних інновацій", "CPI")

Одним зі спонсорів "антивоєнних" акцій "Rage Against the War Machine" є "CPI" — "Center for Political Innovation" ("Центр політичних інновацій") — соціалістична спілка, котру очолює американський "журналіст" кейлеб маупін (внесений українським Центром протидії дезінформації до переліку проросійських пропагандистів).

Свій "Центр політичних інновацій" кейлеб маупін називає "освітнім проєктом і спільнотою молоді".

Члени "CPI" закликають уряд США припинити надання будь-якої допомоги Україні, повторюючи російські тези, звинувачують Українців у "нацизмі, вбивствах цивільних і знущаннях над православною церквою", а Майдан 2014 року називають "переворотом".

На одній із чиказьких конференцій у 2022 році представники "CPI" виходять на сцену з прапорами США, СССР, КНР і "ДНР", а в руках тримають плакат із символом "Z". Такий самий перформанс "CPI" влаштував в Остіні, штат Техас.

Доповнює картину заява на офіційному сайті "CPI" про визнання "незалежності" "ДНР" і "ЛНР":
"Центр політичних інновацій та всі його члени вітають вас із визнанням російською федерацією суверенітету та незалежності від України. Ми цілковито підтримуємо вашу боротьбу проти гноблення та окупації після Євромайдану 2014 року, підтриманого США і НАТО.
Центр політичних інновацій засуджує підтримку та фінансування урядом США української агресії. Ми сподіваємося на швидке й успішне вирішення проблеми насильства, яке Україна і далі чинить проти Донбасу, а також на процвітаюче та мирне майбутнє для донецької народної республіки і луганської народної республіки".

"Лібертаріанська партія"

"Лібертаріанська партія" — одна з найпопулярніших позапарламентських партій у США. Заявляє про "невтручання" в російсько-українську війну й виступає проти допомоги Україні.

Незадовго до російського вторгнення "Лібертаріанська партія" заявила:
"Наша позиція чітка — невтручання. Це відповідь на українську кризу і всі майбутні кризи".

Як "Лібертаріанська партія" ставиться до війни в Україні?
"Нехай Україна горить!", — написано на сторінці "Лібертаріанської партії" в соцмережі "Х".

У 2023 році "Лібертаріанська партія" спонсорувала мітинги "Rage Against the War Machine" і засудила допомогу США Україні. Серед спікерів на сцені було чимало тих, хто підтримує "рф" та поширює тези кремлядської пропаґанди. Із заявами проти підтримки України на цих акціях виступили лідери лібертаріанців анджела макардл і рон пол.

Давній член "Лібертаріанської партії" рон пол роками виправдовує дії "рф" і путіна. Ще у 2014-му рон пол підтримав анексію Криму. А вже після повномасштабного вторгнення "рф" рон пол написав:
"Криза в Україні — привід для Конґресу зробити те, що він вміє найкраще: збільшити федеральні витрати. Конґрес, імовірно, швидко схвалить $10 млрд екстреної військової допомоги Україні. Ймовірно, це не буде востаннє, коли Конґрес поспішно надаватиме Україні мільярди “надзвичайних” грошей".

Свої думки щодо ситуації в Україні рон пол поширює через засновану ним організацію "Ron Paul Institute for Peace and Prosperity".

Сюрприз: "загін" демократів поміж "миротворців"

Акції "CODEPINK" відвідують також конґресмени-демократи. У Палаті представників утворилася неформальна група з восьми конґресменів, котрі називають себе "Загоном" ("The Squad"). У її складі: александрія окасіо-кортес, аянна пресслі, ільхан омар, рашида тлаїб, ґреґ касар, корі буш, джамал боумен, саммер лі.

Активність членів цієї групи — це, зокрема, антивоєнні промови. Вони закликають уряд США схилити Україну до переговорів із "рф", а також зменшити або припинити збройну підтримку та фінансування. Просувають думку, що послаблення санкцій проти "рф" — необхідний крок.

24 жовтня 2022 року члени "Загону" надіслали президентові Байдену листа із закликом припинити війну. Ось кілька тез із цього листа:
"Конфлікт спричинив зростання цін на газ і харчі в Україні, що призвело до інфляції та подорожчання нафти для американців в останні місяці. На думку економістів, якщо ситуація в Україні стабілізується, зростання цін на пальне вщухне, що, ймовірно, приведе до зниження світових цін на нафту".
(попри те що війна триває, ціни на нафту відтоді загалом знизилися. — Ред.).
"Ми закликаємо вас докласти активних дипломатичних зусиль на підтримку мирного врегулювання та припинення вогню через переговори. Закликаємо вести прямі переговори з Росією".

