Перейти до контенту

Опера “Вишиваний. Король України”

Опера “Вишиваний. Король України”

 
1-2.Ⅹ.2021 в Україні, у Харківському національному академічному театрі опери та балету імені Миколи Лисенка відбулась прем’єра опери “Вишиваний. Король України”.
Прем’єра навіть не року чи десятиліття, а без перебільшень — прем’єра століття! Прем’єра яка відбулась у рік 30-ліття відновлення Незалежності України. Опера про найбільш яскраву й трагічну історичну особу ХХ століття, який вартий був стати героєм опери ще століття тому — це Ерцгерцоґ Австрійський Вільгельм фон Габсбурґ, знаний в Україні під іменем Василь Вишиваний. Прем’єра опери про щирого патріота України, який за Незалежність України віддав своє життя…

❖ ❖ ❖

“Вишиваний. Король України” — унікальний мистецький проєкт Незалежної України, що з кожним днем знаходить нових прихильників.

Опера “Вишиваний. Король України” — самобутня опера міжнародного рівня. Вона розповідає про долю Вільгельма фон Габсбурґа, який зробив вибір бути Українцем та вболівав за Незалежність України.

Опера “Вишиваний. Король України” — перша академічна сучасна опера Незалежної України, багатогранний експеримент для українського театру. Це сучасна академічна опера міжнародного рівня, що по-новому розкриває українську ідентичність та національні символи, поєднує елементи кінематографу та електроакустичні технології. Це еклектика минулого та сучасного. Драматична розповідь про долю Ерцгерцоґа Австрійського Вільгельма фон Габсбурґа, відомого як Василь Вишиваний…

Творцями опери “Вишиваний. Король України” стали відомі українські митці. Автором лібрето виступив письменник Сергій Жадан. Музику написала Алла Загайкевич. На роль режисера-постановника запрошено Ростислава Держипільського. Хореографиня постановки — Ольга Семьошкінка, художниця по костюмах — Олеся Головач. Продюсерка проєкту Олександра Саєнко — засновниця фестивалю української культури в Австрії «UStream», глава «Центру українських ініціатив» у Відні. Постановка реалізується трупою Харківського національного академічного театру опери і балету ім. М. Лисенка — «Схід Opera».

Задум створити сучасну українську оперу про непересічну долю Василя Вишиваного з’явився чотири роки тому. Ця ідея об’єднала навколо себе найкращих українських митців та стала справжнім викликом для українського театру. Двічі дата прем’єри переносилася через пандемію.

Нарешті відбулася грандіозна оперна прем’єра “Вишиваний. Король України”!
Грандіозна вистава вразила глядачів театральною видовищністю, унікальною музикою, масштабними декораціями та масовими сценами.
Це неймовірна подія для всієї України.

❖ ❖ ❖

Українські телеканали також висвітлювали прем’єру опери “Вишиваний. Король України”.

Пані Ірина Фріз про оперу “Вишиваний. Король України”:
— Я очікувала сьогодні на масу емоцій. Адже отримала запрошення на прем’єру навіть не року чи десятиріччя — прем’єру, яка за самою своєю суттю, жанровою різноманітністю та новизною практик виконання опери обіцяє бути грандіозною. Прем’єра, яка відбудеться в тридцяту річницю відновлення Незалежності України! Думаю, не випадково. На сцені Харківського національного театру опери та балету відбудеться показ сучасної мультимедійної опери “Вишиваний. Король України” Алли Загайкевич на лібрето Сергія Жадана.
За основу взято історію політичного діяча, поета та нащадка Габсбурґів — Ерцгерцоґа Вільгельма фон Габсбург-Лотаринзького, якого в Україні прозвали Василь Вишиваний. Це одна з найяскравіших та найдраматичніших постатей ХХ століття, що свідомо обрала шлях українства, будучи для нас усіх прикладом того, як Українцями СТАЮТЬ. Йому не судилося побачити часи, коли наша країна стала суверенною і Незалежною Державою, але він поклав своє життя заради неї…

❖ ❖ ❖

“Вишиваний. Король України” — не лише грандіозна опера, а й потужний мультидисциплінарний проєкт, який покликаний стати голосом української культурної дипломатії.

Довгий час Україна була білою плямою для багатьох пересічних європейців. До подій 2014 року Україна не набула суб’єктності у свідомості сусідів, залишаючись незрозумілою територією на пост-совєтському просторі.

Саме тоді активісти української спільноти в Австрії почали відкривати Україну для європейців та знайомити з багатством її культури. Так, у 2015 році зародився фестиваль української культури в Австрії, а пізніше рік 2019-й було проголошено Двостороннім роком культури Україна-Австрія, і проводив його новостворений Український інститут.
«Наявність власної самобутньої сучасної культури є ознакою справжньої незалежності і передумовою нашої інтеграції — культурної, а разом із нею — і політичної, і економічної», — говорить продюсерка проєкту “Вишиваний. Король України” Олександра Саєнко, яка також є засновницею фестивалю української культури «UStream» / «Ukrainische Kulturtage» (Австрія).
Продюсерка проєкту Олександра Саєнко взяла участь в експертній дискусії, присвяченій іміджу України та питанням культурної дипломатії в рамках Всеукраїнського Форуму “Україна 30”. Вона розповіла про роботу над оперою “Вишиваний. Король України” та наголосила на значущості постаті Ерцгерцоґа, який обрав українську ідентичність, в нашій спільній українсько-австрійській історії.
Проєкт вже демонструє значні успіхи на цьому шляху. Так, за підтримки Міністерства Закордонних Справ України відбулася перформанс-презентація опери для послів країн ЄС, США і Великобританії на території МЗС.

Опера “Вишиваний. Король України” стане одним із важливих кроків в контексті української культурної дипломатії.
Організатори планують показати оперу й в інших містах України та в Австрії.
Завдяки універсальній мові оперного мистецтва про Україну зможуть дізнатися далеко за її межами. Сила культурної дипломатії допоможе змінити уявлення європейців про нашу країну, зробивши її бренд самобутнім і впізнаваним.
Віримо, що сучасна українська опера “Вишиваний. Король України” підкорить сцени європейських театрів та допоможе світові відкрити українську культуру, історію та унікальну національну ідентичність.

„Я уперто вірю в самостійність і соборність суверенности нашої, нам всім так милої держави Україна…“
— Ерцгерцоґ Австрійський Вільгельм фон Габсбурґ — Василь Вишиваний

Матеріял з відкритих джерел:
© «Вишиваний. Король України»
© «Вишиваний. Король України»
© «UA: Культура»
© Iryna Friz
© «»

2 коментарі до “Опера “Вишиваний. Король України”

  1. Сповіщення: Опера “Вишиваний. Король України” — погляд з Австрії – ПОРОХІВНИЦЯ

  2. Сповіщення: Андрій Любка: “Габсбурґ у Харкові” – ПОРОХІВНИЦЯ

Коментарі закриті.