Перейти до контенту

✠ Роман Шухевич — 30 фактів

Роман Шухевич — 30 фактів

 
5 березня — День пам'яті головного Провідника Української Повстанської Армії Романа Шухевича…

 
✠ 1
Роман Шухевич народився 1907 року у Львові. Був русявим, середнього зросту та спортивної статури. Подобався жінкам. Завдяки зовнішності дуже часто сходив за німця, що не раз його виручало в окупованій Галичині. У формі німецького офіцера відвідував у Львові навіть театри, коли гестапо полювало на нього.

✠ 2
Рід Шухевичів славний багатьма іменами. Прадід командира УПА — священик Йосип Шухевич першим в українській літературі перекладав Вергілія, Шіллера, Вальтера Скотта. Передмову до посмертного видання його творів написав Іван Франко. Дід Володимир Шухевич, професор, активіст «Просвіти» і дійсний член НТШ (тогочасна Українська академія наук), автор найґрунтовнішої праці про гуцулів — 5–томної „Гуцульщини“.
Батько — Йосип Шухевич — був цісарсько–королівським суддею в містечку Краківець. Тут він проголосив маніфест Західноукраїнської Народної Республіки і був іменований повітовим політичним комісаром. Дядько Степан Шухевич — адвокат і оборонець прав Українців на гучних політичних процесах у Польщі.

✠ 3
У 15–річному віці на різдвяних канікулах Роман врятував дитину, що проломилася під лід. Додому повернувся весь у кризі й довго хворів на запалення легенів.

✠ 4
Роман Шухевич був серед чотирьох українських гімназистів, яких шкільна курія виключила з гімназії за протест проти брутальностей учителя польської мови.

✠ 5
Довгий час у домі професора Володимира Шухевича квартирантом був Євген Коновалець, провідник Української військової організації. Часто до чоловічих розмов за чаєм прилучався і маленький Роман. Тож нічого дивуватися, що членом УВО він став ще гімназистом.

✠ 6
Важко назвати вид спорту, в якому би не проявив себе Роман Шухевич. Займався лещатарством (лижний спорт) і кінним спортом, боксом, грав у футбол, волейбол, баскетбол, водне поло. На Запорозьких іграх у Львові встановив рекорд бігу з перешкодами на 400 метрів та рекорд у плаванні на 100 метрів. Займав призові місця у метанні диску та штовханні ядра. Особливо добре володів шпагою, якою тричі боронив честь українського студентства. Займався планеризмом і отримав диплом пілота безмоторного літака.

✠ 7
Роман Шухевич навчався в Музичному інституті імені Лисенка. Закінчив курси гри на фортепіано. Виступав з концертами на різних сценах Львова. Любив музикувати для товариства або на самоті. Коли виникала сварка чи занадто запальна суперечка, а поруч було піаніно, Шухевич розряджав ситуацію незвично: сідав за інструмент. Навіть перед загибеллю на таємній квартирі грав мелодії Ґріґа.

✠ 8
Роман Шухевич мав славу доброго танцюриста. Закінчив курс народних танців відомого танцюриста та художнього керівника Василя Авраменка.

✠ 9
Роман Шухевич — великий мандрівник. На човні проплив з Галичини по Бугу та Віслі до Балтики і назад — на веслах проти течії. Заснував у «Пласті» курінь „Чорноморці“, з яким проплив усі найважливіші річки Західної України.

✠ 10
У 22 роки Роман Шухевич вступив до Організації Українських Націоналістів.
З 1930 по 1934 роки — бойовий референт Краєвої екзекутиви на західноукраїнських землях. Серед гучних справ, організованих Романом Шухевичем, убивство у 1933 році радянського консула у Львові на відплату за організований в Україні Голодомор.

✠ 11
Роман Шухевич майстерно володів стрілецькою зброєю: на значній відстані з будь–якого положення потрапляв у листок з учнівського зошита, всаджуючи кулі симетрично по кутах.

