«COMIC CON UKRAINE»
2019
21—22 вересня 2019 року в Києві, на столичному арт-заводі "Платформа", пройшов наймасовіший фестиваль ґік-культури «Comic Con Ukraine», який зібрав усіх українських фанатів ілюстрацій, косплею, а також настільних та комп'ютерних ігор.
До уваги Вельмишановного Панства — вельми цікавий репортаж від каналу «Прямий».
Те що моментально впадає в очі — це неймовірна кількість косплеєрів, тобто людей, які перевтілюються в улюблених персонажів коміксів, фільмів, мультиків чи комп'ютерних ігор. Тут і там фестивалем снували персонажі всесвіту «Marvel», „Відьмака“, „Гри престолів“, різних видів аніме та навіть такою ретро гри, як Super Mario. І ось все це "попкультурне військо" бродить між низкою спеціально продуманих організаторами локацій.
Тут є окремий величезний комікс-павільйон, де українській видавництва анонсували низку новинок в коміксосфері (про це трошки нижче). З цього павільйону можна потрапити в іншій не менший за розмірами павільйон, де зібрались в очікуванні новинок світу відеоігор українські геймери, тут же можна пограти в легендарний шутер „Doom“ з його творцем Джоном Ромеро. Для фанів комп'ютерного всесвіту культової української бродилки „S.T.A.L.K.E.R.“ існувала окрема локація з мутантами, горілкою та легендарним магазином.
Також окремий великий павільйон отримали фани настільних ігор, яких тут була незліченна кількість. Поруч з фанами настолок сусідив цілий музей науково-фантастичної саги Star Wars.
Окрім того, весь фестиваль був обставлений спеціальними фотозонами, де можна відчути себе частиною улюблених фільмів та мультфільмів: „Рік і Морті“, „Кладовище домашніх тварин“, „Зелена миля“, „Гаррі Поттер“ та ще багато інших.
Однак звісно найбільше різношерстого народу — від просто людей в джинсах до людей в унікальних костюмах з рогами й шипами зібралось біля головної сцени де відбувалось головне косплей-шоу фестивалю, а також виступи гедлайнерів фестивалю — голлівудських акторів Крістофера Ллойда („Назад в майбутнє“) та Денні Трехо („Мачете“).
Також були й менш популярні, але не менш важливі локації фестивалю, зокрема окрема сцена для лекції на важливі теми, наприклад екологію та енергоефективність.
Ще однією "фішкою" „Comic Con Ukraine“ — є те, що фестиваль повністю pet-friendly. Ба більше, окремий конкурс косплею зробили для власників собак.
З мінусів цьогорічного фестивалю можна відзначити хіба два моменти: не дуже потужну зону для так званих "рольовиків" (субкультура, яка реконструює події з маскульт продуктів, насамперед фентезійних). А також участь у фестивалі політичної партії "Демократична Сокира". Навіть попри те, що там був невеликий намет з певною мімікрією під косплей. Але це все ж це політична партія і намет мав партійну символіку, а Comic Con у всьому світі — це аполітичний захід про масову культуру.
Однак насамперед Comic Con — це коміксова конференція. Цьогоріч на фестивалі свої презентації підготували майже всі українські комікс-видавництва.
Так розробники українського коміксу The Will „Воля“, які на Київському фестивалі коміксів оголосили про амбітну мету створити український комікс-всесвіт, подібний до Марвел, представили три унікальні новинки.
Першою стане мальована новела в стилі кібер-панк та альтернативна історія „КіберКрай“. Події коміксу розгортатимуться в альтернативному Києві 1980-тих. В цій версії світу Росії не існує, а Україна в 1980-тих досягла розвитку США. Комікс буде наповнений типовою панківською естетикою цього періоду, однак планується значно жорсткішим, ніж другий том „Волі“. Сюжетна лінія буде закручена навколо тотальної роботизації та протидії цьому бандами "луддитів".
