Перейти до контенту

28.Ⅵ.2021 — 25 років Конституції України

25 років Конституції України

 
28.Ⅵ.2021 — 25 років Конституції України.
День Конституції України — державне свято України.
Конституція України — такий же Державний Символ, як Герб України, Прапор України і Славень України.
День Конституції України святкується щорічно 28 червня на честь прийняття Конституції України того ж дня 1996 року.

День Конституції України — єдине державне свято, закріплене в самій Конституції:

Стаття 161.
„День прийняття Конституції України є державним святом — Днем Конституції України.“

У червні 1996 року депутати Верховної Ради України ухвалили Конституцію України. Це сталося на п'ятий рік після відновлення Незалежності України в 1991 році. Парламентарі працювали усю ніч з 27 на 28 червня 1996 року — загалом безперервно 23 години. Під час голосування «ЗА» висловилися 315 парламентарів.

Прийняття Конституції України закріпило правові основи Незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, стало важливим кроком у забезпеченні прав людини та громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.

Хоча й Конституція України була прийнята 1996 року, насправді Україна має довгу традицію правотворення: першою українською Конституцією вважається Конституція Пилипа Орлика, яка була прийнята 5 квітня 1710 року, і є однією з перших в Європі та Світі.

Відео проєкту "20 кроків до мрії", виробництва «UA Перший»:

II► Конституція Пилипа Орлика – перша Конституція в Світі

II► Конституція Пилипа Орлика – перша Конституція в Світі

Перша українська Конституція була прийнята на зборах козацтва біля міста Бендери на правому березі річки Дністер 5 квітня 1710 року.

В історіографії — «Договори і Встановлення Прав і вольностей Війська Запорозького…», або Конституція Пилипа Орлика 1710 року.
Через місце підписання іноді згадується як "Бендерська Конституція".
На основі Конституції Пилипа Орлика базуються конституції провідних країн Цивілізованого Світу, зокрема, Конституція США і Конституція Королівства Швеція базуються саме на козацькій Конституції Пилипа Орлика.
Повна назва цього документа – «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького між Ясновельможним паном Пилипом Орликом, новообраним гетьманом Війська Запорозького, і між генеральною старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозьким, що за давнім звичаєм і за військовими правилами утверджені обома сторонами вільним голосуванням і Ясновельможного гетьмана урочистою присягою підтверджені року від Різдва Христового 1710, Квітня 5, в Бендерах».

Вже тоді, 1710 року, ми проголосили, що Українці є вільним народом, який заслуговує на суверенітет. Лише подумайте, як довго ми йшли до Незалежності і до втілення тих задумів в життя!…

На жаль, втрата Державності й Незалежності України 100 років тому, подальша совєтська окупація і влаштовані нею геноциди, Голодомор, знищення національної свідомості та ідентичності Українців, змоскалення і заселення окупантами теренів України, — суттєво позначились на населенні…

Згідно з опитуванням соціологічної служби "Центру Разумкова" (того самого) у 2008 році, 52,9% опитаних громадян НЕ вважали День Конституції України святом. Результати опитування КМІС у квітні 2013 році показали, що День Конституції України є найулюбленішим святом для 4% громадян (останнє місце).

В 25-й День Конституції України хочеться нагадати всим, що це державне свято є не просто "черговим вихідним", а це день вшанування одного з державних символів — Основного Закону України.
Так, на жаль, Конституції України мало хто дотримується, а особливо коли Держава знаходиться під фактичною окупацією кремлівських зє-коллаборантів, і Основний Закон ґвалтується невпинно вже понад два роки, щодня і у режимі нон-стоп!…

Нині Конституція України потребує неабиякого захисту…
Нині Конституцію України ґвалтують щодня…
Час припинити це неподобство!

Держава починається з кожного із нас!
Тільки ми можемо зупинити знущання над Державою — Ненькою-Україною.
Тільки ми можемо прогнати геть ворогів Держави Україна!

І ми, Українці, маємо шанувати свою Державу і Державні Символи!

Конституція України — таким же Державний Символ, як Герб України, Прапор України і Славень України.

Щирі вітання зі святом, Українці!
Борімося за свою Державу!

Слава Україні!
Героям слава!
Слава Nації!
Смерть ворогам!

В матеріялі використано енциклопедичну інформацію з джерел:
© «WikipediA» — День Конституції України
© «WikipediA» — Конституція Пилипа Орлика
© Верховна Рада України