Перейти до контенту

Світла тінь „Чорного Ворона“

Світла тінь „Чорного Ворона“

 
5.ХІІ.2019 в Україні стартував прокат фільму „Чорний Ворон“ — екранізації українського бестселлера Василя Шкляра.
„Чорний Ворон“ розповідає про боротьбу українських повстанців проти окупаційного совєтського режиму у 1920-х роках.

Стрічка вийшла дуже вчасно! Коли знову в суспільстві панує дилема: боротися чи капітулювати?! Фільм застерігає від капітуляції голосом Василя Шкляра за кадром та самим сюжетом фільму.

„Історична Правда“ публікує відгук на цей фільм відомого дослідника Українського повстанського руху 1917—1921 років — Юрія Митрофаненка, із його люб'язного дозволу.

Юрій Митрофаненко
Кандидат історичних наук (м. Кропивницький)

Я чекав цього фільму дуже довго ще відтоді, коли прочитав книгу Василя Шкляра „Чорний Ворон“. Поділюся сумнівами, я не вірив, що Україна побачить цю стрічку. Занадто багато було інформації навколо фільму, яка давала підстави так думати. Але Україні таки показали „Чорного Ворона“.

Стрічка вийшла дуже вчасно! Коли знову в суспільстві панує дилема: боротися чи капітулювати?! Фільм застерігає від капітуляції голосом Василя Шкляра за кадром та самим сюжетом фільму.

Хто піддався на "амнестію", як тоді казали повстанці, той був знищений. Якщо не відразу, то через деякий час більшовицькою репресивною машиною. Між рядків і кадрів лунає попередження: „Не довіряйте ворогу!“

Про фільм. Стрічку знято за мотивами книги Василя Шкляра, але фільм не дублює книгу. І це добре. Бо книжки й кіно — це різні види мистецтва. Тому фільм вийшов динамічним захопливим і його буде цікаво дивитися й тим, хто читав книгу Шкляра і тим, хто не читав її!

Епоха Визвольної боротьби в 1922 році висвітлена правдоподібно, повстанський рух не ідеалізовано, а показано з усіма хибами та недоліками. Глядач бачить втомленого вояка, якому набридло воювати, особливо якщо ти не віриш у перемогу та НЕ ЗНАЄШ ЯК перемогти!

Залишенцем та вовкулакою бути нелегко. Картина постійно нагадує про це глядачеві. Не варто засуджувати повстанців за це, їх треба розуміти.

Приваблює в стрічці й те, що ти бачиш поєдинок рівних противників. Так чєкісти — цинічні вбивці, але підступні, розумні, винахідливі. Перемогти такого ворога було нелегко, як у реальній історії, так і в фільмі. І це робить картину напруженою та цікавою. З уст більшовика звучить фраза:

"А що таке Холодний Яр? Це місто чи село? Холодний Яр — це пекло!"

Окрема подяка за історію монахинь Мотронинського монастиря та привернення уваги до ролі жінки у визвольному русі. Це посилює картину, додає емоцій.

Ну, й варто пам'ятати, що реальні події стрічки в 1922 році частково розгорталися на теренах Кропивниччини — теж Холодний Яр. Єдина відома могила Чорного Ворона — в нашій області. Щоправда, це інший Чорний Ворон, не з фільму.

Його могила в лісі Нерубай поблизу Розумівки. Цей Чорний Ворон — Микола Скляр загинув у 1920 році.
Чорний Ворон з фільму — Іван Чорноусов (Чорноусенко) — інший отаман, який боровся з більшовиками після 1920 р.

Показали в фільмі й Ларіона Загородного — отамана Холодного Яру з Новомиргорода. Ну, й операцію "Заповіт" по ліквідації отаманів розробляли єлисаветградські чекісти, інша її назва "Елісаветґрадское дєло".

Актуально звучить і тема про мовний конфлікт. Ненависть до "хахляцкой" мови продовжує вбивати Українців й у 2019 році. Випадок з Артемом Мирошниченком — волонтером з Бахмута, якого вбили за українську мову, тому приклад!

Отже, фільм цікавий та актуальний, паралелі із сучасністю простежуються, то ж знайдіть час та подивіться стрічку! Не пожалкуєте! Також раджу перед переглядом знайти в ю-тубі фільм „Холодний Яр. Воля України або смерть“, де йдеться про боротьбу в Холодному Яру в 1918 — 1922 роках, тоді „Чорний Ворон“ будете дивитися як продовження стрічки.

Для мене це найкращий фільм з історії Перших Визвольних Змагань у 1917—1920-х роках ХХ століття.

Першоджерело рецензії:
© «Історична Правда»

II► „Чорний Ворон“ — офіційний трейлер

Історія «Залишенець. Чорний Ворон» (Василь Шкляр) розповідає про одну з найдраматичніших і найбільш замовчуваних сторінок української історії — запеклу боротьбу українських повстанців проти окупаційної комуністичної влади в 1920-х роках, вже після окупації УНР, у Холодному Ярі.

Головний герой за прізвиськом „Чорний Ворон“ — холодноярський отаман — організовує боротьбу проти большевиків-окупантів, які вже заполонили Україну й запроваджують у ній свій совєтський лад, вбиваючи патріотів та утискаючи українську культуру.Текст за кадром читає Василь Шкляр.