Перейти до контенту

Столітній ювілей нашої Незалежності й Соборності

Столітній ювілей нашої
Незалежності й Соборності

 
22 січня 1919 року в Києві на Софійській площі було проголошено Акт Злуки (об’єднання) Української Народньої Республіки (УНР) та Західньо-Української Народньої Республіки (ЗУНР) в єдину Державу, що увійшов в історію як День Соборності України.
«Націоналістичний Портал» Організації Українських Націоналістів (бандерівців) вітає Українців зі 100-річчям Соборності України і 101-ю річницею Незалежності України.

«…Од нині во єдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України — Західньо-Українська Народня Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина Незалежна Українська Народня Республіка…»

Це зазначалося в Акті Соборності.

Акт Злуки УНР і ЗУНР

Роком раніше, у 1918-ому, того ж таки дня, було прийнято IV Універсал Української Центральної Ради, що проголошував Незалежність Української Народньої Республіки:

«…Від нині Українська Народня Республіка стає самостійною, від нікого незалежною, вільною, суверенною Державою Українського Народу…»

Саме ці доленосні документи довели усьому Світу нашу національну зрілість і запрограмували на подальшу боротьбу за Незалежність і Соборність України, яку і сьогодні доводиться відстоювати зі зброєю в руках.

Стаття «Великі роковини». Часопис «Український самостійник»,
Прага, ч. 2 (12), 1936 р. ЦДАЗУ, ф. 15, оп. 2, спр. 70, арк. 33

За роки тоталітарного режиму в Совєтській Україні ні проголошена Незалежність УНР, ні День Соборності не відзначалися. Проте українська еміґрація, розкидана по всьому Світі, не лише пам’ятала, але й щорічно відзначала ці події, ні на мить не сумніваючись у тому, що утворення майбутньої єдиної (Соборної) Української Держави закладено саме у цих двох документах надзвичайної ваги і сили, бо є вихідною точкою всіх наших Визвольних Змагань.

Мапа України із книжки Лонґина Цегельського «Русь — Україна а Московщина — Росія: історично-політична розвідка: з картою України», виданої в 1916 році.

Про традицію відзначення Дня Соборності України численною українською громадою за кордоном розповідають колекції документів, що нині зберігаються у Центральному Державному Архіві Зарубіжної Україніки (ЦДАЗУ). Вони містять програми, запрошення, святкові академії, обіжники, листи, організовані урядом УНР в екзилі та громадсько-політичними організаціями за кордоном: Українським Республікансько-Демократичним Клубом у Чехо-Словаччині, Українським Національним Об’єднанням (УНО) Канади, Конґресом Українців Канади (КУК), Світовим Конґресом Вільних Українців (СКВУ). До речі, в середовищі українських еміґрантів обидві події 22 січня здебільшого відзначалися як одна важлива історична і політична дата — свято Державності і Соборності, бо були глибоко переконані, що одне неможливе без іншого.

Обіжник УНО Канади, 10 січня 1956 р.
ЦДАЗУ, ф.50,оп. 1, спр. 2, арк. 91

Статті, замітки, політичні вірші, опубліковані в українських періодичних виданнях США, Канади, Франції, Польщі, Чехословаччини, не лише розкривають роль і значення незалежності й соборності для української політичної еміграції, а й виявляють постійну їх увагу до цих пам’ятних подій, з’єднуючи ніби "живим ланцюгом" країни Європи і Америки, де і нині мешкає українська спільнота.

Яскравим проявом нашої обопільної солідарності, зокрема, став перший (ще в умовах совєтської дійсності) символічний "живий ланцюг" від Києва до Львова, організований патріотичними силами України у 1990 році з нагоди 71-ї річниці її Соборності. Закордонні Українці тоді відгукнулися на подію численними публікаціями, щирими вітаннями "за вияв державницької дії" братам-Українцям на їх історичній Батьківщині, що наближали офіційне відзначення Дня Соборності.

22 січня 2019 року Україна урочисто відзначатиме на загальнодержавному рівні 100-річчя проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР. Будемо вшановувати нашу багатовікову історію національного державотворення, полеглих борців за Свободу, Незалежність і територіальну цілісність нашої Держави, закликатимемо до єднання суспільства у справі розбудови України як високорозвиненої європейської держави, а також згадуватимемо помилки минулого, що призвели тоді до втрати Української Державності. Цього дня в усіх регіонах України проводитиметься Всеукраїнська Естафета Єднання, що знову "живим ланцюгом" поєднає Українців. Він є символом того, що не варто опускати руки, навіть тоді, коли часом здається, що історія повторюється. Попри все ми живемо у відновленій у незалежній державі, маємо історичну пам’ять про столітню історію досвіду незалежності. І це є надзвичайно важливо для нашої ідентичності серед інших держав.

© Віра Фазлєєва
2019.І.15

© «Націоналістичний Портал»
Офіційний портал ОУН (бандерівців)