Перейти до контенту

Емблема ООС: фахівці vs “совєтскоє офіцерьё”

Емблема ООС:
фахівці vs "совєтскоє офіцерьё"

 
Чому затверджену українську символіку з Тризубом для ООС (Операції Об'єднаних Сил) в Міноборони хтось "зарубав" і натомість затвердив абсолютно не фаховий, "на коліні намальований" зразок несмаку з "картой дамбасса", народжений в голові якогось "совєтскоґо офіцера"?

 
Втілюючи український однострій, символіку та нові назви на виконання Наказу Верховного Головнокомандувача і Президента України Петра Порошенка, група фахівців «Нове Військо» під керівництвом пана Віталія Гайдукевича, розробила емблему ООС (Операції Об'єднаних Сил). Емблема гармонійно вкладається в загальну концепцію та стилізацію нової української символіки Збройних Сил України.
Нічого зайвого: щит, на якому зображено Тризуб Дієвої Армії Української Народньої Республіки, лавровий вінок на щиті, як елемент Малого Гербу Української Народньої Республіки, під щитом схрещені мечі й написи українською та латиною. Сині й жовті-золоті кольори.
Стильно, фахово, професійно.
Розробкою символіки займались фахівці з геральдики, історії України, військової історії, та графічного дизайну.
Символіка прямо вказує на правонаступництво сучасної Незалежної України до проголошеної 22.І.1918 Самостійної Держави — Соборної України.


Емблема ОС — © «Нове Військо»

Щойно АТО змінила статус на ООС, емблема миттю промайнула в медія-просторі.
Всі тішились надзвичайно крутою емблемою, подейкували, що емблема вже пройшла затвердження і навіть Перший схвалив її!
На сторінці Вікіпедії у статті про ООС також з'явилась ця емблема.
Перша шпальта видання „Український Тиждень“ публікує емблему ООС в обробці відомого художника Андрія Єрмоленка.


Обкладинка „Український Тиждень“, стилізація © Андрій Єрмоленко

Але на шевронах речників ООС та на сторінках ООС в соцмережах замість цієї емблеми з'явилось якесь малозрозуміле непорозуміння, на котре спочатку не звернули уваги, мовляв, щось тимчасове...
Проте, ні, виявилось зовсім не тимчасове...

Замість розробленої фахівцями емблеми ООС, створеній в єдиній концепції нової української військової символіки, офіційною емблемою штабу ООС став якийсь костурбатий "шеврон" кольору хакі з якоюсь синьою плямою і чимось перехрещеним. Коли всі придивились, то побачили, що синя пляма це не тест Роршаха, а "карта дамбасса"!


А це "офіційна емблема" штабу ООС

Вельмишановне панство все ще лупить фейспалми долонями по лобі, коли бачить цей "художествєнний" витвір.
Схоже, ситуація відбувалась наступним чином:
1-й "совєтскій офіцер" МО:
— Там ватэта, пріслалі емблємку на штаб ОС, на нєй апять Трізуб бандеравскій. Чё дєлать?
2-й "совєтскій офіцер" МО:
— Чё-чё. Втопку! Вздрючь прапора какова-та, пусть тот вздрючіт салаґу какова-та, хто там стєнґазєткі лєпіт, чьтоб за ночь чё-та нарісавал дєльнає. Дєлов-та...
1-й "совєтскій офіцер" МО:
— Точьна! А чё рісавать-та? А, прідумал! Карту Дамбасса! Ми ж тіпа Дамбасс асвабаждаєм, ги-ги.
2-й "совєтскій офіцер" МО:
— Маладєц, саєчку тєбє за саабразітєльнасть, я сам данєцкій, уважаю. Вобщєм так, карту дамбасса на шеврон, надпісь свєрху, ну і там, мєч, булавá-хуєвá...

І на старому допотопному комп'ютері у примітивному графічному редакторі "Paint" якогось призовника змусили малювати "лаґатіп" для штабу. Мапу Донецької і Луганської областей вирізано зі скачаної в інтернеті низькороздільної мапи України, темно-синє приліплено на хакі (рятуйте очі, бо випадають, адже ліпити синє на зелене моветон), потім десь в тому ж інтернеті знайдено щось схоже на меч і булаву, приліплено зверху підпис і під ранок здано прапору, котрий чимдуж побіг віднести "картінку" начальству.

