Перейти до контенту

✠ Василь Сліпак

✠ Василь Сліпак ✠

 
20 грудня 1974 народився Василь Сліпак — всесвітньо відомий український оперний співак, соліст Паризької національної опери, волонтер, учасник Революції Гідності та бойових дій на Сході України. Доброволець “ДУК-ПС”, позивний “Міф”. Герой України…
Загинув 29 червня 2016 року біля селища Луганське на Донеччині у бою від кулі снайпера рф-окупантів…

✠ ✠ ✠

ВАСИЛЬ СЛІПАК “МІФ”
малюнок © Марина Соченко

„Я пропустив Майдан, але війну не пропущу!“

Ці слова належать Василю Сліпаку — талановитому оперному співаку, солісту Паризької національної опери. Його голосом захоплювалися поціновувачі класичного співу по всій Європі. Він був визнаний та успішний…
Неповторний бас-баритон Василя Сліпака міг ще багато років звучати наживо на найкращих європейських сценах…

Василь Сліпак народився 20 грудня 1974 року у Львові в родині робітників Львівського автобусного заводу (ЛАЗ). У сім'ї ніхто професійно не був пов'язаний із музикою, хоча в дідуся Василя, на честь якого і назвали хлопця, теж був унікальний голос.

У дев’ять років Василь потрапив до львівського хору «Дударик», де отримав перший досвід виступу на сцені. З цим колективом Василь виступав у Національній Опері України, його спів лунав на таких майданчиках як Карнеґі-голл, собор Паризької Богоматері, у концертних залах Італії, Швайцарії, Канади, Бельґії, Нідерландів, інших країн.
У 1992 році вступив до Львівського Вищого державного музичного інституту імені М. В. Лисенка. А в 1994 році на 10 Міжнародному конкурсі ораторії і пісні “Ґран-Прі France Telecom” у французькому місті Клермон-Феррані (Франція) здобув Ґран-прі й Ґран-прі глядацьких симпатій.
У 1996 році його запрошують в Паризьку національну оперу солістом.

Василь Сліпак мав величезний діапазон голосу, співаючи одночасно контртенором та баритоном. Провів кілька успішних сольних турів по Європі. На міжнародному фестивалі оперних співаків в Армеле арію “Тореадор” у виконанні Василя Сліпака назвали найкращим чоловічим виступом.
З особливим натхненням львів’янин виконував партію Мефістофеля в опері “Фауст”, її співав навіть на передовій, за що й отримав позивний “Міф”. Дуже любив українські народні пісні, а найбільше — “Ніч яка місячна” на слова Михайла Старицького.

Василь Сліпак майже 20 років прожив у Франції та мав успішну кар’єру.
Попри успішну кар’єру, Василь Сліпак не поривав зв’язків з Україною.
Двічі він відмовлявся від пропозиції прийняти французьке громадянство, лишаючись громадянином України.
Хоч би в якому куточку Світу не перебував Василь Сліпак — завжди залишався Українцем, патріотом своєї землі і своєї Держави.

У 2004 році був учасником Помаранчевої Революції.
На початок Революції Гідності мав контракт в опері, тому не міг прилетіти до Києва, але очолив волонтерський рух у Франції, організовуючи акції підтримки Майданівців, збираючи кошти та відправляючи гуманітарні вантажі.
Разом з друзями-співаками створив організацію “Оперні співаки для дітей”.

Починаючи з травня 2014 року тричі їздив у зону АТО, у складі “ДУК-ПС” воював у районі Пісків, Донецького аеропорту, Авдіївки, був поранений…
18 червня 2016 року привіз на Луганщину добровольцям зібрану допомогу і залишився…

Василь Сліпак ціною власного життя врятував побратимів…
Українські захисники відбили атаку рф-окупантів на селище Луганське з боку міста Дебальцеве та перейшли у контрнаступ, посунувши противника з двох укріплених позицій на висотах поблизу с. Логвинове.
29 червня 2016 року Василь Сліпак загинув у бою від кулі снайпера в бою за позицію Мурашник біля селища Луганське неподалік Дебальцевого на Донеччині…

Василь Сліпак став першим бійцем-добровольцем, який отримав зірку Героя України, не будучи в лавах Збройних Сил України. Також його посмертно було нагороджено орденом “За мужність” Ⅰ ст.

Загибель всесвітньовідомого оперного співака, який добровольцем постав на захист України, послужила поштовхом для змін в нашій державі: після його загибелі в Україні було прийнято відповідне законодавство, що стосувалося добровольців, яких прирівняли до воїнів Збройних Сил України.

Василь Сліпак похований у Львові на Личаківському кладовищі…

„«Україна понад усе!» — і це не просто гасло, це дійсно має закарбуватися в кожного в голові. Ми стаємо насправді нацією, свідомою, Українцями, які будуть мати майбутнє, тобто все нормально, все буде добре! Це еволюційні зміни, які змінюють, в першу чергу, нас і в наступного покоління буде все добре. Це можливо станеться не відразу. Бо дійсно, нашу націю плюндрували дуже довго – 400, 500, 600 років ми мали велику біду, але ми вижили, ми тут, тобто це вже є великий знак, тому наша мрія – довести цю справу до кінця!“
— Василь Сліпак

✠ ✠ ✠

Пам’ять Василя Сліпака гідно вшановується в Україні.

