🌺 Квітка Цісик 🌺
4 квітня 1953 року народилась Квітка Цісик. (1953—1998)
Квітка української пісні! Українка Квітка Цісик народилася і все життя прожила у США. Американська співачка українського походження з неймовірно чарівним голосом і українським серцем. Її голосом захоплювався весь американський шоу-бізнес. З Квіткою працювали Майкл Джексон, Вітні Г’юстон та інші світові зірки.
Квітка Цісик присвятила Україні два альбоми українських пісень, мріяла, щоби їх почули в Україні, проте в окупованій "совєтами" Україні пісні Квітки Цісик були під фактичною забороною й чарівний голос Квітки Українці почули здебільшого після смерті… Дві україномовні платівки, які вона випустила за свій кошт, досі популярні.
2023 року Квітці Цісик виповнилося би 70 років…
❖ 🌺 ❖
Квíтка Цíсик — Квітослава-Орися Цісик, Kvitka Cisyk, також Kacey Cisyk від ініціялів К. С. [4.IV.1953, Квінз, Нью-Йорк — 29.ІІІ.1998, Мангеттен, Нью-Йорк] — американська співачка українського походження, популярна виконавиця рекламних джинґлів у США, оперна та блюзова співачка, виконавиця українських народних і популярних пісень. Пісня “You Light Up My Life”, яку вона виконала для однойменного фільму, отримала 1978 року “Оскар” і “Золотий глобус” у категорії “Найкраща пісня до фільму”, а також номінувалася на нагороду “Ґреммі” в категорії “Пісня року”.
Перший диск з українськими піснями “Kvitka” або “Songs of Ukraine” (“Пісні України”) записаний 1980 року, другий альбом “Two colors” (“Два кольори”) — 1989 року.
1990 року обидва альбоми номіновані на премію “Ґреммі” в категорії “Contemporary folk”.
Квітка Цісик — Українка, яка назавжди змінила світ музики.
Співачка, чий голос в Північній Америці лунав в кожному домі, а в окупованій "совєтами" Україні її називали "співачкою з діаспори", вважали свіжим ковтком повітря і слухали попри сувору заборону.
Геніальна вокалістка, з якою співпрацювали Вітні Г’юстон, Майкл Джексон, була голосом «Ford», «McDonalds» і «Coca-Cola».
Надзвичайний успіх і унікальний талант Квітка Цісик використовувала, щоби популяризувати українську культуру в Світі.
Донька емігрантів зі Львова
Квітка Цісик народилася 4 квітня 1953 року в нью-йоркському районі Квінз (нейборгуд Озон-Парк) у родині Іванни (уродженої — Лев) та Володимира Цісиків — післявоєнних еміґрантів із Західньої України. Родина Цісиків сильно постраждала під час першої совєтської окупації Львова 1939 року, втративши рідних. Рятуючись від другої совєтської окупації Львова, батьки Квітки вирушили на захід й зрештою опинились в США.
Родина Цісиків була знаною інтеліґенцією у Львові. Батько Квітки — Володимир Цісик був львівським скрипалем і головним концертмейстером Львівської опери. Матір Іванна Цісик зі львівської вчительської родини Левів. Її бабуся, дідусь, мама жили у Львові до 1944 року. Втікаючи від совєтської окупації, у 1949 році опинилися у США.
Старша сестра Квітки Цісик — Марія — народилася 1945 року в таборі для переміщених осіб у Байройті, Баварія, Німеччина, Американська зона окупації.
Квітка Цісик народилася вже у Нью-Йорку в 1953 році.
Ліворуч: Квітка та Марія; праворуч: Марія, батько Володимир, мама Іванна, Квітка.
Володимир Цісик з дитинства навчав доньок грати на скрипці та фортепіано. Так Квітка пізнала скрипку в чотири роки. Марія Цісик, врешті, стала відомою піаністкою, була директоркою Консерваторії Сан-Франциско, вела майстер-класи в Карнеґі-холі.
Батьки виховували Квітку і Марію в українських традиціях, змалку плекали любов до України. У домі Квітки Цісик на Мангеттені було правило — розмовляти між собою тільки українською.
Квітка чи Кейсі?
Повне ім’я співачки — Квітослава-Орися Цісик. Рідні називали її Квіткою.
Вже в дорослому віці популярність у США Квітка Цісик здобула під артистичним псевдо — Кейсі — поєднання перших літер від ініціялів — Kvitka Cisuk, Kacey Cisyk — К. С.
