Перейти до контенту

День Відновлення Незалежності України і військовий парад 2017

День Відновлення Незалежності України
Військовий парад 2017

 

…На диво бездощовим, але прохолодним ранком під ґанок Українського Дому під’їхало авто із відкритим верхом. «Руссо-Балт», родом з початку ХХ століття. Всередині — вояки в одностроях УНР. З Українського Дому неквапливо виходить група людей. Вони несуть прапор. Військові на сходах салютують, адже це прапор Третьої Залізної стрілецької дивізії Армії УНР. Офіцери сідають в машину і її одразу оточує кінний ескорт — дюжина вершників в строях полку Чорних Запорожців. Машина в оточенні ескорту неквапливо, повз сучасну військову техніку рушила в бік Майдану Незалежності. Від Бесарабки так само неквапливо їхав цілком сучасний церемонійний «Хамві».
Машини зустрілися безпосередньо перед флагштоком. Кінний ескорт відсалютував Президентові України і усьому почесному зібранню. Вояки в одностроях столітньої давнини вийшли тримаючи в руках символічне знамено. Ці офіцери знали про війну не з розповідей. Вони пройшли війну, мали ордени і медалі, а повернувшись до цивільного життя повернулися і до військової історії. І от зараз ветерани в одностроях УНР передавали до рук ветеранам в сучасних строях символ спадковості…
Майдан завмер. Лаконічні вітання. Прапор Третьої Залізної переходить до «Хамві». Минуле, нарешті, передало естафету спадковості сучасності…


 

…Так могли б починатися урочистості до 26 Дня Відновлення Незалежності. Втім ціла низка незборимих обставин завадила. Церемонія могла би бути куди більш урочистішою, але десь забракло організаційного фактору, десь фінансового. Шкода, звісно. Втім ідеї не відкинуті…

Насправді цей текст не про те, що планувалось і не реалізувалося. Цей текст, про те, що вийшло втілити.
Перш за все, поява нового церемонійного однострою для почесної варти, це не просто одяг часів Скоропадського. Це знак — сучасне військо приймає спадковість від армій Перших Визвольних Змагань. Це дуже важливий знак, бо ми позбавляємося совєтського штампу в сприйнятті нашої історії. Чи так просто з’явилися на Майдані півсотні мундирів Його Ясновельможності пана Гетьмана? Ні, не просто. Сплести до купи усі можливості і за критично короткий термін відшити як слід. Це було не просто. Останні елементи строю почесна варта отримувала за день до параду. Але встигли.
Чи все як хотіли? Хм… Напевно ми перфекціоністи і ще до того, як нас почнуть критикувати ті, хто палець о палець не вдарив для реалізації цього проекту ми кажемо, що брюки могли мати більш виражені галіфе (бачили як у латишів було?), а замість кашкету до строю гетьманського, можливо, краще пасувала б шапка зі шликом? Можливо. Часу перевірити не було. Але ми перевіримо…

Нагородження підрозділів новими іменами. Сіверська, Броди, імені короля Данила, Чорних Запорожців… Це теж місток до нашої, а не імперської, совєтської, совкової історії. Чи було це просто? Ні. Була створена робоча група, котра розробила концепцію, провела аналіз досвіду Польщі, Литви, Молдови в подібних ребрендингових справах, склала перелік потенційних почесних імен. О, повірте, це було не просто. Це були години суперечок… Але ми це зробили. І треба зауважити, що робота йшла в тісній співпраці із Міноборони і Генштабом, командуванням національної гвардії та прикордонниками. Звісно, було не просто роз’яснити на середньому та нижньому рівні, що відбувається і навіщо. Звідкіля взяти "просто", якщо 25 років армія не знала своєї історії? Та й зараз із цим кепсько. Але нічого. Чекайте. Це ще попереду.

Так, нині нагороджені підрозділи — це не все. Це лише початок.
Чи не скасовані плани щодо полковника УНР Євгена Коновальця? Ні.
Чи не відмовилися від гетьмана Івана Виговського? Того, що вломив московським воєводам під Конотопом? Не дочекаєтесь! Не відмовимося!
І князя Костянтина Острозького котрий розгромив московитів під Оршою згадаємо…
Багатьох згадаємо. У нас багата і славна воєнна історія. У нас достатньо сучасних бойових підрозділів, що гідні нагороди почесними іменами. Дочекайтеся. Попереду ще 14 жовтня, 6, грудня, 100-річчя українського флоту 29 квітня 2018 року, 23 травня — 100 років нашої морської піхоти, потім знову 24 серпня… У нас є час, щоб славетні імена знайшли свої підрозділи.