Як створюють графічні зразки професійні дизайнери? Пояснювати довго, це кропітка багатомісячна робота: графічні редактори, і не лише "PhotoShop" чи "InDesign", багатошарова структура макетів, постійно щось вдосконалюється, доопрацьовується кожна дрібна деталь, кожна рисочка, кожен елемент... Але спочатку ескіз малюється на папері, олівцями, художники спочатку малюють традиційно, як завжди. Вже потім створюється цифровий графічний варіянт. Все це десятки разів звіряється, інші колеги-дизайнери дивляться свіжим оком, щось радять вдосконалити чи переробити, приходять фахові геральдисти та історики і вказують на помилки, малюнки перемальовуються, макет вщент перероблюється, потім знову шар за шаром вдосконалюється кожна дрібна деталь, кожна риска, кожен елемент...
Все це робиться в дотриманні до єдиної концепції створення української символіки оновлених Збройних Сил України...
Готовий макет несуть на затвердження якомусь начальству в Міноборони, котре необхідно ще переконати, розжувати, чому так, а не інакше...
Хоча є Наказ Верховного Головнокомандувача і є виконавці цього наказу в особах групи розробників української символіки та однострою «Нове Військо», керівник якого Віталій Гайдукевич не мусить вклонятися перед кожним "совєтскім офіцером" чи ще якимось невігласом, котрий верзе "А пачіму ти рєшил что толька тваё мнєніє правільнає?" Бо їх, бачте, корчами корчить від українського Тризуба та символіки...
Є Наказ Верховного Головнокомандувача, є творці символіки, всі їх розробки повинні втілюватись на заміну совєтським без будь-яких умов чи обговорень.
Це Армія, трясця, а не пансіон благородних дєвіц, і це Наказ Верховного Головнокомандувача!

Але ж ні, вже готову емблему ООС легко витісняє якась лайно-картинка, зібрана в "пейнті" на коліні якогось "політрука-прапорщіка" на замовлення якогось "совєтскоґо офіцера" з МО!
Тобто, в МО намалювали картинку з контурами створених в 1938 році областєй квазіреспубліки "УССР" в квазідержавному утворенні "СССР" — совєтський окупаційний режим, що з листопада 1917-го почав першу гібридну війну і остаточно окупував в 1921 році Самостійну Україну.
"Донєцкая і Ворошиловґрадская області УССР", створені 3.VI.1938...
Так, нині в Україні все ще совєтський адміністративно-теріторіяльний поділ на совєтські області. Україна не мала часу на переформатування і створення власного адміністративно-теріторіяльного поділу за концепцією історичних країв, котрі діляться на паланки і полки — всьому свій час.
„Зійде зоря — настане Воля!“..
Але це не привід ліпити на символіку совєтські області!
Та й термін "Донбасс" теж россійсько-совєтський: "Донбасс - сєрдце Россіі!"

Тризуб люто дратує "совєтскіх афіцерав" з МО, їм треба совєтскіє області "УССР"!
Підкреслити символікою правонаступництво від Самостійної Соборної України "совєтскіє афіцеры" з МО зовсім не зацікавлені — їм треба підкреслити "наслєдствєнность УССР"!
Якесь наше МО геть не наше...

Віталій Гайдукевич

Пан Віталій Гайдукевич бідкався:
— Почуття смаку таки не пришиєш. Добре, що „Тиждень“ використав зображення... Емблема, яку ми пропонували для штабу ОС... На жаль, керівництво штабу, або сам Наєв, або хтось із оточення, вирішили почепити на нашивку маразм із географічними картами. Втім, штаб ОС вийшов на контакт. Виявляється, це не їх рішення щодо емблеми. Критика на адресу команди Наєва відкликається. Кажуть, такий варіант їм затвердила... "геральдика МО". Таааак. Хто шкідник? Вже шукаємо. Дуже хочеться знати, хто робить дурню. І так, ми не критикуємо заради критики. Винних знайдемо, прізвище повідомлю. Маячню спробуємо виправити...

