Опера “Вишиваний. Король України”
Погляд з Австрії
1-2.Ⅹ.2021 в Україні, у Харківському національному академічному театрі опери та балету імені Миколи Лисенка відбулась прем’єра опери “Вишиваний. Король України”.
Прем’єра навіть не року чи десятиліття, а без перебільшень — прем’єра століття! Прем’єра яка відбулась у рік 30-ліття відновлення Незалежності України. Опера про найбільш яскраву й трагічну історичну особу ХХ століття, який вартий був стати героєм опери ще століття тому — це Ерцгерцоґ Австрійський Вільгельм фон Габсбурґ, знаний в Україні під іменем Василь Вишиваний. Прем’єра опери про щирого патріота України, який за Незалежність України віддав своє життя…
Оперу “Вишиваний. Король України” привітав Голова дому Габсбурґів Карл фон Габсбурґ, а також про оперу написано публікацію в журналі «Paneuropa».
❖ ❖ ❖
Karl fon Habsburg
Для проєкту “Вишиваний. Король України” невимовна честь отримати в цей день вітання від голови дому Габсбурґів.
Пропонується Вашій увазі переклад фрагменту листа від Карла фон Габсбурґа:
„Від щирого серця дякую Вам за реалізацію цього проекту. У Відні ми мали можливість кілька разів говорити про Ерцгерцоґа Вільгельма і присвячену йому оперу. Книга лібрето, яка отримала відзнаку за найкращий книжковий дизайн і яку Ви мені подарували, нагадує мені про те, як у Незалежній Україні член моєї родини став ідентифікаційною постаттю для однозначно європейської України.
Це наповнює мене гордістю…
Але опера, прем'єра якої відбудеться 1.Ⅹ.2021, є не лише нагадуванням про історичну особистість Василя Вишиваного, як Українці називають Ерцгерцоґа Вільгельма, але і самовираження сучасної України. Я сподіваюсь, що ми зможемо подивитись її також в інших оперних театрах Європи.“
Із сердечними вітаннями
Карл фон Габсбурґ
❖ ❖ ❖
Pan-Europa — організація, яку створив Отто фон Габсбурґ (батько Карла фон Габсбурґа і двоюрідний небіж Вільгельма фон Габсбурґа) для утворення Європейської Унії — формації, з якої вийшли коріння сучасного ЄвроСоюзу.
У часописі «Paneuropa» вийшла нова стаття про мистецький проєкт “Вишиваний. Король України” під назвою “Король України на оперній сцені”.
Австрійський журнал присвятив ще один матеріал проєкту, присвяченому знаковій для України постаті Вільгельма фон Габсбурґа. Ерцгерцоґ, нащадок монаршої династії, він був відданим борцем за ідею Незалежності України та назавжди увійшов в українську історію як Василь Вишиваний.
Австрійці все більше цікавляться його постаттю, що є надзвичайно важливим кроком для розуміння місця України у спільній європейській історії.
Пропонуємо ознайомитися з фрагментом статті:
Перші місяці літа 2021 року позначені цілою низкою заходів у Києві та Відні, присвячених особі ерцгерцога Вільгельма Франца Габсбург-Лотаринзького, які є частиною масштабного проєкту “Вишиваний. Король України”.
22.Ⅵ.2021 Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та Почесний консул Республіки Австрія Всеволод Кожемяко запросили представників міжнародного дипломатичного корпусу в Києві на перфоманс-презентацію опери “Вишиваний. Король України”, прем'єра якої має відбутись 1.Ⅹ.2021 у Харкові…
Продюсерка Олександра Саєнко під час виступу наголосила: „Ідеться про нашу нову національну ідентичність, нові українські символи та героїв. Проєкт доводить, що Україна була і є частиною європейського контексту та європейської історії.“
„Переконаний, що універсальна поетична і музична мова цього талановитого твору буде зрозумілою всій Європі. Вона розповість європейцям про видатного українського Габсбурґа — Ерцгерцоґа Вільгельма, який став полковником Василем Вишиваним“, — зазначив Дмитро Кулеба, Міністр закордонних справ України.
Гості події високо оцінили перфоманс із фрагментів лібрето у прочитанні автора Сергія Жадана, музики в живому виконанні, виступів солістів в оригінальних костюмах та неповторного дійства з використанням світлових і візуальних ефектів сценографії.