✠ 12
Роман Шухевич за фахом — інженер дорожнього будівництва. Закінчив Львівський політехнічний інститут. Окрім того, вивчав інженерію у Вільному Місті Данциґ. Водночас закінчив старшинську школу польської армії. Згодом інкогніто закінчив спеціальні курси для військових старшин (офіцерів).

✠ 13
Роман Шухевич — політичний в’язень.
У судовому процесі Степана Бандери за вбивство міністра внутрішніх справ Польщі засуджений на 4 роки ув’язнення. Відбував строк у концтаборі Береза Картузька та у в’язниці.

✠ 14
Роман Шухевич — успішний бізнесмен.
Після звільнення з ув’язнення заснував першу в Галичині українську рекламну фірму «Фама» разом із приятелем Богданом Чайківським. Компаньйони приятелювали з львівськими телефоністками й підслуховували телефонні розмови замовників та конкурентів. Фірма успішно розвивалася. «Фама» паралельно вела таємну касу, звідки гроші йшли до скарбниці ОУН.

✠ 15
Після виникнення Карпатської України у 1938 році Роман Шухевич нелегально перейшов кордон Чехо-Словаччини. Поручник „Щука“ (псевдо Шухевича) — один з організаторів «Карпатської січі», в якій займав посаду заступника начальника штабу. Після окупації Карпатської України мадярами йому вдалося уникнути арешту і розстрілу та через Румунію повернутися додому.

✠ 16
Роман Шухевич після совєтсько-нацистської окупації Польщі переїхав до Кракова, де брав участь у створенні бандерівського крила ОУН. У квітні 1941 року очолив військовий відділ дружини українських націоналістів (ДУН), один з куренів якого за співучість німці назвали „Нахтіґаль“ („Соловей“).

✠ 17
У звільненому від совєтських окупантів Львові Роман Шухевич знаходить у в’язниці закатоване тіло брата Юрія, головна провина якого полягала в тому, що був українським інтеліґентом. Тіло було страшно понівечене: виколоті очі, відрізані вуха, поламані пальці, руки і ноги, на спині і грудях вирізаний тризуб.

✠ 18
Батальйон „Нахтіґаль“, яким керував Роман Шухевич, забезпечив проголошення у червні 1941 року у Львові самостійної Української Держави, всі організатори якої відразу були репресовані окупаційним нацистським режимом. Сам батальйон перекидають до Білорусі, де згодом роззброюють.

✠ 19
Дивом уникнувши арешту ґестапо, Роман Шухевич перейшов у підпілля, де займався створенням Української Повстанської армії. Із серпня 1943 року — головнокомандувач УПА, чисельність якої сягала до ста тисяч вояків.

✠ 20
21—23 листопада 1943 року Роман Шухевич організував на Львівщині Конференцію поневолених народів Сходу Європи і Азії, в якій взяли участь представники 13 націй. Одне з гасел конференції — „Смерть Гітлеру і Сталіну!“

✠ 21
У березні 1944 року нацистські спецслужби провели у Львові масштабну операцію з арешту головнокомандувача УПА, якою особисто керував шеф гестапо Генріх Мюллер. Врятувало Романа Шухевича вчасне попередження повстанської розвідки.

✠ 22
Роман Шухевич розробив план партизанської війни малими відділами — „Дажбог“. Українські повстанці створили унікальну мережу бункерів, подібної якій не було у світі. Жоден із них не був схожий на інший, аби їх не можна було викрити. У бункерах було продумано все — аж до вентиляції. Досвід підземного будівництва УПА дотепер вивчають у військових академіях провідних країн світу.

✠ 23
Роман Шухевич демонстрував неабияку хоробрість. Серед білого дня проходжувався Львовом і під нацистами, й під совєтами. У формі совєтського офіцера відвідав у лікарні прооперованого батька, за яким було встановленого нагляд НКВД. Попри те, що держбезпека СССР збилася з ніг, роками полюючи на Шухевича, він кілька разів їздив на Схід та Південь України. Двічі лікувався в Одесі, у 1948–му і 1949–му роках. На процедури у санаторії завжди брав ампулу з отрутою.

