Парад Незалежності відкриють бойові прапори доби Визвольних Змагань

Парад Незалежності відкриють бойові прапори доби Визвольних Змагань

 
Парад 24 серпня на честь 27-го Дня Відновлення Незалежності відкриють прапори славетних військових частин Дієвої Армії Української Народньої Республіки доби Визвольних Змагань. Таким чином буде вшановано також 100-річчя Української Народньої Республіки.

Як передає «Новинарня», про це повідомив історик Василь Павлов, радник заступника голови Адміністрації Президента України.

Це прапори 3-ї Залізної стрілецької дивізії УНР; 1-го Українського Запорозького полку; 2-го Запорозького піхотного полку; Українського полку імені Богдана Хмельницького.
Їх уже можна було помітити на репетиціях параду на Хрещатику.

У коментарі “Новинарні” історик Василь Павлов зазначив, що історичні прапори понесуть знаменні групи Окремого Президентського полку ЗСУ імені Богдана Хмельницького.

“— Копії прапорів виготовлені коштом Міністерства оборони. Їх ініціювала робоча група. Основний масив консультацій — Ярослав Тинченко, заступник директора з наукової роботи Національного військово-історичного музею”, — розповів Павлов.
За його словами, там ці реконструйовані хоругви і будуть зберігатися.
Як відомо, там же, у військово-історичному музеї, перебуває ориґінал прапора 3-ї Залізної дивізії УНР.

Крім того, на Параді Незалежності-2018 Почесна Варта вперше маршуватиме з шаблею замість совєтської церемоніальної шашки.
Про це повідомив у ФБ-групі «Нове військо» пан Олексій Руденко, учасник групи з розробки атрибутики української армії.

“— Оскільки це вже не таємниця, час внести чіткість формулювань. Отже, цього року на військовому параді до Дня відновлення Незалежності України почесна варта триматиме в руках нову церемонійну зброю — шаблю. Навіть не так — ШАБЛЮ!” — написав пан Руденко.

“— …Досі у Збройних Силах України та інших військових формуваннях на озброєнні офіцерів почесних варт і асистентів прапороносців перебуває… шашка совєтська офіцерська шашка зразка 1940 року… Шашка…
Вже третій рік поспіль 24 серпня є тією датою, коли в площині історичної спадковості, ідейних та ідеологічних артефактів та ритуалів, з’являється щось нове. Настав час і церемонійної січної зброї”, — наголосив історик.

Пан Руденко описав вигляд шаблі для почесної варти ЗСУ:
“Ефес – напівзакритого типу. Ґарда жовтого металу, L-подібної форми. На звороті ефеса міститься фігурне кільце для великого пальця — перстень або “палюх”, декорований зображенням рельєфного логотипа ЗСУ. Так само оздоблено голівку ефеса. Руків’я тоноване під чорне дерево. Піхви — металеві, хромовані, з латунною арматурою”.

Історик Руденко пояснив, що у XVI столітті в Україні “еволюція шабельної ґарди проходила в спільному для країн Центрально-Східної Європи напрямі — до османської шаблі було успішно припасовано ефес з надзвичайно довгими кільйонами та перехрестям. Такі зміни, що фактично наслідували давні форми ґард європейських мечів, стали відправною точкою еволюції шабельної ґарди, що із запізненням у століття повторила шлях європейської зброї з довгим прямим клинком”.
Пан Руденко нагадав, що в Національному історико-меморіальному заповіднику “Поле Берестецької битви” зберігається декілька шабель з L-подібною ґгардою.

У свою чергу координатор групи розробників нової атрибутики ЗСУ пан Віталій Гайдукевич наголосив на ідеологічному аспекті важливості відмови від церемоніальної зброї радянського типу.
“— Те, що у нас досі почесні варти із совєтськими шашками зразка 1940 року ходять, це не дрібничка. Це показник тотального іґнорування важливих ідеологічних нюансів. До останнього часу. Цьогоріч вперше почесна варта триматиме в руках шаблі”, — написав пан Гайдукевич.

“— О, звісно це ще не фінальна перемога. Ще треба підкореґувати рухи (для шашки і для шаблі все ж мають біти різні), треба обмізкувати правила носіння, треба розуміння, як із церемонійної зробити нагородну шаблю. Адже в Україні досі немає нормальної нагородної січної зброї”, — додав пан Гайдукевич.

Наостанок пан Гайдукевич повідомив перелік нових назв українських військових частин, які вони офіційно отримають під час Параду Незалежності.


Матеріял укладено з відкритих джерел:
© «Новинарня» — „Парад Незалежності відкриють бойові прапори доби УНР“
© «Новинарня» — „Розруб шаблону. На параді-2018 замість церемоніальної шашки в ЗСУ буде шабля“
© Василь Павлов
© «Нове військо»
© Віталій Гайдукевич
© Петро Порошенко