Щоправда, після скандалу конґресмени відкликали лист до Байдена з такою заявою:
"Лист був написаний кілька місяців тому, але, на жаль, був опублікований персоналом без перевірки".

В іншій офіційній заяві щодо законопроєкту про оборону України представниця "Загону" ільхан омар закликає уряд США не давати зброю:
"Наслідки постачання в Україну американського озброєння на пів мільярда доларів, яке, ймовірно, не обмежиться лише військовою технікою, а включатиме стрілецьку зброю та боєприпаси, непередбачувані й, швидше за все, катастрофічні".

Омар також співчуває росіянам, які потерпають від санкцій:
"Це також загрожує надзвичайно широкими, драконівськими санкціями, які цілковито зруйнують російську економіку і, ймовірно, мало що зроблять для стримування агресії Путіна, але призведуть до величезних страждань простих російських громадян, які це не обирали".

Проте варто зазначити, що 20 квітня 2024 року всі вони проголосували за законопроєкт про підтримку України.

Консерватори та ізоляціоністи

"Quincy Institute for Responsible Statecraft" ("Інститут відповідального державного управління Квінсі") — організація, що адвокатує невтручання США в зовнішню політику. Заснована у 2019 році за підтримки ліберала джорджа сороса та лібертаріанця чарльза коха. У відповідь на звинувачення в ізоляціонізмі та проросійській позиції в липні 2022-го "Інститут" опублікував таку заяву щодо російсько-української війни:
"Було висловлено припущення, що підхід QI недостатньо критичний щодо росії. Побіжний пошук у наших публікаціях і на нашому сайті показує, що це твердження необґрунтоване. Численні співробітники, експерти та лідери QI характеризували поведінку росії в цій війні як “глибоко злочинну”, “невибіркове насильство”, “жахливу й незаконну”, “несамовиту... бійню”, “злочинну агресію”, “незаконну й жорстоку”, і це лише кілька прикладів".

У тій самій заяві "Інститут" просуває думку, що переговори — це єдиний шлях до закінчення війни й що перемогти Росію неможливо:
"Затяжна війна завдасть серйозної шкоди народу України, а також зашкодить нашим союзникам по НАТО та світу загалом, зокрема й американцям.
Прямий конфлікт між Сполученими Штатами та росією загрожує можливим використанням ядерної зброї, тому уникнення цього має бути пріоритетом Америки.
Сполучені Штати повинні уникати просування максималістських цілей війни, таких як зміна режиму в росії, яка обрізає можливості для компромісу або припинення війни дипломатичним способом".

"Інститут" обстоює обмеження військової підтримки, закликає до "переговорів і переосмислення значення перемоги" для України.

У статті авторства джорджа бібі та анатоля лівена зазначено:
"Якщо ми хочемо процвітаючу Україну з життєздатним шляхом до ліберального правління і членства в Європейському Союзі, нам доведеться визнати, що Україна не може бути союзником НАТО чи США і що ця нейтральна Україна повинна мати контрольовані обмеження на види та кількість озброєння в її арсеналі. Якщо ми не погодимося на ці умови, росія, цілком імовірно, перетворить Україну на нефункціонуючий уламок, не здатний до відновлення…"

Звучить привабливо, але проблема в тому, що Україна наполягає на своєму членстві в НАТО лише через постійну екзистенційну загрозу від "рф". Натомість США багато років всіляко намагалися зупинити чи відтермінувати на невизначений час прагнення України долучитися до НАТО.

Члени організації джордж бібі та анатоль лівен стверджують, що "путін готовий до переговорів", і пропонують залишити окуповану частину України під контролем "рф" до потенційних дебатів в ООН. А сам факт збереження державності України і 80% території пропонують вважати "перемогою".

Давніші статті директора "Інституту" анатоля лівена на сайті рашистського "валдайського клубу", що були написані у 2016 році, після анексії Криму й під час війни на Донбасі, свідчать про його позицію щодо України. Він критикує підтримку Європою та США європейського курсу України й намагається пояснити поведінку "рф":
"Принаймні у росії є виправдання для своїх помилок в Україні, яке полягає в тому, що Україна справді має життєво важливе значення для російської історії, для її ідентичності та інтересів".
Такі ж тези постійно повторює путін.

