Перейти до контенту

Гуцýлія. Мистецька палітра Косівщини. Ткацтво.

Гуцýлія
Мистецька палітра Косівщини
Ткацтво

 
Гуцýлія — чарівний край мистецтва.
Косівщина… Цей чудовий куточок української землі з давніх давен славився самобутнім народним декоративним мистецтвом, що має спільне коріння з мистецтвом усієї України. Серед багатьох його видів одне із провідних місць належить ткацтву, до якого входить: килимарство, гобелени, ліжникарство.

“Кожен з нас неповторний і унікальний під небом
не лише поглядом очей, але й у сприйнятті світу,
життя, долі, істин, у їх розумінні і вмінні застосувати у
відведених Богом днях”
Калина Ватаманюк

Сучасне ткацтво — складне художнє явище. Воно розвивається в трьох основних напрямах: професійне, традиційне, самодіяльне. У виробництві узорних тканин вирішальна роль належить майстрам, художникам. Нині новаторські тенденції характерні для художнього ткацтва прославлених центрів України, в число яких входить і Косів. У тісній творчій співпраці художники і виконавці зберігають і розвивають віками вміння прикрашати життя, розуміти справжню красу і гармонію.
Вагомий внесок у розвиток узорного ткацтва Косівщини зробили майстри Г.Василащук, О.Горбова, Ю.Бович, А.Сливка та інші.

Творчості сучасних майстрів притаманне чуйне ставлення до місцевих традицій, котрі в наші дні набувають все більшої популяризації. З’являються нові тканини, які поєднують давні традиції з сучасністю.

Ткацтво — мистецтво унікальне, неповторне, древнє і водночас вічно молоде.

Килимарство Косівщини відзначається багатими традиціями. Протягом століть із покоління в покоління місцеві майстри, розвиваючи і збагачуючи ці традиції, передавали їх у спадок. У такий спосіб багатющі скарби народного килимарства дійшли до нас у всій своїй красі й неповторності. Ці неоціненні надбання стали важливою творчою базою для сучасних художників та майстрів при розробці нових зразків килимів з гуцульськими узорами. Провідне місце серед них належить художниці О.Василович та творчій групі майстрів-килимарів: М.Дзюбей, Г.Гулей, М.Боєчко, М.Балагурак.

Гобелен перетворився на монументальне мистецтво в 60-х роках ХХ ст. Прикметною ознакою гобелена є застосування, різноманітних технік та використання поряд із традиційною вовняною пряжею сучасних матеріалів.

Ліжникарство Карпатського краю — перспективний вид мистецтва, який отримав визнання в нашій країні і далеко за її межами. У Косівському районі визначився провідний осередок-школа ліжникарства, зокрема, село Яворів (В.Шкрібляк, Г.Шкрібляк, Є.Шкрібляк, П.Бойчук, В.Калинич, Н.Корпанюк, В.Корпанюк). Карпатські ліжники спеціально звалюють у валилі. Під дією води ліжники, подібно до сукна, щільно збиваються, а на поверхні утворюється ворс. У виконанні ліжникових виробів народні майстри на сьогоднішній день вже досягли високої майстерності: І.Копчук,

Багатофункціональність гуцульських народних тканих виробів: рушників, килимів, ліжників, гобеленів, а також техніка їхнього виконання, орнамент і колорит — це саме ті фактори, які створюють ґрунт унікального виду мистецтва, важливе художнє надбання українського народу.






Першоджерело матеріялу:
© Косівська Центральна Міська Бібліотека