Дитинство Квітки
Дитячі й юнацькі роки Квітки Цісик проходили за звичними для української емігрантської родини школярсько-вишкільними заняттями. У будні Квітка навчалася в американській стандартній школі, а по суботах прямувала до “Школи українознавства” в кварталі Озон-Парк, куди її записали батьки, намагаючись зберегти зв'язок з Україною та українським народом. Крім того, більшість українського еміґрантського юнацтва мала за честь перебувати в рядах «Пласту», де їхні наставники продовжували виховувати та спрямовувати в любові до України. Які б заробітки не мала українська родина на еміґрації, справою честі було відкласти кошти на літній табір для дитини.
Не була винятком й родина Цісиків. З 7 до 16 років юна пластунка Квітка відвідувала ці тритижневі табори в горах — жили в наметах, щовечора збиралися довкола великої ватри, вчили українські пісні, пізнавали українські обряди та звичаї.
Кардинал Йосиф Сліпий між пластунами (1968). Рука Патріарха — на голівці Квітки Цісик.
У «Пласті» Квітка здобула ступінь пластунки-розвідувачки.
Квітка Цісик виступала з гуртом на пластових таборах, різноманітних великих культурних заходах української громади — юнацька “Орликіада” та “Свято Весни”; оселя “Вовча тропа” в Іст-Чатгемі під час приїзду верховного архієпископа кардинала Йосипа Сліпого; вишивані вечорниці; вечір самодіяльності з нагоди 20-річчя Пластової станиці в Нью-Йорку (на плівку записані українські народні пісні, але їх доля невідома); вечір молодих талантів у Літературно-мистецькому клубі в Нью-Йорку. Але через свою постійну музичну зайнятість Цісик поступово залишає «Пласт».
У зрілому віці закладений у дитинстві вишкільний український фундамент відіграв чималу роль у творчій натурі співачки.
Пластовий гурт "Соловейки" — 20-ліття станиці “Нью Йорк”. Квітка сидить крайня праворуч (1969).
Юнацтво Квітки
День Соборності України на американському телебаченні
1970 року по завершенні Вищої школи музики і мистецтва у Нью-Йорку Квітка Цісик навчалася протягом одного року в Харпер-коледжі.
До Дня Соборності України в січні 1971 року ініціативним комітетом Харпер-коледжу (голова — Любомир Зобнів), який складався переважно зі студентів, створено телевізійну програму “Думки про Україну” (англ. “Thoughts of Ukraine”). Сценарій підготували Марія Цісик (викладачка музики) та Марія Коропій (аспірантка з французької мови; ведуча української програми на радіо). У програмі представлені українські народні танці; прозвучали поеми Тараса Шевченка, пісні у виконанні Квітки Цісик під гітарний супровід Богдана Соханя (студент з Нью-Йорка) та Юрія Турчина (студент Ратґерського університету), пісні під супровід фортепіано Марії Цісик. Окремі виступи були гармонійно об'єднані фотографічним матеріалом з України та фоновою музикою, яку вибрала та відтворила для програми Марія Цісик.
22 січня 1971 року програма “Thoughts of Ukraine” вийшла в етері «WINR-TV».
„Показово, що телепрограма стала цінним активом для святкування Українського Дня, отримала одностайні схвальні відгуки багатьох американців українського походження в цій місцевості, а також представників інших національностей“ — Любомир Зобнів, голова ініціативного комітету Харпер-коледжу.
Рідкісний тембр голосу
Квітка Цісик мала рідкісне колоратурне сопрано. За оцінками музикознавців, голос Квітки Цісик мав неймовірний вокальний тембр, у якому виділявся особливий, дзвінковий обертон, притаманний лише сопрановій колоратурі; рідкісний вокальний тембр Квітки містив у собі очевидні скрипкові тони й прихильники у її голосі вгадували звучання скрипки. До того ж, Квітка володіла технікою, поширеною у карпатських селах і вміла співати так званим “білим голосом” — своєрідною манерою жіночого фольклорного співу, яку можна почути в карпатських селах. У Квітки Цісик є кілька пісень в альбомі “Пісні України”, заспіваних “білим голосом”.
Квітка Цісик з легкістю експериментувала зі стилями — від джазу до клясики, і мала неабиякий успіх як у виконанні попсових пісень, так і в оперному співі.