Схожий дискурс щодо України підтримується в статтях лівена й після 2022 року, але вже в американському інформаційному просторі.

"Heritage Foundation" (Фундація "Спадщина")

Ще один правоцентристський аналітичний центр, який послідовно виступає за зменшення підтримки України з аргументами, схожими на ті, що наводить дональд трамп, мовляв, безпека Європи має бути проблемою Європи, США й так вже забагато витратили.

На початку 2024-го організація "Heritage Foundation" опинилася в центрі скандалу: її звинуватили в отриманні фінансування від уряду Угорщини через співпрацю з підтримуваним ним "Дунайським інститутом" — угорським консервативним аналітичним центром.
Британський портал "The Guardian" у грудні 2023 року повідомляв, що на закритому засіданні в межах конференції, організованої "Heritage Foundation", представники угорського уряду намагалися переконати американських політиків — членів Республіканської партії заблокувати підтримку України.

Видання «New Republic» пише:
"На початку березня 2024 року в США побував угорський прем’єр-міністр віктор орбан. Він виступив на закритій зустрічі в штаб-квартирі Фундації "Спадщина" (правоцентристський аналітичний центр, заснований у 1973 році) у Вашингтоні. Разом із президентом Фундації "Спадщина" кевіном робертсом і вівеком рамасвамі орбан виступив, згідно з протоколом, перед аудиторією, яка “включала відомих американських правих політиків, аналітиків та громадських діячів”".

Угорський прем’єр говорив на різні теми — від "консервативної сімейної та економічної політики Угорщини" до "стану війни в Україні", йдеться в статті. Автори згадують також, що Фундація "Спадщина" "очолила зусилля зі зменшення фінансування для України" й намагається налагодити партнерство США (після обрання трампа президентом, як вони сподіваються) з проросійським європейським політиком.

Очільник "Heritage Foundation" кевін робертс відповів гнівним листом, у якому назвав видання "вимираючим ліберальним рупором", заперечив факт фінансування "Heritage Foundation" іноземними урядами, проте підкреслив, що пишається "відносинами з прем’єр-міністром Угорщини орбаном, чиє лідерство в питаннях імміграції, сімейної політики та важливості національної держави є зразком консервативного управління".

"Breitbart News"

"Breitbart News" — американський ультраправий сайт.
Американські фактчекери описують вміст "Breitbart News" як мізогінний, ксенофобський і расистський. Новини щодо України на цьому сайті та на офіційній сторінці в мережі "X" часто супроводжуються іронічними коментарями щодо витрачання грошей на озброєння України владою США.

У статтях автори підкреслюють, що "Захід не зробив нічого, щоб наблизити мир, натомість і далі витрачає кошти платників податків, щоб озброювати Україну".

Після смерті засновника ендрю брайтбарта у 2012 році виконавчим директором "Breitbart News" став стівен беннон, колишній інвестиційний банкір "Goldman Sachs" та колишній радник і близький соратник дональда трампа. Під керівництвом беннона сайт "Breitbart News" став більш націоналістичним і перетворився на рупор ультраправого руху.

За даними "Similarweb" аудиторія "Breitbart News" станом на лютий 2024 року становила 30 млн користувачів.

"The Daily Wire"

"The Daily Wire" — американський консервативний новинний сайт.
6,2 млн користувачів у лютому 2024 року, за даними "Similarweb".
Засновник — молодий консерватор бен шапіро, який підтримує праву повістку, але далеко не завжди виступає на боці безпосередньо трампа та його прихильників.

бен шапіро навіть критикував такера карлсона за те, що той маніпулює, пов’язуючи добробут американців із виділенням допомоги Україні. Але водночас він виступає проти формату "підтримувати стільки, скільки буде потрібно" й говорить про необхідність схиляти Україну до переговорів.

Фактчекери вважають цей сайт упередженим через перекручування фактів задля консервативного ухилу та випадки поширення неперевіреної інформації.

"Зіркою" політичних шоу "The Daily Wire" є психолог та інфлюенсер джордан пітерсон, який розповідає, що "путін і "філософ" дуґін рятують від загниваючого Заходу християнство".