Маячня маячнею, але недолугий і костурбатий лайно-шеврон з "картой дамбабве і луґанди" містить певні маркери. Замовник цього лайна знав, що замовляє.
На лайно-шевроні перехрещені меч і пірнач — це така залізна булава — вид холодної зброї у середньовічній Європі, Київській Руси (пізніше у козацтва) та на Близькому Сході. Звісно, пірнач був і зброєю запорожських козаків, але...
Але зверніть увагу на пірнач, зображений на лайно-шевроні: шість пір'їн!
Це "пєрнач шестопёр" — ним нагороджувались офіцери Московського царства, москалі їх ще називали "буздыґан", а дорогоцінні, оздоблені каміннячкам "пєрначі шестопёры-буздыґаны" входили до складу царської "Большой Казны" — комплекта парадної зброї та обладунків.
Зрозуміло, які маркери намальовано на лайно-шевроні?
"Дамбасс" і "буздыґан"!
Як не "калорадкой" так "буздыґаном"...

Зате не Тризуб!..

Знайти крайніх пан Віталій Гайдукевич не зміг...
— За наслідками пошуків. Винних нема — усі сторони кажуть "то не ми, нам таке прислали". А відтак — винні усі. Відділ геральдики ГУ РСМЗ винен, що не вміє наполягати на своїх повноваженнях і прогинається від керівне "бігом виконати". А штаб ОС дарма не зміг аргументовано пояснити що і для чого їм потрібно... — резюмує епопею з емблемою ОС Віталій Гайдукевич, — Проблема символіки продовжилася проблемами відзнак — нові відомчі нагороди три роки лежать в шухляді. На фронті гострий дефіцит нагород. Все далі квітне самодіяльність і комерційні штамповки... А Держава замість впорядкувати, жорстко тупить...

Після публікації Гайдукевичем у себе в аккаунті соцмережі обкладинки „Тижня“ з емблемою ОС від „Нового Війська“, зі статті у Вікі про ООС миттєво прибрали емблему, виставивши "офіційний" лайно-шеврон. Щоправда, нормальну емблему повернули згодом (певно, внаслідок "війни правок"), але виставили десь унизу статті, як "неофіційний зразок", типу "аматорський, любительский" — мовляв, якийсь фан-клюб мабуть малював, а ось "афіциальний, с картай дамбасса рісавалі таваріщі ваєнниє"!
Також у Вікі додано "цікавий факт":
«Навесні 2018 року пропонувалася емблема з гаслом "Viribus Unitis". Переклад з латини — "Спільними зусиллями".»
Зрозуміло? "Пропонувалася", і більше "пропонуватись" не буде!
Це натяк на те, що "рєшєніє абжалаванію нє падлєжит"?
Тобто, "ахаха, цікавий факт, хтось там пропонував емблему з гаслом на латині, но таваріщі ваєнниє нє пазволілі, панімаш, ґєйропскай латині і бандеравскаму Трізубу пранікнуть в наши доблєстниє ряды!
Уря, таваріщі! Слава таваріщам Штірліцу, Блюхєру і Тухачєвскаму!
"

Реваншизм в МО завжди був присутній з самого початку війни.
«Порохівниця» час від часу висвітлює ці ватні метастази в МО:
Реванш “русскоґоворящіх”
Хроніки реваншизму
День Пам‘яті… і примирення? (Побєдобєсіє МО на "9 мая")
Совєтська окупація України триває… (про "дєнь 7 ноября")

Навіть через тиждень чисельних обурень від спільноти, від фахівців, попри чисельні коментарі та висміювання на офіційній сторінці штабу ООС — лайно-шеврон ніхто не прибрав, з сорому ніхто не згорів...
Ні, звісно, поодинокі свідомі військові і штабісти може й палають від сорому, але товстопузі "совєтскіє афіцеры" в МО та решта дотичної вати навіть не переймаються з цього приводу.
Їм головне "нє дапустіть паявлєніє бандеравскава Трізуба" і зберегти маркери: "карту Дамбасса" і московський нагородний "буздыґан"!
Здається, в МО пригрілось ціле кубло кремлядських пацюків!

Що ж, лишається сподіватись, що пану Віталію Гайдукевичу вдасться розлупати сю скелю заскорублого ватного лайна!
Все одно у нас буде українська символіка!
Все одно „Carthago delenda est!“
Все одно Україна переможе!
Слава Україні!
Героям слава!

За публікацією: © Віталій Гайдукевич
2018.VIII.23
© Дмитро Дзюба
© «Порохівниця»