„Я побачила, що можу легко змінювати музичний стиль. Потім я вступила у музичну консерваторію в Нью-Йорку. Навчалася вокалу і думала, що буду оперною співачкою. Але зацікавилась іншим фахом. Це – такий “студіо-синґінг”. Співання у різних студіях для реклами або для композиторів“
— Квітка Цісик.
Королева рекламних джинґлів
Після смерті батька від інсульту 17-річна Квітка змушена була шукати додаткові можливості заробітку: пропонувала записи різноманітним компаніям, співала у нью-йоркських клубах. Так її помітили продюсери. Відтоді в Америці Квітка Цісик стала однією з найвідоміших і найдорожчих виконавиць джинґлів до рекламних роликів.
Голос Квітки Цісик звучав у рекламних компаніях «Ford», «Coca-Cola», «McDonalds», «American Airlines». Протягом 16 років, і до кінця життя, Квітка була офіційним голосом «Ford». Також виконувала джинґли для «Chevrolet», «Cadillac», «Toyota».
Американці й досі пам’ятають музичний джинґл “Have you driven a Ford lately” у виконанні Кейсі Цісик. За це «Ford» дарував їй автомобілі. Ця ж компанія підрахувала, що голос Цісик прослухали понад 22 мільярди разів, тобто у кілька разів більше, ніж населення Землі. Це світовий рекорд для корпоративного соліста.
Квітка Цісик співала з Вітні Г’юстон та Майклом Джексоном
Квітка ще студенткою, взявши псевдонім Кейсі, не відчувала жодних труднощів у різних музичних стилях. Її почали запрошувати джазові, поп- і рок-зірки. Квітку Цісик запрошували для участі в записах своїх альбомів відомі співаки: Роберт Флек, Боб Джеймс, Дейвід Сенборн, Майкл Болтон, Карлі Саймон, Лінді Ронстадт, Бі Бі Кінґ, а також Квінсі Джонс — відомий продюсер-аранжувальник Америки, який відкрив феномен Майкла Джексона.
Квітка Цісик співала на бек-вокалі у Вітні Г’юстон та Майкла Джексона.
Пісня Цісик отримала “Оскар” і “Золотий глобус”
У 1978 році пісня “You Light Up My Life” (“Ти осяюєш моє життя”), яку виконала Квітка Цісик в однойменному фільмі, отримала “Оскар” і “Золотий глобус”. Пісня також була номінована на “Ґреммі” в категорії “Пісня року”. Квітка Цісик виконала у стрічці всі жіночі партії та спробувала себе як актриса, зігравши у фільмі роль подруги головної героїні, втім, через конфлікт з режисером фільму її прізвище вирізали із титрів.
Квітка Цісик також працювала над записом саундтреків до художніх фільмів:
— “Віз” Сідні Люмета (1978 рік) — співачка дорослого хору в музичній пригодницькій адаптації “Чарівника країни Оз”. Головні ролі у фільмі виконали, зокрема, Даяна Росс і Майкл Джексон;
— “The One and Only” (“Один-єдиний”) Карла Райнера (1978 рік) — однойменний саундтрек до кінофільму;
— “Circle of Two” (“Коло двох”) Жуля Дассена (1980 рік) — однойменний саундтрек до кінофільму;
— “Ділова дівчина” Майка Ніколса (1988 рік) — бек-вокал для саундтреку “Let the River Run” у виконанні Карлі Саймон.
Два україномовні альбоми Квітки
Квітка Цісик записала два україномовні альбоми — “Kvitka” або “Songs of Ukraine” (“Пісні України”) записаний 1980 року, і другий альбом “Two colors” (“Два кольори”) — 1989 року.
Це їй коштувало 200 000 доларів власних заощаджень.
У період між записами розлучається з першим чоловіком композитором-аранжувальником Джеком Кортнером і одружується 11 червня 1983 року з інженером звукозапису Едвардом Раковічем.
Однак усі троє працювали над обома українськими альбомами, у створенні яких особливо посприяв Раковіч. Завдяки своїй професійності, душевній натурі та щедрості Квітка Цісик зібрала для запису альбомів 40 найкращих студійних інструменталістів Нью-Йорка, тих, кого собі не могли дозволити відомі поп-зірки США. Партію рояля виконувала старша сестра Марічка, а правильну українську вимову ставила мама.
