Перейти до контенту

“Український Нарýто”

“Український Нарýто”

 
25 липня — День пам’яті Степана Чубенка…
Своєю гідністю, сміливістю, самовідданістю, жагою до справедливості, витримкою і навіть своєю зовнішністю, Степан дуже нагадує культового для всих японських підлітків героя Нарýто — юнака такого ж віку, як і Степан Чубенко…

Нарýто Узумáкі — непосидючий юнак, ім’я якого у перекладі означає “Невпинний Вихор”.
І якщо в Японії вже культова історія Нарýто виховала нові покоління Японців з початку ХХІ століття, то в Україні є не мальована, а справжня, але трагічна і водночас показова історія патріотизму, відданості та сміливості юнака на ім’я Степан Чубенко…
І, так, Японці певно б вигукнули: „Та це ж наш Наруто! Хлопчик-лисенятко! Ось тільки, яка страшна доля у цього героїчного хлопчика… Він пройшов справжній шлях воїна… Як же він схожий на Наруто!…“

Можливо, на перший погляд, для когось таке порівняння здасться не зовсім доречним, але це лише на перший погляд…
З ким ще порівнювати юних Героїв, як не з тими супергероями мальописів, анімації та фільмів, на яких рівняється юнацтво, інколи значно перевершуючи своїх кумирів за звитяжністю.

Для початку, дозвольте, Вельмишановнє Панство, розповісти трішки про Країну Вранішнього Сонця Ніхон і, власне, про виховну та культову для Японців манґу і аніме “Naruto” (“ナルト”).

日本国
Країна Вранішнього Сонця

Японія — 日本国 — Країна Вранішнього Сонця, Імперія Ніппон, Ніхон — унітарна парламентська конституційна монархія, яку очолює нині Імператор Нарухíто.

Японія — вельми цікава країна!
Японія — найрозвинутіша країна Світу.
Нині Японія є єдиною у ХХІ столітті Імперією.
Офіційно зветься Держава Японія.

Японія — надзвичайно складна для сприйняття і розуміння будь-кого, включно з найближчими азіатськими сусідами, через надзвичайно складну й багатошарову культуру та завдяки своїй ізольованості й тривалій політиці ізоляціонізму. Адже тільки у ХІХ столітті Японія трішечки відкрилась Світові.
Японська культура надзвичайно складна й багатогранна. Ще більш складнішою є японська мова, де замість абетки є просто понад мільйон ієроґлифів з певними особливостями написання і вимови та з сімома видами писемності! При цьому, Японці намагаються очистити японську мову від китайського впливу (як це схоже на нас), та й до китайців ставлення таке собі, особливо до комуністичного квазіутворення "КНР".

Японія — острівна Держава, розташована на Японському архіпелазі й окрім безлічі острівців налічує чотири великих острови: Хоккайдо, Хоншю, Шікоку та Кюшю. Північні території — острів Карафуто (Сахалін) і Курильські острови — окуповані нині "РФ" (раніше "СССР").
Японія все ще знаходиться у стані війни з РФ.

Після Другої Світової війни Японська Імперія була принижена і розчавлена не лише атомними бомбардуваннями Хірошіми і Наґасакі, але й принизливими умовами капітуляції… Зокрема, Японія позбавлена права мати власні збройні сили і відтак позбавлена права на захист від зовнішньої аґресії, насамперед, з боку терористичного комуністичного квазідержавного утворення "КНР" і з боку терористичного квазідержавного утворення "РФ".

Втім, Японці готові встати всі як один на захист своєї Імперії в разі аґресії з боку "КНР" чи "РФ".

А для цього Японці виховують молоді покоління в дусі патріотизму й відданості рідній Японії, в дусі заґартування традиційними бойовими мистецтвами і в дусі самовідданості та захисту близьких і рідних та власної Держави.
Зрозуміло, що в Японії роль патріотичного виховання юнацтва виконують традиційні манґа і аніме — цей жанр мистецтва суто японський і для західнього світу малозрозумілий, власне, як і вся таємнича японська культура.
Навіть китайці не дуже розуміють японські манґу і аніме.
Втім, не для них ці квіточки ростили!

