Перейти до контенту

Canada: Ukrainian Heritage Day 2018

Canada: Ukrainian Heritage Day
🇨🇦🇺🇦🇨🇦
День української спадщини в Канаді

 
7 вересня Канада офіційно відзначає День української спадщини (Ukrainian Heritage Day).
Канада для української діяспори є другою Батьківщиною, але Українці ніколи не забувають про Неньку-Україну.


 

Минулого року Канада відзначала 150 років свого заснування.
Становлення Канади, як Держави, було би неможливим без Українців.
Чисельна українська діяспора внесла значний внесок у розбудову Кленової Країни, і за це Канадійці вельми поважають Українців.
Саме тому 7 вересня Канада офіційно відзначає День української спадщини (Ukrainian Heritage Day).
Вшанування української спадщини на офіційному рівні — це визнання видатного внеску канадських Українців в усі сфери життя, зокрема, провінцій (штатів) та й загалом усієї мультикультурної Канади.
Саме цього дня, 127 років тому, 7 вересня 1891 року прибули до Канади перші українські еміґранти Василь Єлиняк та Іван Пилипів.

День української спадщини відзначили 7 вересня канадські штати Онтаріо та Альберта.
Біля будівель Парляментів обох штатів піднято Державний Прапор України.

Парлямент Онтаріо одноголосно прийняв закон (Bill-155) про День української спадщини 24 березня 2011 року, а парлямент Альберти — 2016 року.

У церемонії підняття Державного Стягу України взяли участь: мер міста Едмонтон пан Дон Іверсон, міністр економічного розвитку та торгівлі Альберти пан Дерон Білоус, міністр культури й туризму Альберти пан Рікардо Міранда, а також посол України в Канаді пан Андрій Шевченко, міністр закордонних справ України пан Павло Клімкін і очільник Українського Інституту Національної Пам'яті пан Володимир В'ятрович з дружиною і маленьким сином, які прилетіли до Едмонтона для відкриття нової Консуляти України.

„Альбертійці українського походження мали суттєвий вплив на нашу провінцію. Вони зробили внесок у бізнесі та індустрії, академічній сфері, державній службі, культурі та спорті. Роль цієї громади настільки широко визнається та ціниться, що закон про запровадження Дня українсько-канадської спадщини, ухвалений у 2016 році, став лише п’ятим законопроектом у історії Альберти, що був одностайно схвалений впродовж одного дня.“
міністр культури й туризму Альберти пан Рікардо Міранда

Міністр культури й туризму Альберти пан Рікардо Міранда привітав Українців Канади, й зокрема, 350-тисячну українську діяспору Альберти, з Днем української спадщини.

Заходи, приурочені Дню української спадщини, проходять нині у католицьких школах Торонто, де день розпочався Славнем України, а діти та вчителі вдягли вишиванки. Запрошує на святкування нині також Інститут св. Володимира в Торонто, де підготували до цієї дати спеціальну цікаву програму: музейні експозиції, зустрічі з почесними гостями, можна буде побачити рідкісні книги в інституцькій бібліотеці, насолодитися українським танцем і традиційними стравами.

Україна і Канада — спільна історія

Україну й Канаду пов'язують давні та дуже тісні взаємовідносини.
Ще у ХІХ столітті, 127 років тому, Канада прийняла перших міґрантів з України, згодом ставши другою Батьківщиною для чисельної української діяспори. Саме в Канаді знайшли прихисток Українці, що змушені були тікати з рідної України від різних окупантів: совєтських, нацистських, польських, мадярських...
Саме Канада є першою країною Світу, котра визнала відновлення Незалежності 2 грудня 1991 року, дипломатичні відносини між двома країнами встановлено 27 січня 1992.
У квітні 1992 року в Києві Канада відкрила Амбасаду Канади в Україні; Амбасада України в Канаді відкрита у листопаді 1992 року в Оттаві.
2017 року Україна і Канада відзначали 25-річчя встановлення дипломатичних стосунків.
Канада першою у Світі визнала Голодомор в Україні геноцидом...
Під час тривалої совєтської окупації українська діяспора Канади активно підтримувала український національно-визвольний рух.
Всі роки Незалежності України українська діяспора Канади підтримувала Україну і відродження та розвиток української національної свідомості.

З початком війни квазідержавного утворення "РФ(россія-фашистская)" проти України, українська діяспора Канади активно надає допомогу Захисникам України, а Канада є найближчим союзником України в цій війні. Як країна-учасниця НАТО, Канада надає неоціненну допомогу Україні в питанні захисту від россіянсько-фашистської аґресії.
5 квітня 2017 року Україна і Канада підписали оборонну угоду.
1 червня 2017 року Канада підписала угоду про вільну торгівлю з Україною.
Канада планує у найближчому майбутньому скасування візового режиму з Україною, а поки що запрошує до співпраці українських підприємців різних галузей в рамках зони вільної торгівлі, запрошує на навчання студентів з України.
7 вересня 2018 року, в День української спадщини, що офіційно відзначається в Канаді, в столиці штату Альберта, місті Едмонтон, відкрито третю Консуляду України.
Відтак, Західна Канада отримала Генеральну Консуляду України, тож, відтепер, Українцям з діяспори і громадянам України, що перебувають в Канаді, не доведеться долати велику відстань тереном Кленової Держави до Генеральної Консуляди України в Торонто чи Амбасади України в Оттаві. Сотні тисяч Українців Західної Канади зможуть відчувати нині близькість Неньки-України.