Як наслідок — 2 альбоми української легкої музики. Зі слів самої Цісик, ці альбоми не були бізнес-проєктами, а скоріше родинною справою, це був подарунок для всіх Українців, хоч би в якій частині Світу вони жили, музика для душі, пам'ять про свою батьківщину.
Співачка та її перший диск зібрали 1988 року багато нагород на фестивалі в Канаді, а 1990 року обидва альбоми номіновані на премію “Ґреммі” в категорії “Contemporary folk”.
„Я всім говорила, що українська музика дуже гарна, мелодійна і що народ такий співучий. А мені відповідали: якщо так, то заграй мені щось, заспівай мені щось… То є сумно, але ми не мали жодної платівки на професійному рівні. Бо то є дорога річ і забирає багато часу. Я зрозуміла, що мушу її зробити. І не тільки для своїх приятелів, а й для всіх Українців“
— Квітка Цісик
Квітка Цісик присвятила Україні два альбоми українських пісень, мріяла, щоби їх почули в Україні, проте в окупованій "совєтами" Україні пісні Квітки Цісик були під фактичною забороною й чарівний голос Квітки Українці почули здебільшого після смерті…
До України українські альбоми Квітки Цісик потрапляли здебільшого контрабандою, люди перезаписували пісні і передавали один одному. Співачка, чий голос в Америці лунав в кожному домі, а в окупованій "совєтами" Україні її називали "співачкою з діаспори", вважали свіжим ковтком повітря і слухали попри сувору заборону. В окупованій "совєтами" Україні існувала заборона на пісні Квітки Цісик, оскільки у її репертуарі були пісні УПА та Січових Стрільців.
Квітка на обкладинці дуже рідкісної платівки “Іванку”. У ній записані українські народні та пластові пісні. Це одні з перших оприлюднених аудіозаписів співачки.
„Ми вдома мали платівку Квітки і пригадую, коли слухали, то батьки боялись, щоб це не було чути з квартири, бо мали б неприємності. Ми давали людям цю платівку слухати, і вона до нас повернулась, хоч вже гадали, що втратили…“ — розповіла племінниця співачки.
„Ще ніхто і ніде так не заспівав пісні мого друга Володимира Івасюка, як це зробила Квітка…“ — так скаже потім Назарій Яремчук.
Дві україномовні платівки, які вона випустила за свій кошт, досі популярні.
В Україні Квітка Цісик була лише один раз
Квітка Цісик побувала в Україні лише один раз. У 1983 році Квітка приїхала із мамою у Львів, але ця поїздка не афішувалася і була майже таємною, розповідала племінниця співачки Марта Цісик. В Україні Квітка так і не почула власних пісень…
Після відновлення Незалежності України Квітка Цісик планувала приїхати з концертом, втім, цей задум так і не здійснився.
1989 року Квітку Цісик намагалися запросити для участі в концерті діяспори в рамках фестивалю «Червона Рута»; 1992 року — в концерті з нагоди другої річниці відновлення Незалежності України з піснею “Я піду в далекі гори”; пізніше були перемовини про серію концертів в Україні. Як зазначила двоюрідна сестра Квітки Цісик, співачка мала певну засторогу перед виступами на надто людних концертах, відтак це та її постійне студійне навантаження ставали перепонами в запланованих гастрольних турах, і Україною в тому числі.
Син Квітки Цісик
У Квітки Цісик і Едварда Раковіча в жовтні 1990 року народився син — Едвард-Володимир Раковіч (Edward Wolodymyr Rakowicz).
Едвард-Володимир обрав творчу стежку і став академічним піаністом.
У 2012-му, продовжуючи місію мами, почав ходити на курси української мови.
❖ 🌺 ❖
Недуга Квітки Цісик
1992 року у Квітки Цісик діагностували рак молочної залози…
Лікарі відміряли їй кілька місяців життя, які тривали сім років.
Щоб надихнути дружину та підняти їй настрій, її чоловік Ед Раковіч розіслав через інтернет-спільноту “Ukes” запит з проханням написати Квітці. Ініціятиву підтримала українська програма на радіо “CKJS” у Вінніпезі, яка повідомила слухачів, аби вони писали безпосередньо співачці або слали листівки та листи до станції, які згодом планувалося їй передати.
