Перейти до контенту

Ідея вшанування Марка Безручка у рідному місті Токмак

Ідея вшанування Марка Безручка
у рідному місті Токмак

 
Ветеран журналістики і краєзнавець з міста Токмак на Запорожжі пан Віктор Глянь запропонував вельми слушну ідею вшанування легендарного земляка, полководця, генерал-хорунжого Дієвої Армії Української Народньої Республіки Марка Безручка в рідному місті Токмак, назвавши його іменем перехрестя вулиць Центральної і Володимирської, де розташовано міський музей та символ міста — будинок братів Шальман з вежею.

Генерал-хорунжий Армії УНР Марко Безручко
ілюстрація з книги Олександра Вишнівського „Повстанський рух і отаманія“

Віктор Глянь
до 100-річчя розгрому кінноти Будьонного під Замостям

Перехрестя на честь генерала Марка Безручка

Мандрівочки вулицями Токмака, що на Запорожжі

…На розі двох декомунізованих вулиць в Токмаку знаходиться міський краєзнавчий музей. Незабаром, 8 травня, виповниться 35 років з часу його урочистого відкриття. Цей заклад розташувався у двоповерховій будівлі (на знімку нижче). Її, як зазначає сайт "Музеї Запоріжжя", звів купець Горобцов у 1900 році. Тобто, 120 років тому.

…Розширеною інформацією про двоповерхівку — а вона гармонійно поєднується з іншими будівлями архітектурного ансамблю старої центральної частини міста — поділився з читачами Почесний громадянин Токмака Василь Ахрамєєв. У своїй книзі "Рікою життя" Василь Никифорович пише, що, звівши у 1900 році двоповерховий будинок, поруч з яким був сад, заможні міські дворяни Горобцови створили в ньому притулок для дітей-сиріт. Подружжя не мало своїх дітей, відтак взяли на виховання 25 сиріт і подбали про їхню освіту й фах: гувернанток, швачок і кухарок — для дівчаток, слюсарів і токарів — для хлопців. У святкові дні подружжя запрошувало до себе в дім дітей бідняків, обдаровуючи їх…
За часів совєтської окупації в будинку Горобцових тривалий час квартирувався райком компартії. Про це названий вище сайт не пише. Натомість повідомляє, що "музей розміщено в колишній будівлі 4-класної школи з трудовим вихованням".

Токмак — перехрестя Центральної і Володимирської, 2007 рік
Світлина © Дмитро Дзюба

…Тепер про набагато вагоміші ювілейні події, одна з яких змінила хід історії.
На початку вересня 2020 року виповниться 100 років розгрому кінноти Будьонного під Замостям. Це сталося завдяки уродженцю Токмака Марку Безручку, про що я взимку писав у публіцистичному триптихові. Стисло нагадаю. Ленін прагнув роздмухати вогонь пролетарської революції в Європі. Перша кінна армія Будьонного рухалась на захід з кумачовими транспарантами "Дайош Варшаву! Дайош Берлін!". На її шляху було Замостя. Будьоннівці у п'ять разів переважали оборонців міста. Проте зазнали нищівної поразки, і змушені були повернути на схід. Розгром кінноти Будьонного стався завдяки уродженцю Токмака Марку Даниловичу Безручку, який керував обороною Замостя… За непересічний внесок у розгром "красной конніцы будёновцев" полковнику Марку Безручку в жовтні 1920-го було присвоєно звання генерала-хорунжого Дієвої Армії УНР. Цього ж року нашого легендарного земляка призначили начальником Генерального Штабу Армії Української Народньої Республіки…

Висновок: ім'я уродженця Токмака має бути увічнене в центрі міста Токмак!
В який спосіб? На моє переконання, перехрестя Центральної і Володимирської варто назвати на честь генерал-хорунжого Армії УНР Марка Безручка, як це відбулось у польському Вроцлаві (на знімку нижче). По-друге, на будівлі краєзнавчого музею слід облаштувати меморіальну дошку Марка Безручка, як це зроблено на проспекті його імені в місті Рівне (на знімку нижче)…

Церемонія відкриття перехрестя імені генерал-хоружого Армії УНР Марка Безручка у місті Вроцлав, Польща

Меморіяльна табличка на честь генерал-хорунжого Армії УНР Марка Безручка у місті Рівне

…Сподіваюсь, що мою пропозицію підтримають в моєму рідному місті…

…У народу, який не шанує своє героїчне минуле, немає майбутнього…

© Віктор Глянь
Токмак — Бровари
2020.ІІІ.2
© Віктор Глянь© «СПРАВЕДЛИВИЙ ТОКМАК»


 

Час гідно вшанувати Марка Безручка в рідному місті

Токмак — перехрестя Центральної і Володимирської, 2007 рік
Світлина © Дмитро Дзюба

Історико-освітній майданчик «Порохівниця» долучається до актуальної в передостанній рік 100-річчя Перших Визвольних Змагань (1917—1921) та вельми слушної ідеї гідного вшанування легендарного земляка, полководця, генерал-хорунжого Дієвої Армії Української Народньої Республіки Марка Безручка в рідному місті Токмак, яку запропонував ветеран журналістики і краєзнавець з міста Токмак на Запорожжі пан Віктор Глянь.

