Перейти до контенту

„Писанка“ Канади у золоті й сріблі — 2019

„Писанка“ Канади у золоті й сріблі
Веґревільська Писанка 2019

 
Королівський Канадський Монетний Двір викарбував четверту монету „Писанка“ номіналом 20 канадійських долярів.
Четверта монета з серії „Traditional Ukrainian Pysanka“ — проста і дотримана версія всесвітньо відомої української Веґревільської Писанки.


 

„Веґревільська Писанка“

Королівський Канадський Монетний Двір презентував четверту монету з серії „Traditional Ukrainian Pysanka“ на своєму офіційному сайті.
Вартість монети номіналом 20 канадійських долярів становить $129.95 CAD, тираж — 5000, срібло 99,99%, 1 унція.
Монету вже можна придбати з 5.ІІ.2019.

Про це повідомив широкому загалу часопис для української діяспори США і Канади «Ukrainian People».

„Vegreville Pysanka“ — так офіційно зветься четверта монета Королівського Канадського Монетного Двору і ця монета продовжує серію „Traditional Ukrainian Pysanka“.
„Веґревільська Писанка“ — це зменшене відтворення Веґревільської Писанки.

Образотворче ґравіювання імітує плитковий вигляд геометричного дизайну справжньої Веґревільської Писанки, який включає в себе п'ять ключових елементів: випромінююче сонце, що символізує ріст, стан і вічне життя; трикутники, що означають Трійцю і єдність; пряма смуга для представлення Вічності; шестикутня зірки є уявленням вітряних млинів, символом гарного врожаю; і, нарешті, зразок зуба вовка для забезпечення безпеки, як данина Королівській Канадській поліції. Кольори також символічні, із золотом і сріблом, що представляють багатство, а бронза означає землю, яка підтримувала раннє українське населення Веґревіля та їхніх нащадків.

На реверсі монети традиційно зображено портрет Її Величності Королеви Великої Британії Єлизавети ІІ, бережи Її, Боже.

Веґревільська Писанка — одна з найбільших у Світі.
Веґревільська Писанка — скульптура української писанки, що знаходиться у канадському місті Веґревіль (Vegreville), штат Альберта, Канада.

Веґревільську Писанку розробив Рон Реш, коли він був професором інформатики в Університеті штату Юта. У концепції та плануванні “Писанки” було використано 9 "новаторств" того часу в галузі математики, техніки та архітектури. У проекті використані найсучасніші на той час методи комп’ютерної графіки та були залучені студенти Джим Блінн і Роберт МакДермотт.
Пам’ятник спроектував Пол Максим Сембалюк, а комп'ютерне моделювання дозволило використовувати двовимірні плитки для створення тривимірного яйця. Потрібно було понад 12 000 годин для проектування, виготовлення та монтажу головоломки, що складається з 524 зіркових візерунків і 2208 рівносторонніх трикутників. У загальній складності структура має 3,512 видимих граней, які підтримуються 177 внутрішніми стійками, і всі вони утримуються разом 6978 гайками і болтами.
Пам’ятник у формі яйця "вдягнений" в анодований алюміній, зі спеціально підібраними кольорами, які ніколи не зникають.
Він обертається сильним вітром — так само, як флюгер!
Під гігантським яйцем напис чотирма різними мовами (англійська, французька, німецька та українська), що пояснюється багатокультурною історією громади.
Веґревільську Писанку було відкрито 1975 року торговою палатою міста на честь 100-річчя Канадської Королівської кінної поліції.

„Писанка“ Канади у золоті й сріблі

Королівський Канадський Монетний Двір — це той самий монетний двір, де у 1990-х роках карбувались й друкувались перші сучасні українські гривні для відновленої Незалежної України. І це єдиний у Світі монетний двір, де все ще велику увагу приділяють українській тематиці в монетному карбуванні.
Який ще монетний двір карбує срібну й позолочену українську писанку?

Четвертий рік поспіль Королівський Канадський Монетний Двір випускає для колекціонерів-нумізматів монету „Traditional Ukrainian Pysanka“ у формі української Великодньої Писанки.

1 унція чистого срібла номіналом у 20 канадійських долярів з колоритною українською традиційною писанкою на аверсі й, відповідно, на реверсі з традиційним портретом Її Величності Королеви Єлизавети ІІ.

Ця монета — свято гордої традиції українсько-канадських громадян, чиї внески допомогли сформувати багатокультурну спадщину Канади.
Барвисто захоплююча, пишно написана Писанка — це захоплююче свято життя і відродження! Це більше, ніж пасхальне яйце — кожна ж цих Писанок — це витвір мистецтва, і кожна Писанка сповнена українських традицій, з ретельно розшарованими кольорами й багатовіковими мотивами, які є настільки ж значущими, як і зачаровуючими. Своїми строкатими барвами ця монета у формі яйця віддає належне українсько-канадській культурі через мистецтво, яке стало заповітною частиною яскравої багатокультурної спадщини Канади.
Глибоко значущий і візуально приголомшливий подарунок для святкування Великодня або будь-якого особливого випадку!
Так описує Писанку Королівський Канадський Монетний Двір.

Всі “Писанки” мають номінал у 20 канадійських долярів, викарбуваний тираж — 5000 штук кожної з монет у серії щороку, срібло 99,99%, 1 унція, минулорічна монета „Golden Spring Pysanka“ була зі срібла й позолочена.
Всі минулорічні “Писанки” миттєво розпродані колекціонерам з огляду на малий наклад і невелику ціну.