Почався болючий семирічний шлях терапії, Квітка продовжила наполегливо працювати: останній професійний джинґл наспівала за декілька місяців до смерті…
Квітка Цісик планувала випустити третій україномовний альбом з колисковими або сучасними піснями, але цьому не судилося статися — її життя передчасно обірвалося…
Остання пісня, яку записала Квітка — “Журавлі” на слова Богдана Лепкого.
Згодом ця пісня стала символом трагічної долі співачки:
“Чути кру-кру-кру
В чужині помру,
Заки море перелечу —
Крилонька зітру…”
29 березня 1998 року в Нью-Йорку, не доживши 5 днів до 45-річчя, Квітка Цісик відійшла у Зáсвіти вдома в оточенні родини…
Поминальні служби пройшли по обидва боки Атлантики. 30 березня проведена невелика приватна служба у Верхньому Вест-Сайді Мангеттена. 2 квітня панахида відбулася в каплиці на Аскольдовій могилі в Києві.
Слова подяки та суму пролунали від багатьох українських об'єднань та організацій з Канади й США.
“Ти відродила в нас справжню любов до нашої української пісні.
Ти принесла нам радість, сум, спогади про наше дитинство та свою любов до України.
Ти торкнулася серця та душі Українців у всьому Світі…”
Від цієї ж недуги померли також мама та сестра Квітки: 1994 року — мати Іванна, а 2003 року — старша сестра Марія…
❖ 🌺 ❖
Квітка з Неба світить зорею
Тепер Квітка Цісик світить нам небесною зорею…
Це була би метафора, якби продюсер Алекс Гутмахер не втілив її в дійсність — найбільший популяризатор творчості Квітки Цісик купив зірку в сузір’ї Овна і назвав її на честь співачки.
В Україні діє благодійний проєкт “Незабутня Квітка”, присвячений співачці.
Вже 11 років продюсер благодійного проєкту “Незабутня Квітка” Алекс Гутмахер, який не був знайомий із Квіткою особисто, робить усе, щоб про неї пам'ятали після смерті. Бо що таке онкологія він знає з власного досвіду. Мета благодійного проекту — допомогти українським жінкам у боротьбі з раком.
Алекс Гутмахер присвячує Квітці Цісик вірш і говорить:
— „Квітка Цісик поклала на мене місію — допомагати онкохворим, допомагати Україні. Головне жити як у японському прислів’ї — “роби добро і кидай його у воду”. Немає значення, кому — віддай людям, щоб вони відчували, що ти та людина, котра прийшла в цей світ віддавати. Тому я, що можу, роблю. Та все, що мені вдається, я думаю, вдається через Квітку Цісик.“
Чарівна Квітко, як метелик
Ти промайнула наді мною.
Твій голос — вітерець в пустелі,
Зачарував і зник луною.
Ні, він дзвенить, зорею сяє,
Яка на честь твою горить.
Не замовкай, тебе благаю,
Даруй пісенну ніжну мить.
Єдине інтерв’ю Квітки українською
Єдине відеоінтерв’ю з Квіткою Цісик українською мовою записав у 1992 році під час візиту до США йому керівник музичного ансамблю «Червона Рута» Олександр Горностай.
„Невисокого зросту і дуже схожа на “білочку” — вона була хороша, метка, проворна, цікава, доброзичлива, щира… Видно, що американське життя мало свій відбиток, а от родинний момент — ця українська ментальність — у неї зберігся“, — розповів Горностай.
Квітка Цісик в інтерв'ю для Національного Радіо 1991 року сказала:
„Всі ми шукаємо, що би ми могли зробити, якби могли зробити. Я мала власне ту ідею, що нічого не можу зробити, але можу спробувати українську пісню післати в світ. Щоб люди почули, щоб люди знали! І тут в Америці, щоб музичні, свідомі люди знали, що то є українська пісня!“
Квітка Цісик залишила безсмертний спадок — свій чарівний голос та пісні, назавжди закарбовані в генетичний код Українців.
Любов Квітки Цісик до України та української культури вражає.
Незважаючи на те, що Квітка лиш раз відвідала Україну, вона наголошувала:
„Я в Америці, але Українка!“
❖ 🌺 ❖
Матеріял укладено з відкритих джерел:
© «Радіо Свобода» © Ярослава Трегубова
© Ukrainian World Congress — Свiтовий Конґрес Українців
© Науково-технічна бібліотека НЛТУ
© «Uchoose»
© «Zbruč»
— Квíтка Цíсик — © Wikipedia