Японія і Україна

Ми дуже мало знаємо про Японію і японську культуру.
Втім, у японській і українській культурах є багато спільного, між іншим.
Ми однаково любимо квіти, ми однаково любимо витонченість мистецтва, ми однаково захоплюємось звитяжністю наших воїнів…
Японці вельми жваво цікавляться Україною та в захваті від української культури. Японці обожнюють українські мальви так само, як і свою сакуру. Японці божеволіють від української вишиванки! Японці полюбляють українські народні пісні. Японці залюбки вчать українську мову, і прикладом є не лише японські дипломати в Україні, але й Японці в самій Японії. Чого не скажеш про більшість наших "співгромадян".
Японці у захваті від того, як Україна дала відсіч аґресії "РФ" та шанують наших Героїв Майдану і Захисників України, створюючи ґрафічні історії — манґа про Майдан, ЗСУ та нинішню національно-визвольну війну України.

Японці в захваті від стійкості справжніх Українців!
І якби Японці більше дізнались про наймолодших Героїв Небесної Сотні та Героїв України: Устим Голоднюк, Назар Войтович, Роман Гурик, Дмитро Максимов, Юрій Поправка, Даня Дідік, Степан Чубенко — про них би створювались окремі патріотично-виховні манґа і аніме для юнацтва.
(Варто зауважити, що в Японії ґрафічні історії манґа і аніме (мультиплікація) не завжди можуть бути розвагою, — часто це ґрафічна новелізація.)
А поглянувши на Стьопу Чубенка, певно, кожен з Японців одразу б вигукнув — „Та це ж наш Наруто! Хлопчик-лисенятко! Ось тільки, яка страшна доля у цього героїчного хлопчика… Але як же він схожий на Наруто!“

ナルト
Нарýто

“Naruto” (“ナルト”) — культова манґа та аніме-серіял, створений і намальований манґакою Масáші Кішімóто. Історія Нарýто з’явилась у 1999 році й завершилась наприкінці 2014 року, виховавши за 15 років цілі молоді покоління Японців і ставши найбільш культовою манґою та аніме в Країні Вранішнього Сонця.

Історія Наруто базується на традиційних японських мітологіях та історіях, плекає вивчення традиційного ніндзюцу і виховує серед юнацтва такі чесноти, як: вірність дружбі, взаємодопомога, командний дух, чесність, сміливість, боротьба за справедливість, боротьба за свободу, гідність. Ну, і як це заведено в японській культурі, вся ця розважальна на перший погляд історія навскрізь пронизана притаманним лиш Японцям драматизмом, трагічністю доль героїв, втратами, смертями, але Добро завжди перемагає і попри все головним героям вдається здобути перемогу! Саме тому в Японії ця історія вважається виховною для юнацтва, має неабияку популярність вже багато років і вже вважається культовою, як Тінтíн в Бельґії.

Головним героєм історії є Нарýто Узумáкі (うずまきナルト) — непосидючий як дзиґа хлопчак, ім’я якого у перекладі означає “Невпинний Вихор”. Це дитина-сирота, батьки якого загинули під час нападу Дев’ятихвостого Лиса на їхнє селище Конóха (Селище Прихованого Листа). Монстр був настільки могутній, що міг руйнувати гори та створювати цунамі помахом хвостів. Перемогти Дев’ятихвостого Лиса зміг наймогутніший ніндзя селища — Четвертий Хокаґе — він пожертвував власним життям і запечатав половину чакри демона у своєму новонародженому сині — Наруто Узумакі, а іншу — віддав на поглинання Богові Смерті. Сам же Хокаґе і його дружина — батьки Наруто — гинуть… Четвертий Хокаґе вважався героєм і перед загибеллю хотів, аби мешканці Конохи вважали героєм і Наруто, який зберіг селище від знищення. Проте, мешканці селища зненавиділи дитину й відтоді маленький Наруто постійно був на самоті у рідному селищі, немов вигнанець. Тож, хлопчик поставив собі за мету досягти всього в житті самотужки, стати найкращим ніндзя і стати Хокаґе — старостою селища — щоби заслужити нарешті любов і повагу земляків.

