Перейти до контенту

✠ Відеоролик до 100-річчя завершення Першого Зимового Походу

Відеоролик до 100-річчя завершення
Першого Зимового Походу

 
5.V.1920, а за іншими свідченнями 6.V.1920, успішно завершився Перший Зимовий Похід Армії УНР — одна з найяскравіших бойових операцій в історії українського війська, один з найдовших у військовій історії бойових рейдів ворожими тилами!
Інформаційно-просвітницький ролик створений Центром історії Вінниці спільно з Українським Інститутом Національної Пам’яті та Управлінням культури і мистецтв Вінницької ОДА.


 

Окрасою стрічки стали місця зйомок: село Писарівка на Ямпільщині зі збереженим млином початку ХХ століття та мальовничі береги ріки Дністер поблизу сучасного українсько-молдовського кордону. Саме тут 100 років тому передові відділи "зимопоходців" зустрілися з розвідувальними підрозділами 2-ої Стрілецької дивізії Армії УНР, що наступали із заходу разом із польськими союзниками для спільної боротьби проти совєтської окупаційної "красной арміі".

Окрім унікальних кадрів параду українського вояцтва у місті Ямпіль 10 травня 1920 року, у зйомках використаний цінний фондовий предмет Центру історії Вінниці. Це — музейна репліка Бойового прапору ІІІ-ї Залізної стрілецької дивізії Армії УНР, створена з дозволу Міністра оборони України (2014-2019), генерала армії Степана Полторака. За винятком ориґіналу, в Україні існує лише дві репліки знамéна ІІІ-ї Залізної стрілецької дивізії Армії УНР.

Довідково:

Перший Зимовий Похід тривав 5 місяців (6 грудня 1919 — 6 травня 1920).

Перший Зимовий Похід — один із найуспішніших рейдів Армії Української Народньої Республіки під проводом Михайла Омеляновича-Павленка тилами россійських і совєтсько-россійських "красной" і "добровольчєской" армій, який дозволив зберегти військо і став однією з найгероїчніших сторінок Української Революції 1917—1921 років.

Рейдова операція тилами "красной арміі" та "Вооружённых Сіл Юґа Россіі" (ВСЮР) пролягала сучасними Житомирською, Київською, Черкаською, Кіровоградською, Миколаївською, Одеською та Вінницькою областями.
Учасники походу із боями подолали близько 2500 кілометрів, провівши понад 50 успішних боїв 50 великих боїв і понад 100 сутичок з ворогом. Це був один з найглибших рейдів у військовій історії окупованими теренами…
Очолював операцію генерал-хорунжий Армії УНР Михайло Омелянович-Павленко. Бойове ядро підрозділу складали 2 тисячі багнетів, 1 тисяча шабель та 14 гармат. За час походу військо мало понад 100 дрібних сутичок і 50 серйозних успішних боїв з ворогом.

Рівно за п‘ять місяців із 6 грудня 1919 до 6 травня 1920 року обставини для Армії УНР були такі:

💥 ізоляція на три фронти (зі сходу наступали "красныє" й "бєлыє" россіяни, а із заходу "братні" поляки…
💥 галицьких побратимів доля затесала у ворожий табір, а більшу частину рідної Армії УНР у польські табори…
💥 Симон Петлюра заклопотано виїхав за межі "Трикутника смерті", в якому лишилося менше 10 тисяч вояків української Армії…
💥 під впливом большевицьких ідей отаман Волох організував спонтанну мародерську акцію, в результаті якої Армія опинилася без грошей…
💥 зброї, ліків, одягу теж не було…
💥 трагічності ситуації додала епідемія тифу, яка викосила добру половину тих, хто лишився і був готовий воювати далі…

У результаті їм довелося:

🇺🇦 проривати тили як "бєлых" так і "красных"
🇺🇦 5 місяців курсувати теренами окупованої москалями України
🇺🇦 ставити на місце помосковщених отаманчиків
🇺🇦 показувати місцевому населенню, що Армія УНР ще існує, що вони не "банда" і далі по списку.

Кілька тисяч відчайдухів зробили нереальну на той момент річ — зберегли ядро чинної Армії УНР.

Єдина бойова нагорода українського війська — орден Залізного Хреста «За Зимовий Похід і бої» була затверджена саме для учасників Першого Зимового Походу, з яких було нагороджено — 1668 чоловіків, а 5 жінок удостоєні жетона Залізного Хреста. Пам'ять про подвиг "зимопоходців" та неперервність української мілітарної традиції збережено до нашого часу: минулого року 28-ма окрема механізована бригада ЗСУ отримала почесне найменування імені Лицарів Зимового Походу.

Перший Зимовий Похід став героїчною сторінкою історії, яку вороги згодом завбачливо вирвали з нашої колективної пам'яті.
Сьогодні ми повертаємо нашу пам‘ять і вшановуємо наших героїв!
Пам'ятаймо героїчні сторінки нашої історії!
Відроджуємо справжню історію України!

Матеріял з відкритих джерел:
Відео:
© Центр історії Вінниці
© Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА
© Український Інститут Національної Пам’яті
Постери і мапа:
© Історико-освітній проєкт «Локальна Історія»
© Благодійний фонд «Героїка»
Ілюстратори: © Олексій Циганков, © Саша Ком'яхов
© «Експертний Корпус»
© «Порохівниця»

1 коментар до “✠ Відеоролик до 100-річчя завершення Першого Зимового Походу

  1. Сповіщення: ✠ 100-річчя завершення Першого Зимового Походу – ПОРОХІВНИЦЯ

Коментарі закриті.