2016 s 2017 року монети мали просто назву „Traditional Ukrainian Pysanka“.

Як і справжня писанка, стилізована монета теж розписувалась згідно українських традицій, переплітаючи символи та знаки, закладаючи певний сенс в кожен елемент розпису.
Кожен колір має символічне значення. Жовтий символізує світло, молодість і чистоту; червоний — це радість і пристрасть до життя; зелений — колір весни і асоціюється з родючістю, здоров'ям та весною, що приносить надію і оновлення; а чорний припускає найтемніший час до світанку, і ідея сталості і вічності. У верхній і нижній частині яйця знаходяться великі квіти, які символізують любов, доброзичливість і красу природи. Квітки обрамлені смугами хвиль, що символізують життєдайні властивості води. Під хвилями на вершині знаходяться стилізовані сонце і зірки, які символізують життя, стан і зростання.
Таким був дизайн першої монети 2016 року.


„Писанка“ 2017 року не менш колоритна.
Розташовані в межах чотирьох трикутних сеґментів золоті колоски пшениці символізують родючість та втілюють найкращі побажання для жнив. Під трикутними сеґментами розташовано нижній шар з геометричним орнаментом, що символізує сонце і зірку, життя і зростання. Вони обрамлені смугами хвиль, які відзначають воду як життєздатний елемент і гармонію, які, у свою чергу, обрамлені розташованими уздовж краю вічнозеленими ялинковими гілками, що символізують вічне здоров'я і молодість.

2018 року Королівський Канадський Монетний Двір випустив першу в своїй історії срібну монету з позолоченим реверсом, і це була „Traditional Ukrainian Pysanka“. Монета 2018 року отримала назву „Golden Spring Pysanka“ — „Писанка Золота Весна“
Третя Писанка — свято весни у формі Великодньої Писанки. Немов сплеск сонячного світла золоте окантування реверсу охоплює строкате поле і підкреслює вигравірувані елементи срібної монети на аверсі. Цей золотий фон уміло інтеґрований у елементи розпису, в яких, за українською традицією, кожна деталь має особливе значення — від "блакитного неба" зверху до гілочок з бруньками, що означає пробудження природи.
Реверс монети містить срібний портрет Її Величності Королеви Єлизавети ІІ на золотому тлі.
„God save the Queen!“

Дизайнером серії монет „Traditional Ukrainian Pysanka“ є художниця Королівського Канадського Монетного Двору пані Енн Мораш (Ann C. Morash).

Придбати монету „Vegreville Pysanka“ ще можна на офіційному сайті Королівського Канадського Монетного Двору за вказану вартість (а це не так вже й дорого у порівнянні з тим, скільки по завершенню викарбуваного накладу ця ж монета буде коштувати на аукціонах!)
Монети попередніх років придбати вже неможливо, хіба що шукати на аукціонах та на спеціялізованих форумах нумізматів-колекціонерів, але вартість буде вищою в декілька разів у порівнянні з першою ціною, і ця вартість лише зростає з огляду на невеликий тираж та велику зацікавленість і нетривіальну форму та дизайн монети.
Карбування повторного звісно не передбачено, адже викарбуваний тираж обмежено зазначеною кількістю й додатково ці колекційні монети карбуватись вже не будуть. Тобто, якщо тираж складає 5000 чи 10000, то більше викарбувано ще раз не буде, позаяк це знецінить вартість і значимість самої монети.
Відтак, нумізмати й колекціонери зазвичай поспішають придбати бажану монету безпосередньо у Монетного Двору, адже надалі ціна цієї ж монети буде значно вищою й придбання буде значно складніше.
Позолочена срібна монета 2018 року була розпродана миттєво на офіційному сайті Королівського Канадського Монетного Двору і знайти її нині у вільному продажу доволі проблематично навіть серед колекціонерів, та й вартість значно вища за інші монети цієї ж серії з огляду на позолоту та більш високу зацікавленість.
„Веґревільська Писанка“ хоч і не має позолочених елементів, втім також може стати дуже швидко раритетною монетою з огляду на дизайн і невеликий тираж.
Тож, нумізматам і колекціонерам варто поспішати, аби встигнути стати щасливими власниками цікавої монети.

З часом вартість монет з серії „Traditional Ukrainian Pysanka“ буде лише зростати.

P.S.: 5 квітня 2019 року Королівський Канадський Монетний Двір презентував золоту Писанку „Eternal Blessing Pysanka“ — „Писанка Вічне Благословіння“ — п'яту в серії „Traditional Ukrainian Pysanka“.

Золота Писанка Канади
„Вічне Благословіння“

Матеріял укладено з джерел:
© Royal Canadian Mint — „Traditional Ukrainian Pysanka“ — Королівський Канадський Монетний Двір
© Royal Canadian Mint — „Golden Spring Pysanka“ — Королівський Канадський Монетний Двір
© Royal Canadian Mint — „Vegreville Pysanka“ — Королівський Канадський Монетний Двір
© «Ukrainian People»
Укладач матеріялу
℗ Dem'än Dzüba
© «Porohivnyçä»
2019.ІІ.15

3 коментарі до “„Писанка“ Канади у золоті й сріблі — 2019

  1. Сповіщення: „Писанка“ Канади у золоті й сріблі 2020 – ПОРОХІВНИЦЯ

  2. Сповіщення: Золота Писанка Канади — „Вічне Благословіння“ – ПОРОХІВНИЦЯ

  3. Сповіщення: „Писанка“ Канади у золоті й сріблі — 2021 – ПОРОХІВНИЦЯ

Коментарі закриті.