Чи треба говорити, що такі фундаментальні ідеологічні зміни, як новий однострій, як нові імена для бригад і полків, це рішення політичне? Так, це політична воля. Її проявив Президент. Підтримали в реалізації і міністр оборони і начальник генерального штабу. Чому вийшов результат? Бо на запитання звучали відповіді.

Діалог завжди дає спільний результат. І доказів тому сьогодні на параді було більш ніж. І тут варто особисто подякувати генералу Ігорю Луньову, що бійці спеціальних операцій крокували Хрещатиком із новою символікою — Вовкулакою. Десь в кращому світі сьогодні посміхалися Сірко, Богун, Кривоніс, вояки спеціальної сотні УПА — Сіроманці. Вони знають — їх дух тепер живить сучасних сіроманців. Тих, хто хоч звіром обернутися, хоч на льоту ловити, і тихо прийти й тихо піти. І те, що командувач ССО власним прикладом просунув нову символіку — круто. Далі спойлер — самих сіроманців чекає сюрприз незабаром. Думаю, про нього буде розповідь окремо.
Так само, завдяки діалогу, артилеристи отримали червоний берет і свій знак, танкісти мали чудовий вигляд в чорних беретах із їхнім символом. Це було ефектно!

Усі звернули увагу, що десантники вже мали на беретах новий знак? Але мало хто звернув увагу на нашивку, що була на рукаві генерала Забродського. Не стара постсовкова "склянка", а новий стилізований купол із білим тризубом в …темно-бордовому тлі. Чому? Бо зміни триватимуть. Бо є діалог.
А Нацгвардія в нових беретах кольору синьої смуги національного прапору? Зауважте, це наголошує, що НГУ не хоче бути більше ВВ. Це не просто гвардія, а НАЦІОНАЛЬНА. Ну а крім того аналогічний колір мають споріднені структури Європи — Євро Жандарм Форс. До них надалі тяжітиме НГУ за своєю суттю і ролями — і правоохоронна функція і піхотна. Жандармерія і карабінери. Так, ми йдемо до Європи навіть в таких дрібницях. Думаєте це просто? Ні. Але завдяки діалогу із генералом Юрієм Аллєровим, прогрес є.

Із усіх планів , що будувалися на сьогодні, реалізували аж … 20%, може і менше. Завжди хочеться по максимуму. Але і те, що вийшло було б нереальним, якби не зусилля багатьох людей. І якщо політична воля не розтане … попереду багато справ.

Яких? Треба переписувати Статут. Треба нарешті відмовлятися і наступного року на параді йти не пруським кроком, а нормальним. Бачили як йшли британці, литовці, американці? Отож. Нам потрібен новий церемоніал. Треба як кошмарний сон забути звертання "товаришу" і "гав-гав-гав, незрозуміло що у відповідь". Треба мати не сурогатні абстрактні шаблі, а питомо українську холодну зброю. Треба завершити нагородження почесними іменами і навести лад в символіці підрозділів, щоб зник несмак і калина-малина-йолка-бмп. Треба …
Це по силах. І ми впораємося, якщо буде підтримка. Якщо будемо знаходити ресурс. Якщо будемо бачити ціль і не зважати на перепони. Якщо не забракне сил. Дякую тим, хто сприяв.

Ceterum censeo Carthaginem delendam esse!
 

© Віталій Гайдукевич, Василь Павлов, Олекса Руденко — група розробки однострою «Нове Військо».
2017.VІIІ.24

 


Військовий парад 2017 — ВІДЕО

 

II► Парад до Дня Незалежності України — UA:Перший

 