До березня 2024-го тут працювала прихильниця трампа й колишня комунікаційна директорка протрампівської студентської організації "Turning Point USA" (TPUSA) кендес овенс. Вона звільнилася через суперечності з шапіро щодо війни Ізраїлю проти ХАМАСу.
Але досі працює 22-річна актриса бретт купер, також "випускниця" "TPUSA", яка має 4,1 млн підписників на ютуб-каналі, де в популярному молодіжному форматі розповідає новини про те, як США "обкрадають простих американців, витрачаючи кошти на підтримку України".
А також регулярно знаходить ракурси для висміювання: то вважає недоречним гумор у тіктоці української дівчинки, яка розповідає про життя під обстрілами (навіть називає потворною її собаку), то знущається з голлівудських знаменитостей, які приїздили підтримати Україну.

Конспірологи, пропаґандисти і рашисти

"Infowars" — американський ультраправий сайт, що спеціалізується на поширенні фейкових новин та конспірологічних теорій (аудиторія в лютому 2024-го, за даними "Similarweb", становила 6,2 млн).

Головний редактор сайту алекс джонс (у 2022 році суд визнав його винним у поширенні дезінформації про вбивство в школі) гостює на ефірах у такера карлсона, який представляє його як "забороненого пророка" та "носія прихованих істин".

"Infowars" часто репостять статті рф-ZМІ "russia today" i "sputnik" та й алекс джонс не раз з’являвся на ультраправому рф-ZМІ "царьґрад ТВ", що належить одному із соратників путіна малофєєву, котрий фінансує війну проти України та фінансував діяльність терористів іґоря ґіркіна і бородая.

Також алекс джонс з’являвся на ефірах московського пропагандиста-"філософа" з фашистськими поглядами алєксандра дуґіна, який пропаґує "руzzкий мір".

На сайті "Infowars" розповідається про "інсценування" російських воєнних злочинів, зокрема масових убивств цивільних у Бучі Київської області в лютому-березні 2022 року, про "американські біолабораторії" в Україні, про діяльність "нацистів" і "нацистський Азов".

На сайті "Infowars" також працює низка журналістів і ведучих. Одним із провідних авторів є келен макбрін. У своїх статтях келен макбрін часто посилається на заяви та офіційні документи профільних міністерств "рф", зокрема "мід рф".

Наприклад, у своєму "розслідуванні" удару по вокзалу в Краматорську цей келен макбрін пише:
"Як заявили в міноборони росії, метою удару київського режиму по залізничному вокзалу в Краматорську було зірвати масовий виїзд мешканців із міста і використати їх як живий щит для захисту позицій ЗСУ, як і в багатьох інших українських населених пунктах ... основні ЗМІ просто переповідають повідомлення українського уряду про смертоносну атаку, але заява росії, яка заперечує свою відповідальність за удар, є переконливою".
Для підкріплення своїх тез келен макбрін згадує "арґументи" іншого американського "журналіста" патріка ланкастера, котрий у 2014 році переїхав жити до окупованого росією Донецька й відтоді висвітлює події на окупованих українських територіях в інтересах "рф".

Ще один патрік на прізвище генніґсен, який раніше був "помічником редактора" "Infowars", нині "головний редактор" сайту "21stCenturyWire". В описі на сайті зазначено, що це "незалежний гіперблог, який пропонує сміливі новини".
Насправді там публікуються численні теорії змови про "новий світовий порядок", цитується рф-ідеолог дуґін, заперечується Голокост і, звісно, поширюються майже всі найбожевільніші рашистські фейки про Україну на зразок "ніякої України не існувало до 1991 року", "Україна влаштувала геноцид на Донбасі".

"Veterans Today"

"Veterans Today" ("ветерани сьогодні") — сайт, заснований у 2003 році на хвилі критики та обурення вторгненням США до Іраку. Зараз публікує теорії змови та фейкові новини. У 2013-му став партнером російського "аналітичного" центру "новое восточное обозрение" ("New Eastern Outlook"), що згаданий у звіті Держдепартаменту США 2020 року як підконтрольний Службі зовнішньої розвідки РФ. У 2017-му видання "Politico" в розслідуванні, присвяченому прицільному поширенню росією пропаґанди серед американських ветеранів, згадує й про те, що до співпраці з росіянами керівництво сайту налагодило зв’язки з іранським державним телеканалом "Press TV", а до складу редакційної ради входив колишній голова пакистанських спецслужб.