«У той час як ми поділяємо глибокі історичні коріння та родинні зв'язки, я радий, що особливе партнерство між нашими країнами та щирість дружби між нашими народами також підкріплені рішучою відданістю свободі та демократії, а також непереборним прагненням жити у Вільному світі» — зазначав Президент України Петро Порошенко у вітанні з нагоди 150-річчя Канади 1 липня 2017 року.

«Фактично Українці стали співбудівничими Канади. Тут не тільки труд і мозолі, але й жертва крови й життя. Не можна забути про участь Українців у І і ІІ Світовій війнах у канадійській армії… В Канаді Українці не є гості. Тут є їх нова Батьківщина!», — зазначала українська діяспора по завершенню ІІ Світової війни.

Україні в Канаді

Україні в Канаді...
Першими українцями на території Канади у 1891 року були мешканці села Небедиліва Західної України Іван Пилипів та Василь Єленяк.
Масове переселення Українців до Канади почалося ще в кінці ХІХ століття, коли канадійський уряд активно заохочував широкомасштабну імміґрацію з Центральної, Південної та Східної Європи для заселення земель і утворення нових міст.
Сто років тому на території Канади проживало всього 75 тисяч Українців. Перші українські іміґранти прибували цілими родинами переважно із західних та центральних регіонів України. Уряд Канади практично безкоштовно роздавав новим громадянам "гомстеди" (земельні наділи) для заселення степів. Головною умовою було: розпочати господарювання за три роки.
Міґрантам важко було на нових землях, але Українці навіть у найсуворіших краях завжди збудують свою Україну і садок вишневий коло хати. І вже невдовзі гола Прерія розквіла українським цвітом, охайними біленькими хатками, мальвами й садочками...
Перші Українці активно почали утворювати свої громадами у степових провінціях Альберти, Саскачевану та Манітоби. Саме вони започаткували велику хвилю української діяспори у Канаді! Своїм компактним поселенням Українці намагалися створити зручне культурне середовище і посприяти родинним зв'язкам. Не диво, що нині райони на схід і на північний схід Едмонтону визнано провінційним урядом Альберти як екомузей «Kalyna Country» — «Калиновий край».

Вельми цікавим є документальний телепроект від «ZIK».

II► «Наші найперші: Українські відкривачі Канади»


 

Надзвичайно цікавим для знайомства з побутом української діяспори Канади є кольорова документальна хроніка 1942 року про українські зимові свята в Канаді — справжнє українське Різдво канадійських Українців!

II► Ukrainian Winter Holidays (Canada, 1942) / Українські зимові свята (Канада, 1942)

Нині в Канаді безліч українських містечок і сел в Альберті, Саскачевані, Манітобі, Онтаріо та інших штатах. Тому не дивно бачити в канадських містечках скульптурні композиції з Українкою, що тримає паляницю на рушникові, великі скульптури українським писанкам, українським вареником та навіть пам'ятники салові й ковбасі! І звісно ж, садки вишневі коло хати, калини, мальви, хоча не всюди в Канаді приймаються наші українські рослини, адже клімат трішки суворіше за український.

За 125 років українська діяспора внесла великий внесок у розвиток Канади, подарувала Канаді безліч видатних особистостей.

