Перейти до контенту

День міста Токмак коли будемо святкувати?

День міста Токмак
коли будемо святкувати?

 
🇺🇦 Токмак — це Україна! 🇺🇦
2024 року місту Токмак ніби як 240 років.
Офіційно день українського міста Токмак відзначається 20 вересня, у совєтську дату "асвабаждєнія".
Офіційно Токмак засновано 1 квітня 1784 року.
День міста святкується 20 вересня.
Обидві дати є окупаційними!
Чому? Розберемося…


Токмак — історія заснування

Токмак вочевидь з'явився набагато раніше офіційної дати заснування.
Ще з часів існування Запорожської Січі відомо про козацькі зимівники у плавнях річки Токмак, де козаки випасали коней та навіть мирно співіснували з киримцями.

Після того як у 1755 році Запорожську Січ зруйнувала шльондра-цариця єкатєріна-ІІ, частина Запорожців пішли не за Дунай, а розбрелись по козацьким слобідкам на Запорожжі, в тому числі пішли й на зимівники у плавні Великого Лугу та у плавні ріки Токмак.
І лише коли "россійская імпєрія" заграбастала Кримське Ханство та окупувала півострів Кирим у 1783 році, наступного 1784 року було проголошено "основаніє" цілої низки "ґородов і сєлєній" на окупованих москвинами теренах Кримського Ханства і Запорожжя, котрі катька-ІІ обізвала "навароссієй". Мовляв, до москвинів тут було "бєзлюдноє дікоє полє"!

Тобто, жили собі Вільні Запорóжці на Запорóжжі.
Запорóжська Січ — Мати! Великий Луг — Батько!
Степ Лýкомóрський — Вóльниця козака! Шабля за жінку і в люльці тютюн.
Козаки — вільні Українці, дозволу оселитись на своїй землі не потребувáли.
Обживали тéрени Запорóжжя, селилися вздовж річок, зимівники розросталися у козацькі слобідки й села…
Аж раптом прийшли москалі й давай тут "асновывать ґарада"!

Достеменно невідомо точної дати появи перших козацьких зимівників і хат у плавнях річки Токмáк. Реєстр якщо й був, то згубився у часі… Втім, про існування поселення на річці Токмак свідчать не лише перекази старих людей, які записав краєзнавець Дмитро Яворницький, але й москальська історіоґрафія свідчить про поселення Токмак.

На річці Токмак теж виникли козацькі зимівники, з часом розрослись у слобідку, з'явились висілки — Бабаківка із заходу, Причепилівка зі сходу, та й по балці Салган козацькі хутори потягнулись…
Й навіть після руйнації Запорожської Січі ще три десятки років козацтво, яке лишилось на Запорожжі, мусили вирушати у степ, подалі від московитів, і осідали в тому числі й у Токмаку…
Так і існував собі Токмак, аж доки його не "основалі" після окупації Кириму!

Токмак, який вже був доволі великим селищем для степу, отримав "офіційну" дату "основанія" 1 квітня 1784 року за юліанським календарем.
Але Токмак вже існував як українське і козацьке селище, коли було оголошено про "основаніє уєзднаґо ґорада". За версією москалів, в "діком полє" загарбники "основалі" аж 5-тисячний "уѣздный ґород"! Звідки вони набрали скільки люду? А це Українці, Запорожці, які тут жили вже кілька десятиліть, до появи немитих "аснаватєлєй і асвабадітєлєй"! Й тому найбільше поселення між Дніпром і узбережжям морів було обрано окупантами як місце розташування "прісутствѣнныхъ мѣстъ", а поселення віднесено до статусу "уѣзднаґо ґородка".

Саме так, до речі, спочатку саме Токмак став "уєздным ґородом" щойноствореного окупаційного "мѣлітопольскаґо уѣзда таврічѣской ґубѣрніі новороссійскаґо намѣстнічєства россійской імпѣріі".
Чому? Бо вигаданий катькой "мєлітопаль" ще взагалі не існував! На місці розореного ногайського аулу Кизил-Яр було кілька хат "солдатской" слобідки, що згодом отримала назву Новоолександрівська, й туди постійно завозили крѣстьян тамбовской ґубѣрніі, котрі чомусь тікали назад до баріна, попри надану їм волю й землю та звільнення від "податєй". Раби не могли прижитись на вільних землях. Тож, ніяк не відбувалося проголошене катькою "основаніє ґорада Мѣлістополіса". І псевдогрецька назва не клеїлась до пустого місця. Мелітополь з горем навпіл якось заселяти примусово звезеними москалями почали трохи згодом.
Ось якраз історія з "основанієм ґорада Мєлістополіса" яскраво засвідчує, що понавезені кацапи не приживались у степу, тож, 1 квітня 1784 року ніяк не міг нізвідки з'явитись великий населений пункт на 5 тисяч мешканців, ніби "із ларца". Це велике поселення вже існувало на берегах річки Токмак задовго до появи "аснаватєлєй"!