"Коли я прочитала статті на десятках цих альтернативних медіасайтів і глибоко занурилася в їхній зміст, то зрозуміла, що справді ведеться інформаційна війна", — пише Кейт Старберд, науковиця з Університету Вашингтона, авторка дослідження "Інформаційні війни: вікно в екосистему альтернативних медіа", де згадані всі ці ресурси поміж багатьох інших.
І додає: "Три роки тому ми вирішили, що ці теорії змови занадто марґінальні й непристойні, щоб їх досліджувати, що звертати увагу на такий контент і таким чином просувати його нижче нашої гідності. Це була жахлива помилка. Мені здається, що ми не єдині, хто її зробив. Настав час звернути на це увагу. Сподіваюся, ще не пізно".

Йдеться про 2017 рік — за два роки до епідемії ковіду й за чотири роки до повномасштабного вторгнення в Україну…

Першоджерело:
© «TEXTY»
Англійською мовою:
© «TEXTY»
Аналітика, дані і текст: Інна Гадзинська, Сергій Міхальков, Михайло Тимошенко, Володимир Литвинов
Дизайн та графіка: Надя Кельм, Євгенія Дроздова
© «TEXTY»
6.6.2024

“Американські гойдалки”
Реакція в США

 
Дослідження “Американські гойдалки” «TEXTY» опублікували 6.6.2024. Матеріал містить аналіз політичного, медійного та експертного середовища в США, що впливає на прийняття рішень про подальшу підтримку України в російсько-українській війні. Як доказову базу дослідження також містить таблицю — перелік організацій та осіб, котрі виступають у США проти підтримки України. «TEXTY» проаналізували їхні аргументи, порівняли їх із поширеними російськими наративами та розвінчали ці наративи, підкріпивши свої тези аргументами й посиланнями на джерела.
Проте, дослідження спричинило таку бурхливу реакцію в США!

За цей унікальний матеріял українське видання «TEXTY» отримало погрози фізичною розправою з боку деяких американських політиканів, а мультимільярдер ілон маск пропонує "внести до списку терористичних організацій" українське медіа Texty.org.ua після публікації дослідження.
«TEXTY», схоже, наступили на мозоль кремлядським аґентам в США.
«TEXTY» мусили виступити із заявою

Заява про тиск на свободу слова, шовінізм і
погрози на адресу команди «TEXTY»

Команда української агенції журналістики даних «TEXTY» Texty.org.ua та незалежної громадської організації, заявляє про безпрецедентний тиск, маніпуляції, наклепи, вимоги позбавити донорського фінансування та погрози фізичною розправою, з якими «TEXTY» зіткнулися після публікації дослідження “Американські гойдалки. Від трампістів до комуністів, хто і як агітує за припинення допомоги Україні”.

У цьому дослідженні, опублікованому 6 червня 2024 року, яке «TEXTY» провели самостійно та виключно за підтримки читачів, оприлюднено аналіз політичного, медійного та експертного середовища в США, що впливає на прийняття рішень про подальшу підтримку України в російсько-українській війні. Як доказову базу дослідження також містить таблицю — перелік організацій та осіб, які виступають у США проти підтримки України. «TEXTY» проаналізували їхні аргументи, порівняли їх із поширеними російськими наративами та розвінчали ці наративи, підкріпивши свої тези аргументами й посиланнями на джерела.

«TEXTY» дослідили, як особи та організації, що потрапили до дослідження, взаємодіють між собою в публічному просторі та як деякі з них взаємодіють із російськими медіа й державними інституціями. Усі оприлюднені дані щодо осіб та організацій взяті з відкритих, зокрема й офіційних, джерел.

«TEXTY» не називають фігурантів цього дослідження ворогами України, не оскаржують і не засуджують їхнє право на свободу висловлювання.
«TEXTY» лише констатують факт, що вони виступають проти підтримки України й що аргументи, які наводить багато хто з них, співзвучні з наративами російської пропаганди щодо України.
«TEXTY» цінують і з повагою ставляться до свободи слова, яка є необхідною передумовою існування демократичного суспільства.

Своєю чергою, «TEXTY» залишають за собою право наводити докази, констатувати факти, розвінчувати неправдиві аргументи й порівнювати їх із тими, які російська пропаганда поширює у Світі.

Після публікації матеріалу директор "Інституту Рона Пола" Daniel McAdams оприлюднив спочатку допис у соцмережі Х, потім статтю на сайті "Інституту", у якій заявив, що видання Texty.org.ua, фінансоване американським урядом, "створило hate list американських громадян". У цій статті як доказ нашого фінансування урядом США згадується, що один зі співзасновників нашого видання проходив тренування в межах проєкту американського уряду TechCAMP.

