“Європа мовчала…”
5.Ⅻ.1878 — народився Олександр Іванович Кандиба (Олександр Олесь) — український письменник, поет, драматург, представник символізму.
Найвідомішим і все ще актуальним твором Олеся є вірш “Європа мовчала…”
“ЄВРОПА МОВЧАЛА…”
Коли Україна за право життя
З катами боролась, жила і вмирала,
І ждала, хотіла лише співчуття,
Європа мовчала…
Коли Україна в нерівній борьбі
Вся сходила кров'ю і слізьми стікала
І дружної помочі ждала собі,
Європа мовчала…
Коли Україна в залізнім ярмі
Робила на пана і в ранах орала,
Коли ворушились і скелі німі,
Європа мовчала…
Коли Україна криваві жнива
Зібравши для ката, сама умирала
І з голоду навіть згубила слова,
Європа мовчала…
Коли Україна життя прокляла
І ціла могилою стала,
Як сльози котились і в демона зла,
Європа мовчала…
© Олександр Олесь
22.VII.1931
Олександр Олесь…
Його називали „українським Гейне“ і „українським Надсоном“. Понад вісімдесят композиторів — українських, європейських — на його вірші писали музику. Мав великий успіх перед Першою Світовою війною, та й згодом, після страшних подій большевицького перевороту і "красноґо тєррора", коли чимало Українців роз’їхалося по світах…
У 1917-1919 роках поет палко підтримав становлення Незалежності України, публічно декларуючи відданість ідеалам Української Народньої Республіки. Поезії й фейлетони Олеся публікувалися на сторінках преси Державного Центру УНР. Після совєтсько-россійсько окупації України Олександр Олесь опинився в Західній Європі (1919). Поетові судились еміґраційні злидні, болісна ностальгія за рідним краєм…
Олександр Олесь болісно переживав Голодомор, геноцид Українців і кацапізацію в Україні, знищення комуністами друга Антіна Крушельницького і його сім'ї… Не зміг пережити втрати улюбленого сина, талановитого поета й науковця, видатного національного діяча Олега Ольжича, якого закатували в ґестапо… Невдовзі помер у Празі (1944)…
Вірш “Європа мовчала…” не просто актуальний — нині, в розпал чергової війни проти України, коли Європа і Світ також відвертаються та воліють не помічати повторення історії, постає ще більш гостріше актуальність цих рядків…
І цей вірш назавжди лишиться докором за те мовчання, й не лише за те…
Укладач матеріялу — Dem’än Dzüba
Постери — Dem’än Dzüba, Олег Кіналь
© «Porohivnyçä»
℗ Dem’än Dzüba
2018.Ⅻ.5
Сповіщення: “Цинічний Cвіте”… – «ПОРОХІВНИЦЯ»