Перейти до контенту

День Дніпра

День Дніпра

 
1.Ⅶ.2023 — День Дніпра…
Міжнародний день Дніпра, що відзначається з 2002 року у першу суботу липня, 2023 року припадає на перше число місяця.
І 2023 року ми стали свідками катастрофічних, епохальних змін, що переживає найбільша ріка України внаслідок нинішньої війни…


В ніч на 6.Ⅵ.2023 рф-окупанти підірвали Каховську ГЕС…
Перед можливим контрнаступом ЗСУ, охоплені жахом окупанти з імперії зла підірвали із середини греблю Каховської ГЕС на Херсонщині…

Цей божевільний злочин спричинив жахливу повінь у нижньому б’єфі ріки, затоплення десятків населених пунктів, руйнування будівель, загибель мирних людей і беззахисних тварин…

Створене у 1955—1958 роках величезне Каховське водосховище довжиною 230 км і максимальною шириною 25 км, менше ніж за два тижні просто перестало існувати!

Чимало науковців свого часу наголошували на негативних наслідках створення цієї штучної водойми для екології Дніпра, навіть висловлювали думки з приводу ліквідації водосховища, посилаючись на позитивний світовий досвід у цій справі. Та нікому й у страшному сні не приходило в голову робити це в такий жахливий спосіб…

Великий Луг, звільнений з-під “мертвої води” Каховського “моря” 20.Ⅵ.2023

Острів Хортиця й обидва береги Дніпра навколо нього, знаходячись у хвостовій частині водосховища, внаслідок попереднього підняття рівня води на понад 2 метри, зазнали відчутних змін. А тепер, коли штучна водойма зникла, ми маємо унікальну можливість побачити обриси берегів ріки приблизно такими, якими вони були майже 70 років тому…

Ще місяць тому Дніпро між ДніпроГЕС і Хортицею вражав шириною й нагадував озеро з розкиданими на ньому мальовничими скелями. Ближче до правого берега — Три Стовпи: Диван Цариці, Середній, Похилий; майже по центру — острівець Дубовий, що із західного боку нагадує черепаху, а зі східного — давньоєгипетського сфінкса; між Дубовим і лівим берегом — Два Стоги або Два Брати. Нарешті, безпосередньо перед греблею з води стирчали кілька маленьких скель, які 100 років тому називалися Каміння Зелені.

Сьогодні ж краєвид цих місць став значно розмаїтіший.
На берегах Хортиці відкрилися широкі пляжі, величезні брили, що колись мальовничо тільки виглядали з води, "вийшли на берег" і перетворилися на грізний, місцями важко прохідний, кам’яний хаос. Від Стовпів, які "виросли" на більш як два з половиною метри, у бік Хортиці простягнулася преривчаста піщана коса, між нею та Дубовим з’явилися кілька невеликих скупчень скель, острів Дубовий теж сильно виріс за рахунок величезної коси, яка майже з’єднала його з Хортицею. Кілька окремих брил проти греблі перетворилися на густий гранітний ліс. Нарешті, перед машинним залом ДніпроГЕС-2 виникло те, чого не було у 1974 році, коли ці місця отримали статус геологічного заказника «Дніпровські Пороги»: з’явився дніпровський поріг! Це два розташованих перпендикулярно один до одного пасма каменів, між якими вирує і шумить вода. Нажаль, поріг не справжній: це, імовірно, ні що інше, як рештки перемичок будівельного котловану ДніпроГЕСу-2 (1974-1980).
Проте, виглядає вельми мальовничо…

Те, що ми бачимо з висоти Кургану Єдності на Хортиці або з греблі ДніпроГЕСу, дуже нагадує тутешній краєвид до-дніпробудівських часів. Велика піщана коса, місцями вкрита шелюгом, колись з’єднувала Хортицю зі Стовпами й саме вони, а не скеля Верхня Голова, як тепер, були найпівнічнішою точкою великого острова. У путівниках часів будівництва ДніпроГЕСу коса отримала романтичну "туристичну" назву — «Дівоча Купіль». До речі, дехто із сучасних дослідників припускає, що саме сюди Дніпро виніс дерев’яний ідол Перуна, після того, як у 988 році князь Володимир Святославович звелів скинути його з київського капища й відштовхувати від берега, допоки той не пройде Дніпрові Пороги. У літописі ця мілина отримала назву «Перунова рінь»…

Дніпро перед Хортицею. Поштівка 1927 року.

Фрагмент мапи, що показує місцевість на північ від Хортиці. 1928 рік.

Скелі перед ДніпроГЕСом 1.Х.2019.

Краєвид з Пагорбу Єднності на Хортиці 20.Ⅵ.2023.

Вигляд з вікна автобуса, що їде по греблі ДніпроГЕС. 19.Ⅵ.2023.

Дніпро в місті Запорожжя повертається у своє природнє русло.
Такий краєвид наразі відкривається з Хортиці.

Дніпрові Пороги виглядали велично…
Можна лишень-бо уявити, як би нині виглядали Дніпрові Пороги, якби не були злочинно затоплені совєтським окупаційним режимом…
Навіть залишки Дніпрових Порогів виглядають велично…
Світлини запорожського фотохудожника Олексія Толмачова:

За матеріялом Національного заповідника Хортиця
© Національний заповідник Хортиця — Khortytsia National Reserve
1.Ⅶ.2023