Богдан Гаврилишин — український, канадський, швейцарський економіст, громадський діяч, меценат, дійсний член Римського клубу. Член Пласту — Національної скаутської організації України від 1940 року, належить до куреня Лісові Чорти від 1946 року. У 2006—2008 роках — голова Крайової пластової ради — законодавчого органу Пласту. У 2010 році заснував Благодійний Фонд «Богдана Гаврилишина», місією якого є підготовка критичної маси молодих Українців, які на власному досвіді вивчили як функціонують найкращі країни Європи, та зможуть утворити критичну масу людей, яка трансформує Україну. Один з учасників ініціативної групи «Першого грудня».
Богдан Дмитрович до останнього підтримував Україну, особливо з початком війни, і помер в Києві 24 жовтня 2016 року на 91 році життя...
Пилип Коновал — канадець українського походження, єдиний Українець-кавалер Хреста Вікторії, найвищої та найпочеснішої нагороди за мужність перед лицем ворога, якою можуть бути нагороджені військовики з країн, підлеглих Британській короні.
Орест Субтельний — канадський історик українського походження. Доктор філософії, з 1982 року — професор кафедри історії та політичних наук Йоркського університету, Торонто, Онтаріо. Найбільшого визнання Орестові Субтельному принесла праця «Україна: Історія», вперше опублікована 1988 видавництвом Торонтського університету. Її було визнано однією з найбільш впливових і важливих книжок, що були оприлюднені Університетом Торонто за 100 років його існування.
Орест Субтельний пішов із життя 24 липня 2016 року в 75-річному віці... Похований в Торонто у Канаді...
Рамон Гнатишин — 24 генерал-губернатор Канади, обіймав цю посаду від 1990 до 1995 року.
Роман Романів — Прем’єр-міністр Саскачевану (1991-2001).
Пол Винник — Chief of the Army Staff and Commander of the Canadian Army — Командувач Армії Канади. Пол є внуком українських емігрантів зі Стрия, в листопаді 2016-го відвідав рідне село предків — Поздимир, що на Радехівщині.
Роман Ващук — канадський дипломат українського походження, Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні.
Лео Мол (Леонід Молодожанин) — канадський скульпор.
Роберта Лінн Бондар — перша канадська жінка-астронавт і перша лікар-невролог, яка побувала в космосі. Власниця численних урядових нагород, обрана членом Королівського наукового товариства Канади, почесний доктор понад 20 університетів США та Канади.
Кетрін Винник — канадська кіно- та телевізійна акторка українського походження. Катруся Винницька, як її називають у сім'ї, народилася й виросла в Етобіко. Кетрін знялася в багатьох фільмах виробництва студії "Paramount Pictures".
Петро Дмитрович Яцик — канадський підприємець українського походження, меценат і філантроп, відомий своїм вагомим внеском у фінансування українознавства на Заході та в Україні. Серед найголовніших проектів, профінансованих Яциком: Український науковий інститут Гарвардського університету; Енциклопедія українознавства; Канадський інститут українських студій; Міжнародний конкурс знавців української мови.
Юджин (Євген) Мельник — бізнесмен, меценат. Батьки (родом з буковинських Чернівців) потрапили до Канади в середині 40-х років 20 століття. Юджин продовжив справу свого батька-медика, після смерті якого почав працювати у рекламі фармацевтичної продукції. 1989 року заснував фармацевтичну компанію, що займалась розробкою та дослідженням нових медичних препаратів. Нині Юджин Мельник — співвласник однієї з найбільших канадських фармацевтичних корпорацій "Biovail Corporation" зі щорічним доходом в 1 мільярд доларів США. Успішний бізнесмен також володіє хокейним клубом "Ottawa Senators". Мельник прекрасно володіє українською мовою, прагне допомагати Батьківщині подолати труднощі й увійти до кола економічно успішних країн світу.
Дарія Вербова входить у 10 найоплачуваніших моделей світу.
Розповідаючи про українську громаду Британської Колумбії, не можна не згадати Українців, як письменники Теодор Ґалай, Юрій Риґа; художник Петро Шостак і співачка Юлія Сисик-Кавацці.
Велика кількість помітних в українській культурі постатей народилася або працювала в Альберті. Досить назвати такі імена, як художники Юліан Буцманюк, Василь Курилик, Петро Липинський, письменники Ярослав Балан, Ілля Киріяк, Мирослава Косташ, Ґлорія Купченко-Фроляк, Юрій Мельник, Галина Потребенко, Юрій Риґа, Яр Славутич і Юрій Стефаник-Клиновий.

Канада може похизуватись значною кількістю видатних особ українського походження.
Також, окрім української діяспори, власне, на державному рівні Канада завжди вшановувала видатних Українців.
У містах Канади встановлено низку пам'ятників визначним українським постатям: Тарасу Шевченку встановлено монументи у Вінніпезі, Івану Франку — Вінніпезі, Торонто, Ляшені, Лесі Українці у Торонто, Саксатуні, Володимиру Великому у Торонто, Василю Стефанику в Едмонтоні. У 5 канадських містах також встановлено монументи вшанування пам'яті жертв Голодомору (Вінніпеґ, Едмонтон, Гакстон, Калґарі і Віндзор).
Канада завжди вшановує Україну та українську культуру.
Яскравим прикладом такого вшанування є випуск другий рік поспіль срібного канадійського долара у вигляді української писанки. «Традиційна українська писанка-2017» має номінал 20 доларів, на реверсі – портрет англійської королеви Єлизавети ІІ. Випуск обмеженої серії присвячено 125-річчю від часу першого українського поселення в Канаді.


В Канаді мешкає понад 1 мільйон 300 тисяч Українців.
Українці Канади об'єднуються у різноманітні організації, загалом на території Канади нараховується понад 1000 таких об'єднань. Більшість цих організацій об'єднано у Конґрес Українців Канади, також досить великою організацією є Світовий Конґрес Українців.
Українська діяспора Канади є другою за чисельністю в Світі.

Нашого цвіту по всьому Світу!
Але найбільше в Канаді!

Матеріял укладено з відкритих джерел:
© «Разом» — Ukrainian Canadian Media Group
Відео:
© «ZIK» документальний телепроект «Наші найперші: Українські відкривачі Канади»
© Eduard Komarnickiy — „Ukrainian Winter Holidays“ (Canada, 1942)
Укладач матеріялу:
℗ Dem'än Dzüba