Також у розробці ілюстрований роман „Вогневир“. Це своєрідне фентезі з натяком на часи Русі, яке, однак все одно розвиватиметься в альтернативному Середньовіччі.
І одним з головних проєктів — це перший роман "космічної фантастики" „Правдива історія“. Сюжетна лінія роману закручуватиметься навколо космічних мандрів чотирьох представників стародавніх цивілізації — античного грека, римлянина, сармата (якого розробники максимально "українізували" та древнього єгиптянина. Кожен герой по-своєму харизматична, а сама історія буде наповнена динамічним розвитком подій та чорним гумором.
Щодо всесвіту „Воля“, то третій том наразі перебуває у розробці, однак творці вирішили вийти за межі мальопису і випустили повноцінну настільну гру „Воля“. За словами розробників, це простенький wargames, в який може грати безкінечна кількість гравців. Також на стадії розробки особливий мобільний додаток, який матиме багатофункціональний інтерфейс. Окрім того творці „Волі“ планують наступного року подаватись на конкурс Держкіно, щоб екранізувати історію.
Як завжди, вибухнуло низкою презентацій та анонсів видавництво Vovkulaka, яке безсумнівно можна вважати лідером в українській комікс-індустрії.
З уже готових і доступних коміксів був перший том нуарно-містичного детективу про психіатричну лікарню майбутнього „Залізна голова“. Автор Максим Удинський розповів, що надихався „Трансметрополітеном“, коли розробляв графічну новелу. Особливою фішкою коміксу є те, що всі малюнки героїв є малюнками реальних божевільних.
Окрім того, представлено пілотний випуск „Шлях А-16“ і анонсовано найближчим часом уже перший повноцінний. „Шлях А-16“ - це історія дівчинки Еліан, яка мандрує канадською дорого. Пілотний випуск досить критикували за нечіткість промальовки, однак за словами авторів, у другій частині промальовка буде значно деталізованіша, а також буде кілька нових персонажів, яких творці „Шляху…“ вирішили не спойлерити.
Окремою історією вийшов пригодницький комікс „Кімка-мандрівник“. Дуже добрий дитячий комікс про пригоди хлопчика Кімки у світі повному динозаврів. Створення коміксу має досить таки чутливу і особисту історію. Прототипом головного героя став п'ятирічний хлопчик знайомих художника коміксу Сергія Чудакорова, який загинув напередодні створення історії.
А от дитячий комікс про пригоди лисички Томати обіцяє вийти найближчим часом. Раніше повідомлялось, що він буде першим виданням дитячого імпринту „Vovkulaka“ - „Mavka“. Однак цього не станеться через проблеми з юридичними моментами оформлення імпринту. Тому „Надзвичайні пригоди лисички Томати“ вийдуть під брендом „Vovkulaka“. Комікс обіцяє бути смішним та пізнавальним, а за стилістикою схожим на мультфільми „Adventure Time та Gravity Falls“.
Очікується також продовження фентезійного мальопису „Двері Агари“. За словами видавця „Vovkulaka“ Ярослава Мішенова, комікс буде більш жорсткіший і більш яскравіший. Також Мішенов зазначив, що „Двері Агари“ один тих коміксів, які найбільш вдало прогресують і мають якісну промальовку.
Також уже в жовтні планується презентація повноцінного "козацького нуар-бойовика" „Кобзар“. Історія про козацькі пригоди наповнена історичними та фольклорними посиланнями, що промальована у стилі самурайських бойовиків. Зазначається, що після виходу першої частину в розробку майже зразу йде друга. Окрім того Мішенов зауважив, що вже готова розкадрування щонайменше десяти випусків, що дає надію на повноцінний комікс-серіал.