Українські режисери Леонід Кантер та Іван Ясній зняли документальний фільм “Міф” в пам'ять про Героя України Василя Сліпака.

Іменем Василя Сліпака названо вулиці у Тернополі, сквер у Львові, Калуші, Кам'янці-Подільському, сквер у Києві, в Івано-Франківську, Рівному, Балті, Дніпрі, Вінниці, Кременчуці, Ізмаїлі, Шостці, Кропивницькому, Краматорську, Бахмачі, Конотопі, Слов'янську, Кривому Розі, та інших населених пунктах.

14 жовтня 2016 року у Львові урочисто відкрили й освятили мармурову меморіальну дошку, яку встановлено на фасаді будівлі Львівської спеціалізованої школи № 46 ім. В. Чорновола, де навчався співак.
28 квітня 2017 року Великому залу Оперної студії Національної музичної академії України ім. П. Чайковського надано ім'я видатного Українця, патріота й оперного співака Василя Співака.
14 жовтня 2018 року Культурно-інформаційному центрові при Посольстві України у Франції офіційно надано ім'я Героя України, соліста паризької опери Василя Сліпака.
Національний Банк України випустив пам’ятну монету на честь Василя Сліпака
16 серпня 2019 року 30 окрема механізована бригада імені князя Костянтина Острозького та художник-волонтер Олег Ганжа встановили меморіал поблизу селища Луганське у Бахмутському районі Донецької області. Меморіал зруйнували московські окупанти у 2022 році після окупації тої місцевості на Донеччині. Двічі меморіал відновлювали бійці 30-ї окремої механізованої бригади імені князя Костянтина Острозького, доки зрештою недолюдки не знищили меморіал остаточно…

„Василь Сліпак загинув, аби ми жили…
Своє молоде життя, сповнене планів і сподівань, що вже ніколи не ввійдуть у книгу буття, боєць з позивним “Міф” поклав на вівтар України, віддав за те, аби ми жили — вільно, щасливо, й не були під брудним московським чоботом.“, — писала про Героя України Світлана Чорна в урядовій газеті «Голос України»

Василь Сліпак, якому присвоєно звання Герой України, ожив на картині київської художниці Марини Соченко.
„Коли ми кажемо захисник, козак, сильний духом, — це про Василя Сліпака, — зазначає мисткиня. — Він дуже багато зробив для популяризації у світі України та української пісні. А тепер ми маємо зробити усе можливе, аби подвиг бійця, його ім’я не були забуті. Вічна пам’ять і слава Герою!“

„Василь Сліпак співставний з Гераклом та Орфеєм в одному лиці, навіть ще крутіше — бо Василь існував точно і ми його сучасники“, — каже про “Міфа” художник Андрій Єрмоленко, який створив ескіз монети з Героєм України.
Дати життя й загибелі художник навмисно не вказав, бо Герої не вмирають!

„Він дарував винятковий, рідкісний, нечуваний спів… Після першого року навчання Василь Сліпак утвердився як живе вокальне диво. Багато хто з професорів вокалу мріяв би мати його хоч раз у своєму класі. Надзвичайно обдарований сопраніст, володіє тонким, вміло безмежним, що просто зводить з розуму — вібрато — сповненим могутньої сили, що невідомо, як вміщається у такому молодому співаку. Ніхто, здається, так не зумів би. Саме йому публіка віддала свій приз“, — писала про Українця французька газета «La Montagne».

Софія Федина присвятила допис до 50-річчя Василя Сліпака.

Василю Сліпаку сьогодні могло б виповнитись 50 років, якби не кляті московити. Він проміняв Паризьку оперу на донецькі степи, хоча йому аплодував увесь Світ і свою славу він вже здобув.

Ми маємо знати і пам'ятати Василя Сліпака, як великого митця, направду ГЕНІАЛЬНОГО співака, який мав світову славу.

Ми маємо знати, що він був сміливим воїном.
“Міф” поїхав на схід добровольцем у складі 7-го окремого батальйону ДУК “Правий сектор”. Воював у Пісках, поблизу Донецького аеропорту, на Бахмутському напрямку…

У 2022 році окупанти по-варварськи три рази знищили меморіал на честь Василя Сліпака було встановлено поблизу селища Миронівський у Бахмутському районі на Донеччині. Але пам'ять про нього живе і буде жити. Його іменем названі вулиці у містах України, концертні зали, музичні конкурси. На честь Василя Сліпака встановлені пам'ятні дошки та оперні студії.

І тому коли окремі пройдисвіти починають розповідати, що вони б скасували всю деколонізацію, яка якраз і полягає у тому, щоб шанувати своїх героїв, а не москоський вбивць — суспільство має реагувати дуже і дуже жорстко.

Вічна пам'ять великому Українцю…

Матеріял укладено з відкритих джерел:
© УІНП
© Національно-патріотичне виховання
© «Голос України»
© Софія Федина
© Олег Кіналь