23 червня в рамках фестивалю «Книжковий Арсенал», найбільшого міжнародного книжкового ярмарку України, відбулась історично-мистецька дискусія “Вишиваний, некоронований король України — історія про вибір”.
Обговорення відбулося за участі авторів та експертів проєкту: продюсерки Олександри Саєнко, автора лібрето опери Сергія Жадана та відомого історика Кирила Галушка… Ця дискусія назрівала давно, зважаючи на широкий інтерес до біографії Василя Вишиваного та мистецького проєкту, який присвячено його постаті. Тема національної самоідентифікації та життєвого вибору близька багатьом.
6.Ⅶ.2021 серія заходів продовжилась у Відні — дипломати місій країн-членів ОБСЄ, що є партнерами України: Литви, США, Канади, Великої Британії, Грузії, Франції, Німеччини, Норвегії, Швейцарії, Швеції, Польщі, Данії, — відвідали екскурсію “Місцями Вишиваного”.
Екскурсію провела продюсерка опери, Олександра Саєнко, на запрошення українських дипломатів, співробітників Постійного представництва України при міжнародних організаціях. Мета екскурсії — представити українські сторінки в контексті австрійської історії ХХ століття та розповісти про знакову для українсько-австрійської історії постать Василя Вишиваного.
Мистецький проєкт “Вишиваний. Король України”, присвячений долі Габсбурґа, має важливу об’єднавчу місію для української та європейської культур на міжнародному дипломатичному рівні. Він допоможе зробити більш видимою та по-новому відкрити Україну для всього Світу — її сучасну культуру, талановитих митців та самобутні традиції.
❖ ❖ ❖
“Вишиваний. Король України” — не лише грандіозна опера, а й потужний мультидисциплінарний проєкт, який покликаний стати голосом української культурної дипломатії.
Довгий час Україна була білою плямою для багатьох пересічних європейців. До подій 2014 року Україна не набула суб’єктності у свідомості сусідів, залишаючись незрозумілою територією на пост-совєтському просторі.
Саме тоді активісти української спільноти в Австрії почали відкривати Україну для європейців та знайомити з багатством її культури. Так, у 2015 році зародився фестиваль української культури в Австрії, а пізніше рік 2019-й було проголошено Двостороннім роком культури Україна-Австрія, і проводив його новостворений Український інститут.
«Наявність власної самобутньої сучасної культури є ознакою справжньої незалежності і передумовою нашої інтеграції — культурної, а разом із нею — і політичної, і економічної», — говорить продюсерка проєкту “Вишиваний. Король України” Олександра Саєнко, яка також є засновницею фестивалю української культури «UStream» / «Ukrainische Kulturtage» (Австрія).
Продюсерка проєкту Олександра Саєнко взяла участь в експертній дискусії, присвяченій іміджу України та питанням культурної дипломатії в рамках Всеукраїнського Форуму “Україна 30”. Вона розповіла про роботу над оперою “Вишиваний. Король України” та наголосила на значущості постаті Ерцгерцоґа, який обрав українську ідентичність, в нашій спільній українсько-австрійській історії.
Проєкт вже демонструє значні успіхи на цьому шляху. Так, за підтримки Міністерства Закордонних Справ України відбулася перформанс-презентація опери для послів країн ЄС, США і Великобританії на території МЗС.
Опера “Вишиваний. Король України” стане одним із важливих кроків в контексті української культурної дипломатії.
Організатори планують показати оперу й в інших містах України та в Австрії.
Завдяки універсальній мові оперного мистецтва про Україну зможуть дізнатися далеко за її межами. Сила культурної дипломатії допоможе змінити уявлення європейців про нашу країну, зробивши її бренд самобутнім і впізнаваним.
Віримо, що сучасна українська опера “Вишиваний. Король України” підкорить сцени європейських театрів та допоможе світові відкрити українську культуру, історію та унікальну національну ідентичність.
Прем’єра опери “Вишиваний. Король України” відбулась 1-2.Ⅹ.2021 в Харкові. Саме зараз Ви можете стати патроном проєкту — й підтримати ідею авторів проєкту показати оперу в різних містах України та в Австрії.
Долучайтеся до спільноти патронів!
Матеріял з відкритих джерел:
© «Вишиваний. Король України»
© «Вишиваний. Король України»
© «Вишиваний. Король України»
© «Вишиваний. Король України»