Наруто — гіперактивний, енергійний, цілеспрямований, прямолінійний і щирий хлопчик, що завжди готовий врятувати своїх друзів. Спочатку намагається привертати до себе увагу непосидючістю і навіть хуліганством, але згодом втрапляє під опіку сенсея Ірýки, а вже після Академії ніндзя його наставником стає сенсей Какáші. Юнак потрапляє у команду, де його напарниками стають такий же самотній хлопчик-сирота Сáске Учіга (єдиний виживший з родового клану Учіга після різанини) та сором’язлива дівчинка Сакура. Юнакам будуть допомагати їх чудові вчителі — сенсей Какáші та сенсей Ірýка. І зрештою, Наруто досягне всіх тих цілей, які ставив перед собою.


Наруто зрештою досягне своєї мети, але його шлях ніндзя буде досить важким… Наруто пізнає гіркоту втрати кращих друзів під час Ⅳ Світової війни (у всесвіті Наруто, звісно), Наруто буде завжди захищати дівчинку Сакуру, Наруто буде саможертовно жертвувати власним життям заради порятунку свого кращого Друга — Сáске Учіга, і таки врятує його з обійм Орочімáру — найлютішого Зла у японській мітології, котрий перетворюється на велетенського змія та висмоктує чакри ніндзя, перетворюючи їх на власну зброю. Щоправда, вирвати кращого Друга з тенет Зла буде вкрай нелегко, їм доведеться пройти не один двобій, але за допомогою запечатаного всередині Наруто Дев’ятихвостого Лиса і ціною крові та втрати рук (по одній у кожного), друзі зможуть вирватись з полону темної сили й знищити Орочімару!

„Бо плач не дав свободи ще нікому…“

В японській і українській культурах є багато спільного.

„Бо плач не дав свободи ще нікому
А хто борець, той здобуває Світ!“

Такі слова містить Славень Українських Націоналістів.

Такі ж слова сказав і Наруто маленькому хлопчику Інáрі, який постійно плакав. Це було ще на початку історії, коли Наруто з друзями та сенсеєм відправились на свою першу місію обороняти будівництво мосту з острівного рибальського селища. Але це селище тероризувало кримінальне угрупування “Акацукі”, і мешканці селища не бажали чинити опір, воліючи підкорятись та ховатись, віддаючи все, що вимагали злодії. Батько Інарі був вбитий цими злочинцями, й тому 8-річний Інарі постійно плакав та вважав, що тепер жодні ніндзя не зможуть їх захистити, а відтак, краще підкоритися злочинцям. Адже, „ми слабкі, а слабкі завжди програють, тож, навіщо чинити опір?“
І так само вважають всі мешканці селища.

Втім, Наруто зміг переконати малюка Інáрі, сказавши:
„Плач ще нікому не дав свободи! За свободу треба боротися!“

І саме Наруто зміг вдихнути у маленького Інáрі віру в себе та свої сили!
Саме малюк Інарі зміг потім підняти все селище на боротьбу, показавши приклад сміливості, бо коли ніхто не схотів йти на допомогу захисникам мосту — Наруто, Саске, Сакурі й сенсею Какаші, — тільки маленький Інарі прибіг, прихопивши іграшкову зброю. І тоді мешканцям селища стало соромно, й вони зрештою вийшли, і саме їх поява злякала банду злочинців.
Бо плач не дав свободи ще нікому!

Цей міст у мультфільмі було названо на честь Наруто.
Втім, у реальності в Японії є справжній міст Наруто в місті Наруто над відомими морськими Вирами Наруто при вході у Внутрішнє Японське Море.