Символічно, що іменем генерала Марка Безручка запропоновано назвати саме перехрестя Центральної і Володимирської, де один на одного дивляться історичні будівлі міста, які ще пам'ятають молодого Марка Безручка — будинок Горобцових та символ Токмака — будинок братів Шальман.
Вельмишановне Панство, містяни Токмака, земляки з Токмаччини і легендарного козацького краю Запорожжя, радо запрошуються до прочитання й закликаються до підтримки цієї слушної ідеї!
Славíмо Марка Безручка!
Славíмо рідний Токмак!

Генерал-хорунжий Армії УНР Марко Безручко — найвидатніший з уродженців Токмака серед героїв Перших Визвольних Змагань, легендарний полководець, який врятував Європу від совєтської окупації у 1920 році.
Навіть в Польщі іменем легендарного уродженця Токмака називають вулиці, площі й перехрестя, а в рідному Токмаку добре що хоч вулицю назвали…
Але в центрі міста імені генерал-хорунжого Армії УНР Марка Безручка не знайти…

Ім'я Марка Безручка гідно вшановується де-інде: в Польщі, на Волині, в місті Запорожжя відкрито стінопис на честь генерал-хорунжого Армії УНР Марка Безручка, але не в рідному для Марка Безручка місті Токмак…

Стінопис на честь генерал-хорунжого Армії УНР Марка Безручка
в місті Запорожжя поблизу центрального автовокзалу.

Це добре, що за ініціятиви місцевого волонтера і патріота Миколи Чичка під час декомунізації колишню вулицю "островскоґо" назвали на честь Марка Безручка, але знаходиться ця вуличка десь в нетрях приватного сектору.
А ось в центрі рідного міста Марка Безручка ніщо не говорить про те, що це місто є батьківщиною для такої легендарної людини!
Ні меморіяльної таблички, ні пам'ятника — геть нічогісінько…
Хто не знає свого Минулого — той не має Майбутнього…

Йде передостанній рік 100-річчя Перших Визвольних Змагань (1917—1921), і саме він є 100-річчям легендарної битви під Замостям, коли стратегія і тактика генерал-хорунжого Армії УНР Марка Безручка розгромила переважаючу в рази "красную конніцу будёнавцев", тим самим зупинивши наступ совєтських окупантів на захід і врятувавши Польщу, Німеччину і всю Європу від совєтської окупації та Другої Світової війни за 20 років до її неминучого початку….

Час гідно вшанувати ім'я легендарного земляка, полководця, генерал-хорунжого Армії Української Народньої Республіки Марка Даниловича Безручка!

Пошановуючи своїх героїчних предків, наші земляки матимуть міцний духовний стрижень патріота своєї Держави України, козацького краю Запорожжя, Токмака і Токмаччини.

До уваги Вельмишановного Панства на історико-освітньому майданчику «Порохівниця» є низка матеріялів про легендарного уродженця Токмака, генерал-хоружного Армії УНР Марка Безручка:

✠ МАРКО БЕЗРУЧКО — всі публікації
✠ Марко Безручко
✠ Марко Безручко — Українець, який врятував Європу
✠ Повернення Марка Безручка у рідний Токмак
✠ Генерал-хорунжий Марко Безручко, який змінив хід історії в Європі

До речі, окрім вулиці Марка Безручка та найменування перехрестя на честь генерал-хорунжого Армії УНР Марка Безручка, не завадило б в рідному місті легендарного полководця відкрити й пам'ятник, чи хоча б погруддя.
Та й історичні будинки на центральному перехресті міста не завадило б привести до ладу, відреставрувавши та очистивши від огидної реклами й наліплених на стінах оголошеннях. Це ж огидно!
Символ міста, будинок братів Шальман перебуває в жахливому стані, до того ж, ще й спаплюжений наліпленою рекламою якихось магазинчіків! Косо вставлені склопакети замість ориґінальних вікон ХІХ століття і всюдисущі кондиціонери на стінах також не прикрашають історичну будівлю.
Будинок центрального міського музею із замурованими вікнами першого поверху заліплений бридкою рекламою та мільйонами папірців об'яв, що на стінах шар за шаром наростали роками! Совєтський шифер на дахах історичних будівель ХІХ—ХХ століття у місті, де навколо сотню років тому виготовлялась високоякісна німецька черепиця — це взагалі ганьба ганебна і красномовні наслідки совєтьскої окупації, коли будь-який натяк на європейську культуру винищувався, й насамперед, архітектура…

Місто Токмак — одне з небагатьох на Запорожжі де хоч трохи залишилось історичних будівель понад сторічної давнини, хоча старе місто й було практично знищене за часів совєтської окупації. Заради істукана лєніну було знищено Торгівельний Ряд Гофманштрассе з вишуканою архітектурою, а нині також продовжується знищення історичних будівель в Токмаку й сусідньому німецькому містечку Гальбштадт…
Старовинні будинки Токмака і Гальбштадта, поодинокі й дивом вцілілі старовинні будинки по селах, німецький кам'яний Чортів Міст в Токмаку в балці Салган, дивом вцілілі поодинокі німецькі кірхи… Реставрація старовинних історичних будинків перетворить місто Токмак на справжню перлину Запорожського краю зі зразками європейської архітектури кінця ХІХ — початку ХХ століття, з будинками, які пережили цю столітню Велику Війну…
Це ж так просто…

Укладач матеріялу і постерів:
© Dem'än Dzüba — місто Токмак, Запорожжя
2020.ІІІ.2
© «Porohivnyçä»