У День відновлення Незалежності України 24 серпня 2017 року Президент і Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України Петро Порошенко прийняв урочистий Парад військ, який пройшов центральною вулицею Києва.
По Хрещатику й Майдану Незалежності маршем пройшли близько 4,5 тисяч військовослужбовців – підрозділи різних видів та родів військ ЗСУ, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Нацполіції, зведена колона ветеранів АТО.
Двісті учасників параду раніше були відзначені державними нагородами за фронтову звитягу.
На честь сторіччя Перших визвольних змагань у колонах пронесли символіку Армії УНР – прапор Першого Українського полку імені Богдана Хмельницького та бойовий прапор Третьої Залізної стрілецької дивізії.
Військова техніка участі в параді не брала (вона виставлена в експозиції на відрізку Хрещатика між Майданом і Європейською площею).
Також у марші взяв участь 231 військовослужбовець з армій 10 країн-партнерів: Велика Британія, Грузія, Естонія, Канада, Латвія, Литва, Молдова, Польща, Румунія, США.
Разом з українськими керівниками на трибуні були присутні глави й представники оборонних відомств країн-союзниць: міністри оборони США Джеймс Меттіс, Польщі – Антоній Мацеревич, Туреччини – Фікрі Ишик, Естонії – Юрі Луйк, Латвії – Раймондс Бергманіс, Литви – Раймундас Каробліс, Чорногорії – Предраг Бошкович, Грузії – Леван Ізорія, в. о. міністра оборони Молдови Георге Галбура, а також генеральний директор з політики безпеки міністерства оборони Великої Британії – Пітер Воткінс.

Цього року парад на честь Дня Незалежності був приурочений до 100-ліття проголошення Української Народної Республіки.
У зв`язку з цим парад відкривали репліки двох бойових прапорів Української Народної Республіки:
1-го Українського козацького полку ім. Б.Хмельницького (1917 року) та 3-ї Залізної дивізії Армії УНР (1920 року). Оригінальний прапор 3-ї Залізної дивізії зберігається у нашому музеї. Від початку планувалось, що саме оригінальний прапор буде використаний на параді. Але, зважаючи на його вік, було прийнято рішення не ризикувати цією надцінною реліквією та виконати копію.
Повідомляє Національний військово-історичний музей України
Репліки обох прапорів виконані під керівництвом заступника директора Національного військово-історичного музею України Ярослава Тинченка. Репліка прапора полку ім. Б.Хмельницького була виготовлена за описами та фотографіями у 2001 році за кошти видавництва «Темпора». Цей прапор разом з іншими експонатами та фотографіями експонувався на організованій «Темпорою» виставці "За нашу і вашу свободу", яка впродовж двох років експонувалась у військових музеях Литви, Латвії та Польщі. Пізніше прапор був переданий на тимчасове зберігання у Музей Української Революції у Будинку Вчителя у м. Київ. Незадовго до параду прапор був забраний та відремонтований.
Репліка прапора 3-ї Залізної дивізії була виготовлена буквально напередодні параду. Для цього було ретельно підібрано натуральний атлас, шовк, а також – об`ємний металізований галун та бахрому – саме такі матеріали, з яких виготовлений оригінальний прапор.
Репліки обох прапорів віднині зберігатимуться у Національному військово-історичному музею України та використовуватимуться під час державних свят, урочистостей та інших військово-історичних заходів. Крім того, ми маємо певну причетність до пошиву 50 комплектів уніформи прапороносців Президентського полку. Ці мундири пошиті за зразком уніформи Сердюцької дивізії гетьмана П. Скоропадського 1918 року. Автор проекту та керівник пошиву – Олекса Руденко. Проте цей проект має вже 25-літню історію. Він народився у 1992 році, коли нинішній заступник директора НВІМУ Я.Тинченко виявив в архівах малюнки уніформи гетьманських сердюків та передав їх Олексі Руденку. Ці проекти розглядались Міністерством Оборони України ще у 1990-і роках, але до їх реалізації дійшло лише зараз.

Усе про парад-2017: нові берети, союзники, назви частин, промова Порошенка і “Хода нескорених”
ФОТО, ВІДЕО

 

Хто не зміг побачити парад або проґавив щось в трансляції — «Новинарня» зібрала все: повне відео параду, список запрошених командувачів союзницьких армій країн-учасниць НАТО, найбільш "руссофобскій" спіч Президента України і фото наших красенів — Захисників України!
 

УКРАЇНА ПЕРЕМОЖЕ!
СЛАВА УКРАЇНІ!
ГЕРОЯМ СЛАВА!

3 коментарі до “День Відновлення Незалежності України і військовий парад 2017

  1. Сповіщення: Україні Волю здобуваєм кров’ю! – ПОРОХІВНИЦЯ

  2. Сповіщення: Правонаступництво України – ПОРОХІВНИЦЯ

  3. Сповіщення: „Армія! Мова! Віра!“ — головні цілі ворогів України – ПОРОХІВНИЦЯ

Коментарі закриті.