Перейти до контенту

Експедиція юних краєзнавців на Верхню Берду

Експедиція юних краєзнавців
на Верхню Берду

 
“Вершина Друга — свідоме українське село на Запорожжі” — так звався великий оглядовий матеріял «Порохівниці» за жовтень 2017-го.
І ось вже на Верхню Берду з усього краю їздять туристи та юнацтво вирушає у етноґрафічну експедицію, щоби дізнатись наживо про український побут селян на Запорожжі.
Запорожський крайовий центр туризму провів етноґрафічну експедицію для юних краєзнавців Запорожського краю тереном Верхньої Берди.


Де в Україні з'явився перший пам'ятник Захисникам України і Героям АТО? Яке село може похизуватись декількома музеями і пам'ятниками, створеними власноруч селянами? Де ще є сільська громада, мешканці якої перетворюють свої села на справжні унікальні музейні комплекси під відкритим небом?
Ласкаво просимо в сільську громаду Верхньої Берди, що поблизу Більмака на Запорожжі — села Вершина Друга, Олексіївка, Смирнове, Титове, Берéжне, що розкидані пагорбами у верхів’ях витоку ріки Берда. Селяни Верхньої Берди за останні роки з початку війни виявили неабиякий приклад українського патріотизму й перетворили свої села на музеї під відкритим небом і плекають своє українське козацьке коріння!

Відбулась третя етнографічна експедиція юних краєзнавців Запорожського крайового центру туризму (КЗ «Центр туризму» ЗОР).

Продовжуючи системну роботу з розвитку етнографічного краєзнавства та популяризації усноісторичних практик на Запорожжі, 25-28 серпня 2021 року на території Смирновської ТГ Пологівського району відбулась етнографічна експедиція юних вихованців та педагогів КЗ «Центр туризму» ЗОР. Подібна експедиція проходить втретє, в рамках обласної програми учнівської молоді «Мандруємо Запорізьким краєм». В цьогорічних дослідженнях степового краю взяли участь 2 гуртки Центру (керівники Ольга Горбова та Оксана Лісовенко), кількість учасників склала 19 осіб.

Головними завданнями експедиції було провести археографічні та етнографічні розвідки в селах Смирновської ТГ, використовуючи, серед інших, метод усної історії. Етнографічна експедиція була запланована та проводилась кущовим методом.

Експедиція розпочалась з екскурсійної програми селом Вершина Друга, в якому вихованці відвідали місцевий Краєзнавчий музей, а після нього — Музей українського одягу та сімейного побуту. Після екскурсій юні дослідники перемістились до мальовничого ставка річки Берда у селі Вершина Друга, де розмістили наметовий табір. Ввечері учасники експедиції вирушили на свої перші опитування.


Наступні три дні були досить насиченими та цікавими, сповнені кропіткою роботою та несподіваними знахідками. Юні етнографи та педагоги працювали на території сіл Смирнове, Олексіївка та Титове, записуючи ґрунтовні інтерв’ю зі старожилами краю, використовуючи найприйнятніший до подібного роду досліджень метод усної історії. Іноді щемкі та сумні, іноді веселі та відверті розповіді респондентів однозначно допоможуть в дослідженнях історії ХХ століття нашого краю.
Завершувалась експедиція екскурсією історичним музеєм Олексіївської ЗОШ.



Підводячи попередні підсумки, зазначимо — учасниками було опитано 30 осіб, зібрано чудові зразки селянського реманенту та місцевих вишивок, а також декілька екземплярів дахівки початку ХХ століття. Головним результатом експедиції стане публікація науково-популярного видання за матеріалами польових пошуків юних краєзнавців.

Учасники експедиції щиро вдячні голові Смирновської СР Олександру Романюку та директору Олексіївської ЗОШ Анатолію Котенку за допомогу в організації експедиції та слушні поради по її проведенню. Також висловлюємо вдячність краєзнавцю Віктору Каплію та вчительці Олексіївської ЗОШ Тетяні Стецюн за якісну екскурсійну програму для учасників експедиції.

Першоджерела матеріялу:
© Запорізький обласний центр туризму КЗ «Центр туризму» ЗОР
© Смирновська сільська рада