Історія з містичним коміксом „Відлюдники“ тягнеться уже понад рік може скоро дійте логічного і головне — позитивного завершення. Походу роботи історія з коміксу переросла в графічний роман з більшою кількістю тексту. Також розробники відмовились від ідеї чорно-білого оформлення, однак творці коміксу обіцяють, що колір не зменшить "кріповості" історії заснованої на кельтському фольклорі. Ілюстраторка графічного роману Катерина Пархоменко на запитання коли вже реліз усміхається: "Зовсім скоро, ну це не п'ять років, не десять".
А от фанати світу „Серед овець“ можуть радіти. Автор проєкту Олександр Корєшков анонсував четвертий том легендарної антиутопії езоповою мовою. За словами автора, головний герой потрапляє в концтабір, де його очікуватиме низка пригод. Також Корєшков зауважив, що всього сага матиме шість випусків, після чого буде видана в колекційним виданням. Також анонсована реанімація проєкту „Пітмен“ в абсолютно новому амплуа. Що стосується проєктів „Тиша“ та „Кур'єр“, то про їхню долю нічого не відомо.
Але окрім українських коміксів „Vovkulaka“ просто таки загримів низкою анонсів якісних перекладів — продовження саги „Відьмак“, новорічний цикл Геллбоя, а також 128-сторінковий графічний роман про пекельного вигнанця, що включатиме історії „Опівнічний Цирк“ та „В Мовчазному Морі“. Перекладом займеться перекладачка Олена Лісевич, яка відома за перекладом „Темного молота“ видавництва „Vovkulaka“.
„Там бризи гуляли,
Й буруни сували
На пруги водні й просторі —
Ми перші ступили,
Дорогу відкрили
У тому мовчазному морі…“
— уже поділилась в соцмережах шматочком чорнового варіанту перекладу перекладачка.
Також Лісевич перекладатиме для Vovkulaka культовий комікс „Клаус“. Цей комікс видається за підтримки „Третя Паралель — Комікси Українською“ і вийде у твердій палітурці вже в листопаді цього року. Також „Vovkulaka“ долучається до моди на "кібер-панк" в українській коміксосфері, видавши ігрову енциклопедію „Всесвіт Cyberpunk 2077“.
Однак все ж головним перекладним анонсом видавництва став випуск українського-французького коміксиста Ігоря Баранька — „Орда“, при чому в оригінальній жовто-чорній гаммі коміксу, але з палітурним зображенням статую Батьківщина-Мати. Комікс — альтернативна історія про майбутнє Росії, де править ще більш неадекватна диктатура, ніж зараз.
Відоме своєю любов'ю до масштабних коміксів („Місто Гріхів“, „Старий Лоґан“) видавництво „MAl'OPUS“ презентувало цілих три потужних графічних романи. Перший — це один з найважливіших для всесвіту Месників комікс „Громадянська війна“, після якого історія марвелівської "дрім-тім" розгортається в абсолютно неочікуваному напрямку.
Також уже презентований перший том пригод Скотта Пілігрима. Історії про лінивого міленіала, який бореться з колишніми своє закоханої.
Третя презентація була не дуже звичною для „MAl`OPUS“, це український комікс про голуба Геннадія. Іронічна історія про життя-буття міського птаха-мізантропа, який вважає себе пансексуалом та "бачив у житті деяке лайно".
Вперше на „Comic Con Ukraine“ презентували себе нове видавництво „Spring Comics“. І зразу трьома новинками: „Колороїд“, „Захар Беркут: Легенда“ та „Протистояння: Червоний терор“. До словам, останній комікс виданий за підтримки Міністерства інформаційної політики з метою популяризації вивчення історії України серед учнів. На фестивалі його міг отримати кожен охочий безкоштовно, але за умови поширення фото коміксу з гештеґом #UkraineNow.
Таким чином можна резюмувати, що українська коміксосфера продовжує свій стрімкий розвиток, а „Comic Con Ukraine“ — лише один з доказів цього, який може популяризувати ґік-культуру серед людей, які зовсім далекі від цього.
Першоджерело:
© «Прямий»
© Ігор Кромф — спеціяльно для каналу «Прямий».