Тим часом, у Токмаку теж не дуже довго протримались россійсько-імперські окупаційні "прісутствѣнныє мѣста" (тобто, адміністрація сучасною мовою) — у московських енциклопедіях скромно й лаконічно згадується, що "вслѣдствіє частыхъ пожаровъ прісутствѣнныє мѣста ізъ Большоґо Токмака прішлось перенѣсті в ґородокъ Орѣховъ, который позднєє і сталъ уѣзднымъ".
Схоже, козаки в Токмаку так і не змирились із присутністю окупаційних "прісутствѣнныхъ мєстъ" і кілька разів пустили півня в "прісутствєнныє мєста" москвинських окупантів.
Втім, в "россійской імпєріі" "офіційною" датою "заснування" містечка Токмак стало 1 квітня 1784 року за юліанським календарем.
1.Ⅳ.1784 — це россійсько-імперська і "єкатєрініская" дата "заснування" Токмака.

До уваги Вельмишановнього Панства — добірки історичних світлин:
Токмак кінця ХIX – початку ХХ століття
Токмак ХХ століття — кольоризовані світлини
Токмак — Гофманштрассе — Торговий Ряд

20.Ⅸ.1943 — це вже совєтська дата "асвабаждєнія от фашистскіх захватчіков" — це коли нацистських окупантів знов замінили совєтські окупанти. Відповідно, після Другої Світової війни й до кінця режиму совєтської окупації днем міста Токмак вважалась саме встановлена КПСС дата "асвабаждєнія от фашистскіх захватчіков".

Інерційно, після відновлення Незалежності України, ця совєтська дата "асвабаждєнія" перетворилась на "день міста". Хоча, нині нащадки цих "асвабадітєлєй" знову заграбастали Токмак — в россійсько-фашистську окупацію…

Коли святкувати день міста Токмака?
Коли буде день Визволення міста Токмак?
Майданчик «Порохівниця» вже піднімав ці питання.
Вочевидь, Днем Токмака має стати День Визволення!
І варто вже зараз думати не лише, що робити з сєпарашками-колаборашками, та як очистити спаплюжене місто від мерзенних послідів окупантів, але й думати, як остаточно позбавитись від метастаз "уzzкоґо міра"? Бо інакше все повториться знову й знову…
Її Величність Історія буде вчити доти, доки люди не вивчать уроки історії! Тож, варто позбавлятись від ворожих метастаз "уzzкоґо міра": окупаційні совєтсько-россійські назви вулиць, окупаційні совєтсько-россійські "празднікі" — позбавлятись від всього, що тримає в кайданах і на ланцюгах рабського "уzzкоґо міра"!

У нас вкрали рідне місто Токмак… Тож, повернімо його!

З огляду на козацьке походження, справжній День міста Токмак на Запорожжі вочевидь має бути або на Покрову, 1 жовтня — у День Запорожського Козацтва, День УПА і День Захисників України, або ж цим днем мав би стати День Визволення Токмака від россійсько-фашистських окупантів!

Токмак на Запорожжі нині в рф-окупації…
Але…
🇺🇦 Україна вже скоро повернеться в Токмак! 🇺🇦
Токмак, чекай — вже близенько ЗСУ! 🇺🇦
День Визволення Токмака обов'язково настане!
Українці Токмака, які лишились в россійсько-фашистській окупації, тримайтесь, НЕ втрачайте віри в ЗСУ і в Україну! 🇺🇦
Україна не покинула напризволяще, ЗСУ обов'язково визволять окупований Південь! І Токмак визволять! Бо Токмак — це Україна! 🇺🇦
Зачекайте ще трішечки…
🇺🇦 #Токмак_Україна 🇺🇦

✠ ✠ ✠ 🟦 🟥 ✠ ✠ ✠
✠ ✠ ✠ 🟨 ⬛️ ✠ ✠ ✠

 

🇺🇦 Токмак — це Україна! 🇺🇦

 

🇺🇦 Україна переможе! 🇺🇦

 

✠ ✠ ✠ 🟦 🟥 ✠ ✠ ✠
✠ ✠ ✠ 🟨 ⬛️ ✠ ✠ ✠

 

🇺🇦 ✠ 🇺🇦
Віримо в ЗСУ!
Україна переможе!
Слава Україні!
Героям слава!

🇺🇦 ✠ 🇺🇦

© Dem’än Dzüba
(Tokmak, Zaporožžä, UKRAЇNA)
Dnipro-Sičeslav, Nadporožžä, UKRAЇNA
© «Porohivnyçä»
2024.Ⅳ.1