Насправді Анатолій Бондаренко у 2013, 2014 та 2015 роках про боно виступав у ролі тренера з дата-журналістики в цьому проєкті.

Того самого дня в соцмережі Х маніпулятивну інформацію, опубліковану на сайті "Інституту Рона Пола", стали поширювати інші консервативні видання, ультраправі та ліві американські активісти, атакуючи редакцію «TEXTY» й авторів статті особисто та навіть висловлюючи погрози.

11.6.2024 конґресвумен Марджорі Тейлор Ґрін також назвала нашу публікацію списком ворогів і заявила, що за ним стоїть президент України.

12.6.2024 новинний сайт "FOX news" повідомив, що сенатор Джей Ді Венс і член Палати представників США Метт Ґейтц закликали державного секретаря США Ентоні Блінкена надіслати їм інформацію про українську неурядову організацію «TEXTY» до 28.6.2024.

Автори листа також звернулися до Комітету з питань асигнувань Палати представників із проханням припинити підтримку Texty.org.ua Сполученими Штатами. Комітет ухвалив таку резолюцію.

Одіозний мільярдер ілон маск запропонував внести українське медіа «TEXTY» "до списку терористичних організацій".

13.6.2024 власник соцмережі Х Ілон Маск, який також був згаданий у нашому дослідженні, відгукнувся на заклик конґресмена-республіканця позбавити нас будь-якої донорської підтримки закликом внести нашу організацію "до списку терористичних".

— „Хвиля хейту почалася після того, як ми опублікували дослідження “Американські гойдалки”, в якому показуємо хто з американців повторює російські наративи. Нам дуже потрібна публічна підтримка впливових людей і організацій“, — повідомив на своїй фейсбук-сторінці Роман Кульчинський — у минулому головний редактор «Українського Тижня», а нині головний редактор «TEXTY».
«Український Тиждень» підтримав «TEXTY»

Журналістка «Текстів» Юлія Дукач коментує ситуацію так:
— „Я ніколи не думала, що буду досліджувати інструменти дезінформаційної кампанії, створення фейків, залякування та активізації ботоферми зсередини. Я ніколи не думала, що буду писати таке, маючи на увазі не росію, а США.
Але саме зараз в американському Х несеться величезна організована кампанія проти невеликого українського медіа «Texty» (себто нас) за те, що ми посміли опублікувати аналітичний матеріал з аналізом того, хто в США виступає проти підтримки України та одночасно з тим поширює тези, які часто збігаються з тезами російської пропаганди.
Інструменти прості, але і діючі: декілька локальних лідерів думок вихопили з контексту те, що частиною матеріалу є список осіб та організацій, перетворили на "killing list" і понесли на свою авдиторію, паралельно збагачуючи цю тезу десятками фейків.
Зараз цю хвилю вже активно підхоплюють росіяни — пишуть, що ілон маск порадив визнати «Тексти» "терористичною організацією". І (сама собі не вірю) це правда — до нашої дискредитації та поширення відвертої брехні підключився вже і він.
Я же прошу вас про підтримку. У нас немає власних багатотисячних ботоферм чи мільйонної авдиторії в "Х", але є віра у свободу слова та право наводити докази, констатувати факти, розвінчувати неправдиві аргументи й порівнювати їх із тими, які російська пропаганда поширює у світі.
Прочитайте матеріал, поділіться ним з колегами, репостніть нашу заяву — давайте не дамо вчергове перемогти авторам дезінформаційних кампаній, метою яких є, в тому числі, припинити підтримку України.“

Контриб’юторка «Текстів» Інна Гадзинська пише:
— „Ну що, друзі, у нас уже навіть попкорн закінчився.
Конґресмени-республіканці вимагають позбавити нас будь-якої донорської підтримки, а ілон душечка маск вимагає внести нас у "список терористичних організацій" за те, що «Texty» зробили дослідження про те, хто у США виступає проти підтримки України і як це перегукується з наративами російської пропаганди.“

Ми розцінюємо цю кампанію як тиск на свободу слова та вияв шовінізму щодо громадян України. Адже наші гейтери вважають, що ми не маємо права досліджувати ті потоки неправдивої інформації, які вони продукують стосовно нашої країни і нас, бо вони є громадянами США, а ми ні.

Матеріял укладався з наведених відкритих джерел.
Ⅵ.2024