✠ 24
Роман Шухевич стійко переносив усі труднощі бойового життя — виснажливі марші, ночівлю в снігу, тривале перебування у бункерах. Відзначався людяністю, контактністю, веселою вдачею, за що користувався величезним авторитетом і любов’ю серед повстанців.

✠ 25
Уся родина Романа Шухевича була репресована. У 1945 році НКВС заарештував дружину, матір, батька, сестру, сина Юрка і доньку Марію. Всіх згодом заслали за Урал, а сина і доньку передали до спеціального будинку на Донбасі. Юрко звідти втік. Батько віддав його під чужим іменем до школи. Навесні 1948 року Юрко зі зв’язковою Шухевича Галиною Дідик виїхав на Донбас, аби викрасти з дитбудинку семирічну Марію, але його зловили.

✠ 26
Операцію із захоплення головнокомандувача УПА здійснювали на світанку 5 березня 1950 року. Близько тисячі солдатів МҐБ блокували село Білогорща, де він переховувався. Наказ був один: взяти Шухевича живим. Та генерал–хорунжий не збирався здаватися. У перестрілці він застрелив майора МҐБ Ревенка. Важко поранений автоматною чергою, Роман Шухевич вистрелив собі у скроню.
У звітах чєкісти про це не написали, боячись відповідальності. Тим часом на посмертному фото чітко видно кульовий отвір у скроні.

✠ 27
За провал операції з захоплення Шухевича чимало офіцерів і вищих чинів МҐБ отримали стягнення і навіть позбулися посад. Нагороду отримав лише автоматник, якому приписали смерть командувача УПА. Сержант отримав тисячу карбованців.

✠ 28
За однією з версій, тіло Шухевича забальзамували кращі медики і відправили у Москву. Таким його показали Сталіну. Той наказав тіло спалити, а попіл розсіяти над Збручем. Навіть мертвий Шухевич був страшний для совєтської імперії, а тому не мав права на поховання.

✠ 29
Син Юрко Шухевич вийшов на волю лише у 1989 році, відсидівши у совєтських таборах 41(!) рік.

✠ 30
Указом Президента України Віктора Ющенка Романові Шухевичу посмертно присвоєно звання Героя України.

Джерело матеріялу:
«Молодь пам'ятає Романа Шухевича»

Історико-освітній майданчик «Порохівниця» має низку публікацій, присвячених Провідникові УПА Роману Шухевичу, переглянути котрі можна за теґом
Роман Шухевич
Роман Шухевич — 110 річниця з дня народження
Роман Шухевич — роковини загибелі…
Роман Шухевич — український скелелаз
«Нескóрений»
Роман Шухевич — „Воля або смерть!“

Український Інститут Національної Пам'яті зібрав кілька матеріялів:

• 1. Розвінчування міфу про те, що Роман Шухевич служив у військах "SS"
• 2. «Фама» — рекламний бізнес Шухевича — Майбутній командир УПА був успішним підприємцем.
• 3. У 2005 році Центр Досліджень Визвольного Руху видав книгу-спогад партнера по бізнесу Богдана Чайківського під назвою «„ФАМА“ Рекламна фірма Романа Шухевича».
• 4. Артефакти, що були знайдені у схованці Романа Шухевича після його загибелі
• 5. Особисте листування головнокомандувача УПА в електронному архіві

Для більшості Українців Роман Шухевич — Герой України, гордість української нації, приклад незламності у важких обставинах.
Слава Україні!!!
Героям Слава !!!

1 коментар до “✠ Роман Шухевич — 30 фактів

  1. Сповіщення: Роман Шухевич — 110 річниця з дня народження – ПОРОХІВНИЦЯ

Коментарі закриті.