姫路城 • Замок Хімедзі
🇯🇵
• 姫路城 · ひめじじょう · Himeji-jō • Замок Хімедзі — японський замок у місті Хімедзі, префектури Хіоґо, Японія. Назва міста й Замку Хімедзі-дзьо походить від гори Хіме, біля підніжжя якої він розташований. Також відомий як Замок Білої Чаплі — 白鷺城 — Хакуродзьо.
Хімедзі-дзьо — один з найвеличніших храмів Країни Вранішнього Сонця.
Замок Хімедзі разом із замками Кумамото і Мацумото входить до трьох видатних замків Японії, зарахований до національних скарбів Японії і Світової спадщини ЮНЕСКО.
Довга історія замку Хімедзі почалася в 1333 році…
Історія Замку Хімедзі
Хімедзі-дзьо впродовж 300 років слугував головною резиденцією даймьо Хімедзі-хан.
Довга історія замку Хімедзі почалася в 1333 році, коли на вершині пагорба Хіме-Яма за наказом Акамацу Норімури, правителя провінції Харіма, була побудована фортеця. Цей відомий полководець, активно брав участь у поваленні сьоґунату Камакура, чим забезпечив важливі посади і своїм синам. Один з них, губернатор провінції Мімасака Акамацу Садонорі, зайнявся перебудовою фортеці в 1346 році. Колишню будову було демонтовано і перенесено на те місце, де донині височіє замок Хімедзі. У ході кривавих міжусобиць між феодалами в IV—VI столітті клан Акамацу був змушений кілька разів залишати замок на Хіме-Яма, проте згодом відвойовував своє володіння. У 1470-х роках, в період війни Онін клан Акамацу в черговий раз повернув собі фортецю, але через кілька десятиліть Хімедзі став належати клану Кодера.
У 1545 році Кодера Масамото видав свою названу дочку заміж за сина свого вірного васала Курода Сіґетака, після чого в замку було дозволено розміститися сімейству Курода. Сігетака і його син Мототака протягом 15 років проводили перебудову в старому замку, але й їхньому клану не судилося довго залишатися власниками Хімедзі. В 1580 році Курода Есітака передав замок у володіння воєначальнику Тойотомі Хідейосі, який служив тоді роду Ода Нобунаги. При Тойотомі в замку знову почалася перебудова, в результаті якої були споруджені нові вежі і зведений величний триярусний донжон — тенсюкаку.
Після смерті Тойотомі Хідейосі практично одноосібну владу над Японією отримав Токуґава Іеясу, який через кілька років подарував замок Хімедзі своєму зятю Ікеда Терумаса в якості подяки за допомогу в битві при Секіґахара. З 1601 по 1609 роки Терумаса займався ретельним переплануванням свого нового володіння, яке в цей період перетворилося на величезний замковий комплекс. Головна триярусна вежа, вибудувана при Тойотомі, була повністю зруйнована, а її місце зайняв новий донжон в сім ярусів, що підносився над іншими будівлями на 45 метрів. Безпека замкового комплексу забезпечували три рови, величезна кількість оборонних веж, кілька неприступних воріт і прямовисні стіни з бійницями.
Після смерті сина Ікеда в 1617 році замок Хімедзі перейшов в руки Хонда Тадамаса, який був одружений на внучці Токугава Іеясу. При цьому власникові в замку з'явилося ще кілька будівель, у тому числі окрема вежа для його невістки, принцеси Сен. Після клану Хонда замок Хімедзі ще кілька разів переходив з рук в руки різних впливових сімейств, зберігаючи свій вигляд майже без змін. У період Мейдзі, коли багато замків було знищено новим урядом, замок Хімедзі був виставлений на аукціон і проданий всього за 23 японські єни. Новий господар планував знести старовинні споруди, щоб звільнити величезну ділянку землі, але виявилося, що знищення такого великого комплексу будівель дуже витратна затія, що в підсумку і врятувало замок від руйнування.
У 1871 році деякі проходи і ворота в замковому комплексі були знесені, щоб звільнити місце для казарм японської армії. Завдяки зусиллям полковника Накамура Шіґето, який зміг переконати міністра армії Ямаґата Арітомо в необхідності збереження замку Хімедзі, ця історична споруда була врятована. Згодом пам'ятник на честь полковника Накамура був встановлений неподалік від головних Діамантових Воріт замку.
Наприкінці Другої Світової війни, коли місто Хімедзі здригалося від американських бомбардувань, замковий комплекс зазнав серйозних пошкоджень…
Головний Замок Хімедзі на диво, майже не постраждав. Одна з запалювальних бомб потрапила на дах вежі, але завдяки щасливому випадку не вибухнула. Втім, навколо все було зруйноване — і замковий комплекс, і місто Хімедзі…
Після Другої Світової війни в замку Хімедзі була проведена реставрація, яка завершилася в 1964 році.