Як бачимо, сучасна японська культура, в тому числі й виховні манґа та аніме для підлітків, базуються не лише на стародавніх традиціях та епосі Країни Вранішнього Сонця, але й змалку вчать, що життя складне й сповнене боротьби, тож, треба готуватись. Це для зніжених надто толерантних європейців і американців сучасні японські манґа і аніме здаються страшно жорсткими, жорстокими та "нетолерантними", але не для Японців. Японська культура завжди була прямолінійною та відвертою, не ховаючись за оманою, бо в Японії взагалі брехня не сприймається. І цьому вчать майбутні покоління.
Японець має бути носієм тільки кращих чеснот!
А як зганьбиться, то мусить зробити харакірі!
Жорстко? Зате ефективно!

Це лише один з прикладів патріотичного виховання по-японські в манґа.
І, зауважте, настільки схожі японське і українське гасла!
„Плач не дав свободи ще нікому…“


Український Нарýто

Степан Чубенко вочевидь теж чудово знав це гасло!
Шістнадцятирічний Степан сміливо у рідному Краматорську зривав "тріколорне" ганчір’я квазіутворення "днр"! Хоча за це можна було втратити життя! Степан сміливо дивився у мутні очі сепаратистів-бойовиків, котрі його затримали в окупованому Донецьку за жовто-блакитну стрічечку на дитячому рюкзачку… Степан витримав усі нелюдські тортури й не просив у злочинців милостей, бо знав, що не отримає їх. Степан не підкорився вимогам озвірілих недолюдків і не зрадив Україну! Степан стійко та гідно витримав ті страшні тортури, чудово знаючи, що ніхто і ніщо його вже не врятує… Дорослі недолюдки навколо не були людьми й тому катували дитину, а цей стійкий хлопчик все одно не здався!
І тоді недолюдки застрелили Степана…
5 пострілів у голову…

Вбивство Степана сталось 25 або 27.Ⅶ.2014 — дата загибелі не встановлена…

Так, на жаль, реальність відрізняється від вигаданих історій, і на відміну від такого ж стійкого Наруто, Степан Чубенко загинув…

Степан Чубенко стійко витримав все те лихо, що випало на його долю…
Японці назвали б його “Український Нарýто” — за силу і витримку.
Степан поводився саме так стійко, як поводилися Нарýто і Сáске.
Просто, їм пощастило вижити.
А Степану ні…

В Японії б сказали, що Степан пройшов гідний шлях воїна!
Цей хлопчик витримав те, що не кожен дорослий би витримав.
Він вистояв! І його вбили за те, що вистояв…
Степана вбили за те, що він — Українець…
Степан Чубенко мав честь і гідність!

Своєю гідністю, сміливістю, самовідданістю, жагою до справедливості, витримкою і навіть своєю зовнішністю, Степан дуже нагадує культового для всих японських підлітків героя Нарýто — юнака такого ж віку, як і Степан Чубенко…
Можливо, на перший погляд, для когось таке порівняння здасться не зовсім доречним, але це лише на перший погляд…


Поглянувши на ці світлини з домашнього фотоальбому родини Чубенків, чомусь я побачив дивну схожість між Стьопою і Наруто… Не лише міміка, не тільки зовнішня схожість хлопчаків-лисеняток, ні…
Саме сміливість і стійкість Степана викликали такі асоціації.
Український Нарýто…

Можливо, коли прийде час, у нас в Україні (або навіть в Японії) будуть створені ґрафічні новели (чи-то манґа, як кажуть в Японії), або навіть анімовані екранізації про всих наших наймолодших Героїв і Захисників України — світлих Янголів, які тепер тримають для нас Небо…
І буде серед них також історія про українського Нарýто — Степана Чубенка…
Всьому свій час…

© Dem’än Dzüba
Tokmak, Zaporožžä, UKRAЇNA
© «Porohivnyçä»
2021.Ⅶ.25

1 коментар до ““Український Нарýто”

  1. Сповіщення: 日本国. ナルト ❃ Нарýто — особливості виховання юнацтва в Японії – ПОРОХІВНИЦЯ

Коментарі закриті.