У 1995 році Замок Білої Чаплі, незважаючи на свій солідний вік, без шкоди пережив потужний землетрус, продемонструвавши всім, які сейсмостійкі будівлі могли зводити зодчі минулих століть. За деякими відомостями, замок був настільки нерухомий під час землетрусу, що на верхньому поверсі будівлі пляшка саке навіть не впала з полиці.
У 1993 році замок Хімедзі виявився одним з перших японських замків, які були внесені до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Крім того, п'ять будівель замкового комплексу були удостоєні статусу Національного скарбу Японії, і більшість інших будов отримали статус Важливого культурного об'єкта.
Нині Замок Хімедзі служить як храм і музей та приклад японської замкової архітектури періоду Едо. Включає 83 будівлі, які побудовані з дерева. Висота головної башти — 83 метри. Сад, що оточує замок, становить спіралевидний лабіринт, з багатьма тупиковими і боковими відгалуженнями. За задумом будівельників лабіринт повинен робити прохід до стін цитаделі утрудненим для військ неприятеля, по яких осаджені могли стріляти з башт і донжону. Проте функціональність лабіринту не проходила перевірки боєм.
Хімедзі-дзьо в наші дні
Замок Хімедзі, який міцно закріпив за собою звання однієї з найвідоміших визначних пам'яток Японії, дуже популярний у туристів, оскільки подібних замків, що збереглися майже без змін з моменту спорудження, не так вже й багато.
Хімедзі-дзьо — одне з найбільш відвідуваних туристичних місць Японії. Сотні тисяч туристів щороку приїжджають до Хімедзі, щоб помилуватися на дивовижний і величний Замок Білої Чаплі, особливо в добу цвітіння сакури.
Білосніжні стіни і плавні лінії дахів багатоповерхових веж, схожих на розпростерті в польоті крила граціозної птиці, – такий ніжний і елегантний вигляд має середньовічний замок Хімедзі. Дивовижна будова рівнинно-гірського типу, що отримала красиве прозвання Замок Білої Чаплі, пережила епоху міжусобних воєн самурайських кланів і жорстокі бомбардування в роки Другої світової війни, а також щасливо уникнула руйнівних землетрусів або пожеж. В наші дні замок Хімедзі заслужено входить до числа національних скарбів країни, будучи не тільки популярним туристичним об'єктом, а й справжнім хранителем архітектурних традицій середньовічної Японії. Прекрасна архітектура замку Хімедзі привернула до нього і увагу кінорежисерів, завдяки чому витончений вигляд замку можна побачити в творіннях прославленого Акіри Куросави, в одному з фільмів циклу "бондіани" “Живеш тільки двічі”, в популярному телесеріалі “Сьоґун” і у фільмі “Останній самурай”.
Трохи більше десятка японських замків, в число яких входить і Замок Білої Чаплі, дають можливість сучасним туристам оглянути автентичне житло самураїв зсередини. У стінах замку представлені і музейні колекції, які не можна назвати занадто великими, проте цінителі східної культури знайдуть тут чимало цікавих експонатів. Незважаючи на свій витончений і якийсь невагомий вигляд, Замок Хімедзі насправді був створений в якості потужної і неприступної фортеці, яка була відмінно захищена, як рукотворними спорудами, так і навколишньою місцевістю.
Три заповнених водою рови зупиняли ворога вже на найпершому етапі атаки, а місцевість між ровами відмінно обстрілювалася з оборонних стін. Найзахищенішим місцем в замку Хімедзі за традицією був головний донжон — вежа тенсюкаку, яка з'єднувалася трьома малими вежами за допомогою спеціальних галерей. Семиповерхова тенсюкаку покоїться на 15-метровому фундаменті і для додаткової рівноваги укріплена двома дерев'яними колонами. В ході екскурсії по замку можна оцінити всю міць цих опор, які піднімаються від самого заснування вежі до шостого ярусу. Вхід в головну вежу здійснюється через ворота Мідзуного-мон, які вражають своєю укріпленістю: на вікнах грати, масивні дошки додатково оббиті залізом, а в стінах зроблені таємні щілини-бійниці.
Величезний замковий комплекс є справжнім випробуванням для відвідувачів, які хочуть зазирнути в кожен його куточок. Територія, яку займає Замок Хімедзі з усіма його численними будівлями, перевищує за площею 230 гектарів. Тому слід ретельно планувати свою екскурсію і вибрати для себе найбільш цікаві об'єкти з 83 будівель замкового комплексу. До будов замку відносяться не тільки башти і башточки, але й різні коридори та галереї, ворота, комори, а також оборонні стіни, найвищі з яких перевищують по висоті 25 метрів. До замкового комплексу належить і дуже мальовничий сад Коко-ен в японському стилі, який був створений в 1992 році на честь 100-річного ювілею міста Хімедзі.

Матеріял укладено з відкритих джерел:
© «Замки Світу»
© «Замки Світу»
© «WikipediA» — Замок Хімедзі
Сповіщення: Український буклет у Замку Хімедзі • 姫路城にウクライナ語パンフレット登場 – «ПОРОХІВНИЦЯ»